Jak zrobić kompot z czereśni?

Kompot z czereśni
Czereśnie, podobnie jak wiśnie, to idealne owoce do robienia przetworów. Możecie zrobić z nich dżemy czy konfitury, ale także kompot czereśniowy. Jest niezwykle prosty do przygotowania, dlatego nawet bezpośrednio przed posiłkiem warto skusić się na świeżo zrobiony kompot z czereśni do obiadu. Chyba że macie słoiki w spiżarni, które czekają tylko na otwarcie. Kompot w każdej wersji będzie doskonały. Aby go zrobić, koniecznie przygotujcie drylownice do owoców. Drylownica do czereśni pomoże wam w pozbyciu się pestek. Oczywiście konieczny będzie także garnek emaliowany bądź inny garnek pojedynczy, deska do krojenia i nóż, jeśli chcecie rozdrobnić czereśnie przed gotowaniem. Może to sprawić, że wyjdzie z nich więcej soku, a sam kompot będzie bardziej esencjonalny. Jeśli jednak chcecie wyciągnąć całą esencję z czereśni, najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście sokowniki.
Czy kompot z czereśni jest zdrowy?
Oczywiście, że tak! Nie tylko dla samego smaku warto pić kompot z czereśni. Właściwości tego napoju nie mogą się równać właściwościom surowych owoców, jednak z pewnością jest to dużo lepszy wybór od napojów kupowanych w sklepach. Dlaczego? Czereśnie stanowią bogactwo potasu, który doskonale wpływa na serce, nerki, ale także umożliwia regulowanie ciśnienia tętniczego. Dlatego jedzenie czereśni i picie kompotu z tych owoców polecane jest osobom z nadciśnieniem. W czereśniach znajdziemy również witaminy z grupy B, witaminę C i A oraz przeciwutleniacze, które chronią przed działaniem wolnych rodników. Kompot z czereśni jest zatem świetnym i zdrowym napojem i dla dorosłych, i dla dzieci. Pod warunkiem, że nie zasypiemy go kilogramami cukru.
Kompot z czereśni na świeżo
Świeży kompot z czereśni jest chyba najpyszniejszy, przebija smakiem nawet kompot z rabarbaru. Możecie pić go zarówno na ciepło, jak i na zimno. Kompot nie musi czekać w słoikach na swoją kolej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu po ugotowaniu przelać go do innego naczynia – tu z pomocą przyjdą słoje z kranikiem.
Kompot z czereśni na zimę
Zima niestety nie rozpieszcza nas, jeśli chodzi o dostępność owoców, dlatego warto mieć przygotowanych kilka słoików kompotów bądź innych przetworów. Czereśnie w słoiku, razem z kompotem oczywiście, przygotujecie bardzo prosto. Jeśli chcecie przełożyć kompot z czereśni do słoików, musicie zadbać o to, by przetrwał on długie miesiące w spiżarni. Do tego konieczny jest proces pasteryzacji. Kompot z czereśni w słoikach możecie pasteryzować na mokro lub na sucho. Pamiętajcie jednak, że pasteryzacja w piekarniku możliwa jest tylko dla słoików typu „twist”. Wlejcie kompot z czereśni w słoiki. Do pasteryzacji na mokro przygotujcie garnek i ściereczkę, którą położycie na dno. Do garnka włóżcie słoiki i zalejcie je wodą tak, by nie przykrywała zakrętek. Słoiki gotujcie przez 20 minut. Tak można łatwo przygotować czereśnie w słoikach na zimę. Pasteryzacja w piekarniku odbywa się w temperaturze 130°C. Rozgrzejcie piekarnik z włożonymi już do środka na 30 minut słoikami, położonymi na blasze z gazą. Następnie wyłączcie piekarnik i zostawcie słoiki przez kolejne 30 minut.
Kompot z czereśni przepis
Jak przygotować kompot z czereśni? Przepisy zakładają tylko trzy składniki. By zrobić prosty kompot z czereśni, potrzebujecie
- 1,5 kilograma czereśni
- 200 gramów cukru
- 2 litry wody
Oczywiście możecie wsypać mniejszą ilość cukru do kompotu – w zależności od tego, ile ma mieć kalorii. Kompot zwykle powinien zawierać tyle cukru, co cukierniczka. Jeśli robicie kompot, który mają pić dzieci, diabetycy lub osoby na diecie, lepiej ograniczyć cukier. Można zastąpić go także miodem bądź inną substancją słodzącą, na przykład ksylitolem.
Zobaczcie także:
- Słoik z kranikiem – gdzie się przydaje?
- Jak przechowywać domowe przetwory?
- Akcesoria do przetworów domowych
- Gdzie się przydają salaterki?
Jak zrobić kompot z czereśni?
Jak ugotować kompot z czereśni? Przepis jest banalny. Umyjcie czereśnie i wydrylujcie je bądź zostawcie pestki w środku. Następnie włóżcie je do garnka o pojemności 5 litrów. Zasypcie cukrem – możecie wykorzystać przygotowany wcześniej cukier bądź też zostawić trochę, by później dosłodzić kompot w razie potrzeby. Następnie należy doprowadźcie wodę do wrzenia i gotować kompot przez pół godziny. Istnieje także drugi sposób na zrobienie kompotu z czereśni – bezpośrednio w słoikach. Wtedy do każdego z umytych i wyparzonych słoików włóżcie czereśnie i zasypcie je kilkoma łyżkami cukru. Zalejcie je wodą i zamknijcie słoiki, a następnie poddajcie je pasteryzacji. Efekt będzie przepyszny!
Przeczytajcie także:
- Jaka drylownica do owoców?
- Jak myć warzywa i owoce?
- Jak zrobić kompot z jabłek?
- Jak zrobić kompot z wiśni?
Kompot z czereśni – z pestkami czy bez?
Kompot z czereśni z pestkami to najczęściej spotykana wersja w polskich domach. Zwykle nie przejmujemy się tym, by wyciągnąć pestki z owoców. Jeśli jednak chcecie oszczędzić sobie wypluwania pestek podczas picia, skorzystajcie z drylownicy. Tak przygotowany kompot możecie podawać z owocami lub bez. Można przecedzić napój przez sitko. Przyda wam się łyżka cedzakowa, jeśli nie macie sitka pod ręką. Czereśnie warto wówczas dodać na przykład do kisielu.
Przeczytajcie także:
Kompot z czereśni – ile cukru na litr wody?
Jak dosłodzić kompot z czereśni? Ile cukru potrzebujemy? To bardzo indywidualna kwestia. W zależności od tego, jak słodkie napoje lubicie, możecie dodać dwie czy trzy łyżki na słoik 900 ml.
Jak długo gotować czereśnie w słoikach?
Jak długo gotować kompot z czereśni? Tak samo, jak w przypadku innych kompotów, wystarczy pół godziny. Dotyczy to zarówno gotowania kompotu z czereśni w garnku, jak i podczas pasteryzacji.
Jak długo pasteryzować czereśnie?
Jak pasteryzować kompot z czereśni? Albo na sucho, albo na mokro, w garnku. Stosując tę drugą metodę, można ugotować sam kompot, zalewając czereśnie wodą i cukrem. To łatwy i wygodny sposób na zrobienie pysznego napoju. Możecie przygotować kompot z czereśni bez pasteryzowania, jednak wtedy należy go wypić w ciągu trzech dni od ugotowania.
Podczas sezonu na czereśnie koniecznie kupcie ich więcej – możecie zrobić z nich pyszny kompot, który zostanie z wami także na zimowe miesiące.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej