Czy kiełki są zdrowe? 5 najważniejszych zasad użycia w kuchni

Porady 4.02.2024

Kiełki od dłuższego czasu cieszą się niesamowitą popularnością i reputacją superfoods. Wynika to bogactwa składników odżywczych w nich zawartych. Te małe części roślin ochoczo wykorzystywane są zarówno przez profesjonalnych kucharzy, jak i fanów zdrowego żywienia. Czy kiełki rzeczywiście są tak zdrowe? Dowiesz się tego z lektury poniższego artykułu.

Czy kiełki są zdrowe? Kilka najistotniejszych faktów

Czy kiełki są zdrowe? Na pytanie można by od razu odpowiedź twierdząco, ale warto, żebyś dowiedział się, dlaczego są zdrowe i czym tak naprawdę są. Co to są kiełki? Kiełki to niewielkie pączki roślin we wczesnym stadium wzrostu, których prozdrowotne właściwości znane są od wieków. 

Historia hodowli i używania kiełków roślin sięga korzeniami do tradycji chińskiej, gdzie były one wykorzystywane głównie w celach medycznych, chociaż w kuchni także można było je spotkać. Pierwsze wzmianki o ich właściwościach zdrowotnych pochodzą z traktatu medycznego stworzonego przez jednego z cesarzy chińskich, który stanowił fundament dla współczesnej medycyny tegoż kraju. 

Kulinarne właściwości kiełków zostały odkryte znacznie później przez żeglarzy, którym brakowało pożywienia i witamin w trakcie podróży morskich z Chin do Europy. Wieść o odkryciu szybko rozprzestrzeniła się także na lądzie, trafiając na talerze Europejczyków którzy również docenili ich wartość odżywczą i zdrowotne właściwości. To, czy kiełki są zdrowe, zostało więc odkryte dość wcześnie, jednakże popularność w kuchni zyskały one dopiero kilkanaście lat temu.

Kiełki są prawdziwym skarbcem witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych, gdyż z racji małych rozmiarów i początkowej fazy wzrostu wszystkie te składniki są w nich najbardziej skoncentrowane. Korzonki bogate są w witaminy A, C, K oraz w różne witaminy z grupy B. Warto wspomnieć też o tym, że wprowadzenie do swojej diety kiełków może wpłynąć pozytywnie na układ immunologiczny oraz wzrost komórek. Zawarte w kiełkach substancje pomagają także utrzymać zdrową skórę, wzrok oraz serce.

Zawierają one także wysokie ilości białka, błonnika, kwasu foliowego oraz przeciwutleniaczy, co czyni je niezwykle korzystnymi dla figury i dobrego samopoczucia. Ich spożywanie zapewnia szybkie i skuteczne wchłanianie składników odżywczych przez organizm, co przynosi natychmiastowe korzyści zdrowotne.

Kiełki to nie tylko doskonałe źródło składników odżywczych, ale także potężny sprzymierzeniec w walce z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, kiełki pomagają w zwalczaniu stresu oksydacyjnego. Regularne spożywanie kiełków (i to wcale nie w ilościach hurtowych) wzmacnia organizm, dzięki czemu staje się on bardziej odporny na infekcje i inne czynniki chorobotwórcze. Nie czekaj i już dziś zacznij domową uprawę własnych kiełków, chociażby na wacie, w wazonie i doniczkach czy słoikach!

Jakie kiełki są najzdrowsze?

Jesteś gotowy na domową hodowlę kiełków, ale nie wiesz jakie kiełki są najzdrowsze? Już spieszymy z podpowiedziami. Niezależnie od preferencji smakowych, istnieją pewne rodzaje kiełków, które wyróżniają się wyjątkową wartością odżywczą i korzyściami dla zdrowia. 

Jednym z najbardziej popularnych i wartościowych rodzajów są kiełki brokuła, które zawierają substancje wspomagające walkę z nowotworami i ich profilaktykę, takie jak sulforafan. Własnoręcznie wyhodowane kiełki brokuła posiadają duże ilości chlorofilu wspierającego detoksykację organizmu, a sama ich uprawa nie jest wymagająca. Wystarczą odpowiednio dobrane pojemniki ceramiczne czy słoik i po kilku dniach kiełki są gotowe do spożycia!

Kolejnym godnym uwagi rodzajem są kiełki lucerny, które są bogate w witaminę C, witaminy z grupy B, wapń, magnez oraz inne składniki mineralne. Wprowadzenie kiełków lucerny do codziennej diety wspomaga układ odpornościowy, zapobiegając infekcjom. Kiełki lucerny są również stosunkowo łatwe w hodowli w warunkach domowych, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób dbających o zdrową dietę.

Jakie wyróżniamy inne najzdrowsze kiełki? Wymieniając kiełki, które warto jeść, nie można zapomnieć o kiełkach rzodkiewki czy fasoli mung. Kiełki rzodkiewki są cenione za swoje właściwości oczyszczające i odświeżające organizm. Zawierają dużą ilość witaminy C, antyoksydantów oraz innych substancji, które sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu pokarmowego. 

Z kolei kiełki fasoli mung uważane są za równie zdrowe, co smaczne. Bogate w błonnik, białko, minerały i inne ważne substancje wpływają korzystnie na proces detoksykacji organizmu i wzmacniają układ immunologiczny. Wprowadzenie do codziennego jadłospisu kiełków fasoli mung pozwoli Ci także obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi.

Jak stosować kiełki w kuchni?

Kiełki są wszechstronnym składnikiem kuchennym, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jak i z czym jeść kiełki? Własnoręcznie wyhodowane, jak i kupione w sklepie kiełki mogą być dodawane do sałatek, kanapek, koktajli, a nawet dań głównych (koniecznie spróbuj zjeść je z puree ziemniaczanym). Przed spożyciem warto przepłukać kiełki pod bieżącą wodą, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia oraz poprawić ich smak i chrupkość.

Kiełki mogą być również dodawane do placków, naleśników oraz frittat. A jeśli masz ochotę, możesz dodać je także do sosów i marynat. Kiełki doskonale komponują się również treściwymi zupami i daniami inspirowanymi kuchnią azjatycką takimi jak stir-fry czy pad thai. 

Jak przygotować je do spożycia? Do przygotowania kiełków niezbędne mogą okazać się podstawowe akcesoria kuchenne takie jak sitko lub durszlak o drobnych oczkach (odpowiedni model z pewnością odszukasz w naszej kategorii cedzaki, durszlaki, sitka) oraz miska kuchenna. Po przepłukaniu kiełków, można je osuszyć delikatnie za pomocą papierowego ręcznika lub suchej ściereczki kuchennej, aby usunąć nadmiar wilgoci przed dodaniem ich do potraw.

Czy kiełki jemy z korzonkami?

Frapuje Cię to, czy kiełki jemy z korzonkami? Otóż tak! Kiełki są spożywane w całości, włączając w to zarówno pędy kiełków, jak i ich korzonki. Korzonki kiełków są naturalną częścią rośliny, która jest jadalna i bogata w składniki odżywcze, dlatego warto spożywać roślinę w całości. Jedzenie kiełków wraz z korzonkami nie tylko zwiększa wartość odżywczą potrawy, ale także dodaje jej dodatkowej chrupkości. Jedz więc kiełki w całości - na zdrowie!

Czy kiełki można jeść na surowo?

Kiełki świetnie smakują zarówno w wersji na ciepło, jak i na surowo. Jakie kiełki można jeść na surowo? Na surowo warto wcinać kiełki fasoli mung, pszenicy, brokuła, rzodkiewki i lucerny, a także soi. Ich chrupiąca tekstura i świeży smak czynią je idealnym dodatkiem do wielu potraw serwowanych na zimno. 

Kiełki warto więc wrzucić do sałatki lub posypać nimi ulubione kanapki. Niektórzy preferują dodanie ich do bowli i wszelkich past warzywnych. W przypadku jedzenia kiełków na surowo, ważne jest dokładne przepłukanie ich pod bieżącą wodą, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Wyciągnij z szafki misy i miski kuchenne, wrzuć do nich trochę kiełków, ulubionych warzyw, a na pewno wyczarujesz z nich coś niesamowicie pysznego!

Czy kiełki się myje? 

Odpowiedź na pytanie, czy kiełki się myje, padła już wyżej, jednakże aspekt ten jest wart ponownego podkreślenia. Mycie kiełków przed spożyciem jest ważnym krokiem w procesie przygotowania potraw. 

Mycie roślin umożliwia usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, bakterii i pozostałości po procesie kiełkowania, które mogą się znajdować na kiełkach. Myjąc kiełki, eliminujesz potencjalne ryzyko zatrucia pokarmowego lub infekcji pokarmowych związanych ze spożyciem surowych kiełków. Czyste kiełki mają lepszy smak oraz teksturę.

Dlaczego kiełki pleśnieją?

Dlaczego kiełki pleśnieją? Powodem pleśnienia kiełków może być nadmiar wilgoci oraz brak odpowiedniej wentylacji. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni, szczególnie w wysokich temperaturach. Brak odpowiedniej wentylacji, który może prowadzić do nagromadzenia się wilgoci wokół kiełków, również zwiększa ryzyko pleśnienia. 

Jak nie dopuścić do pleśnienia? Staraj się utrzymywać odpowiednią wilgotność oraz cyrkulację powietrza w wybranym pojemniku. W przypadku pojawienia się pleśni na kiełkach zaleca się natychmiastowe wyrzucenie zakażonych kiełków, aby uniknąć ryzyka zatrucia pokarmowego. 


 

Czytaj także:

Jak wyhodować kiełki? Z naszą instrukcją to proste!

Kiełki stir-fry - przepis na błyskawiczny obiad

Kiełki fasoli mung - przepisy z ich wykorzystaniem

Kiełki rzodkiewki - właściwości i pomysły na wykorzystanie w daniach

Napar z goździków — właściwości zdrowotne i kiedy go stosować

Jak zdrowo się odżywiać?

Szybkie i zdrowe śniadanie – 5 pomysłów na dobry poranek!

Szybka i zdrowa kolacja – znamy przepis!

Jak jeść tanio i zdrowo?

Jak przygotować zdrowy posiłek?