Wiosenne prace w ogrodzie – 13 rzeczy na początek sezonu

Porady 13.05.2023

Wiosna to wyjątkowy czas w całym roku. Cała przyroda zaczyna budzić się do życia, a wraz z nią budzimy się i my. Pełni nowej energii do działania podejmujemy się kolejnych wyzwań związanych z pielęgnacją ogrodu. Zobacz, co możesz zrobić, by przygotować swój ogródek po zimie. Oto najważniejsze prace na początek sezonu.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

„Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty” – śpiewał na cześć tej wyjątkowej pory roku Marek Grechuta. W tej niezwykłej, pochwalnej pieśni zabrakło jednak elementu praktyczności, a więc wskazania, jak przygotować ogród na wiosnę. W utworze wszystko dzieje się jakby poza człowiekiem, który jest jedynie biernym widzem wszystkich pięknych rzeczy wydarzających się w przyrodzie. Niestety, w prawdziwym życiu, aby wiosna w ogrodzie rozgościła się na dobre, potrzebuje nieco pomocy.

Jak przygotować ogródek na wiosnę? Zacznij od porządków w szopie, w szklarni i w innych przestrzeniach zamkniętych. Oczyść narzędzia, umyj doniczki i szybki w szklarni. Pozdejmuj osłonki zimowe, dopiero wtedy, gdy ustaną nocne przymrozki. W tym celu śledź prognozy pogody, ponieważ wiosna potrafi być naprawdę zdradliwa. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, podobnie jeden cieplejszy dzień nie jest wyznacznikiem tego, że ta pora roku już trwa. Rozgrab ziemię wokół roślin.

Dopiero po porządkach po zimie, przejdź do konkretnych prac związanych z przygotowaniem ogrodu na wiosnę.

Czytaj także:

Jakie prace w ogrodzie są najważniejsze na początku sezonu?

Przygotowując ogród wczesną wiosną do kwitnięcia, najpierw musisz usunąć bałagan na powierzchni. W marcu zgrab resztki po zimie z trawnika, przekop grządki. Pozbądź się pozostałości nadziemnych części roślin. Pomogą Ci w tym kopaczka, motyka oraz różnego rodzaju nożyce i sekatory.

Kwiecień to czas na sadzenie krzewów, m. in. róż, krzewów iglastych oraz rozmnażanie starszych okazów. Słoneczniki, aksamitki, nasturcje to tylko kilka typów kwiatów, które sadzi się właśnie w tym miesiącu. W harmonogramie obowiązków, by mieć piękny ogród na wiosnę, znajduje się też pozbywanie chwastów – najlepiej stosować opryski zanim niepożądane rośliny rozsieją się na dobre, cięcie, prace porządkowe związane z usuwaniem zwiędłych kwiatów.

Czytaj także:

Lista prac do zrobienia wiosną w ogrodzie

Z naszą pomocą przygotuj ogród na wiosnę. Warto dokładniej przyjrzeć się wiosennemu harmonogramowi prac w ogrodzie.

Prace ogrodowe w marcu

W marcu, gdy rozpoczyna się sezon, pod drzewami i roślinami warto porozkładać kompost, usunąć warstwę ściółki i spulchnić glebę. To również dobry moment na zasadzenie wczesnych gatunków roślin.

Prace ogrodowe w kwietniu

W kwietniu możnesz przeprowadzić nawożenie, usunąć nakrycia zimowe, pozbyć się uszkodzonych i chorych pędów. Możesz też zdecydować się na wysiew astrów, kapusty ozdobnej, kocanek, a także pietruszki, kolendry, kminku czy kopru.

Prace ogrodowe w maju

Maj to czas ostatnich przymrozków. Obchodzi się nawet tzw. zimnych ogrodników, a więc dni między 12 a 14 maja. Po tym okresie temperatury nie powinny już spadać i można już bezpiecznie wsadzić do gruntu wrażliwsze rośliny. To dobry moment, by sekatorem poodcinać zwiędłe kwiaty, można też założyć kwietnik.

Ogród wiosną naprawdę zachwyca, jednak wymaga pracy i systematycznej pielęgnacji. Pamiętaj, że rośliny to nie jedyna ozdoba tego miejsca. Jak jeszcze udekorować ogród na wiosnę? Sprawdzą się tu różnego rodzaju lampki, altanki czy meble ogrodowe, które umożliwią Wam wygodne spędzanie czasu w swoim gronie.

Czytaj także: Tymianek – właściwości, zastosowanie, uprawa

Jakie narzędzia są niezbędne do wiosennych prac w ogrodzie?

Każdy ogrodnik stanie w końcu przed dylematem: jakie narzędzia do ogrodu są niezbędne. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak chcesz zadbać o ogród na wiosnę. Jeżeli zależy Ci tylko na podstawowych akcesoriach, zaopatrz się przede wszystkim w konewki. To dzięki nim w wygodny sposób podlejesz zasadzone roślinki. W naszym sklepie znajdziesz je w różnych rozmiarach. Te mniejsze, np. o pojemności 1,7 l, sprawdzą się do podlewania np. kwiatów umieszczonych w kilku doniczkach. Natomiast po te większe, o objętości kilkunastu litrów sięgnij wówczas, gdy masz do podlania bardzo dużo roślin w przydomowym ogrodzie.

Kolejne bardzo ważne narzędzia do pielęgnacji to łopaty, motyki, szpadle oraz sekatory. To dzięki nim gleba będzie bardziej rozpulchniona, zasadzisz roślinę i łatwiej pozbędziesz się chwastów oraz skontrolujesz kształt roślin. 

Wiesz już, jak pielęgnować ogród na wiosnę. Nie zapominaj w tym ferworze pracy w ogrodzie zadbać również o własne bezpieczeństwo. Załóż odpowiedni strój, który będzie dla Ciebie wygodny i bez obaw możesz go zabrudzić. Zatroszcz się o to, by zakryć kolana oraz dłonie. Przed zabrudzeniami, zranieniami i dostaniem się ziemi pomiędzy paznokcie ochronią Cię dostępne w naszej ofercie rękawice ogrodowe. W przeciwieństwie do klasycznych rękawiczek, te są znacznie mocniejsze, a przede wszystkim dłuższe. Dzięki temu, że sięgają do połowy przedramienia, komfort Twojej pracy w ogrodzie jest jeszcze większy.

Jakie są najlepsze rośliny do sadzenia wiosną?

Przygotowanie ogrodu do wiosny warto rozpocząć od zaplanowania, jakie rośliny zasadzisz. Każda z nich powinna być zasadzona w odpowiednim dla siebie terminie, by nie zaburzyć jej tempa wzrostu. Najwcześniejsze kwiaty w ogrodzie na wiosnę to m.in. przebiśniegi, krokusy, forsycje, a także różne odmiany tulipanów. W kwietniu dominują hiacynty, magnolie i narcyzy. Natomiast maj to miesiąc bzów, konwalii, azalii i rododendronów.

Wiosna to też czas na sadzenie trawy. Jak przygotować ogród do siania trawy? Rozluźnij i spulchnij glebę, a gdy okaże się zbyt gliniasta, wymieszaj ją z piaskiem. Przed wysiewem uzupełnij ją o magnez i wapń.

Czytaj także:

Jak przygotować ogród warzywny na wiosnę?

Wykorzystaj nasze artykuły ogrodnicze, by przygotować ogród pełen warzyw. Jak przygotować ogród warzywny na wiosnę? Przede wszystkim wybierz odpowiednie miejsce do zasadzenia roślin. Dobrze, by było ono nasłonecznione. Jak przygotować ziemię pod ogródek warzywny? Wzbogać ją o materię organiczną z kompostownika. Wyznacz kilka grządek z dala od dużych krzewów, które mogłyby podbierać warzywom składniki odżywcze.

Pamiętaj, że klimat w ogrodzie tworzą nie tylko rośliny, ale również elegancko dobrane dodatki, np. lampiony ogrodowe. Tego typu ozdoby dostępne są w naszym sklepie internetowym w różnych odsłonach, m.in. w wersji szklanej, jak i w wersji metalowej. Dzięki profilowanej rączce łatwo je przenosić z miejsca na miejsce. Ich niezwykle elegancki wygląd sprawia, że wprowadzą atmosferę luksusu podczas garden party, a nawet zwyczajnego grilla. Zimą, gdy rzadko przebywasz na zewnątrz, możesz zabrać je do domu i tym sposobem wprowadzić nietuzinkowy klimat do swojego wnętrza.

Wiosna to dla ogrodnika najpracowitszy czas w całym roku, ale wysiłek wart jest efektów.

Czytaj także: