Napar z goździków — właściwości zdrowotne i kiedy go stosować

Porady 11.12.2022

Zastosowanie goździków w medycynie i kuchni znane jest od wieków. Ta egzotyczna roślina przybyła do Polski z terenów Azji i Afryki i na dobre zakorzeniła się w naszej rodzimej kulturze jako dodatek do dań i leków. Jakie właściwości mają goździki i w jaki sposób powinno się przygotowywać z nich zdrowotne napary? Odpowiedzi na te pytania szukaj w dalszej części tekstu.

Goździk — egzotyczna roślina o zdrowotnych właściwościach

Brunatne pączki, którymi przyprawiane jest grzane wino, czyli goździk, pochodzą z drzewa goździkowego. Nierozwinięte pączki w kolorze różu suszy się na słońcu, dzięki czemu nabierają znanej nam barwy. Egzotyczne drzewo goździkowe porasta gęsto tereny Afryki oraz Azji, a szczególnie często można je spotkać nad brzegiem morza czy oceanu. Największe uprawy goździków mieszczą się na Tanzanii, a także w Kenii, Indonezji i na Madagaskarze. Roślina ta z powodzeniem stosowana jest w medycynie ludowej i w kuchni.

Czytaj także:

Witaminy i minerały w goździkach

Goździki zawierają olbrzymią ilość witamin, minerałów i związków aktywnych, które czynią je niezwykle skutecznym remedium na zakażenia i infekcje.

W goździkach znajdziesz witaminy z grupy B, A, K, D, C i E, a także wapń, potas, sód, mangan, fosfor, cynk, magnez, selen, kwasy omega-3, kwas foliowy i eugenol o działaniu przeciwutleniającym i odkażającym.

To właśnie eugenol odpowiada za ten charakterystyczny zapach oraz smak goździków i sprawia, że napary z goździków są tak skuteczne w walce z przeziębieniami i zakażeniami dróg oddechowych. Na co pomaga napar z goździków?

Na co pomaga napar z goździków?

Napar z goździków pomaga na ból zęba, gardła, łagodzi kaszel i redukuje nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust.

Częste spożywanie naparu z goździków w naturalny sposób wspomaga układ odpornościowy i trawienny. Stymuluje wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym i pomaga zwalczyć niestrawność.

Napar z goździków można stosować również na pasożyty — zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Zawarty w pączkach eugenol pomoże Ci pozbyć się z organizmów pasożytów układu pokarmowego. Zapach goździków skutecznie odstraszy również latające owady — nacierając ciało olejkiem goździkowym, pozbędziesz się ugryzień komarów i meszek.

Przyprawianie goździkiem

A co ze zastosowaniem w kuchni? Goździki używa się jako przyprawę, która doprawia się mięsa. Doskonale sprawdzają się również do wypieków pierników, a także marynowanej dyni i śliwek. Goździki dodaje się do ponczu, grzańców i rozgrzewających herbat z dodatkiem startego na tarce imbiru, pomarańczy i miodu. Ich wyjątkowy smak i aromat jest w stanie odmienić przygotowane dania i napoje nie do poznania.

Czytaj także:

Napar z goździków — przepis

Jak zrobić napar z goździków? Nie ma jednego ustalonego odgórnie przepisu na napar z goździków, większość osób przygotowuje go zazwyczaj na oko. Herbatę z goździków możesz przygotować zarówno ze zmielonych pączków, jak i całych goździków. Do przyrządzenia naparu z goździków do picia będziesz potrzebować łyżeczkę goździków (całych lub zmielonych) oraz szklankę wrzącej wody.

Goździki wsyp do szklanki, a następnie zalej je gorącą wodą. Czas parzenia całych goździków to ok. 7 minut.

Jeśli masz w domu zmielone goździki, polecamy zaparzać je w dzbanku z zaparzaczem lub przesypać do zaparzacza do herbaty o drobnym sitku i umieścić go w kubku. Do zrobienia skutecznego naparu ze zmielonej rośliny wystarczą dwie łyżeczki goździków i wrzątek. Przyprawę należy zalać wodą i przykryć. Czas parzenia nie powinien przekroczyć 10 minut. Tak przyrządzoną herbatę z goździków z naszego przepisu możesz śmiało przelać do termicznego naczynia (np. kubka termicznego) i zabrać ze sobą w podróż. Wypijanie naparu 3 razy dziennie po 100 ml pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem i uchronić się przed infekcjami.

Czytaj także:

Herbata z goździków i jej właściwości

Herbata z goździków ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie i prozdrowotnych właściwości. Roślina ta wykazuje działanie przeciwbólowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Zawarte w nich polifenole mają działanie przeciwutleniające, dlatego picie naparu z goździków polecane jest w profilaktyce antynowotworowej.

  • Odpowiednio zaparzony napar pozwoli Ci skutecznie pozbyć się problemów trawiennych takich jak zgaga, wzdęcia i biegunka.
  • Regularne picie trunku na bazie goździków zwiększa produkcję insuliny i obniża cholesterol.
  • Napar z goździków ma także dość nietypowe właściwości pozwalające poprawić poziom libido i pozbyć się nieświeżego oddechu.
  • Preparaty z goździkiem stosowane są w walce z przeziębieniami i infekcjami gardła, o czym przeczytasz w kolejnym z akapitów.

Napar z goździków na przeziębienie

Napar z goździków na przeziębienie — czy faktycznie jest tak skuteczny, jak mówią? Badania nad skutecznością działania goździków na patogeny udowodniły, że są one naturalnym antybiotykiem. Goździki w trakcie przeziębienia odkażają drogi oddechowe, niwelując ból i namnażające się bakterie.

Czy napar z goździków jest dobry na kaszel i gardło? Codziennie spożywanie goździków w trakcie choroby górnych dróg oddechowych pozwoli ci pozbyć się kaszlu i rozrzedzić zalegającą w płucach wydzielinę. Przy wyjątkowo ostrych infekcjach gardła polecane jest nie tylko picie i płukanie go naparem goździkowym, ale również żucie goździków.

Napar z goździków — dla urody

Niewiele osób wie, że goździki mogą mieć zbawienny wpływ także na urodę. Napar z goździków można stosować wewnętrznie na włosy i na twarz, a nawet na odchudzanie i na zmarszczki.

  • Regularne picie herbaty z goździków pozwala zwalczyć wszelkie infekcje, grzyby i drożdże, które doprowadzają do wypadania włosów i trądziku.
  • Właściwości przeciwutleniające tej rośliny pozwolą Ci spowolnić nieco proces starzenia, dzięki czemu skóra stanie się gładsza.
  • Goździki mają zbawienny wpływ na układ trawienny i poprawiają jego funkcjonowanie, dlatego mogą stać się sprzymierzeńcem osób na diecie.
  • Napar z goździków można stosować również zewnętrznie na twarz z uwagi na jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.