Co ugotować na Święta Bożego Narodzenia?

Porady 13.09.2021

Co ugotować na święta Bożego Narodzenia?

Uwielbiasz Gwiazdkę, ale nie wiesz, co ugotować na święta Bożego Narodzenia, by było smacznie? Postaw na klasykę polskiej kuchni. Nie zapomnij jednak wprowadzić także kulinarnej niespodzianki, by zaskoczyć bliskich. Co ugotować na Boże Narodzenie? Przede wszystkim przygotuj potrawy na trzy dni: Wigilię – dania na ten dzień znajdziesz w dalszej części artykułu, Boże Narodzenie i drugi dzień świąt. Dania, które zostaną z Wigilii możesz podać także w kolejne świąteczne dni. W Boże Narodzenie podaj schab ze śliwką, roladę z indyka nadziewaną grzybami i śliwką albo kaczkę pieczoną z jabłkami. Nie zapomnij również o sałatkach - klasycznej jarzynowej, śledziowej - oraz smacznych dodatkach, np. pieczonych ziemniakach do mięsa czy marynowanych grzybach.

Nie wiesz, jak zaplanować gotowanie na święta Bożego Narodzenia? Przygotowania możesz rozpocząć nawet miesiąc czy dwa miesiące przed świętami. Dotyczy to głównie dań mącznych, takich jak pierogi. Mięso możesz przygotować dzień przed świętami. Smaczne sałatki warto zrobić dwa dni wcześniej i przechowywać w lodówce, a kompot z suszu przyrządź na dzień przed wigilią. 

Poniżej prezentujemy podpowiedzi, co do jedzenia na święta Bożego Narodzenia należy podać.

Czytaj także: 

Menu na wigilię – co warto wiedzieć?

W ten dzień wszystko musi przebiegać zgodnie z planem, a menu powinno być wyjątkowe. Wigilia rządzi się swoimi prawami. Barszcz czerwony, kapusta z grzybami, uszka i pierogi wigilijne, kompot z suszu to smaki, które wielu osobom kojarzą się z tradycyjną polską wigilią. Obowiązkową pozycją w menu na wigilię jest oczywiście karp. Możesz przyrządzić go w piekarniku albo na patelni.

Oczywiście wszystkie te potrawy można przygotować w wigilię, ale jeżeli chcesz mieć nieco więcej czasu dla siebie, możesz także przyrządzić je nawet wiele tygodni wcześniej i zamrozić. Dotyczy to szczególnie mącznych przepisów na wigilię. Warto wiedzieć, że pierogi, które planujesz zamrozić, powinny być surowe. Aby się nie posklejały, najpierw przygotuj pojemniki do mrożenia, obsyp je mąką i poukładaj pierogi tak, by się nie sklejały. Umieść w zamrażalce i pozwól im zamarznąć. Dopiero takie porcje możesz przełożyć do plastikowych woreczków i przechowywać dłużej. Tuż przed podaniem ugotuj je np. w garnku na indukcję z odrobiną soli. Gdy będą ugotowane, wypłyną na wierzch. Do ich wyławiania przyda się łyżka cedzakowa.

Czytaj także: Kiedy i jak gotować kompot z suszu?

Do kapusty z grzybami możemy dodać żurawinę i odrobinę wina. Najpierw w szerokim naczyniu, np. garnku emaliowanym z grubym dnem, należy rozgrzać na oliwie pokrojone nożem kosteczki cebuli, razem z dodatkiem kminku. Całość należy na średnim ogniu podsmażać przez około 8 minut. Następnie dodaj kapustę kiszoną, uprzednio odsączoną. Zamiast pół szklanki wody, możesz dodać pół szklanki białego wina do smaku. Teraz czas doprawić całość solą i pieprzem. Gotuj całość około pół godziny na małym ogniu. Zamieszaj od czasu do czasu. Kilka minut przed końcem dodaj żurawinę. Na desce do krojenia w międzyczasie przygotuj grzyby. Kawałki grzybów podsmaż wraz z oliwą, czosnkiem oraz solą i pieprzem na patelni przez 2-3 minuty. Duś, a następnie dodaj odrobinę masła. Wraz z dodatkiem wody oraz mąki należy smażyć taką mieszankę przez pół minuty. Tak przyrządzone grzyby przełóż do garnka z kapustą i wymieszaj.

Menu na święta Bożego Narodzenia jest bardzo wyjątkowe. Każde danie wigilijne ma inną symbolikę. Mak, groch, kapusta oznaczają obfitość, ryby to znak Jezusa, a 12 dań nawiązuje do 12 apostołów. Barszcz natomiast ma symbolizować długowieczność i urodę.

Oto inne ciekawe inspiracje na dania wigilijne: 

Dania na Boże Narodzenie

Dania na Boże Narodzenie przygotuj jeszcze przed świętami. Surowe mięso zamroź i upiecz w piekarniku w pierwszy dzień świąt. Wykwintne dania na Boże Narodzenie to kaczka z jabłkami z dodatkiem pieczonych ziemniaków. Inne interesujące dania świąteczne na Boże Narodzenie to np. polędwiczki z suszonymi pomidorami i sosem śmietanowym. Dania świąteczne, które sprawdzą się w każdy dzień świąt? Oczywiście pieczony karp.

Dania obiadowe na święta Bożego Narodzenia to pieczone udka kaczki z pomarańczami, polędwiczka wieprzowa w sosie whisky, cassoulet z kaczki z pomarańczami z dodatkiem marchewki i czerwonej fasoli.

Nie można także zapomnieć o zupach oraz sałatkach czy ciastkach.

Czytaj także: Szybkowar - jak gotować?

Zupa na Boże Narodzenie

Zupa na Boże Narodzenie powinna być sycąca, by rozgrzać gości. Popularne zupy na Boże Narodzenie to barszcz czerwony z uszkami i majerankiem, zupa grzybowa z łazankami, a także zupa rybna. Te wszystkie świąteczne zupy warto wykonać zgodnie z tradycyjną recepturą. Przyjrzyjmy się lepiej przepisowi na zupę rybną na święta. Można przygotować ją z klasycznej wigilijnej ryby, czyli karpia. Przepis zawiera składniki na 6 porcji.

Należy przygotować:

  • 1 małego karpia
  • bulion na włoszczyźnie lub kostka rosołowa
  • 4 kromki chleba bez skórki
  • 6 dag drobno posiekanego selera
  • 6 dag drobno posiekanej marchewki
  • 250 ml śmietanki kremówki
  • 2 łyżki mąki
  • 2 łyżki kaszy manny
  • 1 żółtko
  • 4 łyżki masła
  • 1 łyżkę oleju do smażenia
  • szczyptę pieprzu.

Sposób przygotowania: Oczyść karpia z oczu i skrzeli. Oczyszczoną głowę i pozostałe części ryby wypłucz i włóż do garnka. Następnie wlej 2 litry wody i dodaj kostkę rosołową. Gotuj przez około 45 minut. Uzyskany wywar przelej przez sitko. Natomiast części ryby odłóż do innego garnka. Wyjmij patelnię i rozgrzej na niej masło. Następnie wsyp drobno posiekane marchewkę i seler, i podsmaż. Dodaj kolejną łyżkę masła i usmaż w tym samym naczyniu kaszę mannę. Dodaj mąkę i resztę masła. Smaż chwilę. Ubij śmietanę z żółtkiem. Dodaj taką mieszankę na patelnię. Weź odrobinę wywaru z ryb i dodaj go na patelnię. Mieszaj do czasu, aż całość zgęstnieje. Przyrządzoną mieszankę wlej do garnka pojedynczego z rybą. Dolej pozostały wywar z drugiego naczynia. Podgrzewaj do czasu, aż całość zgęstnieje. Przypraw pieprzem.

Zupa na święta bożego narodzenia gotowa. Można podawać ją razem z grzankami albo podsmażoną bułką. To danie sprawdzi się idealnie jako zupa na pierwszy dzień świąt.

Czytaj także: 

Sałatka na święta Bożego Narodzenia

Obok ciasta świątecznego na stole królują także sałatki. Sałatka na święta powinna być wyjątkowa. Sprawdzi się tu tradycyjna jarzynowa. Inne popularne sałatki wigilijne to sałatka ze śledziem i buraczkami albo sałatka z selerem naciowym. Jeżeli szukasz mięsnej sałatki na święta, która zachwyci podniebienia domowników, sięgnij po sałatkę warstwową z kurczaka posypanego przyprawą z gyrosa z dodatkiem warzyw. Całkiem smaczną sałatką na święta Bożego Narodzenia jest ta przyrządzona z buraków, jajek i ziemniaków.

Czytaj także: Ozdoby świąteczne

Ryba na wigilię

Nie wiesz, jaka ryba na wigilię sprawdzi się znakomicie? Oprócz tradycyjnego karpia możesz sięgnąć po inne gatunki. Bardzo smacznym wyborem jest łosoś na wigilię. Aby go przygotować, potrzebujesz 40 dag fileta z tej ryby, sól i pieprz, bazylię, pietruszkę, ząbek czosnku, 1 cytrynę.

Umyj i osusz kawałki ryby, a następnie posól i popieprz. Smaż go na patelni grillowej bardzo krótko z każdej strony. Następnie wysmaruj formę do zapiekania masłem i umieść w niej rybę. Piecz przez 5 minut w piekarniku o temperaturze 180 st. Celsjusza. Teraz czas na dodatki. Wymieszaj masło z posiekaną bazylią i pietruszką, przeciśniętym czosnkiem oraz sokiem z cytryny. Przełóż uzyskaną masę na folię. Zawiń ja w wałek. Włóż na 30 minut do zamrażarki. Wyjmij i połóż zamrożone kawałki na gorącej rybie.

Inne smaczne tradycyjne ryby na wigilię to śledzie wigilijne. Można podawać je w zalewie lub z innymi pysznymi dodatkami, np. z majonezem.

Czytaj także: 6 przepisów na karpia w galarecie

Przekąski na Boże Narodzenie

Nie wiesz, jakie przekąski na święta Bożego Narodzenia przygotować? Zrób wrapy z kurczakiem, warzywami i pastą z białej fasoli. Na patelni usmaż 30 dag kurczaka polanego olejem w przyprawach curry i papryce słodkiej. Wystarczy po pół łyżeczki tych składników. Dosól i dodaj pieprzu. Po wystygnięciu pokrój go na kostki. Cztery placki tortilli należy posmarować pastą z białej fasoli. Wsyp odrobinę rukoli na każdy placek, zetrzyj marchewkę na grubych oczkach i również dodaj, paprykę pokrój w słupki. Wsyp na placek także kawałki kurczaka. Zawiń w rulon i pokrój w plasterki. Takie przekąski na święta można podawać z dodatkiem sosu czosnkowego. Jeżeli szukasz pomysłu na szybkie przekąski na święta, to pokrój ogórki kiszone, grzyby marynowane na kawałki i połóż na stole. Możesz także ugotować jajka i zdobić je majonezem.

Roladki z pieczonego schabu z twarożkiem i rukolą także sprawdzą się jako przekąski na Boże Narodzenie. Przygotuj 20 cienkich plasterków schabu pieczonego, 30 dag twarożku, 1 łyżkę majonezu, odrobinę rukoli, sól oraz pieprz. Następnie należy majonez wymieszać z twarogiem i doprawić przyprawami. Plasterki szynki posmaruj taką mieszanką, połóż na nim listki rukoli i zawiń w rulonik.

Na stole powinny gościć również pomarańcze czy jabłka, które można łatwo obrać obieraczką do owoców.

Czytaj także: Zupa na Sylwestra

Ciasto na święta Bożego Narodzenia

Ciasto świąteczne musi być pachnące i pyszne. Postaw więc na makowiec, smaczne serniki świąteczne, keks z bakaliami. Inne tradycyjne ciasto wigilijne to piernik, orzechowiec czy miodowiec. Nie chcesz wyrzucać owoców z kompotu wigilijnego? Możesz wykorzystać je do ciasta. Oto, co jeszcze jest potrzebne, by zrobić to wyjątkowe ciasto na święta.

Przygotuj:

  • 1 kg owoców suszonych z kompotu wigilijnego
  • 2 jajka
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 1 łyżeczkę proszku do pieczenia
  • 1 łyżkę cukru waniliowego
  • 1 łyżeczkę przyprawy korzennej
  • szczyptę soli
  • kilka kropel aromatu rumowego
  • olej do wytłuszczenia formy

Na polewę:

  • czekolada – 70 g
  • kokos
  • opcjonalnie do czekolady odrobina cukru z cukierniczki

Ten placek na święta przygotujesz, miksując owoce blenderem, a następnie mieszając z pozostałymi składnikami ciasta. Umieść całość w formie keksowej. Nastaw piekarnik na 175 st. Celsjusza i piecz przez 50 minut. Przygotuj polewę. Rozpuść czekoladę. Polej ciasto i obsyp całość wiórkami kokosa.

Czytaj także: Przepis na wegańskie ciasto na święta

Ciastka świąteczne

Ciastka świąteczne z powodzeniem przygotujemy, wykorzystując do tego akcesoria do pieczenia. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy planujemy zrobić ciastka na święta w ciekawych wzorach i np. wyciąć interesujący kształt czy polać ciastko lukrem.

Ciastka korzenne to obowiązkowy smakołyk na bożonarodzeniowym stole. Aby przygotować te efektowne ciasta na święta, nie trzeba wielkiego wysiłku. Na 40 porcji ciasteczek korzennych wystarczą takie składniki, jak: 

  • 125 g masła, 
  • 25 g smalcu, 
  • 1 małe jajko, 
  • 2 łyżeczki miodu, 
  • 10 dag cukru pudru, 
  • 1,5 łyżki przyprawy korzennej, 
  • 0,5 łyżeczki cynamonu,
  • 25 dag mąki pszennej,
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia.

Jak przyrządzić ciasteczka? Z lodówki wyjmij smalec, jajko i masło. Ten ostatni składnik pokrój w kostkę. Poczekaj, aż składniki nabiorą temperatury pokojowej. Ubij masło, smalec i cukier puder na puszystą masę. Dodaj jajko i zmiksuj. Następnie dołóż miód, cynamon, przyprawę korzenną. Wymieszaj mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia. Dodaj do całości i dokładnie zmiksuj. Uformuj kulę i obtocz ją mąką. Zawiniętą w folię umieść na godzinę w lodówce. Po wyjęciu ciasto podziel na 3 części. Każdą część rozwałkuj na grubość około 3 mm. Wytnij ciasteczka za pomocą foremek. W piekarniku rozgrzanym do 180 st. Celsjusza piecz ciasteczka przez 10 minut. W tym przepisie skorzystaj z dużej blachy i formy do pieczenia, wyłożonej papierem.

Mamy nadzieję, że te święta zapowiadają się bardzo smacznie.

Czytaj także: Jak nie marnować jedzenia na święta?