13 przydatnych narzędzi ogrodniczych – lista wszystkich niezbędnych narzędzi

Porady 15.05.2023

Piękny, zadbany ogródek to marzenie wielu osób. Jednak, aby cieszyć się takim widokiem, trzeba włożyć wiele pracy i wysiłku w pielęgnację roślin. Sprawdź, jakie narzędzia ogrodnicze przydadzą się podczas prac w Twoim ogrodzie. Dowiedz się, które z nich są najbardziej przydatne. Konewka, grabie, a może inne akcesorium ogrodnicze?

Jakie narzędzia ogrodnicze są niezbędne do pielęgnacji ogrodu?

Prace w ogrodzie wrą w zasadzie przez cały rok. Jedyna dłuższa przerwa to czas, gdy pojawiają się opady śniegu. Poza tym – od wczesnej wiosny do później jesieni – zawsze znajdzie się coś do zrobienia w przydomowym ogródku. Nie zraża to jednak właścicieli takich przestrzeni.

Często to właśnie możliwość uprawy warzyw, owoców, ziół czy roślin ozdobnych staje się motywatorem do tego, by porzucić miasto i przenieść się na wieś. Choć w ogrodzie trzeba się napracować i włożyć mnóstwo czasu i serca w pielęgnację, to jednak efekty zazwyczaj są zachwycające i warte wysiłku.

Zanim jednak rozpoczniesz przygodę z dbaniem o swój kawałek ziemi, poznaj niezbędne narzędzia ogrodnicze. Oto, w jakie narzędzia do ogrodu warto zaopatrzyć się na start.

W niezbędniku początkującego ogrodnika powinny znaleźć się przede wszystkim konewki. To one pozwalają na utrzymanie roślin w dobrej kondycji i ich właściwe nawodnienie. Konewkę warto mieć pod ręką nawet wówczas, gdy masz do podlewania jedynie balkonowe rabatki. Rozmiar tego akcesorium ogrodowego dopasuj do własnych potrzeb. Do podlewania kwiatów na balkonie wystarczą konewki o pojemności około 1,7 l. Z kolei do podlewania dużego ogrodu pełnego roślin użytkowych, np. takich jak tymianek, cebula, borówka, a także kwiatków ozdobnych i krzewów, warto wykorzystać konewki o pojemności nawet kilkunastu litrów.

Czytaj także:

 

Inne niezbędne narzędzia w ogrodzie to z pewnością:

 • grabie, które przydają się w zasadzie o każdej porze roku, nie tylko jesienią, gdy spadają liście, ale też do wyrównywania ziemi. Do tej pierwszej czynności lepiej sprawdzą się grabie z miękkimi ząbkami, a do tej drugiej warto wykorzystać grabki z krótszymi, twardszymi ząbkami;
 • łopata i szpadel – stworzone do przekopywania grządek i wykopywania dołków do zasadzenia drzew oraz krzewów. Pamiętaj, by przy wyborze tego rodzaju sprzętu zwrócić uwagę na łyżkę, która powinna być na tyle solidna, aby nie wyginać się w trakcie przekopywania ogrodu. Łopatę dostosuj do wzrostu ogrodnika;
 • motyka – gdy przekopywanie ogrodu za pomocą łopaty jest niemożliwe, warto sięgnąć po motykę, która pozwala na spulchnianie ziemi w trakcie upałów czy wydobywanie cebulek, które nie powinny zostać w ziemi na zimę.

Jakie są podstawowe narzędzia do ogrodu?

Wymienione powyżej przedmioty to ręczne narzędzia ogrodnicze, które stanowią prawdziwe must have każdej osoby, posiadającej ogród, nie tylko zapalonego ogrodnika, ale również wszystkich chcących zadbać o swoją przestrzeń.

Do tej listy należy również dopisać sekator i siekierę. Przydadzą się one tam, gdzie oprócz roślin z miękkimi łodygami, znajdują się drzewa oraz krzewy. Sekator sprawdzi się wówczas, gdy zależy nam na usunięciu albo skróceniu cieńszych gałęzi. Z kolei po siekierę albo po spalinowe narzędzia ogrodnicze warto sięgnąć przy wycinkach grubszych krzewów czy drzew.

Inne elektryczne podstawowe narzędzia ogrodnicze to m.in. kosiarka elektryczna, nożyce elektryczne do żywopłotu. Ułatwią one realizację codziennych ogrodniczych obowiązków.

Czytaj także:Oregano — właściwości, zastosowanie, smakowe połączenia

Jakie narzędzia ogrodnicze są najbardziej przydatne?

Aby ustalić, jakie są najbardziej przydatne narzędzia ogrodnicze, warto przeanalizować klasyczne prace w ogrodzie.

Wiosną bardzo istotne jest spulchnienie gleby i oczyszczenie ziemi ze starych gałęzi i łodyg. Z tego powodu najbardziej przydatne narzędzia do ogrodu na wiosnę to spulchniacz, grabie i motyka. Bardzo ważne jest też systematyczne podlewanie posadzonych warzyw, owoców i kwiatów. Latem, gdy zaczynają dojrzewać rośliny, istotne staje się przycinanie gałązek sekatorem i dalsza pielęgnacja polegająca m.in. na podlewaniu.

Z kolei jesienią, gdy spadają liście, podstawowe narzędzia ułatwiające pracę w ogrodzie to grabie, które pozwolą na zgarnięcie liści w jedno miejsce. Tym samym, narzędzia przydatne w ogrodzie to te, które w danym momencie roku są najbardziej potrzebne, by wysprzątać ogródek i wesprzeć roślinę w jej rozwoju.

Jakie narzędzia są najlepsze do prac ziemnych?

Z uwagi na to, do jakiego typy czynności nadają się artykuły ogrodnicze, można podzielić je na te przeznaczone do realizowania prac ziemnych, sprzątania, a także pielęgnacji roślin. W tej pierwszej grupie znajdą się przede wszystkim takie narzędzia do pracy w ogrodzie jak łopaty i mniejsze łopatki. Nie może tu również zabraknąć motyki, nazywanej również kopaczką i szpadla. To klasyczne narzędzia do kopania ziemi. Są niezbędne, by umożliwić roślinom ich bezproblemowy wzrost.

Wybierając łopatę zwróć przede wszystkich uwagę na jej ostateczne zastosowanie. Inny typ tego narzędzia sprawdzi się do kopania ogrodu, a zdecydowanie odmienny do np. przerzucania ziemi na taczki. Jeżeli już mowa o taczkach, warto wspomnieć, że to dość uniwersalny przedmiot, który znajdzie zastosowanie zarówno przy typowych pracach ziemnych, jak i w trakcie przewożenia chwastów czy trawy.

Do przerzucania sypkich materiałów oraz kopania w ziemi zastosuj klasyczną łopatę. Natomiast do kopania w ziemi i jej spulchniania wykorzystaj szpadel, charakteryzujący się trójkątną lub lekko zaokrągloną krawędzią. Najszerszą głowicę posiada z kolei szufla. Możesz nią wygodnie nie tylko przerzucać duże ilości ziemi, ale przede wszystkim odśnieżyć ogród zimą.

Czytaj także:Majeranek — właściwości, uprawa, przeciwwskazania

Jakie narzędzia są najlepsze do usuwania chwastów?

Wśród narzędzi do usuwania chwastów wymienić można motykę, gracę ogrodową oraz wycinak. Motyka to najbardziej klasyczne narzędzie do usuwania chwastów i spulchniania ziemi.

Nie ustępuje jej w niczym mimo znacznie mniejszej popularności graca ogrodowa przypominająca wyglądem strzemię, z ruchomą, z obu stron zaostrzoną głowicą. Perz czy mniszek lekarski nie mają szans w kontakcie z tego rodzaju sprzętem.

Wycinak to z kolei urządzenie elektryczne, którym wystarczy najechać na miejsce, gdzie znajduje się chwast i precyzyjnie go wyrwać. Są również ręczne wycinaki, które wbija się w ziemię i przekręca, pozbywając się w ten sposób niechcianych roślin.

Czytaj także:

 

Jakie są najlepsze narzędzia do przycinania i formowania roślin?

Klasyczne nożyce ogrodnicze do przycinania żywopłotu sprawdzą się do formowania roślin o delikatniejszych gałęziach. Z kolei narzędzia ogrodnicze do obcinania gałęzi to przede wszystkim sekatory i siekiery. W tym celu można też wykorzystać piłę spalinową.

Warto sięgać po elektryczne narzędzia do formowania krzewów, np. nożyce akumulatorowe, a także po modele z napędem spalinowym. Dzięki temu wkładając mniej pracy w czynność, osiągnie się podobne, upragnione rezultaty.

Czytaj także: Wiosenne prace w ogrodzie -13 rzeczy na początek sezonu

Jak wybrać odpowiednie narzędzia ogrodnicze?

Dobre narzędzia ogrodnicze powinny być objęte okresem gwarancyjnym. Optymalnym rozwiązaniem jest kupno sprzętu u sprawdzonego sprzedawcy. Najpierw warto przetestować zakup drobnych narzędzi ogrodniczych, a dopiero potem wydać większe kwoty na duże akcesoria.

Pamiętaj, by dla własnego bezpieczeństwa zawsze zakładać rękawice ogrodowe. Zabezpieczą Twoje dłonie przed przypadkowym zranieniem czy dostaniem się ziemi pod paznokcie. Dostępne w naszej ofercie rękawice ogrodowe są na tyle długie, że zakrywają również przedramiona. Dzięki temu praca w ogrodzie jest niezwykle komfortowa. Nasze rękawice wykonane są z wysokiej jakości gumy, na tyle trwałej, że rzadko ulega zniszczeniu.

Ogród wymaga wysiłku, systematyczności i zaangażowania, jednak efekty warte są takiego poświęcenia. Dzięki pielęgnacji Twojego kawałka ziemi, rośliny będą lepiej rosły, ciesząc Twoje oko, a wspólne, rodzinne spotkania w ogrodzie, np. w trakcie grillowania, staną się Waszą tradycją.
 

Podsumowując wszystkie wymienione w tekście narzędzia:

 • konewka,
 • łopata i/lub szpadel,
 • grabie,
 • rękawice ogrodnicze,
 • motyka,
 • sekator,
 • siekiera,
 • kosiarka,
 • nożyce do żywopłotu,
 • spulchniacz,
 • taczka,
 • graca ogrodowa,
 • wycinak.

Czytaj także: Krzesło wędkarskie - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?