Napar z pokrzywy — kiedy po niego sięgać?

Porady 10.12.2022

Pokrzywa niesłusznie kojarzona tylko jest z ogrodowym chwastem. Ta roślina od wieków stosowana jest w medycynie ludowej jako środek rozluźniający i poprawiający kondycję narządów wewnętrznych. Jakie dokładnie właściwości skrywa ta niepozorna roślina i w jaki sposób przyrządzić na jej bazie napar? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części lektury.

Napar z pokrzywy – uniwersalny i popularny

Herbata lub napar z pokrzywy stosowana jest zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Regularne picie naparu działa na ludzki organizm kojąco — redukuje dolegliwości dróg moczowych, reumatyzm i bolesne miesiączki. Pokrzywa ma działanie detoksykacyjne, dlatego sprawdza się w profilaktyce kamieni nerkowych. Działanie tego niepozornego chwasta widać również na zewnątrz — skóra staje się gładka, a włosy długie, mocne i lśniące.

Herbata z pokrzywy ma praktycznie same zalety, chociaż jej regularne stosowanie powinno być uzgodnione z lekarzem.

Uważać na tę roślinę powinny szczególnie osoby z cukrzycą, nadciśnieniem, a także chorobami nerek. Nie należy się bać, że kubek herbatki zepsuje nam zdrowie, choć decyzję o dawkowaniu w przypadku tych chorób powinien podejmować lekarz.

Pokrzywa chętnie stosowana jest w kuchni. Dodaje się ją do sałatek, pieczywa, a nawet zup i dań przygotowywanych na bazie ziemniaków. Ta roślina ma w sobie wiele cennych składników i minerałów. Co kryje w sobie to ziele? O jej właściwościach dowiesz się więcej z kolejnego akapitu.

Czytaj także:

Napar z pokrzywy — właściwości

Właściwości naparu z pokrzywy można by wyliczać w nieskończoność. Ta roślina przede wszystkim jest istną bombą witaminową, w której znajdują się witaminy z grup C, K, E, A, B5, B1 i B2.

Pokrzywa zawiera również cenne związki mineralne — żelazo, magnez, potas, krzem, mangan, fosfor, jod, a także chlorofil, flawonoidy, karoten, histaminę i garbniki. Tak długa lista substancji odżywczych sprawia, że napar z pokrzywy można uznać za remedium na wiele schorzeń, a na pewno za wartościowy suplement diety.

Na co pomaga napar z pokrzywy?

  • Herbatka z tego ziela ma działanie oczyszczające i antyoksydacyjne oraz przeciwbólowe.
  • Sprawdza się znakomicie w przypadku problemów z częstymi infekcjami organizmu i okresowym spadkiem odporności.
  • Pokrzywa wspomaga pracę wątroby, oczyszczając organizm z toksyn.
  • Od wieków używana jest jako środek przeciwbólowy, szczególnie u kobiet zmagających się z bolesnymi miesiączkami.

Napar z pokrzywy działa dobrze na włosy i na twarz. Włączając do diety szklankę naparu z tego ziela, możesz spodziewać się szybszego porostu i zagęszczenia włosów, a także gładkiej skóry pozbawionej wyprysków.

Niewiele osób wie, że zawarte w pokrzywie flawonoidy opóźniają rozwój wielu chorób, np. raka prostaty czy niedokrwistości. Regularne picie naparów z pokrzywy pozwoli Ci również wzmocnić kości oraz zęby. Na efekty działania herbaty z pokrzywy należy poczekać kilka tygodni, ale możemy zagwarantować, że warto.

Czytaj także:

Jak zrobić napar z pokrzywy?

Liście świeżej pokrzywy należy zaparzać w kubku przez ok. minutę, a następnie przecedzić.

Można je również wysuszyć, wykładając na papier do pieczenia, najlepiej na wolnym powietrzu. Pokrzywę należy przechowywać w opakowaniach, które zabezpieczą ją przed utlenianiem.

Jak zrobić herbatę z suszonej pokrzywy?

Do przyrządzenia naparu potrzebujesz 250 ml wrzątku i 2 łyżeczki suszu. Pokrzywę wsyp do szklanki, a następnie zalej wodą i odczekaj 8 minut. Następnie przecedź ją przez sito i wlej do kubka lub ulubionej filiżanki.

Jeśli chcesz przyspieszyć nieco ten proces, możesz użyć do tego zaparzacza. Gdy pokrzywa się zaparzy, wystarczy, że wyciągniesz zaparzacz z kubka i gotowe! Tak przygotowany napój można przelać do termosu lub kubka termicznego, by cieszyć się nim przez długie godziny.

Czytaj także:

Herbata z pokrzywy — jak pić?

Zebraną pokrzywę można ususzyć i pijać w formie naparu, ale nadaje się ona również do wytłaczania soku i picia w formie świeżej.

Gdzie zbierać lub kupować pokrzywę?

Pokrzywa rośnie jak chwast i można spotkać ją dosłownie wszędzie, jednakże niezalecane jest zrywanie jej w mieście lub miejscach o wzmożonym ruchu samochodowym. Najlepiej jest zbierać ja z dala od miasta i zanieczyszczeń.

Suszone liście pokrzywy znajdziesz w aptekach, zielarniach i większych sklepach.

Smak naparu z pokrzywy

Smak naparu jest dość przyjemny, lekko ziołowy, podobny do melisy. Jeśli nie przepadasz za ziołowymi naparami, możesz nieco modyfikować ich smak, dodając cytrusy, miód lub konfiturę. W sezonie zimowym polecamy zaparzanie pokrzywy z dodatkiem imbiru i miodu. Wystarczy, że zetrzesz korzeń na tarce i dodasz go do ciepłego naparu, a po przestygnięciu dodasz również łyżeczkę miodu. Taki napój będzie doskonałą alternatywą dla klasycznej herbaty.

Jak długo pić napar z pokrzyw, aby zauważyć jego wpływ?

Jak długo i jak często należy pić herbatę z pokrzywy, by dostrzec rezultat? Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i skupić się na regularnym jej piciu. Pierwsze efekty picia naparów powinny być widoczne po dwóch tygodniach — w tym czasie organizm zacznie się oczyszczać, narządy wewnętrzne zaczną lepiej funkcjonować, a włosy na głowie staną się mocne i lśniące.

Jak długo parzyć napar z pokrzyw?

Należy również pamiętać, że istotny jest tu czas zaparzania. Świeże listki pokrzywy potrzebują mniej więcej minuty, by się zaparzyć, natomiast susz ok. 7-8 minut. Herbatkę możesz zaparzać na kilka różnych sposobów, tak samo, jak herbatę — bezpośrednio w kubku, dzbanku lub wsypując susz do zaparzacza do herbaty.

Czytaj także:

Herbata z pokrzywy — przeciwwskazania

Jak każde ziele, tak i pokrzywa nie jest odpowiednia dla wszystkich. Istnieją przeciwwskazania do stosowania herbaty z pokrzywy.

Jeśli zamierzasz wprowadzić pokrzywę do swojej codziennej diety i zmagasz się z problemami z trzustką, marskością wątroby lub sercem, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Wykwalifikowana wiedza lekarza pozwoli Ci określić odpowiednie dawkowanie albo całkowicie wykluczyć pokrzywę z diety.

Na to ziele powinni również uważać alergicy — zdarzają się przypadki reakcji alergicznej na tę roślinę.

Herbata z pokrzywy w ciąży

Czy napar z pokrzywy można pić w ciąży? Jak najbardziej! Picie herbaty z pokrzywy w ciąży jest bezpieczne, jeśli nie przesadzi się z ilością wypijanych kubków.

Pokrzywa polecana jest kobietom w ciąży z uwagi na sporą zawartość witamin i mikroelementów. Można stosować ją również podczas karmienia, ponieważ posiada właściwości stymulujące gruczoły mlekowe.

Wyjątkiem są tu kobiety będące w ciąży, zmagające się z chorobami układu rozrodczego — picie pokrzywy jest tu niewskazane.