Kiszona rzodkiewka — zapraw już teraz!

Porady 5.03.2023

Okres wiosenno-letni, gdy pojawiają się rzodkiewki, to doskonały moment, by przygotować kiszonki na jesień i zimę. Dzięki temu będzie można cieszyć się smakiem i właściwościami zdrowotnymi rzodkiewek również poza sezonem. Zobacz, jak przygotować kiszoną rzodkiewkę na zimę.

Przepis na kiszoną rzodkiewkę

Dla wielu osób zaprawy na zimę to przede wszystkim kiszone ogórki czy kapusta. Tymczasem warto również wypróbować inne przysmaki, takie jak kiszone rzodkiewki. Tego rodzaju przekąski są smaczne, ale na tym nie koniec. Kiszona rzodkiewka w słoikach na zimę to niezwykle zdrowy przysmak, który powinien pojawić się również w Twojej spiżarni. Wraz z pojawieniem się wiosną pierwszych rzodkiewek, warto przygotować ten zdrowy i pyszny przysmak, by móc cieszyć się nim przez cały rok.

Czytaj także: Czy liście rzodkiewki są jadalne? 2 przepisy

Jakich składników potrzeba, by zakisić to warzywo?

Przepis — kiszone rzodkiewki:

  • 7 pęczków rzodkiewek,

  • 5 ziarenek ziela angielskiego,

  • 4 ząbki czosnku,

  • 1 korzeń chrzanu,

  • kilka łodyg kopru,

  • liście laurowe,

  • 2,5 litra wody,

  • sól - 2 łyżki.

Przepis na klasyczne kiszone rzodkiewki przypomina ten przeznaczony do przygotowania kiszonych ogórków.

Czytaj także: Co można zrobić z rzodkiewki?

Jak kisić rzodkiewkę?

Przyjrzyjmy się teraz temu, jak kisić rzodkiewki. Na początek przygotuj słoik do kiszenia. Sprawdzą się tu doskonale słoje z klipsem i silikonową uszczelką. Pamiętaj jednak, że tego rodzaju słoi nie wolno wyparzać ani pasteryzować na sucho, czyli w piekarniku. Należy zrobić to w garnku z gotującą się wodą.

Teraz przejdźmy do przygotowania warzyw. Od łodyg odetnij rzodkiewki. Umieść je w misce z wodą i umyj dokładnie. W garnku zagotuj wodę z solą. Wystudź do uzyskania temperatury pokojowej. Do czystego, wyparzonego, suchego słoika włóż rzodkiewki, koper, pieprz, ziele angielskie i pokrojony w słupki chrzan. Zalej całość wodą.

Teraz wystarczy zakręcić słoik. Pozostaw go na kilka dni w ciepłym miejscu. Czas kiszenia to z reguły kilka dni. Po około tygodniu rzodkiewki powinny się zakisić. Gdy upłynie ten czas, dokręć mocno słoik i wstaw go do lodówki albo w inne chłodne miejsce.

Kiszone rzodkiewki przetrwają w lodówce nawet cały rok.

Czytaj także: Kiszenie ogórków – jak to się robi?

Co ciekawe, niektórzy, przygotowując zaprawy, dodają odrobinę wody z kiszonych ogórków.

Inną, interesującą przekąską są kiszone rzodkiewki po azjatycku. W słoju wystarczy przełożyć rzodkiewkę plastrami chilli, imbiru oraz liści limonki. Z kolei składniki na zalewę to miód, ocet i sos sojowy. Sposób na to, jak kisić rzodkiewkę po azjatycku jest tożsamy z wyżej opisaną metodą kiszenia.

Należy pamiętać, by w jednym i drugim przypadku, zalewa przykryła wszystkie rzodkiewki. Jeżeli planujesz zakisić dużą ilość rzodkiewki, możesz wykorzystać do tego garnek kamionkowy o znacznie większej objętości niż klasyczny słoik.

Wiesz już, jak zakisić rzodkiewkę, teraz sprawdź, jak ona smakuje.

Czytaj także: Kiszone cytryny – przepis i dlaczego warto?

Jak smakuje kiszona rzodkiewka?

Jak w zasadzie smakują kiszone rzodkiewki? Ich smak i aromat przypomina nieco inne efekty kiszenia, a mianowicie — ogórki kiszone. Smak rzodkiewek kiszonych może kojarzyć się z tymi tradycyjnymi kiszonkami.

Tym, co odróżnia te warzywa od siebie to m.in. fakt, że te pierwsze są nieco ostrzejsze. Zalewa sprawia, że rzodkiewki miękną, ale dalej są chrupiące i smaczne.

Zmienia się ich intensywny kolor na nieco delikatniejszy. Kiszone rzodkiewki pod wpływem działania zalewy przyjmują jasnoróżową barwę.

Kiszone rzodkiewki po azjatycku mają nieco słodszy smak, który zawdzięczają dodatkowi miodu.

Czytaj także: Nie tylko ogórki – jakie warzywa możesz kisić?

Z czym jeść kiszoną rzodkiewkę?

Po otwarciu słoika warzywa są gotowe do jedzenia. Nie wymagają już dodatkowej obróbki cieplnej. Jeżeli chcesz zjeść od razu wszystkie rzodkiewki, zamiast je wyławiać za pomocą łyżki, możesz przelać całość przez sitko.

Rzodkiewki kiszone stanowią doskonały dodatek do dań mięsnych. Można serwować je razem z kotletem schabowym, pieczenią czy drobiem. Rzodkiewki kiszone można dodać również do kanapek czy sałatek albo poukładać na talerzu jako osobne przekąski.

Aby ułatwić ich jedzenie, umieść obok patery szczypce. Dzięki temu Tobie i Twoim bliskim będzie znacznie łatwiej sięgać po rzodkiewki. W ten sposób zachowasz również wysoki poziom higieny. Włożona rzodkiewka kiszona do słoików może stanowić smaczny prezent dla bliskich Ci osób.

Czytaj także: Co to są nowalijki?

Właściwości kiszonych rzodkiewek

Dobrze zaprawiona kiszona rzodkiewka charakteryzuje się wieloma walorami zdrowotnymi. Kiszonki to naturalne probiotyki, które urozmaicają i wzmacniają florę bakteryjną jelit.

Wykazują również działanie przeciwbakteryjne, chroniąc tym samym przed różnego rodzaju infekcjami bakteryjnymi. Ponadto rzodkiewka zawiera witaminę C wspierającą układ immunologiczny.

Jedzenie rzodkiewek jest więc sposobem na to, by chronić się przed problemami zdrowotnymi.

Czytaj także: Jak przechowywać rzodkiewki?