Co można zrobić z czereśni? 3 pomysły na przetwory

Przetwory z czereśni – co warto przygotować?
Ciekawe przetwory z czereśni to jeden z najlepszych sposobów na to, by dotrwać do lata, a także zamknąć smak tych pysznych owoców w słoikach. Aby zrobić przetwory z czereśni na zimę, potrzebujesz jednak pewnych akcesoriów, które ułatwią Ci to zadanie.
Co na przykład? Zestaw 6 akcesoriów do robienia przetworów Tadar ma wszystko, czego możesz zapragnąć podczas robienia przetworów. No, może prawie wszystko. Mogą Ci się przydać jeszcze powidlaki, czyli – najprościej rzecz ujmując, garnki do robienia powideł. Takie naczynie to na przykład garnek emaliowany powidlak Tadar 15l/30 cm. To coś dla zaawansowanych fanów zapraw, którzy swoją sztukę chcą dopracować do perfekcji. A co będzie niezbędne dla amatorów? Oczywiście garnki, słoiki szklane czy miarki kuchenne, które pomagają w idealnym odmierzeniu składników, na przykład cukru. Warto mieć je jednak nawet wtedy, gdy robisz przetwory z czereśni bez cukru. Uwierz, przydadzą się w kuchni. No dobrze, ale jakie przetwory z czereśni możesz przygotować?
Czytaj także:
Jakie przetwory z czereśni warto przygotować?
Jakie przetwory można zrobić z czereśni? Podstawowe sposoby na czereśnie w słoikach to: dżemy, konfitury i kompot. Te trzy przetwory mogą jednak przybrać wiele form. Możesz przygotować przecież przetwory z czereśni bez drylowania i z koniecznością drylowania, z innymi owocami bądź bez, z cukrem, miodem, winem czy przyprawami. Istnieją różne sposoby na to, by zrobić idealne przetwory z czereśni. Przepisy powinny zawsze być dopasowane do tego, co lubisz najbardziej. Jak przygotować czereśnie? Przetwory, które są najbardziej popularne, możesz zrobić razem z nami. Poniżej znajdziesz przepisy na konfiturę, kompot i dżem.
Czytaj także:
- Jak zrobić dżem z wiśni?
- Jak zrobić dżem bez cukru?
- Jak wykorzystać owoce z sokownika? Robimy dżem!
- Jak zrobić kompot z czereśni?
1. Konfitura z czereśni
Konfitury z czereśni można przygotować na wiele sposobów – na przykład z dodatkiem wina. Jednak my cenimy sobie prostotę, która wydobywa smak owoców, podkreśla go i pozwala zimą przywołać prawdziwe lato. Idealna konfitura z czereśni?
Przepis na nią jest prosty, choć wymaga czasu – jak każda konfitura. Potrzebujesz do niej:
- kilograma czereśni,
- dużej cytryny,
- 200 gramów cukru – oczywiście możesz dać go mniej, jeśli owoce są słodkie bądź też nie przepadasz za dosładzaniem swoich przetworów.
Zacznij od umycia owoców i usunięcia ogonków oraz pestek. Tak przygotowane czereśnie zasyp cukrem i sokiem z całej cytryny. Odstaw owoce na kilka godzin – najlepiej na całą noc. W tym czasie czereśnie puszczą sok, w którym później będą się gotować.
Rano możesz przerzucić owoce wraz z sokiem do garnka i zacząć je podgrzewać. Zacznij od dużego ognia. Gdy tylko sok zacznie się gotować, szybko zmniejsz ogień i gotuj przez pół godziny, mieszając co jakiś czas, by nie przypalić konfitury.
To sposób na szybkie konfitury. Niektórzy wolą jednak powtarzać proces przez trzy dni, gotując czereśnie po kilka minut w soku. Jeśli jednak nie chcesz czekać, możesz wybrać nasz szybki przepis na konfitury. Uwierz, efekt będzie naprawdę pyszny.
Konfiturę z czereśni musisz teraz przełożyć do słoiczków, a następnie poddać je procesowi pasteryzacji w garnku lub piekarniku. Tak przygotowane konfitury będą na Ciebie czekać długi czas. Możesz sięgnąć po nie zimą, gdy zamarzy Ci się smak lata.
2. Kompot z czereśni – jak zrobić?
Kompot z czereśni to jeszcze prostsza sprawa. Tu nie musisz się wiele napracować. Kompot z czereśni bez drylowania pozwala Ci nawet ominąć ten najbardziej żmudny etap przygotowań, czyli pozbywanie się pestek z owoców. Podczas picia kompotu pamiętaj jednak, by nie zagryzać czereśni zbyt mocno. Jak go przygotować?
Potrzebujesz do tego:
- ponad kilogram czereśni – choć to oczywiście zależy od ilości kompotu, jaką chcesz zrobić;
- 200 gramów cukru;
- dwa litry wody.
Ilość cukru znów zależy tylko od Ciebie. Pamiętaj, by do robienia kompotu z czereśni wybierać tylko dojrzałe, ale nie zepsute czereśnie. Nie mogą być też uszkodzone, gdyż mogą popsuć cały smak kompotu.
Umyj owoce i pozbądź się z nich ogonków. Nie usuwaj pestek, jeśli nie chcesz. Wrzuć owoce do dużych słoików – w każdym tyle samo. Wypełnij je maksymalnie do ¾ wysokości – musi się tam znaleźć także miejsce na sok. Wsyp cukier, po kilka łyżek, a następnie zalej całość letnią wodą. Zakręć słoiki i poddaj je pasteryzacji.
Widzisz, jak proste do przygotowania są przetwory z czereśni? Kompot z całą pewnością jest najłatwiejszy z nich wszystkich. Kompot możesz pić już po kilku dniach, jednak warto poczekać. Zimą będzie pyszniejszy, niż latem, gdy możesz cieszyć się świeżymi owocami.
3. Przepis na dżem z czereśni
Dżem z czereśni to idealny dodatek do kanapek, naleśników czy placuszków. Zrób go latem i zachowaj do zimy, by móc cieszyć się tym smakiem niezależnie od pory roku. Dżem zrobisz z:
- kilograma czereśni,
- 250 gramów cukru,
- soku z połowy cytryny,
- startej skórki cytryny, która pomoże zagęścić dżem.
Jak zrobić dżem z czereśni? Przepis jest prosty, choć wymaga kilku godzin.
Wsyp umyte i pozbawione ogonków oraz pestek czereśnie do garnka. Dżem z czereśni bez drylowania to niezbyt dobry pomysł. Raczej nie chcesz wyłapywać pestek podczas jedzenia. Zasyp owoce cukrem i odstaw na kilka godzin, by puściły sok. Następnie zalej je sokiem z cytryny. Dodaj także skórkę z cytryny. Czas zacząć smażyć dżem. Rób to na małym ogniu, by zawartość się nie przypaliła. Mieszaj regularnie. Cały proces zająć może nawet cztery godziny.
Dżem powinien być gęsty, pięknie ścięty i oczywiście zastygający na schłodzonym talerzyku. To najlepszy sposób, by sprawdzić jego konsystencję. Gdy dżem będzie gotowy, przełóż go do słoików – nakładaj jeszcze gorący! Następnie przejdź do procesu pasteryzacji.
Idealne zaprawy z czereśni pozwolą Ci powrócić myślami do słonecznego lata. Koniecznie więc przygotuj je, gdy tylko owoce pojawią się na bazarkach.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej