Kiełki fasoli mung - przepisy z ich wykorzystaniem

Porady 6.02.2024

Kiełki fasoli mung to nie tylko smaczna, ale i niezwykle zdrowa przekąska, która od jakiegoś czasu cieszy się rosnącą popularnością. Ich specyficzny, lekko mączny i odświeżający smak w połączeniu z chrupkością czynią je doskonałym dodatkiem do wielu potraw, zarówno kuchni azjatyckiej, jak i zachodnich dań. W jaki sposób wykorzystać kiełki fasoli mung w domu? Poznaj wszystkie właściwości tych pysznych roślin!

Jakie właściwości mają kiełki fasoli mung?

Kiełki fasoli mung — jakie kryją właściwości? Te niepozorne, małe korzonki to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, które są kilkukrotnie bardziej skondensowane niż w dorosłych okazach roślin. Wśród witamin, które znaleźć można w kiełkach fasoli mung, wymienić należy witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9), witaminę A, C oraz E.

Kiełki fasoli mung są również źródłem wielu cennych substancji odżywczych i wspomnianych już minerałów, takich jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, czy cynk. Bogaty skład spożywanych kiełków fasoli mung przyczynia się do poprawy zdrowia na wielu płaszczyznach. 

Podczas kiełkowania wzrasta ilość związków fenolowych w nasionach, co potęguje ich działanie antyoksydacyjne. Warto wspomnieć o tym, że kiełki fasoli mung są także bogatym źródłem błonnika, który wspomaga trawienie, zapobiega zaparciom i pomaga w utrzymaniu szczupłej sylwetki. 

Regularne spożywanie kiełków mung pozwoli Ci obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a także wspomóc pracę układu naczyniowego. Zawarte w kiełkach składniki odżywcze wykazują zdolność do zwalczania wolnych rodników, co zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. Kiełki fasoli mung to samo zdrowie, niezależnie od tego, gdzie zostały wyhodowane — czy w słoiku, czy przemysłowej szklarni!

Jak jeść kiełki fasoli mung?

Kiełki fasoli mung — jak jeść te małe, niepozorne części roślin? Sposobów na to, jak jeść kiełki fasoli mung jest wiele i są one zależne głównie od indywidualnych preferencji. Jedną z najprostszych metod jest dodanie świeżych kiełków do sałatek, kanapek lub wrapów i podanie ich na surowo. Świeże kiełki fasoli mung wzbogacą smak potrawy i dostarczą organizmowi cennych składników odżywczych.

Kiełki fasoli mung można również spożywać także na ciepło jako dodatek do smażonych dań kuchni azjatyckiej, takich jak stir fry, a także zup. Dla tych, którzy preferują gotowane lub duszone warzywa, kiełki fasoli mung mogą okazać się doskonałym wyborem. 

Jak przygotować kiełki fasoli, aby były zdatne do spożycia? Kwestia ta zależna jest od tego, czy do gotowania używa się kiełków ze sklepu, czy z domowej uprawy. Jeśli chcesz poznać tajniki przyrządzania kiełków, koniecznie sprawdź kolejny akapit!

Jak przyrządzić kiełki fasoli mung?

Kiełki fasoli mung — jak je przyrządzić? Niezależnie od tego, czy kiełki są wyhodowane własnoręcznie w pojemniku ceramicznym lub specjalistycznej kiełkownicy, czy kupione w sklepie, można łatwo przygotować do spożycia w domowym zaciszu. Jak to zrobić?

Całą procedurę tego, jak przyrządzić kiełki fasoli mung, zacznij od opłukania roślin pod bieżącą wodą, aby usunąć z nich zanieczyszcznia. Wykorzystaj do tego cedzak, durszlak lub sitko o drobnych oczkach, aby brudna woda mogła swobodnie spłynąć do zlewu, nie wciągając za sobą nasion. 

Tak przygotowane kiełki przerzuć do małej miseczki (odpowiedni rozmiar z pewnością znajdziesz naszej kategorii miski i misy kuchenne) i usuń wszystkie zepsute nasiona, a następnie osusz ręcznikiem papierowym i gotowe! Kiełki fasoli mung możesz śmiało zjeść na surowo, wrzucić do zupy albo usmażyć na patelni.

Co zrobić z nadmiarem kiełków? Wyhodowane kiełki można przesadzić do ziemi (przydatne mogą okazać się małe wazony i doniczki) albo schować do szczelnego pojemnika i włożyć do lodówki. Kiełki przed umieszczeniem w pojemniku, warto owinąć lekko zwilżonym ręcznikiem, aby dłużej zachowały swoją świeżość i chrupkość.

Do czego wykorzystać kiełki fasoli mung?

Do czego wykorzystać kiełki fasoli mung? Kiełki fasoli mung to wszechstronny składnik kulinarny, który można wykorzystać na wiele interesujących sposobów. Doskonale komponują się z różnymi warzywami takimi jak cukinia, papryka czy marchewka. Z czym jeszcze można jeść kiełki? Te niepozorne nasionka świetnie pasują do mięs (zarówno drobiu, jak i do czerwonego), ryb oraz makaronu i ryżu. Można je spożywać na surowo jako dodatek do sałatek i bowli lub jako element dekoracyjny dań. 

Kiełki fasoli mung mogą być także wykorzystywane do przygotowania zdrowych i lekkich kanapek. Dodane do zup, dań chińskich, japońskich czy wietnamskich, nadają im bardziej odświeżającego charakteru. Dzięki swojej wszechstronności i wartości odżywczej, kiełki fasoli mung stanowią doskonałe uzupełnienie wielu potraw, podnosząc ich walory smakowe i zdrowotne. Bierz do ręki patelnię, deskę do krojenia oraz nóż z ulubionego kompletu noży i do dzieła!

Kiełki fasoli mung — przepisy

Masz ochotę wykorzystać kiełki fasoli mung w kuchni, ale nie znasz żadnego przepisu? Nic nie szkodzi. Mamy dla Ciebie ciekawe pomysły na przepisy na dania z kiełkami fasoli mung, które skradną Twoje serce. Jedną z najbardziej lubianych potraw z użyciem kiełków fasoli mung jest klasyczny azjatycki stir fry z kurczakiem i warzywami.

Warzywa i kurczaka pokrój, a następnie wrzuć na rozgrzaną patelnię z olejem roślinnym, dodaj sos sojowy, limonkę, sól, pieprz i ostrą paprykę. Pod koniec smażenia dodaj kiełki fasoli i gotowe! Do przyrządzenia tego minimalistycznego dania nie potrzebujesz całego kompletu garnków, co czyni je idealnym wyborem dla osób gotujących w kuchni mniejszych wymiarach.

Innym kreatywnym pomysłem jest przygotowanie spring rollsów z papieru ryżowego. Te szybkie i łatwe w przygotowaniu rolki napełnij pokrojoną w słupki marchewką, ogórkiem, świeżymi ziołami, mango, krewetkami lub tofu oraz kiełkami fasoli mung, a potem zroluj tak, aby każdy z boków papieru dobrze się skleił. Podawaj na dużym talerzu z sosem słodko kwaśnym lub orzechowym. Kiełki fasoli mung sprawdzają się również jako dodatek do sushi w różnych wariantach smakowych.

Jeśli masz ochotę na coś orzeźwiającego i lekkiego, przygotuj sałatkę na bazie kiełków fasoli mung, awokado, ogórka, sałaty i smażonego indyka z dodatkiem jajka. A gdy najdzie Cię większy głód, spróbuj dodać kiełki fasoli mung do warzyw i kurczaka ugotowanych na parze (wśród naszego asortymentu na pewno odszukasz odpowiedni garnek do gotowania na parze). W ten sposób uzyskasz niezwykle smaczny fit obiad. Nie zapomnij tylko o odpowiednim przyprawieniu swoich potraw, gdyż to właśnie przyprawy nadają im właściwego smaku i charakteru.

Czytaj także:

Jak wyhodować kiełki? Z naszą instrukcją to proste!

Czy kiełki są zdrowe? 5 najważniejszych zasad użycia w kuchni

Kiełki stir-fry - przepis na błyskawiczny obiad

Kiełki rzodkiewki - właściwości i pomysły na wykorzystanie w daniach

Jak przyrządzić fasolkę szparagową? 10 pomysłów

Fasola po bretońsku. Przepis, który pokochasz

Fasolka szparagowa. W jaki sposób i ile ją gotować?

Fasola z bułką tartą. Przepyszny przepis!

Jak zamrozić fasolkę szparagową?

Przetwory z fasolki szparagowej do słoików – 3 przepisy