Pyszne włoskie kluseczki gnocchi. Jak je przygotować

Porady 6.04.2023

Gnocchi — prosta i szybka propozycja na obiad dla całej rodziny

Gnocchi (czyt. nioki) to włoskie kluseczki, które swoje początki w kuchni miały jeszcze w czasach starożytnych. Wczesna wersja tego dania przyrządzana była z kaszy manny oraz jajek. Tak przygotowane kluski serwowane były strudzonym legionistom, którzy podbijali inne państwa wokół Cesarstwa Rzymskiego. 

Dziś najbardziej popularna odmiana kluski gnocchi to ta przygotowana z gotowanych ziemniaków, jajek i mąki (nazywana gnocchi di patate), chociaż każdy z włoskich regionów robi je w odmienny sposób. 

W Toskanii jada się gnocchi zwane gnudi, które przyrządza się głównie z sera ricotta, odrobiny mąki i jajek. W tych rejonach przygotowuje się również gnocchi Malfatti, czyli gnudi wzbogacone o inne dodatki wmieszane w ciasto (np. szpinak lub pomidory). W Lombardii gnocchi ziemniaczane serwuje się z nadzieniem z ricotty i szpinaku. W rejonach wokół Rzymu także podaje się inną wersję kluseczek nazywaną gnocchi alla Romana, które w składzie zawierają sporą ilość gruboziarnistej mąki z durum, ser oraz mleko. Na Sardynii przyrządza się gnocchetti Sardi, czyli kluski z semoliny i wody z dodatkiem szafranu lub innych przypraw. 

Niezależnie od regionu, w którym serwowanie są gnocchi, wszystkie te wersje łączy jedno — najlepiej smakują przygotowane prosto z serca. Włosi zjadają gnocchi w sporych ilościach, a każdy rodzaj podawany jest z innym sosem. Każda włoska babcia i mama ma swój przepis na najlepsze gnocchi, który przekazywany był z pokolenia na pokolenie. 

Kluseczki przyrządza się z dodatkiem masła i czosnku, z suszonymi pomidorami, ze szpinakiem, grzybami, a także w wersji serowej. Jak dokładnie przygotowuje się gnocchi? W kolejnym akapicie zdradzimy Ci tajniki przyrządzania prawdziwie włoskich kluseczek z ziemniaków.

Pyszne włoskie kluseczki gnocchi — przepis na domowej roboty

Gnocchi są nie tylko smaczne, ale zawierają również sporą ilość substancji odżywczych takich jak witaminy z grupy B (B1, B5 i B6) i C, a także potas, żelazo, magnez i fosfor, które naturalnie występują w ziemniakach. Obecność żółtka w środku kluseczkowej masy dodatkowo dostarcza organizmowi luteiny i beta-karotenu. Podobno zjadanie dużej ilości makaronów, pizzy, gnocchi i popijanie ich winem jest włoskim sposobem na zachowanie wiecznej młodości i szczupłej sylwetki. Co zawiera przepis na gnocchi, które pozwalają żyć długo i szczęśliwie?

Oryginalne włoskie gnocchi nie mają jednego przepisu — w każdym domu kluseczki robi się inaczej. Zgadzają się za to składniki! W przepisach na pyszne, elastyczne gnocchi znajdziesz składniki najlepszej jakości, gdyż to w nich tkwi cały sekret. Odpowiednio mączne ziemniaki, zbierana lokalnie pszenica durum, z której robi się mąkę, swojskie jajka i ser od kolegi rolnika — tak wygląda lista produktów, jakich używa się we włoskich domach do produkcji gnocchi.

Niezwykle ważne jest też dokładne odwzorowywanie przepisów i trzymanie się odpowiednich proporcji składników. Zbyt duża ilość któregoś ze składników może doprowadzić do rozwarstwienia masy lub jej stwardnienia. Według włochów do gnocchi najlepiej sprawdzają się starsze, mączne ziemniaki podobnej wielkości, w których jest mało wody. Tak wyselekcjonowane ziemniaki ugotują się w równym czasie, dzięki czemu ciasto będzie miało odpowiednią gęstość i elastyczność.

Rodowicie włoskie gnocchi należy przygotowywać wedle przepisu, inaczej w smaku będą przypominać bardziej rozgotowane kopytka niż włoską chlubę kulinarną. Do przyrządzenia tego specjału potrzebne Ci będą także podstawowe akcesoria kuchenne, czyli łyżka cedzakowa, solidny garnek z pokrywką o większej pojemności, by kluski się nie posklejały podczas gotowania, a także praskę do ziemniaków ułatwiającą ich przerobienie na gładką masę. Przydatna mogą okazać się także miarka kuchenna, dzięki której w precyzyjny sposób odmierzysz składniki niezbędne do ugotowania gnocchi. 

Ciasto na gnocchi powstaje wskutek zagniatania kolejno dodawanych składników. Proces przyrządzania klusek należy rozpocząć od przygotowania ziemniaków, a dopiero po ich obrobieniu i przetarciu można dodać jajka, mąkę, masło czy przyprawy. 

Niezwykle istotne jest też formowanie klusek — każda z nich powinna być ozdobiona charakterystycznym wzorkiem lub rowkami, dzięki którym sos będzie przyklejał się do klusek, wnikając nieco w ich strukturę. Rozwałkowane ciasto dzieli się na kawałki, a każdy kawałek należy delikatnie wgnieść widelcem — tak właśnie powstają najlepsze gnocchi! Jak przygotować idealne, elastyczne gnocchi w domowym zaciszu? Tego dowiesz się z kolejnego akapitu.

Jak zrobić idealnie miękkie i aromatyczne gnocchi? Przepis krok po kroku

Zastanawiasz się, jak zrobić gnocchi jak rodowity Włoch? Wbrew pozorom nie jest to takie proste! To, jak zrobić i ugotować gnocchi, jest wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a w każdym z domów przepis ten wygląda nieco inaczej. Spośród olbrzymiej ilości przepisów wybraliśmy taki, który zawsze wychodzi. Gnocchi zrobione według naszej receptury są idealnie sprężyste, jędrne i miękkie, a ich smak to po prostu poezja. 

Do ich przygotowania potrzebujesz:

  • 1 kg ziemniaków do gotowania (z dużą ilością skrobii)
  • 1 jajko
  • 150 g mąki z pszenicy durum (semoliny)
  • 10 g masła
  • Sól
  • Biały pieprz
  • Garnek
  • Praska do ziemniaków
  • Cedzak
  • Nóż

Przygotowanie:

Starannie oczyść ziemniaki i ugotuj je bez obierania przez ok. 20-30 minut (do miękkości). Ugotowane ziemniaki przepuść przez praskę do ziemniaków i przełóż do miski lub na stolnicę. 

Zrób w masie ziemniaczanej małą dziurę i wbij do niej jajko, a następnie dodaj masło i mąkę, sól i pieprz. Masę zagniataj, aż przestanie się przyklejać do palców. 

Podziel ciasto na części, następnie uformuj z nich walce. Walce przekrój na kawałki o grubości 2-3 cm. Każdy kawałek zroluj i uformuj z niego kluskę, a następnie dociśnij widelcem, by zrobić w klusce rowki. 

Ugotuj wodę w garnku ze szczyptą soli. Gnocchi wrzuć do wrzątku i gotuj przez maksymalnie 3 minuty (muszą wypłynąć na powierzchnię, ale nie powinny pływać tam zbyt długo). 

Podawaj w głębokich talerzach ze swoim ulubionym sosem — my najbardziej lubimy wersję z pesto alla Genovese. Życzymy smacznego!

Czytaj także:

Z czym zjeść gnocchi? 5 ciekawych pomysłów na obiad

Pierogi leniwe z serem – przepis na pyszne danie

Rodzaje makaronów – 9 najpopularniejszych rodzajów, które warto znać

Domowa pizza na grubym i cienkim cieście — przepis na ciasto do pizzy domowej

Jesienne dodatki – pizza z sezonowych składników

Pyszna pizza z patelni na cieście drożdżowym – nie pieczona, tylko smażona!

Focaccia. Sprawdzony przepis na włoskie danie