Krzesło wędkarskie – jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Porady 12.05.2023

Wędkowanie to pasja wielu osób. Podczas łapania ryb na haczyk można zrelaksować się, a jednocześnie obserwować piękno otaczającej przyrody. Aby czuć się komfortowo w trakcie wędkowania, warto oprócz odpowiedniego sprzętu, wziąć ze sobą krzesło. Zobacz, jak je dobrać.

Krzesło wędkarskie – jak wybrać idealne?

Wiedza i karta wędkarza to za mało, by rozpocząć łowienie ryb. Niezbędne są też odpowiednie sprzęty dopasowane do preferowanego sposobu wędkowania. Wędkarz nie obejdzie się również bez miarki, scyzoryka, latarki oraz krzesełka wędkarskiego.

To ostatnie – dobrze dobrane – zapewnia wygodę podczas łowienia ryb. Dlatego jeżeli zależy Ci na komfortowym siedzisku dla wędkarza, przede wszystkim zweryfikuj miejsce, w którym je kupujesz. Powinien to być sklep cieszący się dobrymi opiniami.

Pamiętaj, że idealne krzesło dla wędkarza dla każdego może być nieco inne. Jedni cenią np. mniejsze taborety bez oparcia, by móc lepiej skupić się na łowieniu. Inni natomiast łączą łapanie ryb z odpoczynkiem w fotelu z oparciem i podłokietnikami.

Chcąc więc wybrać krzesło na ryby, które sprawdzi się w Twoim przypadku, przede wszystkim określ własne potrzeby i to, czego oczekujesz od tego produktu.

Czytaj także:

Jakie cechy powinno mieć dobre krzesło wędkarskie?

Dobierając akcesoria turystyczne tego rodzaju, warto ocenić je przez pryzmat kilku kryteriów. Krzesło wędkarskie powinno wyróżniać się:

  • wymiarami dostosowanymi do potrzeb wędkarza – każdy z nas jest inny. Dlatego najlepiej stawiać na krzesło wędkarskie regulowane, które można dostosować do własnych potrzeb, np. związanych ze wzrostem;
  • dobrej jakości materiałem – łowienie ryb wiąże się z ryzykiem zachlapania krzesełka wodą. Dlatego najlepiej, by takie krzesło było wykonane z wodoodpornego tworzywa sztucznego, które nie nasiąka wodą. Dzięki temu będzie można z niego korzystać nawet wtedy, gdy siedzisko zostanie zmoczone;
  • stabilnym stelażem – krzesełko wędkarskie powinno być na tyle bezpieczne, by w razie, gdy ryba zacznie brać, utrzymać się stabilnie na krześle;
  • obecnością oparcia – choć wielu wędkarzy ceni sobie taborety bez oparcia – jak krzesełko składane turystyczne Tadar – warto zdecydować się również na drugi model, a mianowicie krzesło wędkarskie z oparciem. Taki fotel pozwoli na swobodny odpoczynek nad wodą. Jest też na tyle uniwersalny, że skorzystasz z niego także podczas turystycznych wypraw na biwak czy po prostu rozłożysz w ogrodzie;
  • zabezpieczeniem przed deszczem – niekiedy w trakcie połowu ryb zaczyna delikatnie padać deszcz. W takich sytuacjach sprawdzi się krzesło wędkarskie z parasolem albo krzesło wędkarskie z daszkiem, które uchronią przed zmoczeniem od deszczu;
  • dodatkowymi usprawnieniami – wiele modeli krzeseł na ryby zostało uzupełnionych o inne usprawnienia, m.in. o miejsce na kubek czy butelkę z napojem. Dostępne są też krzesła wędkarskie z podnóżkiem, co pozwala na większy relaks i przyjęcie jednej pozycji w trakcie połowu.

Czytaj także:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesła wędkarskiego?

Chcąc dobrać idealne siedzisko na ryby, pamiętaj o tym, by było ono łatwe w przenoszeniu. Ten warunek z pewnością spełnia lekkie krzesło wędkarskie ze stelażem wykonanym ze stali proszkowej. Takie akcesorium jest dodatkowo bardzo wytrzymałe. Tak mocne krzesło wędkarskie przetrwa wiele kolejnych sezonów wędkarskich, a przy tym wykorzystasz je również podczas wyjazdów na kemping albo pod namiot. Wygodnie wypoczniesz na nim nie tylko na łonie dzikiej przyrody, ale po prostu w przydomowym ogrodzie.

Łatwość przenoszenia powinna iść w parze z inną cechą krzesełka, a mianowicie: możliwością jego złożenia. Składane krzesło wędkarskie bez większych problemów zapakujesz do samochodu. Złożone krzesło nie zajmuje wiele miejsca, przez co do bagażnika możesz schować kilka innych krzesełek dla przyjaciół czy rodziny. Zmieszczą się tam również Twoje wędki i inne sprzęty wędkarskie.

W naszym sklepie Tadar znajdziesz także krzesła, które wygodnie po złożeniu schowasz do dołączonej do produktu torby – na przykład fotel składany turystyczny z torbą Tadar. W ofercie dostępne są też taborety plastikowe, które posiadają wbudowaną rączkę do przenoszenia. Opisywane tu krzesło sprawdzi się doskonale jako podest.

Pamiętaj, że leżaki i krzesła mają swoje ograniczenia wagowe. Dlatego nim zdecydujesz się na zakup jakiegokolwiek siedziska, najpierw sprawdź, czy krzesełko ma pożądany przez Ciebie udźwig. Zazwyczaj maksymalne obciążenia wagowe, jakie wytrzyma klasyczne krzesło wędkarskie to 120 kg, choć oczywiście istnieją również takie, które wytrzymają obciążenia znacznie większe.

Zwróć uwagę na aspekt wizualny. Oceń, czy konkretne krzesło wpisuje się w Twoją estetykę.

Czytaj także:

Jakie krzesło wędkarskie kupić? – najważniejsze porady i wskazówki

Podejmując decyzję o zakupie krzesła wędkarskiego warto wziąć pod uwagę szereg czynników, które sprawią, że oddawanie się pasji wędkarskiej będzie znacznie bardziej komfortowe. Zbierzmy na koniec wszystkie cechy, jakie krzesełko na ryby powinno posiadać.

Przede wszystkim krzesełko na ryby musi być stabilne, wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, dające się łatwo złożyć i wykonane z wodoodpornego materiału. Powinno też mieć udźwig dostosowany do ciężaru ciała, a przy tym być wygodne. W zależności od potrzeb – może być wyposażone w oparcie i podłokietniki oraz dodatkowe miejsce na napoje lub wręcz przeciwnie. Warto zwrócić uwagę na to, by krzesło dawało możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia. Komfort przenoszenia takiego siedziska zapewni z pewnością dodatkowa torba, dostępna w zestawie wraz z krzesłem.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jakie krzesło wędkarskie kupić. Wiele modeli spełniających opisane powyżej wymagania znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Czytaj także: