Napar z goździków — właściwości zdrowotne i kiedy go stosować

Zastosowanie goździków w medycynie i kuchni znane jest od wieków. Ta egzotyczna roślina przybyła do Polski z terenów Azji i Afryki i na dobre zakorzeniła się w naszej rodzimej kulturze jako dodatek do dań i leków. Jakie właściwości mają goździki i w jaki sposób powinno się przygotowywać z nich zdrowotne napary? Odpowiedzi na te pytania szukaj w dalszej części tekstu.
Goździk — egzotyczna roślina o zdrowotnych właściwościach
Brunatne pączki, którymi przyprawiane jest grzane wino, czyli goździk, pochodzą z drzewa goździkowego. Nierozwinięte pączki w kolorze różu suszy się na słońcu, dzięki czemu nabierają znanej nam barwy. Egzotyczne drzewo goździkowe porasta gęsto tereny Afryki oraz Azji, a szczególnie często można je spotkać nad brzegiem morza czy oceanu. Największe uprawy goździków mieszczą się na Tanzanii, a także w Kenii, Indonezji i na Madagaskarze. Roślina ta z powodzeniem stosowana jest w medycynie ludowej i w kuchni.
Czytaj także:
- 4 rozgrzewające zupy na zimowe dni
- Rodzaje herbat i ich właściwości
- Napar z imbiru - postawi Cię na nogi
Witaminy i minerały w goździkach
Goździki zawierają olbrzymią ilość witamin, minerałów i związków aktywnych, które czynią je niezwykle skutecznym remedium na zakażenia i infekcje.
W goździkach znajdziesz witaminy z grupy B, A, K, D, C i E, a także wapń, potas, sód, mangan, fosfor, cynk, magnez, selen, kwasy omega-3, kwas foliowy i eugenol o działaniu przeciwutleniającym i odkażającym.
To właśnie eugenol odpowiada za ten charakterystyczny zapach oraz smak goździków i sprawia, że napary z goździków są tak skuteczne w walce z przeziębieniami i zakażeniami dróg oddechowych. Na co pomaga napar z goździków?
Na co pomaga napar z goździków?
Napar z goździków pomaga na ból zęba, gardła, łagodzi kaszel i redukuje nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust.
Częste spożywanie naparu z goździków w naturalny sposób wspomaga układ odpornościowy i trawienny. Stymuluje wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym i pomaga zwalczyć niestrawność.
Napar z goździków można stosować również na pasożyty — zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Zawarty w pączkach eugenol pomoże Ci pozbyć się z organizmów pasożytów układu pokarmowego. Zapach goździków skutecznie odstraszy również latające owady — nacierając ciało olejkiem goździkowym, pozbędziesz się ugryzień komarów i meszek.
Przyprawianie goździkiem
A co ze zastosowaniem w kuchni? Goździki używa się jako przyprawę, która doprawia się mięsa. Doskonale sprawdzają się również do wypieków pierników, a także marynowanej dyni i śliwek. Goździki dodaje się do ponczu, grzańców i rozgrzewających herbat z dodatkiem startego na tarce imbiru, pomarańczy i miodu. Ich wyjątkowy smak i aromat jest w stanie odmienić przygotowane dania i napoje nie do poznania.
Czytaj także:
- Zioła w kuchni – jak je hodować i do czego wykorzystywać?
- Mięta — właściwości, rodzaje, przeciwwskazania
- Koperek — właściwości, uprawa, odmiany
- Majeranek — właściwości, uprawa, przeciwwskazania
- Natka pietruszki — właściwości, przepisy, przeciwwskazania
- Szałwia – na co ją stosować? Właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni
- Bazylia – właściwości, odmiany i zastosowanie w kuchni
Napar z goździków — przepis
Jak zrobić napar z goździków? Nie ma jednego ustalonego odgórnie przepisu na napar z goździków, większość osób przygotowuje go zazwyczaj na oko. Herbatę z goździków możesz przygotować zarówno ze zmielonych pączków, jak i całych goździków. Do przyrządzenia naparu z goździków do picia będziesz potrzebować łyżeczkę goździków (całych lub zmielonych) oraz szklankę wrzącej wody.
Goździki wsyp do szklanki, a następnie zalej je gorącą wodą. Czas parzenia całych goździków to ok. 7 minut.
Jeśli masz w domu zmielone goździki, polecamy zaparzać je w dzbanku z zaparzaczem lub przesypać do zaparzacza do herbaty o drobnym sitku i umieścić go w kubku. Do zrobienia skutecznego naparu ze zmielonej rośliny wystarczą dwie łyżeczki goździków i wrzątek. Przyprawę należy zalać wodą i przykryć. Czas parzenia nie powinien przekroczyć 10 minut. Tak przyrządzoną herbatę z goździków z naszego przepisu możesz śmiało przelać do termicznego naczynia (np. kubka termicznego) i zabrać ze sobą w podróż. Wypijanie naparu 3 razy dziennie po 100 ml pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem i uchronić się przed infekcjami.
Czytaj także:
- Pięć pomysłów na smaczną, domową herbatę
- Herbata zimowa — poznaj pyszne przepisy
- Napar z pokrzywy - kiedy po niego sięgać
- Napar z liści laurowych - właściwości i efekty
- Siemię lniane - jak jeść i pić, właściwości i efekty
Herbata z goździków i jej właściwości
Herbata z goździków ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie i prozdrowotnych właściwości. Roślina ta wykazuje działanie przeciwbólowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Zawarte w nich polifenole mają działanie przeciwutleniające, dlatego picie naparu z goździków polecane jest w profilaktyce antynowotworowej.
- Odpowiednio zaparzony napar pozwoli Ci skutecznie pozbyć się problemów trawiennych takich jak zgaga, wzdęcia i biegunka.
- Regularne picie trunku na bazie goździków zwiększa produkcję insuliny i obniża cholesterol.
- Napar z goździków ma także dość nietypowe właściwości pozwalające poprawić poziom libido i pozbyć się nieświeżego oddechu.
- Preparaty z goździkiem stosowane są w walce z przeziębieniami i infekcjami gardła, o czym przeczytasz w kolejnym z akapitów.
Napar z goździków na przeziębienie
Napar z goździków na przeziębienie — czy faktycznie jest tak skuteczny, jak mówią? Badania nad skutecznością działania goździków na patogeny udowodniły, że są one naturalnym antybiotykiem. Goździki w trakcie przeziębienia odkażają drogi oddechowe, niwelując ból i namnażające się bakterie.
Czy napar z goździków jest dobry na kaszel i gardło? Codziennie spożywanie goździków w trakcie choroby górnych dróg oddechowych pozwoli ci pozbyć się kaszlu i rozrzedzić zalegającą w płucach wydzielinę. Przy wyjątkowo ostrych infekcjach gardła polecane jest nie tylko picie i płukanie go naparem goździkowym, ale również żucie goździków.
Napar z goździków — dla urody
Niewiele osób wie, że goździki mogą mieć zbawienny wpływ także na urodę. Napar z goździków można stosować wewnętrznie na włosy i na twarz, a nawet na odchudzanie i na zmarszczki.
- Regularne picie herbaty z goździków pozwala zwalczyć wszelkie infekcje, grzyby i drożdże, które doprowadzają do wypadania włosów i trądziku.
- Właściwości przeciwutleniające tej rośliny pozwolą Ci spowolnić nieco proces starzenia, dzięki czemu skóra stanie się gładsza.
- Goździki mają zbawienny wpływ na układ trawienny i poprawiają jego funkcjonowanie, dlatego mogą stać się sprzymierzeńcem osób na diecie.
- Napar z goździków można stosować również zewnętrznie na twarz z uwagi na jego właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
Warto przeczytać

Najczęściej zadawane pytania - co i jak, czyli o produktach do kuchni z Tadar.pl
Ty masz pytania, my udzielamy odpowiedzi! Zależy nam, aby nasze produkty były kupowane świadomie i jak najlepiej wpisywały się w twoje potrzeby. Mamy dla ciebie nie tylko codzienne sukcesy oraz magię smaku każdego dnia. Wraz z naszymi paczkami, do domów w całej Polsce wysyłamy wygodę, bezpieczeństwo użytkowania oraz stylowe wyposażenie kuchni. Rozwiej swoje wątpliwości i sprawdź, jakie kwestię najczęściej objaśniamy klientom kupującym w sklepie internetowym Tadar.pl!
czytaj więcej
Magia smaku zamknięta w znaku - piktogramy, które znajdziesz na produktach w Tadar.pl
Dobre oznakowanie produktów to podstawa. Wystarczy na nie spojrzeć i już wiadomo, co producent miał na myśli oraz jak poprawnie użytkować kupioną rzecz. Bez sięgania do instrukcji, bez długiego dociekania, domysłów, niepewności. Piktogramy to takie sprytne znaki, warto więc znać myśl, która za nimi stoi. Spokojnie, znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na ten temat w czytelnej i przystępnej formie.
czytaj więcej
Maszynka do makaronu, ravioli i wałkowania ciasta – jak jej używać?
Makaron może mieć wiele postaci. Wszystko zaczyna się jednak od jednej i tej samej, czyli ciasta. Jeśli przepis jest dobry, to powinno ono wyjść sprężyste i nielepiące. Później wystarczy tylko je rozwałkować i wykroić z niego nitki lub wstążki. Do tego właśnie stworzono ręczne maszynki do makaronu, a my wyjaśnimy ci, jak działają, jak ich używać oraz podpowiemy, w jakich proporcjach zmieszać składniki, by zrobić świetne ciasto na makaron.
czytaj więcej
Sałatka Gyros
Kolorowa, aromatyczna i niezwykle sycąca sałatka gyros to prawdziwy hit polskich stołów, który zdobył serca miłośników zdrowego jedzenia na całym świecie. To danie charakteryzuje się bogatym smakiem i efektownym wyglądem, który sprawia, że równie dobrze sprawdzi się jako główne danie na obiad, jak i jako przystawka na przyjęciu czy grillu. Popularność tej sałatki wynika z jej uniwersalności – można ją przygotować w różnych wariantach, dostosowując składniki do własnych preferencji smakowych.
czytaj więcej
Sałatka z tortellini
Sycąca i kolorowa sałatka z tortellini to doskonały przykład włoskiej kuchni w nowoczesnym wydaniu. To danie, które łączy w sobie tradycyjne smaki z praktycznością przygotowania, sprawiając że idealnie sprawdza się zarówno jako lekki obiad, jak i efektowna przekąska na przyjęcie. Dzięki wykorzystaniu makaronu tortellini z dowolnym nadzieniem, każda wersja tej sałatki może mieć niepowtarzalny charakter i bogactwo smaków.
czytaj więcej
Sałatka z tuńczykiem
Pożywna i aromatyczna sałatka z tuńczykiem to popularne danie, które łączy w sobie prostotę przygotowania z wyjątkowym smakiem. Potrawa ta sprawdzi się równie dobrze jako lekka kolacja, przekąska na przyjęcie, czy składnik świątecznego menu. Dzięki bogactwu składników odżywczych i długiemu okresowi przechowywania, sałatka z tuńczykiem cieszy się niesłabnącą popularnością w polskich domach.
czytaj więcej
Sałatka Cezar
Legenda amerykańskiej gastronomii, sałatka cezar to prawdziwy klasyk, który od dekad zachwyca swoim unikalnym smakiem i elegancką prostotą. To pyszne danie powstało w latach dwudziestych XX wieku w restauracji hotelu Caesar w Tijuanie, a dziś jest cenione na całym świecie za swój charakterystyczny smak i efektowną prezentację. Domowa sałatka cezar może konkurować z restauracyjnymi wersjami, a przygotowanie sałatki cezar jest prostsze niż mogłoby się wydawać.
czytaj więcej
Stal nierdzewna w kuchni – kompendium wiedzy
Przestrzeń do gotowania to świetne miejsce dla stali nierdzewnej. Jej właściwości wzorowo sprawdzają się podczas tworzenia najróżniejszych posiłków. Niejednokrotnie najlepsze patelnie, garnki, czy też blachy do pieczenia wykonane są właśnie ze stali nierdzewnej. Nawet twoje ulubione noże i stylowy czajnik tradycyjny korzystają z jej solidnej i higienicznej budowy, która dzięki nieporowatej powierzchni nie absorbuje aromatów, smaków, zabrudzeń i bakterii. Warto jednak wiedzieć, że niewłaściwe użytkowanie i pielęgnacja może powodować rdzewienie stali nierdzewnej. Dlaczego tak się dzieje? Jak tego uniknąć? Który rodzaj stali wybrać? Co w ogóle sprawia, że jest tak wyjątkowa? Oto pigułka informacji na ten temat, których możesz potrzebować, by dokonać świadomego zakupu na lata!
czytaj więcej
Sałatka z kurczakiem - najlepszy przepis!
Szukasz pomysłu na lekki, a jednocześnie sycący posiłek, który dostarczy energii na cały dzień? Sałatka z kurczakiem to idealne rozwiązanie! Jest nie tylko pyszna i kolorowa, ale również pełna wartości odżywczych. To doskonała propozycja na drugie śniadanie, lunch do pracy czy lekką kolację. W tym artykule podzielimy się przepisem na najlepszą sałatkę z kurczakiem, która z pewnością podbije serca wszystkich domowników. Poznaj sekret idealnego połączenia chrupiących warzyw, soczystego kurczaka i aromatycznego dressingu!
czytaj więcej