Dzbanek do herbaty z podgrzewaczem — jaki wybrać?

Polecane produkty 3.01.2020

Na co zwrócić uwagę kupując dzbanek do herbaty z zaparzaczem?


Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci w wyborze dzbanka, który pozwoli Ci wydobyć z herbacianego naparu to, co najlepsze — uzyskując ten charakterystyczny, słodko-gorzki posmak.
 

Wielkość dzbanka

Zastanawiasz się, czy wybrać klasyczny dzbanek do herbaty, czy zdecydować się na coś mniej standardowego? Wybierając odpowiedni dzbanek, powinieneś zwrócić uwagę na jego pojemność. Jeśli lubisz zawsze mieć w pobliżu kubek z ciepłą herbatą, wybierz dzbanek o większej pojemności. Dzbanki do herbaty z zaparzaczem o pojemności 1300 ml lub 1000 ml sprawdzą się również na większe uroczystości czy zimowe spotkania w gronie przyjaciół. Pijasz herbatę w pojedynkę? W naszej ofercie znajdziesz dzbanki zaparzacze do herbaty o mniejszej pojemności np. 590 ml, które pomieszczą w sobie napar w sam raz na dwie filiżanki.

Tworzywo dzbanka

Kupując dzbanek zaparzacz do herbaty, zwróć uwagę na tworzywo, z jakiego jest wykonane. Dzbanki wykonuje się z ceramiki, żeliwa oraz szkła, a każdy z tych materiałów ma inne właściwości. Dzbanki ceramiczne najdłużej utrzymują wysoką temperaturę herbaty, są jednak dość kruche i często nie można myć ich w zmywarce. Niewątpliwą zaletą ceramiki jest możliwość uformowania dowolnego kształtu i pomalowania w dowolny wzór lub kolor, dlatego producenci najczęściej wykonują najwięcej dzbanków z tego tworzywa.

Z kolei dzbanki żeliwne są cięższe i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chcesz zakupić dzbanek z żeliwa, musisz pamiętać o jego regularnym czyszczeniu (także zaparzacza), inaczej osad i wilgoć mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Dzbanki wykonane ze szkła są najbardziej uniwersalne. Przez przezroczystą powierzchnię można obserwować proces zaparzania — taki dzbanek polecamy do herbat liściastych oraz kwitnących. Jest niezwykle praktyczny, ponieważ można myć go w zmywarce.

Podstawa dzbanka

Jeśli wybrałeś już wielkość oraz tworzywo, rzuć okiem na to, by dzbanek miał stabilną, solidną podstawę wykonaną z należytą starannością i troską o Twoje bezpieczeństwo. Kupując dzbanek z podgrzewaczem, wybieraj tylko te pochodzące od sprawdzonych producentów. W ten sposób będziesz miał pewność, że dzbanek będzie dobrze wykonany, a używanie podgrzewacza będzie bezpieczne. Taki dzbanek powinien służyć Ci latami.

Z czego mogą być wykonane dzbanki do herbaty z podgrzewaczem?

Dzbanki z podgrzewaczem lub imbryki do zaparzania herbaty produkowane są z różnych materiałów.

Porcelanowe dzbanki do herbaty

Do czynienia możemy mieć między innymi z ceramicznymi dzbankami zaparzaczami do herbaty. Ich główną zaletą jest fakt, iż przez wiele godzin utrzymują odpowiednią temperaturę znajdującego się w nich napoju. Taki dzbanek do zaparzania herbaty to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią popijać ulubiony napar w czasie pracy czy plotek z przyjaciółmi. Do atutów wykonanych z ceramiki dzbanków do herbaty na podgrzewaczu zaliczyć można również ich estetyczny wygląd. Takie dzbanki do parzenia herbaty pasować będą tak do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Przed zakupem warto upewnić się, czy dany model nadaje się do mycia w zmywarce — niektóre wzorzyste dzbanki z podgrzewaczem do herbaty mogą być czyszczone wyłącznie ręcznie.

 

Ceramiczne dzbanki występują w wersjach z podgrzewaczem i zaparzaczem, jak i bez. Jeśli lubisz popijać napary przez długie godziny, wersja z podgrzewaczem (czyli świeczką) sprawdzi się u Ciebie najlepiej. Mały płomień tlący się pod naczyniem pozwoli Ci cieszyć się swoją ulubioną herbatą znacznie dłużej niż w przypadku klasycznych, szybko wychładzających się czajników. 

Ceramiczny dzbanek jest nie tylko praktycznym akcesorium, idealnym dla fana herbaty, ale również niezwykle estetycznym elementem wystroju kuchni lub salonu. Stawiasz na klasykę i elegancję? Wybierz białą porcelanę i dobierz do dzbanka pasujące filiżanki. Twój wystrój jest bardziej współczesny? Odważ się i wybierz dzbanek w szalonym kolorze lub pokryty interesującym wzorem albo grafiką. Herbata zaparzana w dzbanku z repliką obrazu Twojego ulubionego artysty będzie smakowała jeszcze lepiej!

Żeliwne czajniki do herbaty

Kolejna propozycja to żeliwne dzbanki do herbaty z podgrzewaczem. Kupując taki dzbanek do herbaty można mieć pewność, że posłuży on przez długi czas, zachowując swój estetyczny wygląd. Żeliwne naczynia tego typu utrzymują ciepło napojów przez kilka godzin, a co więcej — są odporne na uszkodzenia. W takim dzbanku do parzenia herbaty z podgrzewaczem bez obaw przyrządzać można zarówno czarną, jak i zieloną herbatę, bez obaw o zabarwienie ścianek naczynia. Pewną ostrożność zachować powinno się jedynie podczas parzenia jej białej odmiany — na skutek kontaktu z ciepłą wodą, żeliwne dzbanki do herbaty z zaparzaczem i podgrzewaczem dawać mogą lekki, lecz wyczuwalny posmak. Przed pierwszym użyciem, naczynie to warto kilka razy zalać wrzątkiem, a następnie wysuszyć je, by uniknąć rdzewienia. Takie dzbanki nie nadają się do mycia w zmywarce.

Żeliwny dzbanek to doskonały pomysł na prezent dla fana picia ceremonialnego. To właśnie w takich dzbankach wykonanych z żeliwa zaparzano herbatę w kraju kwitnącej wiśni jeszcze w czasach starożytnych.

Szklane czajniki do herbaty 

Niezwykle efektownie prezentują się dzbanki do herbaty szklane, w szczególności, jeżeli do przyrządzanego naparu dodamy płatki kwiatów czy kawałki owoców. Tego typu dzbanki z zaparzaczem do herbaty znakomicie prezentować będą się w nowoczesnych wnętrzach. Nadają się one do mycia w zmywarce w specjalnym programie dedykowanym szkłu, który skutecznie chroni przed zarysowaniem czyszczonych naczyń.

Dzbanki szklane najczęściej produkuje się ze wbudowanym zaparzaczem do herbaty, np. tłokowym. Wsypana do wnętrza herbata liściasta przyciskana jest tłokiem, dzięki czemu można przelać do filiżanki klarowny, czysty napar.

Szklany dzbanek to również ciekawy element wyposażenia jadalni urządzonej w modernistycznym stylu. Parzenie herbaty w takim naczyniu to prawie jak spektakl — wystarczy, że wrzucić do niego pączki herbaty kwitnącej, będziesz mógł obserwować proces ich rozwijania na własne oczy. Niewątpliwą zaletą jest również cena takiego naczynia — szklane czajniki są zdecydowanie tańsze od tych wykonanych z ceramiki czy żeliwa.

Sprawdź 2 wyjątkowe czajniki do herbaty z podgrzewaczem z oferty Tadar.pl

Szukacie wysokiej jakości, stylowego dzbanka do parzenia herbaty z funkcją podgrzewania? Bogaty wybór tego typu naczyń znajdziecie w naszym sklepie internetowym Tadar.pl.

Niezwykle efektownie prezentuje się dzbanek porcelanowy Tadar Flamingo o pojemności 1 litra. Na uwagę zasługuje zdobiący go motyw różowych flamingów. Pozytywny wpływ na wygodę codziennego użytkowania naczynia ma obecność dużego uchwytu oraz profilowanego dzióbka, które w znaczący sposób ułatwiają nalewanie herbaty do filiżanek. Dzbanek wykonany został z porcelany New Bone China, która charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia.
 
Bardzo oryginalną propozycją jest dzbanek do herbaty na podgrzewaczu KonigHOFFER Alladyn. Stanowi on połączenie szkła oraz stali nierdzewnej, co sprawia, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Dzbanek ma kształt zbliżony do imbryków z minionych epok. Jego górna część jest wąska, a dolna — szeroka, w formie bańki. Oryginalnego charakteru nadają naczyniu stalowy pierścień, pokrywka z uchwytem wysadzanym cyrkoniami oraz ozdobny stojak na podgrzewacz.

Jaką herbatę wybrać do zaparzacza z opcją podgrzewania?

Dostosowanie rodzaju herbaty do dzbanka z zaparzaczem nie jest niczym trudnym, wystarczy przyswoić kilka zasad, które pozwolą ci uzyskać aromatyczny napar i wydobyć jego smak.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na właściwości termiczne dzbanka — ciepło najszybciej ucieka z tych wykonanych ze szkła, a najdłużej utrzymuje się w czajnikach ceramicznych i żeliwnych. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, chociaż i tutaj istnieją wyjątki od reguły. Temperatura wody do zaparzania w czajnikach wykonanych z ceramiki powinna być dostosowana do jej gatunku, a także aromatyzacji.

Herbata czarna

Przytoczmy najpierw ogólnie przyjęte zasady dotyczące temperatury wody przy parzeniu herbaty. Czarną zalewamy gorącą wodą o temperaturze 95 stopni C, wyjątkiem są tutaj herbaty ze zbiorów wiosennych (np. Darjeeling), które można zalewamy wodą w temperaturze 85 stopni C. Z kolei herbaty turkusowe, takie jak Oolong, nawet te wysokiej jakości zalewa się wrzątkiem (95-100 stopni C). Wyjątkiem są tu herbaty Bai Hao, które należy parzyć w nieco niższej temperaturze, ponieważ wytwarza się je z młodych listków i pączków. Zalanie takiej herbaty zbyt wrzątkiem może zabić jej smak i wydobyć niepotrzebną goryczką. Czerwoną herbatę parzy się w temperaturze 90-95 stopni C, inaczej aromat i smak nie będzie mógł uwolnić się z liści. Białą herbatę najlepiej parzyć jest w temperaturze od 75 do 85 stopni, w zależności od tego, jak mocny napar chcemy uzyskać.

Zielona herbata

Na osoby akapit zasługuje zielona herbata, gdyż jej zaparzeniu towarzyszy wiele wyjątków. Susz herbaty zielonej parzy się w temperaturze ok. 75 stopni C, liście zielonej herbaty to już sprawa nieco trudniejsza do objaśnienia. Chińskie zielone herbaty zalewa się wodą w 75-85 stopniach C, ale towarzyszyć ci powinna przy tym zasada — im herbata jest młodsza, delikatniejsza i bardziej szlachetna, tym niższa powinna być temperatura wody. Jeśli chcesz uzyskać jej najlepszy profil aromatyczny, parz ją bez przykrycia. Ta metoda pozwala ciepłu uciec z czajnika i nieco ją wychłodzi. Japońską Senchę parzy się w temperaturze od 50 stopni C do 90 stopni C.

Herbata aromatyzowana

A co ze wspomnianą wcześniej aromatyzacją — w jakiej temperaturze parzyć herbatę aromatyzowaną? Jeśli chcesz, żeby picie herbaty z dzbanka ceramicznego było jeszcze przyjemniejsze, musisz wiedzieć, że w takich dzbankach każdy gatunek herbaty aromatyzowanej można zalewać wrzątkiem. Ściany w takim dzbanku są zimne i wchłaniają ciepło wody, dlatego temperatura wlewanego płynu może być wyższa (po przelaniu będzie miała o 10 do 20 stopni C mniej). Jeśli chcesz parzyć dzbanku ceramicznym czyste herbaty, należy najpierw wlać na dno trochę wrzątku, by naczynie nieco się podgrzało. Dzbanki żeliwne również należy rozgrzać przed rozpoczęciem zaparzania herbaty. Jeśli chcesz parzyć ją w szklanych naczyniach, zastosuj się do ogólnych temperatur, które podaliśmy wcześniej.

Czas parzenia herbaty

Pozostała jeszcze jedna kwestia, czyli czas parzenia. Jak długo należy parzyć herbatę w poszczególnych dzbankach? Klasyczne czarne herbaty można parzyć tak samo długo w każdym rodzaju dzbanka, zarówno szklanym, jak i żeliwnym. Czas parzenia powinien wynosić od minuty do 4 minut, później napar może stać się gorzki, dlatego zalecamy Ci wyciągnięcie z dzbanka zaparzacza — różnica będzie olbrzymia! Herbaty zielone i białe parzy się przez 2-4 minut, chociaż czas ten można wydłużyć do 6 minut, jeśli chce się wydobyć z naparu jego działanie pobudzające. Jeśli zależy Ci na wzmożeniu działania teiny, spróbuj metody maceracji herbaty, tak zwanej cold brew tea. Wystarczy, że do zamykanego naczynia wsypiesz liście i zalejesz je wodą w temperaturze pokojowej. Pojemnik, słoik czy butelkę należy zakręcić i schować do lodówki na kilka godzin. Z czasem aromaty zaczną uwalniać się z liści, a zawartość teiny w naparze wzrośnie.

Do herbaty dobierz odpowiednie filiżanki lub kubki do herbaty. Smacznego!
 

Dzbanek do zaparzania herbaty z podgrzewaniem jest naczyniem, które w swojej kuchni posiadać każdy miłośnik ziołowych czy owocowych naparów. To gwarancja codziennych sukcesów w przyrządzaniu aromatycznej herbaty, której ciepło utrzymywać będzie się przez wiele godzin.

Z naszego bloga dowiesz się również: