Rodzaje herbat i ich właściwości
Herbata to jeden z najwspanialszych napojów znanych ludzkości. Ponoć ten popularny napar powstał nawet około 2700 roku przed naszą erą. Od tamtego czasu minęły setki lat, a my nadal wiemy, że herbata to mnóstwo smaku i przyjemności, ale też tradycja, którą warto znać i podtrzymywać.
W naszym kraju picie herbaty wiąże się z codziennymi rytuałami, a w wielu innych państwach, na przykład Anglii, Chinach czy krajach Arabskich, to napój, bez którego nie da się przeżyć całego dnia. Oprócz herbacianych rytuałów interesują nas jednak także same rodzaje herbat, których jest przecież całe mnóstwo. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Jakimi właściwościami się charakteryzują?
Rodzaje herbat - podstawowy podział
Jeszcze do niedawna w naszym kraju wypijano przede wszystkim herbatę czarną. Nadal jest ona jedną z najpopularniejszych, a jednak różne rodzaje herbat dostępne na rynku pokazują, że jesteśmy coraz bardziej ciekawi innych smaków. Rodzaje herbaty to przecież nie tylko inny smak, ale też inne właściwości, na które zwracamy uwagę. Jakie są rodzaje herbat? Wyróżniamy przede wszystkim:
- Herbaty czarne
- Herbaty białe
- Herbaty zielone
- Herbaty czerwone
Jednak to oczywiście nie wszystko, co ma nam do zaoferowania świat herbat. Na przykład jedną z najbardziej kosztownych, a jednocześnie bardzo rzadkich herbat, jest herbata żółta, zwana także cesarską. Jej kolor zachwyca, a smak rzeczywiście wyróżnia się na tle innych naparów. Jak zatem widzisz, herbaty potrafią zadziwiać nawet teraz, gdy mamy coraz większą wiedzę na ich temat.
Czytaj także:
- 4 rozgrzewające zupy na zimowe dni
- Napar z imbiru - postawi Cię na nogi
- Napar z pokrzywy - kiedy po niego sięgać
Rodzaje herbat i ich właściwości
Z pewnością jednak najbardziej interesują Cię rodzaje herbat i ich właściwości. Napary te pije się przecież nie tylko dla walorów smakowych, ale również ze względu na charakterystyczne właściwości, które herbata może zapewnić organizmowi. Wiesz już, jakie ogólnie wyróżniamy rodzaje herbaty. Właściwości także warto znać.
Herbata czarna
Zacznijmy od najpopularniejszej herbaty, a zatem czarnej. Jej nazwę zawdzięczamy nie kolorowi samego naparu, ale liści, które przeszły przez pełen proces fermentacji.
Właściwości czarnej herbaty są znane nie od dziś – być może właśnie dzięki temu jest to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. W jej składzie znajduje się około 300 substancji, jednak przede wszystkim są to garbniki, które należą do grona polifenoli. Te z kolei zalicza się do zaszczytnego grona substancji o właściwościach antyoksydacyjnych. Oznacza to zatem, że picie herbaty może wpływać na zmniejszenie ilości wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki są z kolei odpowiedzialne między innymi za szybsze starzenie się organizmu oraz choroby, takie jak nowotwory.
Polifenole działają przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo, ale są też odpowiedzialne za wsparcie układu immunologicznego, a nawet zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi.
Spośród garbników w czarnej herbacie wyróżnia się między innymi taninę, kwercetynę, katechiny i flawonoidy. W czarnej herbacie znajdziemy też alkaloidy purynowe – to właśnie do nich zalicza się kofeinę odpowiadającą za pobudzenie organizmu. W przypadku herbaty nazywa się ją umownie teiną.
Czarna herbata jest też bogata w olejki eteryczne, które sprawiają, że napar pachnie nieziemsko, a także w pigmenty, witaminy i składniki mineralne. Wśród nich znaleźć można magnez, wapń i cynk. Nie są to jednak ilości, które mogą zapewnić organizmowi zauważalną różnicę.
Zielona herbata
Herbata zielona jest jednak uważana za dużo zdrowszą, niż ta czarna. Dlaczego? Ta zawiera nawet około 4000 związków bioaktywnych – również polifenoli. Wskazuje się, że stanowią one nawet 40% masy suchych liści. To sprawia zatem, że zielona herbata ma jeszcze lepsze właściwości antyoksydacyjne od herbaty czarnej. Nic więc dziwnego, że jest ona uznawana za jedną z najzdrowszych herbat na świecie.
Liście zielonej herbaty od razu poddawane są procesowi suszenia, bez fermentacji. Dzięki temu posiada ona subtelny smak i wiele, wiele wartościowych dla organizmu składników. Zielona herbata uznawana jest za naturalny spalacz tłuszczu. Oczywiście również zawiera kofeinę, dzięki czemu także działa pobudzająco. Stosuje się ją nawet jako płukankę do ust, gdyż charakteryzuje się właściwościami przeciwpróchniczymi.
Biała herbata
Biała herbata jest najdelikatniejsza ze wszystkich – wszystko dzięki innemu rodzajowi zbierania, suszenia i przetwarzania herbaty. Biała herbata to młode liście, a nawet pąki, które są przetwarzane w najmniejszym stopniu ze wszystkich herbat. Młode pąki są suszone od razu po zebraniu. Właśnie dzięki temu jest to najzdrowsza herbata na świecie. Tak, wygrywa nawet z zieloną.
Jest jeszcze lepszym źródłem polifenoli i katechin o właściwościach przeciwutleniających. Oczywiście biała herbata pozwala na usuwanie toksyn z organizmu, wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, przeciwdziała próchnicy i zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.
Czerwona herbata
Pozostaje nam zatem jeszcze czerwona herbata, która przez Chińczyków nazywana jest smoczą. Co ciekawe, była ona bardzo popularna również w Polsce – i to w czasach, kiedy jeszcze nikt nie wiedział, że jest ona naprawdę zdrowa i może ułatwiać odchudzanie. Oolong, zwana przez Polaków Ulung, była tania i dobrze dostępna w PRL-u. Nie każdy jednak ją lubił ze względu na nieco ziemisty smak.
Czerwona herbata jest rzeczywiście bardzo aromatyczna – wszystko ze względu na procesy, jakim jest poddawana. Oprócz suszenia, herbatę poddaje się bowiem także fermentacji – lżejszej, niż w przypadku herbaty czarnej. Tu liście muszą zaledwie stać się odrobinę czerwone na końcach.
Lekko fermentowana herbata zawiera zatem więcej polifenoli i enzymów, niż herbata czarna. Obniża poziom cholesterolu, wspomaga trawienie i spalanie tłuszczu, a także pobudzi nas w trakcie dnia.
Która herbata jest najzdrowsza?
Jak zatem widzisz, wszystkie herbaty charakteryzują się tymi samymi właściwościami. Różnica polega na natężeniu tych właściwości. Jeśli więc mielibyśmy uszeregować rodzaje herbat od najzdrowszych, z całą pewnością na pierwszym miejscu znalazłaby się herbata biała. Zaraz za nią zaś zielona, następnie czerwona i dopiero na końcu czarna. Podczas następnych herbacianych zakupów warto o tym pamiętać.
Czytaj także:
- Napar z goździków - właściwości zdrowotne i kiedy go stosować
- Napar z liści laurowych - właściwości i efekty
- Siemię lniane - jak jeść i pić, właściwości i efekty
Rodzaje herbat czarnych
Oczywiście każda z herbat dzieli się też na dodatkowe rodzaje. Herbat czarnych wyróżnić możemy naprawdę wiele. Warto podzielić je pod kątem krajów produkcji.
- Chińskie – rodzaje herbaty czarnej z Chin z pewnością są znane nie tylko zwolennikom tego napoju. To między innymi popularna herbata Yunnan, zaliczająca się do typu Dian Hong. Oczywiście chińskie herbaty to temat w sam raz na długą rozmowę. Przecież to właśnie Chiny są ojczyzną tego naparu.
- Indyjskie – bardzo popularne herbaty to Darjeeling i Assam. Są to najlepszej jakości herbaty Indyjskie, które doskonale znamy także w Polsce.
- Cejlońskie – doskonale znane i charakteryzujące się dobrą jakością ze względu na odpowiednie warunki uprawy herbaty. Ceylon Black Tea stanowi podstawę wielu mieszanek herbat.
- Tajwańskie - na Tajwanie produkuje się herbatę od niedawna, jednak przygotowane tam liście są naprawdę wysokiej jakości. Warto wymienić tu chociażby Assamicę, Shan Cha i Hong Yun.
- Tureckie – Turcja jest największym producentem czarnej herbaty. A jednak wszystkie herbaty tureckie są bardzo mocne, w sam raz do parzenia w stylu tureckim. Ten rodzaj czarnej herbaty zapewnia zatem głównie dużo kofeiny i intensywnego smaku.
Na rynku dostępne są też herbaty Japońskie. To zaledwie 2,5% rocznej produkcji herbaty. Jednak ich smak jest interesujący – lekko owocowy i kwasowy. Fanom czarnej herbaty z pewnością przypadnie do gustu.
Czarne herbaty nie są wymagające podczas parzenia. Wystarczy dobry zaparzacz do herbaty lub dzbanek, a nawet kubek termiczny z zaparzaczem, by zrobić idealny napar. Warto jednak dowiedzieć się czegoś na temat rytuału parzenia herbaty, aby ten proces zapewnił Ci jeszcze lepsze doznania smakowe.
Czytaj także:
- Mięta — właściwości, rodzaje, przeciwwskazania
- Zioła w kuchni – jak je hodować i do czego wykorzystywać?
- Pięć pomysłów na smaczną, domową herbatę
Rodzaje herbat zielonych
Jakie rodzaje herbat zielonych możesz wymienić? Prawdopodobnie znasz Senchę i Gunpowder, które są najbardziej popularnymi zielonymi herbatami w naszym kraju. Czy wiesz jednak, że pierwsza to herbata Japońska, druga zaś Chińska? Ze względu na kraj produkcji, te rodzaje zielonych herbat różnią się wyglądem i smakiem.
Chińskie herbaty zielone to także
- Mao Feng – bardzo delikatna i lekko słonawa;
- Bi Luo Chun – czyli klasyk wśród Chińskich zielonych herbat;
- Long Jing – jednak z najbardziej znanych herbat o płaskich, podłużnych liściach.
Chiny to zatem nie tylko Gunpowder, ale też dużo, dużo więcej, jeśli chodzi o rodzaje herbaty zielonej. A to i tak przecież tylko czubek góry lodowej.
Z japońskich zielonych herbat warto wyróżnić równieżGyokuro i Matchę – ta ostatnia jest bardzo popularna, wykorzystywana także w kuchni.
Czytaj także:
- Herbata zimowa - poznaj pyszne przepisy
- Koperek — właściwości, uprawa, odmiany
- Majeranek — właściwości, uprawa, przeciwwskazania
Rodzaje herbat czerwonych
Rodzaje herbat czerwonych to nie tylko Oolong, choć ten produkt z pewnością jest najbardziej popularny. Wyróżnić należy jednak także herbaty Pu-erh i Puszong.
Co ciekawe, niektórzy zaliczają do czerwonej herbaty także Rooibos. To jednak błąd, gdyż Rooibos nie jest wytwarzany z herbaty poddawanej odpowiednim procesom, a z liści czerwonokrzewu.
Czytaj także:
- Natka pietruszki — właściwości, przepisy, przeciwwskazania
- Szałwia – na co ją stosować? Właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni
- Bazylia – właściwości, odmiany i zastosowanie w kuchni
Rodzaje herbat angielskich
Rodzaje herbat angielskich nie są wytwarzane w Anglii – to byłoby zupełnie niemożliwe w tych warunkach atmosferycznych. Pomimo jednak, że na wyspach nie hoduje się herbaty, w Anglii napój ten jest tak popularny, iż w sklepach na całym świecie znaleźć możemy tak zwaną angielską herbatę.
To na przykład Earl Grey – herbata czarna, która dodatkowo aromatyzowana jest olejkiem z bergamotki. Charakteryzuje się specyficznym smakiem i aromatem, który kojarzy się wyłącznie z angielska herbatką popołudniową. Można pić ją z mlekiem, ale też z miodem bądź cukrem.
Oprócz Earl Grey wyróżnić można też herbatę English Breakfast. To mieszanka śniadaniowa, która na wyspach wypijana jest każdego ranka, jak sugeruje zresztą sama nazwa. Ma mocny, wyrazisty smak i potrafi naprawdę dobrze pobudzić. Jest mieszanką czarnej herbaty z Chin i Cejlonu (Sri Lanki). Prawdopodobnie masz ją u siebie w domu, tak jak wielu innych Polaków. Do jej zaparzenia wystarczy szklanka lub filiżanka, zaparzacz i oczywiście łyżeczka, którą należy zmieszać napar jak na angielskich filmach.
Wszystkie rodzaje herbat - nieustannie pojawiają się nowe odmiany
Czy udało nam się wymienić wszystkie rodzaje herbat? Z całą pewnością nie! Herbata to nie łacina – ona ciągle żyje i ma się naprawdę bardzo dobrze. Powstają nowe mieszanki, nowe odmiany i nowe sposoby przygotowywania, które sprawiają, że herbaty ciągle są w stanie zadziwiać. Dzieje się tak między innymi dzięki aromatyzowaniu herbat i różnym dodatkom, które sprawiają, że napar staje się jeszcze bardziej interesujący.
Na rynku znajdziesz mnóstwo mieszanek z owocami, przyprawami czy kwiatami, które pozwalają odkrywać nowe smaki i cieszyć się herbatą w różnych wydaniach.
Popularność herbaty nie powinna nikogo dziwić. Ten wspaniały napar jest w stanie postawić nas na nogi z samego rana, jednocześnie zapewnić nam wiele właściwości prozdrowotnych. Smakuje obłędnie, a ilość odmian sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie – smak, który zachwyci. I jak tu nie kochać herbaty?
Sprawdź polecane produkty:
szary czajnik
czarny czajnik
czerwony czajnik
czajnik na indukcję
Warto przeczytać
Placki bananowe - prosty przepis na danie, które uwielbiają dzieci
Placki bananowe to doskonały pomysł na zdrowe i smaczne śniadanie, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Ich delikatna słodycz i puszysta konsystencja sprawiają, że są idealnym sposobem na rozpoczęcie dnia. Odkryj przepis na te lekkie jak chmurka placuszki z bananów!
czytaj więcejPlacki twarogowe — przepis na serniczki z patelni
Twarogowe placuszki to pyszna i sycąca propozycja na śniadanie lub podwieczorek, która zachwyca swoją delikatną strukturą i subtelnym smakiem. Dzięki dodatkowi twarogu placuszki stają się nie tylko bardziej kremowe, ale także bogatsze w białko, co czyni je zdrową opcją na rozpoczęcie dnia. Odkryj, jak łatwo można stworzyć smaczne danie!
czytaj więcejPlacki po węgiersku - jak robi się to pyszne danie?
Placki węgierskie to wyjątkowe danie, które łączy w sobie chrupiące placki ziemniaczane z aromatycznym, pikantnym gulaszem. Idealne na chłodniejsze dni placki węgierskie świetnie sprawdzają się jako danie obiadowe, które zachwyca bogactwem przypraw i mięsnym sosem. Jak zrobić to pyszne danie? Poznaj nasz sposób!
czytaj więcejPlacki z cukinii - przepis w 8 odsłonach
Placki z cukinii to pyszna i lekka alternatywa dla tradycyjnych placków ziemniaczanych, idealna na letnie dni. Delikatna cukinia w połączeniu z aromatycznymi ziołami tworzy wyjątkowe danie, które zachwyci nie tylko wegetarian. Ich przygotowanie jest szybkie i proste. Jak je zrobić? Odkryj nasze sposoby na pyszne placki z cukinii!
czytaj więcejPlacki ziemniaczane - jak i na czym je smażyć?
Placki ziemniaczane to jedno z najbardziej lubianych dań w polskiej kuchni, cenione za swoją chrupkość i wyrazisty smak. Przygotowane z prostych składników, takich jak ziemniaki, cebula i mąka, są idealnym pomysłem na szybki, sycący posiłek. Kluczem do uzyskania pysznych placków są nie tylko składniki, ale także sam sposób smażenia. Jak i na czym to robić? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!
czytaj więcejJajka sadzone z ziemniakami - 6 pomysłów na ten obiad!
Jajka sadzone z ziemniakami to klasyczne danie, które można podać na wiele różnych sposobów, tworząc pełne smaku i sycące posiłki. Idealnie usmażone jajka z płynnym żółtkiem, podane na chrupiących ziemniakach, stanowią doskonałą bazę, którą można wzbogacić ulubionymi dodatkami. Poznaj najlepsze pomysły na jajka sadzone z ziemniakami!
czytaj więcejJak zrobić jajka sadzone?
Jajka sadzone to jedno z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych dodatków śniadaniowych, które można przygotować na wiele różnych sposobów. Tradycyjnie smażone na patelni mogą mieć różną konsystencję żółtka w zależności od preferencji. Oprócz klasycznej metody, jajka sadzone można także przygotować w piekarniku, na parze czy w mikrofalówce. Jak zrobić pyszne jajka sadzone na wiele sposobów? Poznaj kilka naszych trików!
czytaj więcejIle piec pasztet?
Pieczony pasztet to przysmak, który wymaga odpowiedniego przygotowania i spędzenia określonego czasu w piekarniku, aby osiągnąć idealną konsystencję i smak. Czas pieczenia zależy od rodzaju mięsa, użytych składników oraz wielkości formy, dlatego warto wiedzieć, ile dokładnie powinien trwać ten proces. Ile piec pasztet drobiowy, wieprzowy czy mieszany? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
czytaj więcejPasztet z mięsa z rosołu - sposób na niemarnowanie żywności
Wykorzystanie resztek z kuchni to doskonały sposób na niemarnowanie jedzenia, a pasztet z mięsa z rosołu jest tego idealnym przykładem. To nie tylko smaczna, ale także ekonomiczna alternatywa, która pozwala nadać drugie życie pozostałościom z obiadu. Przygotowując pasztet z ugotowanego wcześniej mięsa, można z łatwością stworzyć pełnowartościowe danie, które zachwyci domowników. Spróbuj i Ty!
czytaj więcej