Jak zrobić sok z wiśni w sokowniku?

Porady 4.06.2021

Zwłaszcza że może on zostać z nami nie tylko przez całe lato, ale także przez jesień i zimę. W jaki sposób go przygotować? W tym zadaniu zawsze pomocne okazują się sokowniki parowe na indukcję!

Sok z wiśni z sokownika

Naturalny sok wiśniowy to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Przede wszystkim wiśnie stanowią bogate źródło antyoksydantów, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników, odpowiadających za powstawanie niektórych chorób. Oprócz tego znajdziemy w nich potas, wapń i witaminę C, która jest niezbędna podczas walki z przeziębieniami w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli zatem zastanawialiście się, czy przygotować sok z wiśni z sokownika na zimę, teraz macie już pewność, że to doskonały wybór. Aby przygotować domowy sok wiśniowy, musicie uzbroić się w kilka przydatnych akcesoriów: Przydatne będą także krajalnice do owoców oraz drylownice do wiśni, jednak to nie jest konieczne, by przygotować pyszny sok z wiśni przez sokownik. Obieraczki do owoców czy noże pojedyncze możecie zostawić do innego przepisu – sokownik nie wymaga wcześniejszego preparowania wiśni.

Sok z wiśni z sokownika – przepis

Jak przygotować sok wiśniowy z sokownika? Przepis jest bajecznie prosty, jednak pamiętajcie, że sam proces tworzenia przetworów domowych może być pracochłonny. Przygotujcie się do niego dobrze. Upewnijcie się, że macie przy sobie potrzebne komplety przyborów kuchennych, które pomogą Wam uniknąć nerwów podczas pierwszego korzystania z sokownika. O tym, jak zrobić sok w sokowniku krok po kroku, pisaliśmy już w innym artykule. Przydatny może okazać się także tekst „Jak działa sokownik?”, który będzie idealnym wprowadzeniem dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z domowymi sokami.
Przepis na sok z wiśni z sokownika może zaskoczyć Was swoją prostotą. Potrzebujecie do niego tylko wiśni, cukru oraz wody. A co później? Przeczytajcie nasz artykuł – „Jak wykorzystać owoce z sokownika? Robimy dżem!” – który pokaże Wam, jak dać drugie życie wykorzystanym już owocom.

Jak zrobić sok z wiśni w sokowniku?

Jak zrobić sok z wiśni z sokownika? Bajecznie łatwo! Pierwszym krokiem jest umycie wiśni, by pozbyć się wszelkich możliwych zanieczyszczeń. Czy będzie Wam potrzebna drylownica do owoców? Niekoniecznie. Miejcie ją w pogotowiu, gdyby naszła Was ochota na przygotowanie pysznego dżemu z wiśni. Następnie wlejcie wodę do pierwszego garnka sokownika. Jej ilość determinowana jest przez samo urządzenie – jeśli przygotowujecie niewielkie ilości soku, sokownik o pojemności 4 czy 5 litrów będzie dla Was wystarczający. Na taką ilość wody będziecie potrzebować około 7 kilogramów wiśni.
Dolny garnek przykryjcie środkowym, w którym znajduje się rurka umożliwiająca swobodny przepływ soku. Na samej górze postawcie najwyższą część sokownika. W niej należy umieścić całość wiśni. Możecie dodać do nich cukier już na tym etapie lub dosłodzić sok dopiero po jego powstaniu.
Widzicie już, jak się robi sok z wiśni z sokownika. A co w przypadku, gdy nie posiadacie jeszcze tego urządzenia? Oczywiście możliwe jest przygotowanie soku z wiśni bez sokownika. Jak zrobić taki sok? Wydrylowane wiśnie należy umyć, umieścić w garnku i zasypać cukrem (kilogram cukru na kilogram owoców). Całość należy odstawić do lodówki, by owoce puściły sok. Później wystarczy jedynie podgrzewać go przez pół godziny. Jak zatem widzicie – przygotowywanie soku w sokowniku jest znacznie mniej czasochłonne.
Nie tylko letnie owoce można przemienić w smaczne soki. Pamiętajcie, że owoce i warzywa jesienne także świetnie sprawdzą się w kuchni. Dowodem na to mogą być chociażby 3 przepisy na pyszne soki z jabłek z sokownika!

Czy trzeba drylować wiśnie na sok?

Czy drylować wiśnie na sok? Jak wspominaliśmy wcześniej – nie jest to konieczne. Wiśnie rozpadną się, a pestki nie dostaną się do soku. Jeśli wolicie sprawdzić swoje owoce i pozbyć się pestek wcześniej, możecie to zrobić. Jest to jednak bardzo pracochłonne zajęcie.
Drylowanie nie jest konieczne także w przypadku innych owoców, z których zrobicie pyszne soki z sokownika. Tu znajdziecie przepisy, które będą pomocne w kuchni:  

Sok z wiśni z sokownika – ile cukru dodać?

Ile cukru do soku z wiśni z sokownika należy dodać? Ilość cukru zależy od Waszych osobistych preferencji – jeśli wolicie bardziej cierpki sok, możecie zdecydować się na sok z wiśni z sokownika bez cukru. To z pewnością będzie miła odmiana po sklepowych wersjach tego napoju. Zaleca się jednak, by przy cierpkich owocach, jakimi są wiśnie, używać około 500 g cukru na każdy kilogram owoców. W ten sposób nie zabijecie ich naturalnego smaku, a jednocześnie sok będzie przyjemnie słodki.

Pasteryzacja soku z wiśni

Czy pasteryzacja soku z wiśni jest konieczna? Nie! Temperatura soku z sokownika utrzymywana jest na wysokim poziomie podczas całego procesu, dlatego nie ma konieczności dodatkowej pasteryzacji napoju. Wystarczy zlać go do butelek i odstawić do góry dnem. Tak przygotowany sok wytrzyma długie miesiące w domowej spiżarni.