Sernikobrownie. Przepis, który ucieszy podniebienie

Porady 26.04.2023

Sernikobrownie – połączenie dwóch ulubionych deserów w jednym przepisie

Sernikobrownie to idealne połączenie dwóch rodzajów ciast – czekoladowego brownie i kremowego sernika. Ten rodzaj ciasta robi się w niezwykle prosty sposób, który nie zajmuje dużo czasu. Nie musisz mieć specjalnych umiejętności cukierniczych, by Twoje sernikobrownie smakowało jak z cukierni – to ciasto robi się tak szybko i łatwo, że nawet jeśli delikatnie zmienisz w nim proporcje składników, to i tak będzie smakowało równie dobrze.

Niewątpliwą zaletą sernikobrownie jest także możliwość szybkiego przeskalowania przepisu na różne wielkości. Z masy upieczesz małą blaszkę w sam raz do kawki, a po małych zmianach możesz przygotować sernikobrownie w formie tortu. To ciasto pozwala na popełnianie błędów, które najczęściej nie niosą ze sobą negatywnych konsekwencji, a rezultat pozostaje wyśmienity! Ważne, żebyś w miarę dokładnie odmierzył składniki i pomnożył je tak, aby dobrze wypełnić formę do ciasta.

Przepis na sernikobrownie można wzbogacić różnymi dodatkami, np. świeżymi owocami lub konfiturą, posypką z wiórków kokosa lub orzeszków ziemnych, a także galaretką. Najczęstszym wyborem wśród całej masy dodatków są maliny, które w genialny sposób komponują się ze smakiem sera i czekolady, dodając mu świeżości i nieco przyjemnej kwasowości. 

Ten rodzaj ciasta wypieka się także z truskawkami i jagodami, ale najprzyjemniejszy smak i wygląd osiąga się, dodając do niego poziomki. Słodkie, małe owoce przypominające mikroskopijne truskawki nadają ciastu wyjątkowego charakteru i wyglądu. Na takie sernikobrownie skusi się każdy, no bo kto odmówi sobie poziomek? Ten wspaniały, rodzimy owoc nie ma sobie równych i niezwykle trudno jest znaleźć kogoś, kto nie lubi poziomek.

Do ciasta można użyć świeżych malin i innych owoców, a także ich mrożonych odpowiedników. Wystarczy zadbać o to, żeby owoce rozmrażały się w temperaturze pokojowej, co zajmie trochę czasu. Wsadzenie mrożonych malin, truskawek czy innych owoców do mikrofalówki w celu szybszego rozmrożenia sprawi, że stracą one swój atrakcyjny wygląd i jędrność. Jeśli nie masz możliwości dłuższego rozmrażania owoców w naturalnych warunkach, wsadź mrożonkę do mikrofali i przygotuj z niej mus. Taka przerobiona, gładka forma lepiej sprawdzi się w cieście.

Przepis na sernikobrownie – informacje podstawowe

Wilgotne, puszyste sernikobrownie to przepis na udane przyjęcie. Gwarantujemy, że to ciasto znajdzie samych zwolenników. W jaki sposób je zrobić? Zanim zdradzimy Ci przepis na sernikobrownie, warto żebyś przygotował sobie potrzebne składniki spożywcze oraz podstawowe akcesoria do pieczenia, takie jak miarka, łyżka do mieszania, trzepaczka i duża miska. Jeżeli chcesz nieco przyspieszyć proces przygotowywania, możesz zamienić trzepaczkę na mikser, zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu. W zależności od oczekiwanego efektu sernikobrownie możesz wypiekać w tortownicy, uzyskując okrągły kształt, lub na prostokątnej blaszce do pieczenia.

Kolejną ważną kwestią, jaką musimy poruszyć na wstępie, jest kwestia składników. Im lepszej jakości będą, tym smaczniejsze będzie ciasto. Jeśli chcesz, by Twoje sernikobrownie było lekkie i puszyste, wybierz swojski, tłusty twaróg i zmiel go na drobno. Jeśli zależy Ci na przyspieszeniu całego procesu pieczenia, możesz także wybrać dobrej jakości twaróg sernikowy. 

Do masy sernikowej używaj jajek z ekologicznego chowu, które są zdecydowanie zdrowsze dla organizmu. A brownie? Jakie produkty wybrać na masę do ciasta czekoladowego? Najlepsze brownie powstaje z wysokiej jakości gorzkiej czekolady, która ma co najmniej 80% kakao. Kluczowym składnikiem ciast jest masło – tutaj najlepiej użyć masła osełka o dużej koncentracji tłuszczu. Pamiętaj, że tłuszcz jest najlepszym nośnikiem smaku i aromatu.

Jak krok po kroku zrobić sernikobrownie? Składniki i wykonanie

Chcesz przygotować ciasto o nazwie sernikobrownie? Jeśli zebrałeś już wszystkie potrzebne Ci akcesoria, to możesz przejść do wypiekania. Wyciągnij z lodówki następujące składniki: 

  • 200 g gorzkiej czekolady (co najmniej 80% kakao), 
  • 130 g mąki pszennej, 
  • 400 g twarogu tłustego drobno zmielonego,
  • 15 g cukru wanilinowego, 
  • 200 g masła,
  • 350 g drobnego cukru,
  • 5 jaj, 
  • 100 g świeżych malin,

Przygotuj też niezbędne akcesoria:

  • blachę do pieczenia,
  • miskę,
  • garnek,
  • mikser.

Przygotowanie: 

Blachę prostokątną o wymiarach 20x30 cm posmaruj masłem. Weź garnek i wlej do niego wodę, a następnie doprowadź do wrzenia. Na gotującą się wodę w garnku połóż miskę o nieco większej powierzchni i roztop w niej gorzką czekoladę na gładką, jednolitą masę. Przestudź ją trochę. Do misy miksera włóż masło i 175 g cukru, a następnie ubij na puszystą masę. Powoli dodaj do masy mąkę oraz 3 jaja, cały czas miksując. Dolej czekoladę do masy i miksuj przez chwilę. Gotową masę na brownie przełóż na blaszkę tak, aby zajęła ponad połowę jej powierzchni, ale nie całość (w misce powinno zostać jeszcze trochę masy). 

Miskę miksera dokładnie umyj, a następnie włóż do niej twaróg. Dodaj resztę cukru i jaja oraz cukier wanilinowy i miksuj aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Sernikową masę wylej na czekoladową, a następnie przykryj pozostałą w misce masą z czekolady.

Ozdób masę malując w niej kształty drewnianym patyczkiem. Ostatnim krokiem jest ułożenie malin na wierzchu ciasta i włożenie go do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Całość piecz przez 40-50 minut, a po upieczeniu zostaw w piecu na 2 godziny. Po upływie wyznaczonego czasu wyciągnij z piekarnika i przełóż blachę na kratkę do studzenia. Ciasto jest gotowe do spożycia dopiero po całkowitym wystudzeniu. 

Z czym zrobić sernikobrownie? Które owoce sprawdzą się najlepiej?

Zastanawiasz się, z czym można połączyć sernik i brownie? Sernikobrownie z malinami to nie jedyna możliwość! Własnoręcznie zrobione puszyste ciasto smakuje równie wybornie z innymi czerwonymi owocami, takimi jak wiśnie, czereśnie i czerwone porzeczki. 

Często sernikobrownie wypieka się z truskawkami lub wiśniami jako pewnego rodzaju alternatywę dla malinowego sernikobrownie. Jeśli chcesz przygotować coś bardziej nietuzinkowego, spróbuj dodać do swojego ciasta agrest, jagody, borówki albo upieczoną dynię z korzennymi przyprawami. Dynia w słodkich kombinacjach sprawdza się znakomicie, dodając wypiekom nieco orzechowego aromatu.

Do sernikobrownie możesz także użyć mrożonych owoców przerobionych na mus lub purée, owoców z puszki (np. brzoskwiń), a także różnego rodzaju konfitur. Do tego rodzaju ciasta nadają się praktycznie wszystkie owoce. Jeśli masz czas i ochotę na szaleństwo, możesz po wypieczeniu sernikobrownie zalać je dodatkowo galaretką z owocami. Genialnie sprawdzą się tu galaretki cytrynowe i wiśniowe.

Nie przepadasz za ciastami z owocami? Nic nie szkodzi! Sernikobrownie lubi się z orzechami, karmelem i różnymi kremami na bazie śmietany i serów. Znakomitym pomysłem jest zrobienie sernikobrownie z mascarpone – wystarczy dodać je do masy w proporcji pół na pół z twarogiem albo przygotować na jego bazie puszysty krem na wierzch ciasta. Pamiętaj o posypaniu wierzchu kakao.

Ile piec sernikobrownie?

Zastanawiasz się, ile piec sernikobrownie? Ten rodzaj ciasta musi piec się w stałej temperaturze ok. 175-180 stopni C bez termoobiegu przez 40-50 minut. Jeśli zamierzasz zrobić sernikobrownie w większej ilości, możesz delikatnie wydłużyć czas samego pieczenia. Duża blacha sernikobrownie może piec się do godziny, ale nie polecamy wydłużania tego czasu w nieskończoność. Ciasto stanie się suche lub się przypali. Sernikobrownie najlepiej smakuje w puszystej i kremowej wersji.

Pochwal się przed znajomymi swoimi kulinarnymi zdolnościami i zachwyć ich sernikobrownie! To ciasto zasmakuje każdemu!

Czytaj także:

Ciasto czekoladowe z kremem – przepis na 4 rozmaite sposoby

Przepis na szybkie ciasto czekoladowe z kakao 

Ciasto czekoladowe z mascarpone – przepis na lekkie ciasto

Ciasto czekoladowe z wiśniami – klasyczny przepis

Ciasto czekoladowe z malinami – przepis na słodkie ciasto

Jak zrobić wilgotne ciasto czekoladowe z dżemem?