Krzesło wędkarskie – jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wędkowanie to pasja wielu osób. Podczas łapania ryb na haczyk można zrelaksować się, a jednocześnie obserwować piękno otaczającej przyrody. Aby czuć się komfortowo w trakcie wędkowania, warto oprócz odpowiedniego sprzętu, wziąć ze sobą krzesło. Zobacz, jak je dobrać.
Krzesło wędkarskie – jak wybrać idealne?
Wiedza i karta wędkarza to za mało, by rozpocząć łowienie ryb. Niezbędne są też odpowiednie sprzęty dopasowane do preferowanego sposobu wędkowania. Wędkarz nie obejdzie się również bez miarki, scyzoryka, latarki oraz krzesełka wędkarskiego.
To ostatnie – dobrze dobrane – zapewnia wygodę podczas łowienia ryb. Dlatego jeżeli zależy Ci na komfortowym siedzisku dla wędkarza, przede wszystkim zweryfikuj miejsce, w którym je kupujesz. Powinien to być sklep cieszący się dobrymi opiniami.
Pamiętaj, że idealne krzesło dla wędkarza dla każdego może być nieco inne. Jedni cenią np. mniejsze taborety bez oparcia, by móc lepiej skupić się na łowieniu. Inni natomiast łączą łapanie ryb z odpoczynkiem w fotelu z oparciem i podłokietnikami.
Chcąc więc wybrać krzesło na ryby, które sprawdzi się w Twoim przypadku, przede wszystkim określ własne potrzeby i to, czego oczekujesz od tego produktu.
Czytaj także:
- 13 przydatnych narzędzi ogrodniczych - lista wszystkich niezbędnych narzędzi
- Zdrowe przekąski w podróży – 13 prostych przepisów na przekąski
Jakie cechy powinno mieć dobre krzesło wędkarskie?
Dobierając akcesoria turystyczne tego rodzaju, warto ocenić je przez pryzmat kilku kryteriów. Krzesło wędkarskie powinno wyróżniać się:
- wymiarami dostosowanymi do potrzeb wędkarza – każdy z nas jest inny. Dlatego najlepiej stawiać na krzesło wędkarskie regulowane, które można dostosować do własnych potrzeb, np. związanych ze wzrostem;
- dobrej jakości materiałem – łowienie ryb wiąże się z ryzykiem zachlapania krzesełka wodą. Dlatego najlepiej, by takie krzesło było wykonane z wodoodpornego tworzywa sztucznego, które nie nasiąka wodą. Dzięki temu będzie można z niego korzystać nawet wtedy, gdy siedzisko zostanie zmoczone;
- stabilnym stelażem – krzesełko wędkarskie powinno być na tyle bezpieczne, by w razie, gdy ryba zacznie brać, utrzymać się stabilnie na krześle;
- obecnością oparcia – choć wielu wędkarzy ceni sobie taborety bez oparcia – jak krzesełko składane turystyczne Tadar – warto zdecydować się również na drugi model, a mianowicie krzesło wędkarskie z oparciem. Taki fotel pozwoli na swobodny odpoczynek nad wodą. Jest też na tyle uniwersalny, że skorzystasz z niego także podczas turystycznych wypraw na biwak czy po prostu rozłożysz w ogrodzie;
- zabezpieczeniem przed deszczem – niekiedy w trakcie połowu ryb zaczyna delikatnie padać deszcz. W takich sytuacjach sprawdzi się krzesło wędkarskie z parasolem albo krzesło wędkarskie z daszkiem, które uchronią przed zmoczeniem od deszczu;
- dodatkowymi usprawnieniami – wiele modeli krzeseł na ryby zostało uzupełnionych o inne usprawnienia, m.in. o miejsce na kubek czy butelkę z napojem. Dostępne są też krzesła wędkarskie z podnóżkiem, co pozwala na większy relaks i przyjęcie jednej pozycji w trakcie połowu.
Czytaj także:
- Jakie jedzenie zabrać w góry? 5 propozycji dla dzieci i dorosłych
- Przekąski na plażę – 3 propozycje dla dzieci i dorosłych
Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesła wędkarskiego?
Chcąc dobrać idealne siedzisko na ryby, pamiętaj o tym, by było ono łatwe w przenoszeniu. Ten warunek z pewnością spełnia lekkie krzesło wędkarskie ze stelażem wykonanym ze stali proszkowej. Takie akcesorium jest dodatkowo bardzo wytrzymałe. Tak mocne krzesło wędkarskie przetrwa wiele kolejnych sezonów wędkarskich, a przy tym wykorzystasz je również podczas wyjazdów na kemping albo pod namiot. Wygodnie wypoczniesz na nim nie tylko na łonie dzikiej przyrody, ale po prostu w przydomowym ogrodzie.
Łatwość przenoszenia powinna iść w parze z inną cechą krzesełka, a mianowicie: możliwością jego złożenia. Składane krzesło wędkarskie bez większych problemów zapakujesz do samochodu. Złożone krzesło nie zajmuje wiele miejsca, przez co do bagażnika możesz schować kilka innych krzesełek dla przyjaciół czy rodziny. Zmieszczą się tam również Twoje wędki i inne sprzęty wędkarskie.
W naszym sklepie Tadar znajdziesz także krzesła, które wygodnie po złożeniu schowasz do dołączonej do produktu torby – na przykład fotel składany turystyczny z torbą Tadar. W ofercie dostępne są też taborety plastikowe, które posiadają wbudowaną rączkę do przenoszenia. Opisywane tu krzesło sprawdzi się doskonale jako podest.
Pamiętaj, że leżaki i krzesła mają swoje ograniczenia wagowe. Dlatego nim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek siedziska, najpierw sprawdź, czy krzesełko ma pożądany przez Ciebie udźwig. Zazwyczaj maksymalne obciążenia wagowe, jakie wytrzyma klasyczne krzesło wędkarskie to 120 kg, choć oczywiście istnieją również takie, które wytrzymają obciążenia znacznie większe.
Zwróć uwagę na aspekt wizualny. Oceń, czy konkretne krzesło wpisuje się w Twoją estetykę.
Czytaj także:
- Jedzenie na wycieczkę — przepisy na łatwe i szybkie przekąski
- Co jeść i pić na rowerze? Kilka pomysłów na jedzenie na rower dla całej rodziny
Jakie krzesło wędkarskie kupić? – najważniejsze porady i wskazówki
Podejmując decyzję o zakupie krzesła wędkarskiego warto wziąć pod uwagę szereg czynników, które sprawią, że oddawanie się pasji wędkarskiej będzie znacznie bardziej komfortowe. Zbierzmy na koniec wszystkie cechy, jakie krzesełko na ryby powinno posiadać.
Przede wszystkim krzesełko na ryby musi być stabilne, wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, dające się łatwo złożyć i wykonane z wodoodpornego materiału. Powinno też mieć udźwig dostosowany do ciężaru ciała, a przy tym być wygodne. W zależności od potrzeb – może być wyposażone w oparcie i podłokietniki oraz dodatkowe miejsce na napoje lub wręcz przeciwnie. Warto zwrócić uwagę na to, by krzesło dawało możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia. Komfort przenoszenia takiego siedziska zapewni z pewnością dodatkowa torba, dostępna w zestawie wraz z krzesłem.
Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie krzesło wędkarskie kupić. Wiele modeli spełniających opisane powyżej wymagania znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Czytaj także:
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej