Jak zrobić kompot z jabłek?

Porady 2.08.2021

Kompot z jabłek

Kompot jabłkowy to idealny dodatek do obiadów, który może przypomnieć piękne czasy dzieciństwa. Jest słodki, lekko kwaskowaty i wyrazisty w smaku. Jego przygotowanie wcale nie nastręczy wam wiele kłopotów, gdyż sam przepis jest niezwykle prosty. Najważniejsze są odpowiednie jabłka – słodkie i soczyste. Kompot z jabłek do obiadu będzie także świetnym rozwiązaniem dla małych dzieci, zwłaszcza jeśli nie dodacie do niego cukru. To naturalny napój, który niezależnie od pory roku warto postawić na stole. Do zrobienia kompotu konieczne będą jabłka, garnek, nóż, deska do krojenia i woda.

Jak zrobić kompot z jabłek?

Jak ugotować kompot z jabłek? Nie potrzeba do tego wiele wysiłku. Wystarczy kilogram jabłek, które dostępne są cały rok, litr wody i odrobina cukru bądź zamiennika. Do kompotu możecie dodać także cynamon lub goździki. Najpierw przygotujcie jabłka. Musicie je umyć i obrać – tu pomoże obieraczka do owoców. W procesie przygotowywania kompotu niezbędne są także drylownice do owoców, gdyż pomagają pozbyć się gniazd nasiennych. Przyda się też garnek emaliowany bądź inny garnek pojedynczy z grubym dnem.
Jak się robi kompot z jabłek? Banalnie prosto. Obrane i wydrylowane jabłka pokrójcie w ćwiartki. Włóżcie je do garnka i zalejcie wodą. Dodajcie odrobinę cukru od razu bądź pod koniec gotowania. Jeśli gdzieś pod ręką znajduje się cukierniczka, wystarczy zaledwie łyżka lub dwie czegoś słodkiego. Jabłka same w sobie są wystarczająco słodkie. Gotujcie je przez około dwadzieścia minut – to powinno wystarczyć, aby owoce zmiękły, a kompot był esencjonalny. Możecie pozbyć się jabłek (sitko lub łyżka cedzakowa będą w tym pomocne), bądź też zamknąć je w słoikach razem z kompotem. Wiecie już, jak się robi kompot z jabłek do słoików. Teraz musicie dowiedzieć się, z jakich jabłek najlepiej go przygotować.

Przeczytajcie także:

Jakie jabłka na kompot?

Właściwie wszystkie jabłka sprawdzą się w kompocie. Jabłka na kompot powinny być jednak słodkie, soczyste i aromatyczne, by dawały nam jak najwięcej smaku. Malinówka jest dobrym przykładem takiego jabłka na kompot do słoików. Jest krucha, dlatego szybko się rozpadnie. Posiada bardzo wyrazisty smak. Jeśli wolicie kompoty bardziej kwaskowate, antonówka czy papierówka okażą się idealne. Fanom jabłek możemy doradzić jedno – eksperymentujcie, dodawajcie ulubione jabłka, by wybrać ten smak, który najbardziej wam odpowiada. Jeśli zamiast kompotu wolicie sok z jabłek,  pomocne okażą się  sokowniki.

Koniecznie sprawdźcie także:

Ile gotować kompot z jabłek?

Jak długo gotować kompot z jabłek? Wystarczy zaledwie dwadzieścia minut, by jabłka zmiękły, a sam kompot nabrał wyrazistego smaku owoców. Nie gotujcie go dłużej, bo jabłka całkowicie się rozpadną. Wtedy będziecie zmuszeni zblendować je razem z sokiem – kompot będzie gęstszy, choć równie esencjonalny.

Kompot z jabłek na zimę

Kompot z jabłek możecie wlać do słojów z kranikiem i cieszyć się nimi od razu, pijając go do obiadu czy rano zamiast herbaty. Jednak warto przygotować także kompot z jabłek na zimę – w słoikach. To pozwoli wam cieszyć się tym smakiem niezależnie od pory roku. Zimowy kompot z jabłek dobrze jest zrobić latem, gdy jabłek w sklepach i na stoiskach jest pod dostatkiem. To dotyczy kompotów z letnich odmian, takich jak papierówki. Na szczęście kompot z jabłek na zimę możecie przygotować zawsze – jabłka w naszym kraju są dostępne cały rok. Jeśli jednak chcecie przechować swój letni kompot w piwnicy, wystarczy słoiczki poddać pasteryzacji. Zróbcie to na sucho. Rozgrzejcie piekarnik do 120°C i włóżcie do niego słoiki. Trzymajcie je tam przez 20 minut i wyłączcie piekarnik, jednak nadal nie wyciągajcie z niego przetworów. Następnie wyciągnijcie słoiki i postawcie do góry dnem.

Przeczytajcie także:

Kompot z jabłek do słoików

Kompot z jabłek w słoikach może przetrwać całą zimę – po prostu sięgacie po niego za każdym razem, gdy macie na to ochotę i szykujecie się do obiadu. Kompot z papierówek do słoików chowajcie wtedy, gdy jest sezon na te jabłka, czyli latem. W innym przypadku możecie skorzystać z tej odmiany, która akurat jest dostępna w sklepie.

Mamy nadzieję, że ten prosty przepis wypróbujecie już niebawem, by cieszyć się smakiem dzieciństwa podczas następnego rodzinnego obiadu.