Jak działa i jak używać zaparzacza do kawy?
Jak smakuje kawa parzona w zaparzaczu?
Warto zaznaczyć, że aromatyczną kawę można przygotować w każdym z urządzeń do jej parzenia i będzie ona równie aromatyczna, jednakże zmieni się jej profil smakowy. Zmieloną kawę możesz zaparzyć w kawiarce, uzyskując skondensowany smak i dość lotny aromat, z kolei dobrze zrobione americano serwowane z ekspresu przelewowego jest nieco kwaśne, a wiele osób porównuje je do smaku długo parzonej czarnej herbaty.
Kawa parzona we French Pressie charakteryzuje się wyjątkowym smakiem — łagodnym, a jednocześnie intensywnym i złożonym aromatem i ma w sobie najwięcej kofeiny. Wystarczy rankiem wypić jedną filiżankę, która doda Ci energii, a dzień stanie się lepszy.
Niewątpliwą zaletą, która odróżnia zaparzacze od klasycznego ekspresu kolbowego jest rozmiar uzyskanego ekstraktu. Niewielki rozmiar espresso z ekspresu trudno jest porównać z całą kawiarką przepełnioną intensywnym aromatem. Kawę z zaparzacza można rozlać na kilka filiżanek i poczęstować nimi domowników. Można też przelać kawę do termosu i zabrać ją ze sobą do pracy — gwarantujemy, że dobrze zaparzona, nie straci swoich walorów smakowych przez wiele godzin.
Jak działa zaparzacz do kawy?
Jak działa zaparzacz do kawy? Każdy rodzaj zaparzacza działa w nieco inny sposób.
Zaparzacze ciśnieniowe wykorzystują właściwości fizyczne wody oraz ciśnienie. Po zalaniu zaparzacza wrzącą wodą urządzenie wytwarza ciśnienie w zbiorniku, które wypycha gorąca wodę na powierzchnię zmielonej kawy. Woda przepływając przez ziarna osadzone na sitku zaparza kawę.
W zaparzaczach przelewowych sprawa ma się nieco inaczej, gdyż woda przepływa przez zmielone ziarna bardziej swobodnie, następnie spływa przez filtr i osadza się na dnie naczynia.
W zależności od zaparzacza kawa zalewana jest jednorazowo (chemex) lub stopniowo (dripper). Ilość wody zużywanej do parzenia kawy należy dostosować do pojemności zaparzacza. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu intensywnej w smaku ekstrakcji, płynu powinno być mniej, a jego temperatura wysoka. Gdy pragniemy przygotować kawę lekką, kwaśną, bez goryczki, zmielone ziarna zalewamy kilkukrotnie ciepłą wodą (nie wrzątkiem), wydłużając przy tym nieco czas parzenia.
Zaparzacze do kawy mają pojemności od 240 ml aż do 1000 ml. Zaparzacz o małej pojemności sprawdzi się dla jednej, góra dwóch osób. Jeśli masz w domu więcej niż dwóch fanów kawy, polecamy wybrać większy zaparzacz (taki na litr wody).
Jak używać zaparzacza do kawy?
Jak działa zaparzacz do kawy? To bardzo proste!
Składa się on z 3 głównych elementów. W pierwszym z nich umieszcza się wodę. Na drugi nakłada się sitko wraz z lejkiem, w którym umieścić należy kawę. W trzeciej części zaparzacza zbiera się natomiast gotowy napar.
Odpowiednio przygotowane urządzenie umieszczamy na kuchence, uruchamiamy ją i czekamy, aż woda zacznie wrzeć. Pod wpływem działania ciśnienia, para wodna zacznie przenosić się do góry, tworząc kawę. Teraz wystarczy już tylko zdjąć zaparzacz i przelać go do filiżanki.
Jak używać tłokowego zaparzacza do kawy? Takie akcesorium należy najpierw sparzyć gorącą wodą, a dopiero potem można w nim przygotować kawę. Na dno naczynia należy wsypać zmielone ziarna kawy, a następnie wlać do zaparzacza wodę o temperaturze 95 stopni C, przyjmując proporcje 60 g ziarna na litr wody. Do naczynia nie wlewa się docelowej ilości wody, tylko tyle, by przykryła ona zmielone ziarna. Następnie należy całość delikatnie zamieszać, a po chwili wlewa się pozostałą ilość wody. Po upływie kilku minut należy przycisnąć tłok do dna. Gotową kawę po zaparzeniu należy od razu przelać do filiżanek lub kubków.
A co z zaparzaczami przelewowymi? Jak parzyć kawę w chemexie czy dripie? Tego rodzaju urządzenia najczęściej składają się z dwóch części — naczynia do ekstrakcji i filtra. Najpierw montuje się filtr w górnej części naczynia, a następnie wsypuje się do niego kawę. Ziarna zalewa się wrzątkiem i rozpoczyna się ekstrakcja kawowego naparu, który spływa do dolnej części naczynia.
Zaparzanie kawy w kawiarkach wymaga mniej zachodu. Do kawiarki wlewa się gorącą wodę aż do wyznaczonego miejsca lub zaworu, wsypuje się kawę do sitka i zakręca. Po zakręceniu wystarczy ustawić kawiarkę na kuchence, by rozpoczął się proces ekstrakcji. Parzenie kawy rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy kawa wlewa się do górnego zbiorniczka.
Jak umyć zaparzacz do kawy po użyciu?
Zaparzacze do kawy należy myć w sposób delikatny, ponieważ łatwo jest uszkodzić zawory lub zarysować ich powierzchnię. Najlepiej jest robić to miękką gąbką i starać się nie używać silnych detergentów. Taki sprzęt należy czyścić regularnie, inaczej pojawi się w nim osad kamienny. Producenci kawiarek i innych zaparzaczy mają w swojej ofercie specjalne środki do odkamieniania, które nie uszkodzą urządzenia.
Należy pamiętać, że zaparzacze wykonane z aluminium są szczególnie wrażliwe na silne detergenty i kwasy — do ich mycia polecamy używać gąbki z płynem do mycia naczyń. W przypadku mycia chemexu wykonanego ze szkła należy być niezwykle delikatnym. We wnętrzu zaparzacza umieszcza się filtr, który po użyciu należy wyrzucić (w przypadku jednorazowych) albo wyczyścić pod bieżącą, ciepłą wodą (w przypadku wielorazowych). I pamiętaj — pod żadnym pozorem nie wsadzaj zaparzacza do zmywarki! Takie akcesoria są zbyt delikatne żeby poddawać je mechanicznemu czyszczeniu.
Jak działają różne rodzaje zaparzaczy do kawy?
Parzenie kawy w zaparzaczach tłokowych i przelewowych wygląda zupełnie inaczej. Zmielona kawa w połączeniu z gorącą wodą musi przejść długą drogę zanim stanie się pysznym ekstraktem z ziaren kawowca. Zastanawiasz się, jak działają różne zaparzacze do kawy? Z przyjemnością zdradzimy Ci tajemnicę działania tych urządzeń.
Jak używać tłokowego zaparzacza do kawy?
Jednym z rodzajów zaparzaczy do kawy jest ich wersja tłokowa (inaczej prasa francuska). Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to posiada tłok z metalowym sitkiem. Gdy przygotowany przez nas napar jest gotowy, łagodnie przesuwamy sitko na dno naczynia. Sprawi to, że fusy zostaną oddzielone od napoju.
Czynność ta jest szybka i prosta, a co najważniejsze — nie wymaga otwierania zaparzacza. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że aromat kawy czy herbaty będzie uciekał na zewnątrz. W zaparzacz do kawy tłokowy zaopatrzyć powinny się w szczególności osoby, które przez cały dzień lubią popijać ulubiony napój lub regularnie przygotowują je dla większej ilości osób. Z takimi urządzeniami spotkać można się na przykład w biurach.
Do produkcji zaparzaczy tłokowych do kawy wykorzystuje się między innymi szkło (przeważnie borokrzemowe), które jest odporne zarówno na uszkodzenia, jak i działanie wysokich temperatur. Znaleźć można tu także elementy wykonane z metalu. Wybierając zaparzacz do kawy, szczególną uwagę należy zwrócić na to, by był to materiał odporny na korozję. Najczęściej spotkać można się z modelami z aluminium lub stali nierdzewnej. Zaparzacze do kawy posiadają również części z tworzywa sztucznego. Do jego głównych atutów zaliczyć można fakt, iż nie nagrzewa się ono i jest odporne na wysokie temperatury.
Jak używać zaparzacza tłokowego i jak on właściwie działa? Naciskając tłok wytwarzamy ciśnienie, które przyspiesza proces zaparzania kawy i oddziela fusy od wyekstrahowanego naparu. Zanim przejdziesz do przygotowywania kawy, wyciągnij z naczynia tłok i zalej je gorącą wodą. Po chwili wrzątek wylej do zlewu. W ogrzanym naczyniu kawa będzie parzyć się szybciej.
Później wsyp do wnętrza zaparzacza kawę w proporcji 1 łyżka zmielonego ziarna na 200 ml wody i zalej ją wodą w temperaturze 95 stopni C, tak aby poziom wody przykrył całą kawę. Po 3-4 minutach dolej docelową ilość wody i włóż przykrywkę z tłokiem. Pozwól aromatom się uwolnić, a po upływie kolejnych 4 minut przyciśnij praskę z tłokiem do dna i gotowe! Kawa z zaparzacza tłokowego będzie pozbawiona drobnych ziarenek, a jej smak będzie intensywny i zbalansowany. Zaparzacz tłokowy do kawy z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom americano.
Jak działa zaparzacz do kawy ciśnieniowy?
Tego typu zaparzacz do kawy określany jest również mianem kawiarki. Jego główną zaletą jest fakt, iż korzystać można na niego na każdego rodzaju kuchence: zarówno elektrycznej, jak i gazowej czy indukcyjnej. Ekstrakcja kawy w tego typu urządzeniu odbywa się metodą ciśnieniową, co pozwala na uzyskanie niezwykle aromatycznego napoju. Dostępne na rynku zaparzacze do kawy na indukcję różnić mogą się od siebie między innymi materiałem wykonania.
Do wyboru mamy kawiarki aluminiowe oraz stalowe. Pierwsze z nich produkuje się z bezpiecznego stopu aluminium. Mogą mieć one barwę srebrną lub być pokryte wybranym kolorem czy wzorem, co pozwala na dopasowanie ich do stylu, w jakim została urządzona kuchnia. Aby tego typu kawiarka posłużyła nam przez długi czas, należy ją myć bez użycia detergentów. Drugim z dostępnych rozwiązań jest kawiarka wykonana ze stali — droższa od aluminiowej i w pełni bezpieczna w użyciu. Po zakończonym przyrządzeniu kawy powinno się ją rozkręcić, umyć i pozostawić do wyschnięcia.
Żeby zaparzyć kawę w prawidłowy sposób, należy najpierw zmielić ziarna na średnią grubość (ale grubiej niż do ekspresu). Później należy zagotować przefiltrowaną wodę w czajniku i wlać ją do dolnej części naczynia. Zmieloną kawę wsyp do sitka i zakręć kawiarkę. Tak przygotowane zaparzacz ciśnieniowy można śmiało stawiać na ogień i czekać na rozpoczęcie ekstrakcji kawowego napoju. Najlepiej jest robić to przy uchylonej pokrywce, by móc kontrolować proces zaparzania. Gdy napar skończy się przelewać, kawiarkę należy ściągnąć z ognia i przełożyć do naczynia wypełnionego chłodną wodą.
Dużym ułatwieniem dla początkujących baristów jest użycie do parzenia nowoczesnego elektrycznego zaparzacza ciśnieniowego do kawy. Ten gadżet pozwoli Ci uniknąć kontaktu z ogniem i zaparzyć pyszny, skoncentrowany napój z ziaren kawowca.
Jak działa zaparzacz w ekspresie?
Chcesz dowiedzieć się, jak działa zaparzacz w ekspresie? Już wyjaśniamy. Ekspresy ciśnieniowe automatyczne i kolbowe w sprytny sposób wykorzystują ciśnienie do przyrządzania espresso. Maszyna powinna być odpowiednio ustawiona, by ekstrakcja przebiegała w poprawny sposób. Do kolby wsypuje się odmierzoną ilość zmielonego ziarna, przygniata się je tamperem i wsuwa do ekspresu. Potem naciska się guzik i dzieje się magia! Do podstawionego pod kolbę naczynia spływa gorąca kawa, która doda energii po najmniej przespanej nocy. Ekspres automatyczny to idealny ciśnieniowy zaparzacz dla zapracowanych osób - ze zmielonej kawy w kilkanaście sekund wytworzy się gotowy napój.
Jaki zaparzacz do kawy kupić?
Chcesz wiedzieć, jaki zaparzacz do kawy kupić? Powinieneś odpowiedzieć sobie kilka pytań zanim dodasz go do koszyka. Musisz wiedzieć jaką kawę lubisz pijać oraz jaka metoda wydaje Ci się dopasowana do Twoich potrzeb. Warto jest także zastano wić się nad budżetem, jakim się dysponuje. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją baristyczną drogę, wybierz zaparzacz tłokowy. Koniecznie sprawdź zaparzarki tłokowe do kawy na tadar.pl. Gdy masz już trochę wprawy i lubisz pić mocne napary, najlepsza będzie kawiarka. Kawa to Twój konik? Do parzenia kawy użyj Aeropressu, Chemexu lub Drippa.
Zaparzarki tłokowe do kawy marki Tadar.pl
W naszym sklepie internetowym Tadar.pl zaopatrzyć można się w różnego rodzaju wysokiej jakości zaparzacze do kawy w wersji tłokowej. Godnymi polecenia modelami są:
-
Zaparacz tłokowy do kawy Tadar Modo 0,8 l czarny french press — wykonany został on ze szkła borokrzemowego, które stanowi gwarancję zwiększonej trwałości oraz odporności na uszkodzenia, w tym na działanie wysokich temperatur. Dekoracyjne części zaparzacza do kawy, w tym pokrywka oraz zamknięty, przymocowany na stałe uchwyt, wykonane zostały z nienagrzewającego się tworzywa sztucznego. Produkt ma pojemność 0,8 l, co pozwala na przyrządzenie kawy, herbaty (tak liściastej, jak i granulowanej) czy ulubionych ziół dla nawet 6 osób. Aby mieć pewność, że produkt ten posłuży nam przez długi czas, należy go myć ręcznie.
-
Zaparzacz tłokowy Tadar Arabica 1 l — to klasyczny, elegancki zaparzacz do kawy szklany, który doskonale prezentować będzie się w każdej kuchni czy jadalni. Jego obudowa wykonana została z trwałej, higienicznej, odpornej na uszkodzenia stali nierdzewnej, która jest w stanie wytrzymać temperaturę do 100 stopni. Rączka zaparzacza do kawy i herbaty pewnie leży w dłoni, gwarantując komfortowe nalewanie.
Dzbanki z zaparzaczem dla miłośników kawy z oferty Tadar.pl
Chcąc w efektowny sposób zaserwować ulubioną herbatę lub ziołowy napar, warto zaopatrzyć się w jeden z naszych dzbanków z zaparzaczem. Na uwagę zasługują między innymi:
-
Dzbanek do herbaty Tadar Rosa 0,6 l — estetyczny model stanowiący połączenie przejrzystości szkła oraz srebra stali nierdzewnej. Jako że we wnętrzu zaparzacza znajdują się bardzo małe rowki, gwarantuje on, że przyrządzony z jego pomocą napar będzie krystalicznie czysty i pozbawiony liści czy fusów. Wyjmowany zaparzacz pozwala na dostosowanie czasu parzenia do danego gatunku herbaty. Pokrywa, w którą wyposażony jest dzbanek to natomiast gwarancja utrzymania wysokiej temperatury napoju prze długi czas. Posiada on także duży i stabilny uchwyt ułatwiający przenoszenie naczynia z miejsca na miejsce oraz profilowany dzióbek, dzięki któremu wygodnie nalejemy herbatę do filiżanki lub kubka.
-
Dzbanek szklany z zaparzaczem Konighoffer Albedo 1 l to doskonała propozycja dla fanów akcesoriów utrzymanych w klimacie natury. Zasługą tego jest przyciągająca uwagę bambusowa pokrywka. Posiada ona uszczelkę, która zapobiega zbyt wczesnemu ostygnięciu napoju. Z pomocą tego dzbanka przygotować można zarówno kawę, jak i herbatę. Korpus został wykonany z trwałego szkła borokrzemowego, natomiast zaparzacz ze stali nierdzewnej. Warto tu również wspomnieć o ergonomicznym, solidnym uchwycie, który ułatwia nalewanie gotowego napoju.
-
Dzbanek z zaparzaczem Tadar Carina szklany 1,2 l przypadnie on do gustu wszystkim miłośnikom stylu retro i vintage, a to ze względu na fakt, iż kształtem przypomina tradycyjne imbryki. Dzbanek został wykonany w całości ze szkła, a zaparzacz i pokrywka — ze stali nierdzewnej. Materiały te nie wpływają na smak i zapach napoju oraz są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Na uwagę zasługuje tutaj także długi, profilowany dzióbek oraz duży i poręczny uchwyt, które gwarantują szybkie oraz łatwe nalewanie herbaty, bez obawy o kapanie. Przezroczysty korpus i wyjmowany zaparzacz pozwalają na swobodną kontrolę procesu parzenia. Dzięki dużej pojemności (wynosi ona 1,2 l), zaparzacz ten świetnie sprawdzi się podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.
-
Dzbanek z zaparzaczem Tadar Windsor szklany 1,4 l to idealne rozwiązanie dla wszystkich fanów wnętrz zaaranżowanych w stylu angielskim. Dzbanek posiada duży, komfortowy, ruchomy uchwyt wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Do pierścienia wokół szyjki przymocowany został on przy pomocy dużych, stalowych elementów. Profilowany dzióbek dzbanka skutecznie zapobiega przed kapaniem. Znajdziemy tutaj również zaparzacz ze stali nierdzewnej, który stanowi gwarancję krystalicznie czystego napoju. Dzbanek ten jest jednak nie tylko praktyczny. Na uwagę zasługują również jego walory estetyczne. Zasługą tego jest połączenie szkła, stali oraz tworzywa sztucznego w kolorze czarnym.
-
Dzbanek do herbaty z zaparzaczem Konighoffer Saphir 1,2 l jego duża pojemność sprawia, że znakomicie sprawdzać będzie się on podczas różnego rodzaju spotkań towarzyskich. Zaparzacz ze stali nierdzewnej jest przymocowany do tłoka. Posiada malutkie otwory, które zapobiegają przedostawaniu się drobin herbaty. Dzbanek posiada nowoczesny design i jest zbudowany w taki sposób, aby z łatwością można było z niego korzystać, bez ryzyka rozlania. Zaopatrując się na takie naczynie można mieć pewność, że posłuży nam ono przez długi czas.
Alternatywy dla tradycyjnego zaparzacza do kawy
Ulubioną kawę przyrządzić możemy nie tylko w zaparzaczu czy dzbanku. Do tego celu wykorzystać można również inne akcesoria z naszego asortymentu takie, jak:
-
Kubek porcelanowy z zaparzaczem Tadar Flamingo 330 ml znakomicie sprawdzi się on w roli prezentu dla bliskiej osoby, a to ze względu na pokrywający go, uroczy nadruk z flamingiem. Kubek ten wykonany został z wysokiej jakości porcelany. Do zalet tego materiału zaliczyć można między innymi fakt, iż przez długi czas zachowuje on optymalną temperaturę znajdującego się w jego wnętrzu napoju. Kubek wyposażony jest w praktyczny zaparzacz, który ułatwi przygotowywanie ulubionej herbaty liściastej. Posiada on także efektowną pokrywkę, która skutecznie zabezpieczy przed przypadkowym rozlaniem zawartości.
-
Kubek z zaparzaczem Tadar Shabby Rose 330 ml przypadnie on do gustu wszystkim fanom dekoracji utrzymanych w kwiatowym stylu. Zasługą tego jest pokrywający go nadruk z motywem róży. Kubek posiada porcelanowy zaparzacz, z pomocą którego z łatwością przyrządzimy herbatę czy napar ziołowy. Z tego samego materiału wykonana została pokrywka, dzięki której gotowy napój przez długi czas zachowa wysoką temperaturę. Zaletami naczynia są również obniżona możliwość wnikania trwałych zabrudzeń powodujących przebarwienia oraz łatwość w utrzymaniu w czystości.
Z naszego bloga dowiesz się również:
-
Jak poprawnie zaparzyć herbatę? Dowiedz się jak zrobić to dobrze!
-
Poznaj także 5 pomysłów na smaczną, domową herbatę
Ulubioną kawę przygotowywać można na wiele różnych sposobów. Do tego celu wykorzystać można specjalny zaparzacz, dzbanek lub kubek. Bogaty wybór tego typu akcesoriów znajdziecie w naszym sklepie internetowym Tadar.pl.
Warto przeczytać
Farsz do krokietów wigilijnych i nie tylko!
Jeśli marzysz o krokietach pełnych smaku, odpowiedni farsz jest kluczem do sukcesu. W naszym artykule znajdziesz nie tylko sprawdzone przepisy na farsz na krokiety, ale także triki, które nadadzą potrawom wyjątkowego aromatu. Czy wolisz klasyczne nadzienie z kapustą i grzybami, czy może coś bardziej wyrazistego? Odkryj nasze porady i przepisy, które sprawią, że Twoje krokiety będą niezapomniane!
czytaj więcejNaleśniki na krokiety - jakie powinny być?
Dobre ciasto na krokiety to klucz do udanego obiadu! W tym artykule zdradzimy ci wszystkie triki, dzięki którym twoje krokiety będą smakować jak z najlepszej kuchni. Dowiesz się, jak uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta, by nie było ani za grube, ani za cienkie, a także, jak uniknąć typowych błędów. Z naszymi poradami przygotowanie perfekcyjnych krokietów stanie się proste i przyjemne!
czytaj więcejKrokiety z kapustą i grzybami — idealne na wigilię!
Krokiety z kapustą i grzybami to potrawa, która bez wątpienia kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Pyszny farsz i chrupiąca panierka czynią z krokietów idealny dodatek do barszczu i innych zup. Dzięki naszemu przepisowi, krokiety z kapustą i grzybami przygotujesz w prosty sposób i oczarujesz nimi swoich bliskich podczas Wigilii!
czytaj więcejKrokiety z kapustą i pieczarkami
Krokiety z kapustą i pieczarkami to idealne połączenie smaków, które doskonale wpisuje się w klimat świątecznych potraw. Są aromatyczne i chrupiące, a ich przygotowanie nie jest skomplikowane, jeśli tylko skorzystacie z odpowiedniego przepisu. Te pyszne krokiety sprawdzą się nie tylko na Wigilię, ale również jako smaczna przekąska na co dzień. Zachęcamy do wypróbowania naszego przepisu na krokiety z kapustą i pieczarkami i cieszenia się ich wyjątkowym smakiem!
czytaj więcejKrokiety z pieczarkami - przepis
Krokiety z pieczarkami to prawdziwy klasyk, który doskonale sprawdza się zarówno jako danie główne, jak i sycąca przekąska. Aromatyczny farsz pieczarkowy, otulony delikatnym naleśnikiem i chrupiącą panierką, tworzy idealną kompozycję smaków, która zachwyci każdego. Jeśli szukasz pomysłu na wyśmienite danie na Wigilię i inne okazje, spróbuj naszych krokietów z pieczarkami i odkryj, jak proste może być stworzenie domowego przysmaku!
czytaj więcejMasa makowa — jak ją zrobić?
Masa makowa to niezastąpiony składnik wielu tradycyjnych wypieków, zwłaszcza tych świątecznych. Idealnie komponuje się z ciastami drożdżowymi, makowcami, rogalikami czy sernikami, nadając im charakterystyczny, głęboki smak i aromat. Przygotowanie własnej masy makowej wcale nie jest trudne. Przekonaj się sam!
czytaj więcejLukier do pierników - jak go zrobić?
Lukier do pierniczków to nie tylko ozdoba, ale także sposób na dodanie wyjątkowego smaku i świątecznej atmosfery do tych tradycyjnych ciasteczek. W naszym artykule znajdziesz cenne wskazówki oraz sprawdzony przepis na idealny lukier, który będzie nie tylko gładki i błyszczący, ale również trwały i odporny na pęknięcia. Dzięki naszym pomysłom i instrukcjom Twoje pierniczki będą pięknie wyglądać i oczarują gości!
czytaj więcejJak ułożyć sztućce? Zasady układania sztućców na stole
Sztućce to nieodłączny element nakrycia stołu, a ich odpowiednie ułożenie ma duże znaczenie, jeśli chcemy zachować zasady savoir vivre i podać posiłek w elegancki sposób. W naszym kompleksowym poradniku dowiesz się, jak prawidłowo rozłożyć sztućce, by zarówno codzienne posiłki, jak i wyjątkowe uroczystości były pełne klasy. Spróbuj zrobić to razem z nami!
czytaj więcejJak zrobić espresso bez ekspresu i kawiarki?
Marzysz o filiżance pysznego espresso, ale nie masz ani ekspresu, ani kawiarki? Nic straconego! Istnieje kilka prostych i skutecznych metod, które pozwolą ci przygotować aromatyczne espresso w domowych warunkach. W tym artykule zdradzimy Ci, jak zaparzyć pyszną kawę bez ekspresu oraz kawiarki.
czytaj więcej