Jesienne prace w ogrodzie – jak przygotować ogród na zimę?

Porady 14.05.2023

Jesienne prace w ogrodzie – jak przygotować ogród na zimę?

Jesień to wyjątkowy czas w roku. Część z nas woli już tylko obserwować grę kolorów w przyrodzie i w ciepłym domu czekać na nadejście zimy. Inni natomiast biorą sprawy w swoje ręce i przygotowują ogród na zimowe miesiące. Zobacz, jak przygotować ogród na zimę. 

Jakie prace wykonać w ogrodzie jesienią?

Jesień w ogrodzie to pracowity czas. Wysiłek jednak zaowocuje już na wiosnę. Dlatego warto podjąć rękawicę, a raczej łopatę, motykę i inne narzędzia ogrodnicze, by zadbać o swój skrawek zieleni. Pamiętaj, że taka praca jest nie tylko obowiązkiem, ale również może być czynnością, z której warto czerpać przyjemność.

Co robić w ogrodzie jesienią? Lista obowiązków jest długa – począwszy od zasadzeń nowych roślin, zebrania plonów, odchwaszczania, podlewania, poprzez porządki ogrodowe czy zabezpieczenie roślin przed zimą. Prace ogrodowe mogą trwać w zasadzie od września do listopada. Warto jednak większość czynności zrealizować wcześniej niż w ostatnim miesiącu jesieni, by nie zostać zaskoczonym przez zimę.

Jak przygotować ogród na jesień? Na początek rozpisz, na czym najbardziej Ci zależy. Warto wyróżnić kilka grup czynności do zrealizowania w ogrodzie:

  • porządki,
  • pielęgnacja, podlewanie, odchwaszczanie już rosnących roślin,
  • nowe nasadzenia,
  • zbieranie plonów,
  • ochrona roślin przed mrozami.

W ramach każdej z wymienionych kategorii obowiązków znajdzie się wiele działań, niezbędnych do podjęcia, by Twój ogród naprawdę zachwycał.

Czytaj także:

Jak zabezpieczyć rośliny przed zimą?

Zacznijmy od czynności ogrodowej mocno kojarzonej z jesiennymi pracami, a mianowicie ochroną roślin przed przymrozkami, pojawiającymi się już wczesną jesienią.

Jak przygotować ogródek na zimę? Przede wszystkim zacznij już we wrześniu lub przed wystąpieniem pierwszych przymrozków od przeniesienia do wnętrza domu lub innego pomieszczenia wrażliwych na mróz roślin doniczkowych. Zabezpiecz w taki sposób pelargonię, fuksję, oleander czy rośliny cytrusowe. Schowaj do domu rośliny, które lubią temperatury pokojowe, a wiosną czy latem zostały wystawione na taras czy balkon. Z kolei te rośliny, które zrzucają liście na zimę, będą dobrze się czuć w ciemnych miejscach, np. w garażu czy w piwnicy.

Po schowaniu roślin doniczkowych czas na przygotowanie ogródka na zimę. Jak zabezpieczyć rośliny przed zimą? Pamiętaj, że dla roślin gruba warstwa śniegu jest doskonałym zabezpieczeniem korzeni i nasady pędów. Śnieg pozytywnie wpływa na wilgotność powietrza, a w trakcie topnienia wzbogaca glebę o wodę. Znacznie większym ryzykiem są zimy bezśnieżne, z wahaniami temperatur i suchym wiatrem. Wówczas konieczne staje się zabezpieczenie roślin, by przetrwały do wiosny.

Czym zabezpieczyć rośliny na zimę? Sposobów jest kilka. Sprawdzą się tu: słoma, liście, kora, tkanina jutowa, ziemia, tkanina cieniująca, a nawet folia bąbelkowa. Często też gospodarze sięgają po stroisz, czyli po prostu po gałązki drzew iglastych, takich jak świerk, sosna czy jodła. Takie rozwiązanie zapewnia dostęp do świeżego powietrza, a jednocześnie zabezpiecza przed działaniem wiatru i niskich temperatur. Rośliny cebulowe lub byliny warto zakryć warstwą liści – pamiętaj jednak, że liście muszą być suche i zdrowe. Ten sposób wiąże się jednak z ryzykiem przyciągania gryzoni i pojawienia się zgnilizny, dlatego zdecydowanie lepszym materiałem do ochrony jest słoma. Słoma przepuszcza powietrze, a powstałe ze słomy chochoły chronią przed naprawdę dużym mrozem.

Z okrywaniem roślin należy zaczekać do momentu, aż temperatura lekko spadnie poniżej 0 st. Celsjusza. Dzięki temu rośliny się zahartują. Wcześniejsze zabezpieczanie roślin może prowadzić do rozwoju chorób i pojawiania się gryzoni w ściółce.

Jakie są najważniejsze zasady przygotowania ogrodu na zimę?

Zastanawiasz się, jak przygotować ogród na zimę? Na początek zrealizuj bieżące prace związane z podlewaniem roślin, ich przycinaniem oraz odchwaszczaniem.

Zaopatrz się w wygodne i pojemne konewki, dostosowane do potrzeb Twojego ogrodu. Jeżeli dysponujesz niewielkim skrawkiem ziemi do podlania, wystarczająca okaże się konewka o objętości 1,7 l. Z kolei, gdy musisz nawodnić kilka rabat, a do tego również ogród warzywny, lepiej od razu sięgnąć po konewkę o pojemności kilkunastu litrów.

Przyjrzyj się dokładnie roślinom i przytnij te, które tego potrzebują. Nie pozwól na rozwój chorób. Dlatego, gdy zauważysz na liściach pojawiające się zmiany, działaj czym prędzej, stosując odpowiednie preparaty. Dodatkowo na bieżąco pozbywaj się chwastów, które zagrażają roślinom uprawnym.

Spulchniaj glebę i pamiętaj o regularnym nawożeniu. Spadające liście należy zgrabić i np. wykorzystać jako zabezpieczenie przed mrozem albo zrobić z nich kompost. Koś trawę do momentu, gdy trawa przestanie rosnąć.

Gdy podstawowe prace ogrodowe zostaną wykonane, możesz przystąpić do przygotowania ogrodu do zimy. Wykop cebulki roślin, które nie są mrozoodporne. Osuszone i zdrowe cebulki przechowuj w ciemnym pomieszczeniu, o dobrej wentylacji, w temperaturze około 5-10 st. Celsjusza. Najlepiej trzymać je w pojemniku z piaskiem, torfem i trocinami. Wrażliwe na zimno rośliny wyściel wokół korą, trocinami albo stroiszem. Z kolei te najbardziej nieodporne na działanie niskich temperatur drzewa i krzewy zabezpiecz kopczykami ziemi ogrodowej, usypanymi wokół pnia na wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Jutą albo agrowłókniną możesz też zakryć całe rośliny – nie owijaj tymi materiałami szczelnie roślin, ale rozepnij materiał tak, by nie stykał się z rośliną. Wcześniej intensywnie ją podlej. Aby ochronić drzewa przed pękaniem kory, należy pobielić je wapniem.

Czytaj także:

Lista prac do zrobienia jesienią w ogrodzie

W zależności od miesiąca harmonogram prac ogrodniczych wygląda nieco inaczej. Prace w ogrodzie rozpocznij we wrześniu.Od września do listopada zbieraj opadnięte liście. Do wystąpienia pierwszych mrozów przytnij zarażone pędy i wyrzuć. Rośliny zaatakowane przez grzyby spryskaj substancją grzybobójczą przed przymrozkami.

W harmonogramie prac ogrodowych uwzględnij również sadzenie nowych roślin. W tym czasie możesz posadzić większość gatunków owocowych oraz zimozielonych. Wyjątkami są m.in. klon, brzoskwinia czy też morela.

W okresie bezdeszczowym pamiętaj o podlewaniu roślin. Wśród jesiennych prac w ogrodzie znajduje się również spulchnianie gleby. Wystarczy lekko przekopać ziemię, by dostarczyć do niej więcej tlenu.

Jak przygotować ogród warzywny na zimę?

Prace jesienne w ogrodzie warzywnym związane są ze zbiorami. Wyciągnij z ziemi ostatnie warzywa.Pamiętaj, że niektóre gatunki mogą zostać w gruncie i w nim przezimować. Są to m.in. lubczyk, jarmuż, brukselka, roszponka, szpinak.

Zdrowe części roślin, które pozostały w warzywniku wystarczy wyrzucić do kompostownika. Wysprzątaj osłony i schowaj je w miejscu, gdzie poczekają na wiosnę. 

Jak jeszcze przygotować ogród warzywny na zimę? Postaw na przekopywanie gleby, by poprawić jej żyzność i pozbyć się szkodników. Możesz wykorzystać do tego np. szpadel albo urządzenie elektryczne.

Czytaj także:

Jakie narzędzia są niezbędne do jesiennych prac w ogrodzie?

Jesienne prace w ogrodzie wykonasz, sięgając po sekator, łopatę, nożyce, szpadel, urządzenia spalinowe lub elektryczne, a także materiały do zabezpieczania roślin, np. po agrowłókninę. Przydatne będą również artykuły ogrodnicze takie jak m.in. wiaderka do noszenia wody czy sznurki do obwiązywania drzew.

Pamiętaj, że realizując prace jesienne w ogrodzie, powinieneś zadbać nie tylko o odpowiedni sprzęt ogrodniczy, ale również o własne bezpieczeństwo. Podstawową formą ochrony dłoni przed zabrudzeniami, zranieniami czy dostaniem się brudu pod paznokcie są rękawice ogrodowe. Te, dostępne w ofercie sklepu Tadar, są niezwykle wytrzymałe, a przy tym zakrywają część przedramienia. Dzięki temu komfortowo zrealizujesz swoje obowiązki ogrodnicze.

Jesień to dla ogrodnika wymagająca pora roku. Jednak Twój wysiłek włożony w jesienne porządki w ogrodzie nie pójdzie na marne. Rośliny zostaną odpowiednio zabezpieczone przed zimą, a to przełoży się na ich piękny rozwój wiosną oraz latem. Za kilka miesięcy będziesz cieszyć się z ich pięknego wyglądu oraz zapachu.

Czytaj także: