Regionalne potrawy wigilijne – 5 bożonarodzeniowych propozycji z całej Polski

Wigilia spędzona w gronie rodziny, przy suto zastawionym stole, to jedna z ważniejszych tradycji w naszym kraju. Pod obrusem nie może zabraknąć sianka. W niektórych domach na stole, poza świeczkami, świecznikami i innymi ozdobami, znajdzie się dwanaście potraw, w innych jest ich tylko kilka. To, jak obchodzimy Wigilię, zależne jest nie tylko od rodzinnych tradycji, ale również tego, w jakiej części Polski mieszkamy. Ślązacy zajadają się przecież czymś innym niż Kaszubi, choć wszyscy obchodzą te same święta. Jakie regionalne potrawy warto poznać i, być może, ugotować je w tym roku na Wigilię?
Regionalne potrawy wigilijne – czym się charakteryzują?
Regionalne potrawy wigilijne to właśnie to, co wyróżnia domy w różnych zakątkach Polski. W niektórych regionach je się przygotowaną w kamionkowym garnku kutię, u innych jest ona nie do pomyślenia. W jednych domach potrawy wigilijne, regionalne, zawsze musi uświetnić barszcz z uszkami, w innych natomiast zupa z suszu.
Regionalne potrawy wigilijne w Polsce są zawsze postne, nie ma w nich mięsa, a zwykle również tłuszczu zwierzęcego. Półmisek łatwo przecież zapełnić rybą i warzywami, niekoniecznie tłustym mięsem. Potrawy mięsne znajdą się na stole dopiero pierwszego dnia świąt.
Wśród dań wigilijnych królują te, które składają się z darów ziemi – tak, jak za dawnych czasów. Są to zatem warzywa i zboża. Ryby nie były obecne wszędzie, ze względu na ich ograniczoną dostępność, jednak dzisiaj znaleźć je można w większości domów.
Czytaj także:
- Pierogi z kapustą i grzybami – klasyczny przepis
- 12 tradycyjnych potraw wigilijnych – lista z przepisami
- Zdrowe potrawy wigilijne – które potrawy mają mało kalorii?
Potrawy wigilijne – Wielkopolska. Mak, śledź, grzyby i suszone owoce
Gdy pierwsza gwiazdka wzejdzie na niebie, wszystkie rodziny w całej Polsce zasiadają do stołu, by rozpocząć wigilijną kolację. W Wielkopolsce, a przede wszystkim w Poznaniu, na stole widywano różne potrawy, jednak jeszcze w XIX wieku było ich dziewięć, nie zaś dwanaście. Oczywiście to zależało także od zamożności danego domu – dań mogło być zatem jeszcze mniej.
Wielkopolskie potrawy wigilijne to przede wszystkim kluski z miodem i makiem. Mak miał przynosić gospodarstwu dostatek, jego brak natomiast mógł sprowadzić nieszczęście. Był on symbolem płodności i urodzaju, dlatego pojawiał się w wielu daniach, oczywiście nie tylko w Wielkopolsce.
Tradycyjne potrawy wigilijne Wielkopolskie to również ryby. Ich ilość zależała w dużej mierze od bogactwa właścicieli, gdyż nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Przede wszystkim były to gatunki rzeczne. Karp jeszcze w XIX wieku stanowił rzadkość, jednak dzisiaj na wielkopolskich stołach można spotkać go często.
Kolejnym produktem, który w Wielkopolsce musiał znaleźć się na wigilijnym stole, były grzyby. Wierzono bowiem, że jest to pożywienie zmarłych, których także chciano nakarmić w święta.
W potrawach obecne były też suszone owoce. Dodawano je do różnych dań, ale też robiono z nich kompot. Wigilijny susz wielkopolski to element Wigilii, który jest obecny do dzisiaj. Można oczywiście wykorzystać do tego kupny susz bądź też owoce ususzone w domu, takie jak jabłka, morele, śliwki i gruszki. Potrawy wigilijne w Wielkopolsce nie muszą być wcale sycące – mogą także doskonale smakować i orzeźwiać.
Co dzisiaj jada się w Wielkopolsce w Wigilię? Kutia, czyli potrawa, w której skład wchodzi pszenica i miód, jest obecna w tym regionie dopiero od połowy XX wieku. Zwykle podaje się ją w wersji trochę zmienionej – zamiast pszenicy znajduje się w niej makaron. Bardziej tradycyjne są kluski z makiem, odwołujące się bezpośrednio do tego, w co wierzyły osoby żyjące dawniej na tych ziemiach.
W Wielkopolsce ceni się także śledzia, który na stołach pojawia się pod wieloma postaciami – marynowany, w oleju czy śmietanie, bądź z jabłkiem i cebulą. Potrawy wigilijne wielkopolskie bez śledzia byłyby jakby ogołocone.
Oczywiście w Wielkopolsce, tak jak i w innych regionach, obowiązuje tradycja zostawiania jednego pustego nakrycia. Komplet talerzy ikomplet sztućców musi więc zawsze być trochę większy – dla rodziny i jednego niespodziewanego gościa.
Czytaj także:
- Co ugotować na Święta Bożego Narodzenia?
- Jak nie marnować jedzenia w święta?
- Jak udekorować dom na święta Bożego Narodzenia?
Śląskie potrawy wigilijne – bułka na wodzie, siemieniotka (przepis) i modro kapusta
Śląskie potrawy wigilijne mogą niektórym wydać się zaskakujące. W wielu przypadkach są to dania, które nie występują w żadnym innym regionie Polski. Oczywiście dzisiejsze śląskie dania wigilijne nie zawsze są tradycyjne dla tego właśnie regionu. Ślązacy dzisiaj chętnie jedzą to, co wszyscy inni – chociażby barszcz z uszkami. Jednak w bardzo tradycyjnych domach tego dania może nie być.
Zacznijmy jednak od najważniejszego. Dwanaście potraw na śląskim wigilijnym stole prawie nigdy się nie pojawia, bo jest to tradycja raczej szlachecka, a nie chłopska.Tu nie liczy się liczba samych dań, ale ilość jedzenia. A na Śląsku zawsze gotowało się dużo – o ile oczywiście można sobie było na to pozwolić. Od święta, raz na rok, zwykle można było. Dlatego na przykład makówki, czyli bułkę na wodzie lub mleku z makiem, miodem i bakaliami, przygotowywano w wannach. Tradycyjne potrawy wigilijne, śląskie, są obfite.
Zamiast barszczu na Śląsku jadano siemieniotkę, czyli zupę na tłoczonych konopiach, którą podaje się z kaszą.
Jak ją zrobić? Konopie należy utłuc, a następnie zalać wodą i gotować. Jednak konopie są dość gorzkie, więc konieczne jest wylewanie wody i tłuszczu tak długo, aż wywar stanie się czysty. Wtedy do zupy dodaje się cebulę, a całość zagęszcza mlekiem z mąką. Na śląską Wigilię przygotuj jednakkomplet garnków, bo tutaj króluje nie tylko siemieniotka, ale też zupa na rybich głowach czy nawet żurek z głów karpia. Obowiązkowo bez dodatku jajek i grzybów.
Co jeszcze musi znaleźć się na śląskim stole? Jakie potrawy wigilijne? Przepisy śląskie obfitują w kapustę, dlatego bez niej świąt po prostu by nie było. Potrawy wigilijne śląskie to obowiązkowa „modro kapusta”, czyli czerwona kapusta z cebulą, jabłkami i odrobiną cytryny. Kapustę z przesmażoną cebulą gotuje się w garnku z dodatkiem szklanki wody, aż będzie miękka. Następnie dodaje się jabłka. To proste danie, dodatek do śledzia, a także rolady (jedzonej pierwszego dnia świąt), jednak nie może go zabraknąć na Śląsku.
Czytaj także:
Potrawy wigilijne na Kaszubach – ryby, brzad i kaszubski miodny kuch (przepis)
Jak możesz się domyślić, na Kaszubach jednym z podstawowych składników wigilijnej wieczerzy jest oczywiście ryba. Tej nie może zabraknąć – na Kaszubach ryby były zawsze, nawet w ubogich domach.
Zacznijmy jednak od pierwszego dania, a zatem od zupy. Owszem, na Kaszubach niektóre rodziny podają barszcz z uszkami, jednak tradycyjną zupą jest tu zupa rybna. Inną popularną zupą z Kaszub jest tak zwany brzad, czyli danie przyrządzane z suszonych owoców, które podaje się z ziemniakami. Brzad jest zupą słodką, w której muszą pojawić się wędzone śliwki i suszone gruszki, a także morele i wiśnie. Owoce wystarczy zalać wodą i dodać trochę goździków, a następnie gotować na małym ogniu do momentu, aż owoce będą miękkie.
Potrawy wigilijne na Kaszubach to jednak przede wszystkim ryby, wszelkiego rodzaju, choć najbardziej popularne są tu śledzie. Zresztą w innych regionach Polski także przygotowuje się śledzie po kaszubsku, a zatem z dodatkiem cebuli, suszonych śliwek, koncentratu pomidorowego i przypraw, takich jak ziele angielskie i liść laurowy. Potrawy wigilijne kaszubskie to jednak nie tylko śledź. Tu jada się też węgorze i sieje – smażone, duszone czy pieczone. Duża brytfanna z rybami to na kaszubskim wigilijnym stole całkiem normalny widok.
To oczywiście nie wszystkie potrawy wigilijne. Kaszuby słyną także ze smakowitego deseru, jakim jest kaszubski miodny kuch. To ciasto z mąki pszennej z dodatkiem miodu i startej marchewki. Jest pyszne i niezwykle wilgotne, dzięki czemu ma wielu miłośników.
Chcesz przygotować je w tym roku? Oto przepis na miodny kiuch. Przygotuj:
- 500 gramów mąki pszennej
- 150 gramów cukru
- 4 jajka
- 2 łyżeczki sody
- 3 łyżki miodu
- 100 mililitrów oleju rzepakowego
- 200 gramów startej marchewki
- 100 gramów ulubionych bakalii
- Odrobinę cynamonu
Cynamon wymieszaj z mąką i sodą, dodaj do niej jajka ubite z cukrem oraz miodem i olejem. Później wrzuć do miski startą marchewkę i bakalie, a następnie połącz składniki. Piecz w keksówce w temperaturze 180 stopni przez godzinę. To tyle! Możesz podać kuch z polewą czekoladową.
Góralskie potrawy wigilijne – kiszona kapusta, moskole (przepis) i kołatanka
Góralskie potrawy wigilijne to przede wszystkim zupa grzybowa, ewentualnie barszcz z buraków z fasolą. Barszcz, inaczej niż w innych regionach Polski, powstaje z kiszonych buraków, dlatego jego smak jest bardziej intensywny.
Na stole koniecznie musi pojawić się także kiszona kapusta z grochem, a na słodko kluski z makiem i miodem oraz pierogi z kapustą (także kiszoną). Jak więc widzisz, tu króluje przede wszystkim kapusta, a także kiszonki.
Góralskie dania wigilijne to jednak również moskole, których nie je się nigdzie indziej. To placki ziemniaczane z bryndzą. Nie robi się ich jednak z surowych ziemniaków, a z purée.
Chcesz wypróbować to danie? Ugotuj kilogram ziemniaków, następnie odcedź je i utłucz na gładko. Ostudź i wbij dwa jajka, dodaj sól i pieprz, a także pół kilograma mąki i pół litra kwaśnego mleka. Wymieszaj wszystko dokładnie, a ciasto wyłóż na stolnicę. Uformuj wałek i pokrój na plastry o grubości dwóch centymetrów. Z nich uformujesz placki, które trzeba smażyć na oleju na rumiano. Moskole podaje się z bryndzą i stopionym masłem.
Góralskie potrawy na Wigilię to także kołatanka, czyli danie z kaszy jęczmiennej, którą miesza się z brukwią i miodem. To nietypowa potrawa, a jednak w tradycyjnych domach musi się pojawić. Oczywiście w górach nie zabraknie też ryb, choć do morza górale mają dość daleko.
Podlaskie potrawy wigilijne – barszcz z uszkami, kutia, karp i kisiel owsiany (przepis)
A co jada się w Wigilię na Podlasiu? Podlaskie potrawy wigilijne są niezwykle interesujące ze względu na to, iż to właśnie w tym regionie spotykają się dwa wyznania – katolickie i prawosławne. Dania są podobne, choć tradycje mogą wydawać nam się inne. Z całą pewnością jednak na całym Podlasiu, niezależnie od daty obchodzenia Wigilii, to święto jest niezwykle ważne. Potrawy wigilijne muszą być postne, dlatego nie zawierają nie tylko mięsa, ale też mleka i jaj. Jedynym zwierzęciem na stole jest ryba.
Wigilię rozpoczyna się od barszczu z uszkami. Tradycyjną potrawą wigilijną na Podlasiu jest także kutia, której właśnie na Kresach nie może zabraknąć. To potrawa z pszenicy, maku, miodu i bakalii. Jest prosta, słodka i smakuje doskonale na ciepło i na zimno. Na Podlasiu zajada się także karpia smażonego, ale również w galarecie oraz kluski z makiem.
Interesującym daniem wigilijnym jest też kisiel owsiany. Dzisiaj można zrobić go z płatków owsianych, dlatego jest znacznie prostszy do przygotowania. Jak go wykonać? Przygotuj 350 gramów płatków owsianych, żytni zakwas chlebowy (80-90 gramów), 1,6 litra wody i odrobinę cukru. Płatki połącz z wodą i zakwasem, i odstaw w ciepłe miejsce, by doszło do fermentacji. Przetrzyj całość przez sitko, by masa była gładka. Płyn wlej do garnka, dodaj cukier i gotuj, ciągle mieszając. Masa szybko zgęstnieje. Przelej ją do foremki i włóż do lodówki na noc. Zwykle kisiel podaje się na słodko z miodem i żurawiną.
Widzisz już, że Wigilia może być naprawdę odmienna w wielu miejscach naszego kraju. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by trochę poeksperymentować i na stole wielkopolskim stawiać dania kaszubskie bądź góralskie.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej