Przepis babci – nalewka z czerwonej porzeczki

Porady 11.04.2023

Jak zrobić pyszną nalewką z czerwonej porzeczki w domu? Po co ją robić?

Tradycyjną nalewką z czerwonej porzeczki można podobno wyleczyć wiele schorzeń – czy ludowe sposoby faktycznie są skuteczne? Ależ oczywiście! Odpowiednio przyrządzona nalewka na bazie dojrzałych owoców potrafi wyciągnąć z nich wszystko, co najlepsze. 

Owoce czerwonej porzeczki są skarbnicą wielu witamin (głównie C, B i K) oraz wapnia i żelaza. Zawarta w owocach pektyna ułatwia pracę układu pokarmowego, dzięki czemu poprawia się perystaltyka jelit. Witamina C wpływa korzystnie na odporność, wykazuje również działanie uszczelniające naczynia krwionośne, regulując przy tym ciśnienie krwi. 

Witamina ta działa także znakomicie na skórę, włosy i paznokcie. Nic więc dziwnego, że nalewka z czerwonej porzeczki jest tak chętnie przygotowywanym przez starsze pokolenie alkoholem – w końcu to samo zdrowie. A skoro nalewka z czerwonej porzeczki może tak znacząco wpłynąć na zdrowie, powinieneś dowiedzieć się, jak ją zrobić.

Przepis babci na nalewkę z czerwonej porzeczki krok po kroku – składniki i przygotowanie

Skoro wiesz już, jak wiele substancji odżywczych kryje w sobie nalewka z czerwonej porzeczki, to czas, żebyś poznał przepis babci na ten specjał. Do przygotowania tego pysznego trunku będziesz potrzebował kilku akcesoriów kuchennych, czyli durszlaka i lejka, a także jakiegoś naczynia do przygotowywania i późniejszego przechowywania (butelek oraz słoików).

Poza sprzętami kuchennymi potrzebne Ci będą także składniki spożywcze, czyli porzeczka i wódka lub spirytus. Babcina nalewka z czerwonej porzeczki może być zrobiona zarówno na spirytusie, jak i wódce, więc wybór zależy tylko od Ciebie. Nie przedłużając już, podajemy Ci składniki:

  • 2 kg czerwonych porzeczek (obranych z łodyg),
  • 700 ml spirytusu 95%,
  • 1 kg cukru,
  • 220 ml wody.

Akcesoria kuchenne:

  • słój,
  • durszlak,
  • lejek,
  • butelki

Przygotowanie:

Owoce wypłucz i przełóż do słoja, a następnie zasyp je cukrem. Przykryj słoik gazą i odstaw w na kilka dni, codziennie poruszając słojem w celu rozpuszczenia cukru. Gdy owoce zaczną delikatnie fermentować, należy dodać spirytus oraz wodę, a następnie zakręcić i odstawić na co najmniej dwa tygodnie. Po tym czasie nalewkę przecedź i przelej przez lejek do wyparzonych butelek. 

Czerwona porzeczka – idealna owocowa baza do wspaniałej nalewki

Czerwona porzeczka to niesamowicie smaczny, lekko kwaskowaty owoc, który jest lubiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Pyszna nalewka z czerwonej porzeczki spożywana regularnie w małych ilościach z pewnością wpłynie pozytywnie na zdrowie, witalność oraz humor. Nalewka, do której używana jest czerwona porzeczka, może stanowić znakomity dodatek do wypieków i rozgrzewających naparów. 

Nalewka z czerwonej porzeczki – idealna na prezent

Nie masz pomysłu na prezent? Szybka nalewka z czerwonej porzeczki może sprawdzić się w tej roli wyjątkowo dobrze. Wręczona na prezent własnoręcznie przygotowana nalewka z pewnością zrobi wrażenie na obdarowywanej osobie. Pamiętaj tylko, żeby dobrze zakręcić butelkę i ją ozdobić.

Nieważne, czy myślisz o wykonaniu nalewki na własne potrzeby, bądź na prezent. Warto poświęcić trochę czasu i zrobić ją w domu!

Czytaj także:

Nalewka ze śliwek węgierek na spirytusie — sprawdzony przepis

Nalewka z żurawiny – jak ją zrobić? 

Co można zrobić z żurawiny? 5 pomysłów!

Jak zrobić dżem z czerwonej porzeczki?

Jak zrobić sok z czarnej porzeczki w sokowniku

Jak zrobić dżem z czarnej porzeczki?

Jak zrobić domową frużelinę?