Czy woda ma smak? O czym smak świadczy?

Porady 12.04.2022
Czy woda ma smak? O czym smak świadczy?

Wiele osób nie lubi picia wody ze względu na jej brak smaku – czy tak jest rzeczywiście? Smak wody jest bardzo delikatny i mało wyczuwalny (a właściwie taki być powinien). A co jeśli smak wody jest bardziej intensywny? O czym świadczy jej smak? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czy woda ma smak?

Czy woda ma smak? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak. Jaki smak ma woda? Według naukowców smak wody powinien być określany jako neutralny – gdzieś pomiędzy kwaśnym a metalicznym odczynem. 

Określenie jej smaku jest jednym z pierwszych badań, jakie przeprowadza się podczas analizowania jej składu i właściwości w laboratoriach. Wielu z nas uważa, że woda nie ma smaku i dlatego pije ją z niechęcią, jednakże nie jest to zgodne z prawdą – w wodzie kryje się sporo nut smakowych. Może być bardziej kwaśna, gorzka, nieco słona, a nawet gorzka. 

Woda pozostawia również posmak w ustach (np. roślinny albo chlorowy) i jest to zdecydowanie jej wadą. Woda zostawiająca nieprzyjemny posmak nie powinna być spożywana, dlatego, jeśli woda smakuje ci jak nieco rybnie czy zbyt metalicznie, koniecznie zgłoś to producentowi albo firmie zajmującej się uzdatnianiem wody właściwej dla twojej miejscowości. 

Czytaj także:

Smak wody – o czym świadczy?

Smak wody jest uwarunkowany przez wiele czynników – jej czystość, źródło, z którego jest pozyskiwana, oraz stopień mineralizacji. Wyobraź sobie wodę mineralną o wysokim stężeniu minerałów i zestaw ją z wodą z kranu oczyszczoną w dzbanku z filtrem. Smakują inaczej, czyż nie? Porównaj ze sobą smak gorącej i mocno schłodzonej wody. Prawda, że odczucie jest zupełnie inne? Wpływ na smak wody ma również jej temperatura – im cieplejsza będzie, tym jej smak będzie mniej przyjemny w odczuciu. Nie bez powodu wodę podaje się schłodzoną, a optymalna temperatura jej spożycia to ok. 5-6 stopni.

Różnica w smaku wody z kranu od tej zabutelkowanej powinna być wyczuwalna, ale subtelna. Jeśli woda z kranu ma dziwny smak, nie powinno się jej spożywać w żadnej postaci. Gorzki smak wody może świadczyć o jej zanieczyszczeniu, a metaliczny posmak wody o zardzewiałych rurach czy korozji. Wadą, która powinna wykluczyć spożywanie wody bez przefiltrowania, jest również obecność zbyt dużej ilości chloru w wodzie z kranu. Chlor jest niezbędny do jej uzdatniania – dzięki niemu woda zabezpieczona jest przed rozwojem niechcianych bakterii i innych mikroorganizmów w rurach i reszcie instalacji. Jeśli chlor jest wyczuwalny w smaku wody, taką wodę należy przefiltrować, a jeśli nie mamy takiej możliwości, koniecznie zagotować ją.

Wpływ na smak wody ma rzecz jasna miejsce jej wydobycia – inaczej smakuje woda ze źródła, a inaczej z prywatnych studni głębinowych. Czasem zdarza się, że osiedla domków mają właśnie takie prywatne ujęcia wody, które niestety są bardziej zanieczyszczone aniżeli te publiczne. W takiej wodzie znajduje się zbyt wiele związków takich jak magnez, czy żelazo. Jeśli w twoim domu korzysta się z wody z prywatnych studni, koniecznie sprawdzaj, czy jej jakość jest odpowiednia. Wykonuj regularne badania i koniecznie filtruj wodę w kranie, aby pozbawić ją zanieczyszczeń.

Jak poprawić smak wody z kranu?

Jak poprawić smak wody z kranu? Smak wody można poprawić na kilka różnych sposobów, ale najbardziej efektywnym jest filtracja. Filtrować wodę można w różny sposób – instalując w kranie filtr węglowy lub używając do filtracji dzbanków z filtrem albo kubków z filtrem. Popularną metodą oczyszczania wody, by nadać jej lepszy smak, jest system odwróconej osmozy. Filtry wyposażone w membranę osmatyczną pozwalają usunąć z wody wszelkie zanieczyszczenia, zapewniając neutralną barwę i smak wody. Tak oczyszczoną wodę można używać do gotowania (nie zmieni ona smaku potrawy), picia, mycia czy prania. Jest ona pozbawiona kamienia, dlatego warto podłączać filtry z odwróconą osmozą do urządzeń AGD. Co zrobić, jeśli nie masz możliwości zainstalowania filtra przy kranie czy ujęciu wody?

Czytaj także:
Doskonałym rozwiązaniem jest zakup dzbanka, kubka albo butelki z filtrem. Jeśli chcemy zabrać wodę ze sobą, można do jej oczyszczania wykorzystać specjalistyczne butelki na wodę wyposażone w filtr węglowy. Niektóre z takich butelek mają również pojemniki na lód lub owoce, które pozwolą skutecznie zmodyfikować smak wody na bardziej przyjemny, owocowy. Wodzie z kranu przefiltrowanej w dzbanku możesz nadać smaku, dodając do niej świeże owoce, np. cytrynę, limonkę czy pomarańcze. Taka woda znakomicie smakuje również z dodatkiem świeżych plastrów zielonego ogórka i listków mięty. 

Jeśli lubisz wodę gazowaną, a niegazowana jest dla ciebie nie do przełknięcia, istnieje możliwość stworzenia wody z bąbelkami w zaciszu własnego domu. Na rynku dostępne są małe saturatory, które pozwalają zmienić wodę niegazowaną w gazowaną, wykorzystując do tego dwutlenek węgla. Taką wodę można również przygotować, mając dostęp do syfonu – wystarczy zaopatrzyć się w naboje CO2. 

Należy jednak pamiętać, że z wodą gazowaną nie można przesadzać, gdyż jej nadmiar może prowadzić do wzdęć, zgagi oraz poważniejszych schorzeń. Najlepszy sposób na nawodnienie się to zwykła, niegazowana woda – czy ta butelkowana, czy też z kranu. Jeśli chcesz odpowiednio się nawodnić, nie rezygnując przy tym z orzeźwienia i lepszego smaku, polecamy schłodzenie wody kostkami lodu i dodaniu do niej zmrożonych malin, plastrów cytryny i kilku listków mięty.