Jak zrobić kompot z czereśni?
Kompot z czereśni
Czereśnie, podobnie jak wiśnie, to idealne owoce do robienia przetworów. Możecie zrobić z nich dżemy czy konfitury, ale także kompot czereśniowy. Jest niezwykle prosty do przygotowania, dlatego nawet bezpośrednio przed posiłkiem warto skusić się na świeżo zrobiony kompot z czereśni do obiadu. Chyba że macie słoiki w spiżarni, które czekają tylko na otwarcie. Kompot w każdej wersji będzie doskonały. Aby go zrobić, koniecznie przygotujcie drylownice do owoców. Drylownica do czereśni pomoże wam w pozbyciu się pestek. Oczywiście konieczny będzie także garnek emaliowany bądź inny garnek pojedynczy, deska do krojenia i nóż, jeśli chcecie rozdrobnić czereśnie przed gotowaniem. Może to sprawić, że wyjdzie z nich więcej soku, a sam kompot będzie bardziej esencjonalny. Jeśli jednak chcecie wyciągnąć całą esencję z czereśni, najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście sokowniki.
Czy kompot z czereśni jest zdrowy?
Oczywiście, że tak! Nie tylko dla samego smaku warto pić kompot z czereśni. Właściwości tego napoju nie mogą się równać właściwościom surowych owoców, jednak z pewnością jest to dużo lepszy wybór od napojów kupowanych w sklepach. Dlaczego? Czereśnie stanowią bogactwo potasu, który doskonale wpływa na serce, nerki, ale także umożliwia regulowanie ciśnienia tętniczego. Dlatego jedzenie czereśni i picie kompotu z tych owoców polecane jest osobom z nadciśnieniem. W czereśniach znajdziemy również witaminy z grupy B, witaminę C i A oraz przeciwutleniacze, które chronią przed działaniem wolnych rodników. Kompot z czereśni jest zatem świetnym i zdrowym napojem i dla dorosłych, i dla dzieci. Pod warunkiem, że nie zasypiemy go kilogramami cukru.
Kompot z czereśni na świeżo
Świeży kompot z czereśni jest chyba najpyszniejszy, przebija smakiem nawet kompot z rabarbaru. Możecie pić go zarówno na ciepło, jak i na zimno. Kompot nie musi czekać w słoikach na swoją kolej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu po ugotowaniu przelać go do innego naczynia – tu z pomocą przyjdą słoje z kranikiem.
Kompot z czereśni na zimę
Zima niestety nie rozpieszcza nas, jeśli chodzi o dostępność owoców, dlatego warto mieć przygotowanych kilka słoików kompotów bądź innych przetworów. Czereśnie w słoiku, razem z kompotem oczywiście, przygotujecie bardzo prosto. Jeśli chcecie przełożyć kompot z czereśni do słoików, musicie zadbać o to, by przetrwał on długie miesiące w spiżarni. Do tego konieczny jest proces pasteryzacji. Kompot z czereśni w słoikach możecie pasteryzować na mokro lub na sucho. Pamiętajcie jednak, że pasteryzacja w piekarniku możliwa jest tylko dla słoików typu „twist”. Wlejcie kompot z czereśni w słoiki. Do pasteryzacji na mokro przygotujcie garnek i ściereczkę, którą położycie na dno. Do garnka włóżcie słoiki i zalejcie je wodą tak, by nie przykrywała zakrętek. Słoiki gotujcie przez 20 minut. Tak można łatwo przygotować czereśnie w słoikach na zimę. Pasteryzacja w piekarniku odbywa się w temperaturze 130°C. Rozgrzejcie piekarnik z włożonymi już do środka na 30 minut słoikami, położonymi na blasze z gazą. Następnie wyłączcie piekarnik i zostawcie słoiki przez kolejne 30 minut.
Kompot z czereśni przepis
Jak przygotować kompot z czereśni? Przepisy zakładają tylko trzy składniki. By zrobić prosty kompot z czereśni, potrzebujecie
- 1,5 kilograma czereśni
- 200 gramów cukru
- 2 litry wody
Oczywiście możecie wsypać mniejszą ilość cukru do kompotu – w zależności od tego, ile ma mieć kalorii. Kompot zwykle powinien zawierać tyle cukru, co cukierniczka. Jeśli robicie kompot, który mają pić dzieci, diabetycy lub osoby na diecie, lepiej ograniczyć cukier. Można zastąpić go także miodem bądź inną substancją słodzącą, na przykład ksylitolem.
Zobaczcie także:
- Słoik z kranikiem – gdzie się przydaje?
- Jak przechowywać domowe przetwory?
- Akcesoria do przetworów domowych
- Gdzie się przydają salaterki?
Jak zrobić kompot z czereśni?
Jak ugotować kompot z czereśni? Przepis jest banalny. Umyjcie czereśnie i wydrylujcie je bądź zostawcie pestki w środku. Następnie włóżcie je do garnka o pojemności 5 litrów. Zasypcie cukrem – możecie wykorzystać przygotowany wcześniej cukier bądź też zostawić trochę, by później dosłodzić kompot w razie potrzeby. Następnie należy doprowadźcie wodę do wrzenia i gotować kompot przez pół godziny. Istnieje także drugi sposób na zrobienie kompotu z czereśni – bezpośrednio w słoikach. Wtedy do każdego z umytych i wyparzonych słoików włóżcie czereśnie i zasypcie je kilkoma łyżkami cukru. Zalejcie je wodą i zamknijcie słoiki, a następnie poddajcie je pasteryzacji. Efekt będzie przepyszny!
Przeczytajcie także:
- Jaka drylownica do owoców?
- Jak myć warzywa i owoce?
- Jak zrobić kompot z jabłek?
- Jak zrobić kompot z wiśni?
Kompot z czereśni – z pestkami czy bez?
Kompot z czereśni z pestkami to najczęściej spotykana wersja w polskich domach. Zwykle nie przejmujemy się tym, by wyciągnąć pestki z owoców. Jeśli jednak chcecie oszczędzić sobie wypluwania pestek podczas picia, skorzystajcie z drylownicy. Tak przygotowany kompot możecie podawać z owocami lub bez. Można przecedzić napój przez sitko. Przyda wam się łyżka cedzakowa, jeśli nie macie sitka pod ręką. Czereśnie warto wówczas dodać na przykład do kisielu.
Przeczytajcie także:
Kompot z czereśni – ile cukru na litr wody?
Jak dosłodzić kompot z czereśni? Ile cukru potrzebujemy? To bardzo indywidualna kwestia. W zależności od tego, jak słodkie napoje lubicie, możecie dodać dwie czy trzy łyżki na słoik 900 ml.
Jak długo gotować czereśnie w słoikach?
Jak długo gotować kompot z czereśni? Tak samo, jak w przypadku innych kompotów, wystarczy pół godziny. Dotyczy to zarówno gotowania kompotu z czereśni w garnku, jak i podczas pasteryzacji.
Jak długo pasteryzować czereśnie?
Jak pasteryzować kompot z czereśni? Albo na sucho, albo na mokro, w garnku. Stosując tę drugą metodę, można ugotować sam kompot, zalewając czereśnie wodą i cukrem. To łatwy i wygodny sposób na zrobienie pysznego napoju. Możecie przygotować kompot z czereśni bez pasteryzowania, jednak wtedy należy go wypić w ciągu trzech dni od ugotowania.
Podczas sezonu na czereśnie koniecznie kupcie ich więcej – możecie zrobić z nich pyszny kompot, który zostanie z wami także na zimowe miesiące.
Warto przeczytać
Krokiety z pieczarkami i serem
Czy jest coś lepszego niż chrupiące, złociste krokiety wypełnione aromatycznym farszem? Krokiety z pieczarkami i serem to recepta na idealny obiad! Odkryj, jak krok po kroku przyrządzić te pyszne zawijańce, które z pewnością zachwycą wszystkich gości i domowników!
czytaj więcejGołąbki pieczone w piekarniku
Gołąbki pieczone w piekarniku to danie, które łączy klasyczny smak z wyjątkowym aromatem pieczonej kapusty. Przygotowanie ich jest prostsze, niż myślisz — piekarnik wykona za ciebie połowę pracy. Sprawdź nasz przepis i przekonaj się, jak pyszne są gołąbki w wersji pieczonej!
czytaj więcejŚledzie w occie - podstawowy przepis
Szukasz przepisu na łatwe w przygotowaniu śledzie w occie? To dobrze trafiłeś! Dzięki kilku podstawowym składnikom możesz przygotować śledzie, które zachwycą smakiem całą rodzinę i gości. W poniższym przepisie podpowiadamy, jak zrobić śledzie w occie w sposób łatwy i przyjemny!
czytaj więcejSos holenderski - jak się go robi i do czego pasuje?
Sos holenderski to jeden z najsłynniejszych sosów kuchni francuskiej, choć jego nazwa może sugerować holenderskie korzenie. To aksamitne połączenie masła, żółtek i odrobiny soku z cytryny lub octu stało się podstawą wielu klasycznych potraw. Sprawdź, jak zrobić ten pyszny sos!
czytaj więcejMinestrone - przepis na tę włoską zupę
Minestrone to klasyczna włoska zupa, która powstała w słonecznej Italii. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa „minestra”, oznaczającego po prostu zupę, co doskonale oddaje jej prosty charakter. Tradycyjnie przygotowywana z sezonowych warzyw z dodatkiem makaronu, ryżu lub fasoli. Sięgając po nasz przepis na minestrone, przeniesiesz się do serca tego kraju. Sprowadź włoskie słońce do swojego domu już dziś!
czytaj więcejKlopsiki gotowane w sosie koperkowym
Klopsiki gotowane w sosie koperkowym to jedno z tych dań, które wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Delikatne mięso w aromatycznym, kremowym sosie koperkowym przywołuje różne wspomnienia z okresu młodości. W tym artykule zdradzimy Ci, jak przyrządzić to danie pełne nostalgii. Sprawdź nasz przepis!
czytaj więcejTarta ze szpinakiem - przepis
Tarta ze szpinakiem to znakomity pomysł na elegancką przekąskę lub lunch. Kruche ciasto i pyszne nadzienie — to musi smakować pysznie! Skorzystaj z naszego przepisu, by odkryć, jak w kilku krokach wyczarować tartę ze szpinakiem, która porwie Cię swoim smakiem!
czytaj więcejPrzetwory z dyni - co warto zrobić z dyni na zimę?
Przetwory z dyni to doskonały sposób na zatrzymanie smaku tych darów jesieni i rozkoszowania się ich smakiem zimą. To wszechstronne warzywo świetnie sprawdza się jako baza do dżemów, musów, marynat czy pikli, które można wykorzystać w wielu przepisach. W tym artykule znajdziesz inspirujące pomysły, dzięki którym dynia stanie się Twoim ulubionym składnikiem na zimowe zapasy.
czytaj więcejNakrywanie do stołu - jak to zrobić prawidłowo?
Elegancko nakryty stół to nie tylko kwestia estetyki, ale także wyraz szacunku dla gości. Umiejętność prawidłowego rozłożenia sztućców, talerzy i serwetek sprawia, że każda kolacja nabiera wyjątkowego charakteru. Choć zasady savoir-vivre’u mogą wydawać się skomplikowane, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, by stworzyć harmonijną i funkcjonalną aranżację. Poznaj wszystkie najważniejsze zasady nakrywania do stołu i zaskocz swoich gości!
czytaj więcej