Jakie szklanki do whisky są najlepsze?

Porady 1.11.2023

Whisky uznawana jest za jeden z najbardziej wyrafinowanych alkoholi. Posiada długą i burzliwą historię oraz grono wiernych fanów. Nie bez znaczenia w tej historii ważna jest także sama degustacja oraz odpowiedni dobór szkła. Nie wiesz, jak dobrać szklanki do picia whisky? Sprawdź nasz poradnik!

Jakie powinny być szklanki do whisky?

Whisky to alkohol o bardzo złożonym aromacie i smaku, dlatego warto wybrać do jego degustacji odpowiedni rodzaj szkła. Tradycyjnie whisky podaje się w kieliszkach tulipanowych, tak zwanych snifterach, które ze względu na swój kształt pozwalają czerpać nie lada przyjemność z jej degustacji. Zupełnie inny rodzaj szklanek proponuje się do picia whisky na lodzie, z colą lub w celach towarzyskich.  

Jakie zatem powinny być szklanki do whisky? Dobór szkła do whisky nie jest wcale prosty, a zależny od wielu czynników. Ważny jest nie tylko rodzaj i grubość szkła, ale także jego kształt oraz dostosowanie go do rodzaju pitego trunku oraz sposobu jego konsumpcji i jego charakteru. 

Szkło wybierane do picia whisky w temperaturze pokojowej powinno być cienkie, by jak najwierniej oddać barwę trunku. Do degustacji na lodzie, wybiera się szklanki z grubym dnem, które zapewnia odpowiednią termoizolację, spowalniając proces ocieplania trunku i roztapiania się kostek lodu. 

Kształt wybieranego szkła ma olbrzymi wpływ na to, jak ulatniają się lotne aromaty zawarte w trunku. Aby je zachować je wszystkie, należy wybrać naczynie o małej pojemności, zwężające się ku górze, które uniemożliwi ich „uciekanie”. Jeśli pija się whisky z dodatkiem lodu i innych dodatków, wybiera się szklanki o większej pojemności oraz kształcie umożliwiającym swobodną i szybką konsumpcję, a jego rodzajów jest co najmniej kilka.

Szklanki do whisky dostosowuje się także do rodzaju pitego trunku. Najbardziej szlachetne, ale również wymagające whisky single malt zwykle serwuje się w kieliszkach degustacyjnych, a bourbon oraz whisky blended w niskich szklankach. Jak nazywa się taka szklanka do whisky? Przeważnie mówi się na nią short lub whiskówka, ale sposobów nazewnictwa jest jeszcze kilka i poruszone zostaną w dalszej części tekstu.

Czasem whisky przelewa się do karafki, aby delikatnie ją napowietrzyć. Warto jednak wybrać do tego modele z zatyczką, który nie dopuści do uwolnienia się wszystkich aromatów (najlepsze modele znajdziesz w naszej kategorii  karafki do whisky). Musimy jednak dodać, że wybór szkła powinien być podyktowany własnymi preferencjami. Picie whisky powinno sprawiać Ci przede wszystkim przyjemność!

Ile ml ma szklanka do whisky?

Zastanawiasz się, ile ml ma szklanka do whisky? Szklanki oraz kieliszki do whisky mają różną pojemność. Najmniejsze kieliszki degustacyjne mają pojemność od 130 do 180 ml, jednakże do ich wnętrza wlewa się znacznie mniejsze ilości trunku (tzw. porcje degustacyjne), które nie przekraczają z reguły 40 ml

W czym pić większe ilości whisky? Najlepiej nadają się do tego niskie szklanki o pojemności od 180 do 320 ml. Cocktaile na bazie whisky podaje się także w wysokich szklankach, których pojemności zaczynają się od 200 ml lub różnego rodzaju kieliszkach cocktailowych (np. szampanówkach), których pojemność wynosi od 160 ml do 265 ml.

Rodzaje szklanek do whisky

Poznałeś już wstępnie różne rodzaje szkła do whisky. Czas, żebyś dowiedział się, jak wygląda ich podział stosowany przez profesjonalistów. 

Wyróżnia się kilka rodzajów szkła przeznaczonych do różnych form degustacji whisky:  

  • niskie szklanki do whisky nazywane whiskówkami
  • wysokie szklanki typu highball
  • kieliszki degustacyjne na smukłej i długiej nóżce
  • kieliszki Glencairn o grubej podstawie i krótkiej nóżce.

1. Niskie szklanki whiskówki

Niskie szklanki do whisky w polskim środowisku barmańskim nazywa się shortami lub whiskówkami, ale ich międzynarodowe nazewnictwo to lowball lub old fashion tumbler. Szklanki te charakteryzują się grubszym szkłem oraz wzmocnionym dnem. Występują w różnych kształtach, ale najpopularniejsze są modele okrągłe oraz kwadratowe. 

Szkło tego typu często można kupić w zestawach prezentowych z dodatkiem kamieni chłodzących. Szklanki do whisky z kamieniami doskonale sprawdzają się do degustacji trunku w wersji zmrożonej. Kamienie (kostki chłodzące) wytwarzane są z granitu, steatytu lub bazaltu i pozwalają na schłodzenie cieczy, bez jej rozwodnienia. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego lodu ochoczo stosowana przez fascynatów bursztynowego trunku.

2. Wysokie szklanki highball

Wysokie szklanki nazywane także long tumbler lub highball stosowane są z reguły do cocktaili lub serwowania whisky z dużą ilością lodu. Wąskie, wysokie szklanki produkuje się w wielu kształtach, a nawet kolorach, a trunki do nich wlane prezentują się niezwykle interesująco. W takich szklankach często podaje się koktajle warstwowe. Longi kupuje się zwykle w zestawach składających się z kilku sztuk, nierzadko wzbogaconych o dodatkowe akcesoria barmańskie (np. szczypce do lodu, miarki, wiaderka do lodu, łyżki barmańskie czy woreczki do lodu i pojemniki, foremki na lód).

3. Kieliszki degustacyjne sniftery

Zarówno wysokie, jak i niskie szklanki są przeznaczone do picia whisky w wersji zmrożonej, a whisky w wersji saute pija się z reguły w kieliszkach do degustacji. W tej kategorii znajdują się dwa odmienne od siebie rodzaje kieliszków: tulipanowe (nazywane także snifterami) oraz Glencairn.

Tulipanowe kieliszki do degustacji whisky wyróżnia mały rozmiar z pękatą czaszą, zwężającą się ku górze. Nierzadko można spotkać je także z dodatkowym nakryciem, blokującym ulatnianie się aromatów. Mają długa, smukłą nóżką z szeroką podstawą. Ich kształt umożliwia swobodną degustację całej palety aromatycznej danego trunku — wszystkie aromaty kumulują się na dnie, powoli pnąc się ku górze. Do takich kieliszków nie dodaje się lodu.

4. Kieliszki do degustacji Glencairn

Kieliszki Glencairn można zaliczyć do kategorii tulipanowych, ponieważ ich budowa jest podobna (pękata czasza zwężająca się ku górze), ale wyróżnia je mały szczegół, czyli podstawa. Kieliszki te posiadają grubą i niską podstawkę, a kształt ten został opracowany przez najlepszych masterdestylerów na zlecenie firmy Glencairn Crystal. Ten rodzaj kieliszków został stworzony na potrzeby degustacji whisky i uważany jest za najbardziej profesjonalny rodzaj „szklanek” do tego trunku, uznany przez Scotch Whisky Association (organizację zrzeszającą wszystkie szkockie destylarnie).

Jak wybrać najlepsze szklanki do whisky?

Jakie szklanki do whisky najlepiej wybrać? Wybór zawsze powinien być podyktowany Twoimi osobistymi preferencjami. Jeśli lubisz pić whisky single malt z niskiej szklanki, to pij ją właśnie tak. Chcesz, aby degustacja whisky była jeszcze przyjemniejsza? Postaw na tulipanowy kieliszek do whiskey z dobrej jakości szkła. To, jakie kieliszki do whisky wybierzesz, będzie miało wpływ na cały proces degustowania trunku i uwalniania się z niego wszystkich aromatów.

Preferujesz picie whisky z colą lub innymi napojami? Postaw na klasyczne szklanki do whisky wykonane z kryształu. Ich wyjątkowy wygląd z pewnością sprawi, że zaserwowany trunek będzie smakował jeszcze lepiej! Zadbaj o odpowiednią oprawę do swojej whisky oraz doborowe towarzystwo — takie degustowanie z pewnością przyniesie Ci wiele przyjemności.
 

Czytaj także:

Dobre whisky – czyli jakie? Na to zwróć uwagę!

Drinki z rumem – 6 klasycznych propozycji

Drinki z tequilą – 6 najpopularniejszych przepisów

Jak i w czym pić miód pitny?

Jak zrobić whisky sour – przepis na orzeźwiającego drinka

5 karafek do whisky idealnych na prezent

Jak podawać whisky?

Drinki z whisky – 10 najpopularniejszych przepisów

Drinki z martini – 6 klasycznych przepisów

Babskie drinki – 8 propozycji nie tylko dla kobiet!