Zdrowe potrawy wigilijne – które potrawy mają mało kalorii?

Aktualności 8.11.2022

Potrawy wigilijne – kalorie

O czym myślisz, gdy jesteś na diecie i przygotowujesz potrawy wigilijne? Kalorie – prawdopodobnie to zajmuje Ci umysł i sprawia, że trudniej jest przejść przez Wigilię bez stresów. Nie musisz jednak się obawiać. Utrzymanie diety w trakcie świąt nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. 

Wystarczy jeść z umiarem. Istotna jest regularność, a porcje powinny być niewielkie. Poza tym możesz przecież postawić na dania, które są trochę bardziej dietetyczne. Na przykład? Ciasto na pierogi przygotuj nie z mąki pszennej, która nie zawiera zbyt wielu wartości odżywczych, ale z mąki pełnoziarnistej. To sprawi, że danie będzie bardziej sycące, pełne błonnika i witamin. 

Włącz do posiłków warzywa na parze i właśnie z nimi jedz przygotowaną w ten sam sposób rybę. Będą się też one świetnie komponować z rybą po grecku. A zamiast ryby w śmietanie, zrób ją z dodatkiem jogurtu. Zobaczysz, że takie posiłki także zapełnią komplet talerzy – żaden z gości nie pozostanie głodny.

Czytaj także:

 

Zdrowe potrawy wigilijne

Zdrowe potrawy wigilijne nie są wcale tak trudne do przygotowania, jak mogłoby się wydawać. Zwykle Wigilia kojarzy się oczywiście z jedzeniem bez opamiętania i stołem zastawionym pysznościami, nie zaś zdrowiem i lekkością. Jednak same potrawy nie są przecież tłuste ani pozbawione warzyw. Takie posiłki spożywa się raczej pierwszego i drugiego dnia świąt, gdy na stole pojawiają się wszelkiego rodzaju mięsa. 

Wigilia, z założenia, jest dniem postnym, a zatem bezmięsnym, pozbawionym tłuszczów zwierzęcych. Jedynym zwierzęciem, które może pojawić się na stole wigilijnym, jest ryba. A ta, jak dobrze wiesz, należy do jednych z najzdrowszych produktów spożywczych. Nietrudno zatem o zdrowe potrawy wigilijne na Twoim stole. 

Tym bardziej, iż tradycja nakazuje, by podawane dania składały się z darów ziemi, a zatem warzyw i owoców w dużej ilości. Dlatego właśnie podczas Wigilii zajadamy się pasztecikami z grzybami, kluskami z makiem, kapustą z grzybami, barszczem z uszkami czy kutią. To oczywiście tylko założenie, bo przecież w każdym domu te dania wyglądają zupełnie inaczej. Łatwo się zapomnieć i zrobić potrawy, które są tłuste czy niezbyt zdrowe, nawet wtedy, gdy powinny być postne. Jak zatem zrobić zdrowe potrawy wigilijne? Przepisy nie różnią się bardzo od tego, co znasz. Tu istotne są niuanse.
 

Czytaj także:

 

Lekkie potrawy wigilijne

Na Twoim stole mogą wylądować lekkie potrawy wigilijne i wcale nie napracujesz się nad nimi bardziej niż nad tradycyjnymi daniami. Istotne jest tu bowiem to, jakich składników użyjesz i w jaki sposób będziesz gotować. 

Lekkie potrawy wigilijne warto rozpatrywać jako trochę zdrowsze wersje klasycznych dwunastu potraw. Do nich jednak dobrze jest dodać też coś nowego, co lubisz jeść w święta i ważne dni; coś, co smakuje Twojej rodzinie i bliskim. Nikt nie powiedział przecież, że Wigilia musi być nudna i staromodna. Tradycje są od tego, by trochę z nimi poeksperymentować. 

Ustawiając półmisek warzyw na stole, już igrasz z tradycją – w wielu domach takie produkty się nie pojawiają, a dodatkiem do ziemniaków są wyłącznie ryby i kapusta. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by podczas tego ważnego, świątecznego posiłku, każdy dostał coś dla siebie, nie bój się dialogu z tradycją i serwowania dań trochę innych od tych, które jadało się pięć czy dziesięć lat temu. 

Przykład? Ryba nie musi być tylko smażona. Możesz też udusić ją na parze lub upiec w całości – tu przyda Ci się brytfanna lub garnek kamionkowy. . Te dwa sposoby przygotowywania dań są dużo lepsze i zdrowsze, a także sprawiają, że ryba zachowuje więcej wartości odżywczych.
 

Czytaj także:

 

Dietetyczne potrawy wigilijne

 Dietetyczne potrawy wigilijne mogą być pyszne, sycące, kolorowe i równie tradycyjne, jak te, które nie są zbyt lekkie. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze chodzi w nich tylko o to, by nie przytyć. Dieta to przecież również, a właściwie przede wszystkim, kwestia zdrowia. Dlatego, jeśli w rodzinie masz osoby na specjalnych dietach, musisz o nie zadbać.Komplet garnków Ci w tym pomoże – dla każdego pomieścisz w nich coś idealnego. 

Potrawy wigilijne dla cukrzyków powinny być przygotowywane z myślą o niskim lub średnim indeksie glikemicznym. Należy unikać suszonych owoców, które stanowią istotny element niektórych dań wigilijnych. Jeśli więc przygotowujesz kompot z suszu dla cukrzyków, mogą znaleźć się w nim jabłka, gruszki czy porzeczki, ale nie rodzynki, figi czy daktyle. 

Być może któryś z Twoich gości jest też na diecie bezglutenowej. Wtedy koniecznie na stole powinny pojawić się potrawy wigilijne bezglutenowe. To problematyczne zwłaszcza przy pierogach. Jednak nie aż tak, jak może się wydawać. Możesz przecież użyć mąki ryżowej, jaglanej czy kukurydzianej. Równie dobrze nadają się one do ciasta na pierogi. W sklepie kupisz też bez problemu bezglutenowe łazanki, które także możesz postawić na stole w charakterze jednej z dwunastu potraw. Jak zatem widzisz, stworzenie dietetycznych dań wigilijnych wcale nie jest tak skomplikowane.
 

Wegańskie potrawy wigilijne

 Wegańskie potrawy wigilijne to zupełnie inna kwestia. Tu przecież nie użyjesz ani ryb, ani śmietany, jajek czy jogurtu. Jakie zatem potrawy wigilijne wege możesz postawić na stole przed weganinem? 

Pierogi – to oczywiste. Przecież do ciasta nie dodajemy jajek, a farsz składa się z grzybów i kapusty. Oprócz tego także łazanki, robione jednak bez jajek, a także barszcz z uszkami lub zupę z suszu czy też grzybową. 

Wege potrawy wigilijne nie muszą jednak być aż tak tradycyjne. Gdy reszta rodziny zajadać się będzie rybą w śmietanie, dla weganina przygotuj pyszne boczniaki w wegańskiej śmietance. To danie, w którym nietrudno się zakochać – także mięsożercom. O wegan jednak nie musisz się obawiać. Przecież wiele z tych postnych dań jest właśnie warzywnych – tak jak kapusta z grochem czy grzybami, gołąbki z kaszą i grzybami, paszteciki i zupy. Weganin z Wigilii z pewnością głodny nie wyjdzie, o ile oczywiście podczas gotowania weźmiesz pod uwagę jego preferencje.

 Zdrowe, lekkie, dietetyczne potrawy wigilijne to nic nadzwyczajnego. Przygotujesz je bez większych zmian w tradycyjnych przepisach. Pozostaje tylko nakryć do stołu, położyć komplet sztućców przed głodnymi gośćmi, postawić świeczniki dla nadania świątecznej atmosfery, a następnie zajadać to, co zostało ugotowane z tak dużą pasją i miłością.