Czy woda może się przeterminować?

Porady 4.04.2022
Czy woda może się przeterminować?

Woda – pijemy ją codziennie, by pozostać w dobrym zdrowiu. A jednak nadal często nie mamy pojęcia, jak się z nią obchodzić, by była dla nas odpowiednia. To dotyczy chociażby przydatności wody do spożycia. Czy woda może się zepsuć?

Czy woda może się przeterminować?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy woda może się przeterminować. Przecież na wszystkich butelkach wyraźnie widnieje data zdatności do spożycia. Wiesz zatem, czy woda ma termin ważności i jaki on jest. Możesz go odnaleźć na butelce czy nakrętce. A jednak nadal nurtuje Cię fakt, czy woda mineralna może się przeterminować. Odpowiedź jest dość prosta – sama woda nie traci przydatności do spożycia. Tu chodzi o samą butelkę, która najczęściej wyprodukowana jest z politereftalanu etylenu. Z czasem to tworzywo zaczyna uwalniać substancje, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. To chociażby ftalany czy aldehyd mrówkowy. Tak, butelki nie należą do zbyt bezpiecznych produktów w naszym życiu codziennym. Dlatego coraz więcej osób świadomie przestawia się na dzbanki z filtrem czy też butelki na wodę, które mają funkcję filtrowania i wytworzone są z bezpiecznych materiałów. Czy woda ma datę ważności? Tak. I z całą pewnością warto przestrzegać tego terminu. Nawet jeśli sama woda w środku nie jest zanieczyszczona, może być szkodliwa dla organizmu.

Czytaj także:

Czy woda może się zepsuć?

A co z innym problemem, który także jest często wyszukiwany w Internecie? Wiele osób nadal zastanawia się, czy woda może się zepsuć. Owszem, woda może się zepsuć. Tak samo jak wszystkie inne produkty, które są przeznaczone do spożycia. Na wodę przecież także działają drobnoustroje, które gromadzą się w niej i sprawiają, że przestaje być ona zdatna do spożycia. 

Jeśli nadal nie masz pewności, czy woda się psuje, możesz zrobić prosty eksperyment. Rozlej świeżą wodę z dzbanka do mniejszych naczyń, takich jak kubki do picia czy szklanki i wypij wodę z jednej szklanki, a drugą odstaw i poczekaj dzień. Już następnego dnia, gdy wypijesz taką wodę, zauważysz zmianę smaku. 

Niektórzy uważają, że już taka odstana woda smakuje nieświeżo i jest niezdrowa dla organizmu. To jednak nieprawda. Woda po jednym dniu nadal jest zdrowa i całkowicie bezpieczna. Nie powinna ona jednak stać więcej, niż 24 godziny. To zalecają chociażby producenci filtrów do dzbanków. 

Ta sama zasada dotyczy również wody w butelkach. Po otwarciu butelki wodę należy wypić w przeciągu dnia bądź też wylać ją, by nie narażać się na nieprzyjemności żołądkowe. Jeśli zatem zastanawiało Cię, czy woda mineralna może się zepsuć, teraz masz już odpowiedź. Woda, tak samo jak produkty spożywcze, jest narażona na działanie drobnoustrojów, a one – w dużej ilości – mogą być dla nas szkodliwe.

Czytaj także:

Jeśli zatem pijesz wodę, upewnij się, że jest świeża. Codziennie zmieniaj ją w dzbanku i pamiętaj, by zawsze wymieniać ją także po przyjeździe z podróży. To tak długo stojąca woda może być niebezpieczna dla zdrowia.