Espresso – jaką kawę można z niego zrobić i jak?


Espresso tylko z ekspresu ciśnieniowego?

Nie każdy gatunek kawy nadaje się idealnie na espresso. Wszystkie ziarna mają w sobie jednak unikalną charakterystykę smaków i aromatów plantacji, na której dojrzewały. Wydobycie ich wyrazistości wymaga odpowiedniej metody parzenia oraz kilku innych precyzyjnie określonych czynników, jak czas, czy temperatura wody. Ekspresy ciśnieniowe projektowane są właśnie z myślą o takich chwilach i wymagających konsumentach. Bynajmniej nie znaczy to, że nie ma dla nich żadnej alternatywy. Tańszej i odpowiednio zaprojektowanej, by na co dzień tworzyć dla ciebie porcję espresso w kilka aromatycznych minut. O tym, jak wybrać kawiarkę oraz jak zaparzyć w niej kawę na cafe affogato już pisaliśmy. Pora na inne dobre kawy… z małą pomocą wyrazistego espresso.


Kawy, które dobrze znasz…

Kawiarki mogą mieć różną pojemność. Czasem pomimo najlepszych chęci część espresso nie znajduje ujścia w porannej filiżance. Innym razem to kafetera okazuje się dobrana na wyrost potrzeb. Są jednak takie wersje kaw, które na pewno znasz, a które sprytnie zajmą się nadmiarem tego najbardziej wyrazistego z napojów. Zrób je więc we własnym domu. Kawiarki w dłoń, bo na espresso możesz też zrobić:
  • cappuccino (nic innego jak podwójne espresso i 100 ml spienionego mleka),
  • americano (rozcieńczone espresso, zwykle w proporcjach 60 ml na 150 ml wrzątku),
  • latte (czyli pyszne i lekkie cappuccino wykończone gęstą mleczną pianką, np. w stylu latte art),
  • macchiato (nazywane często „splamionym doppio”, gdyż w tej wersji wlewa się 30 ml spienionego i gęstego mleka do filiżanki z podwójnym espresso).


Espresso w wersji, jakiej możesz nie znać!

Pora na trochę wysiłku, który może dać ci prawdziwą satysfakcję i świeże spojrzenie na potencjał ukryty w dobrze zaparzonym espresso. Mistrzowie parzenia kawy, profesjonalni bariści oraz wielu entuzjastów idealnie skomponowanej filiżanki małej czarnej zapewne długo głowili się nad tymi wariantami. Z perspektywy czasu było jednak warto. W szczególności, jeśli spróbujesz z pomocą domowej kawiarki zrobić espresso na:
  • flat white (doppio z dużą ilością tłustego, gorącego mleka),
  • moche (na dole espresso, pośrodku gorąca i gęsta czekolada mleczna, a na górze mleko; czasem wszystko zwieńczone bitą śmietaną, dla dodania elegancji tak podanej

    Warto przeczytać