Jak długo gotować kukurydzę? Praktyczne wskazówki

Kukurydza to zboże dające owoce w postaci żółtych, lekko słodkich ziaren. Kolba kukurydzy kojarzy się z letnimi festynami i dożynkami. Te pyszne ziarenka zjada się w postaci kolby lub dodaje się do sałatek, bowli i wielu innych potraw. Przygotowanie kukurydzy jest niezwykle proste i szybkie, o ile robi się to w określony sposób. Chcesz dowiedzieć się, jak ugotować kukurydzę by nie straciła koloru i słodkiego smaku? Koniecznie sprawdź treść tego artykułu!
Jak długo gotuje się kukurydzę?
Zanim dowiesz się, jak długo powinno gotować się kukurydzę, warto żebyś poznał kilka faktów dotyczących tego przysmaku. W sklepach znajdziesz kukurydzę na dziale z warzywami, natomiast z punktu widzenia systematyki należy ona do jednego z najbardziej popularnych na świecie zbóż. Małe, żółte ziarenka, które przytwierdzone są do kolby, są jej owocami, ale tak jak i pomidor traktuje się je jak warzywo.
Kukurydza jest niezwykle zdrową rośliną, w której znajdziesz mnóstwo witamin i minerałów. Wśród rodzajów kukurydzy wyróżnia się zwyczajną twardą, pastewną, cukrową oraz pękającą (perłową lub ryżową), ale tylko jeden z nich jest przez nas spożywany — podgatunek cukrowy. Kukurydzy nie jada się na surowo, a przed zjedzeniem należy poddać ją obróbce cieplnej. Gotowanie kukurydzy zajmuje czas, ale są sposoby na przyspieszenie tego procesu.
Ile gotować kukurydzę? To, jak długo gotuje się kukurydzę, zależne jest od kilku czynników: jej wielkości, stopnia dojrzałości, a także kilku trików, które zdradzimy w dalszej części tekstu.
Jak długo gotować kukurydzę w kolbie?
Jak długo gotować kukurydzę w kolbie? Z reguły gotowanie kukurydzy w kolbie nie powinno zajmować więcej niż 15 minut, chociaż może się to zdarzyć w przypadku większych egzemplarzy. Jeśli chcesz, żeby gotowanie kukurydzy w kolbach było mniej czasochłonne, przekrój je na pół (przyda Ci się do tego bardzo ostry nóż, np. nóż szefa kuchni).
Kolejnym trikiem, który pozwoli Ci przyspieszyć gotowanie kolby kukurydzy, jest odpowiednie doprawienie wody nie solą, a cukrem (na garnek średniej wielkości, do którego wlejesz ok. 2-3 litry wody wystarczą 2 łyżki cukru). Użycie soli do gotowania kukurydzy sprawi, że stanie się ona twarda i niezjadliwa. Cukier podkreśli za to naturalną słodycz żółtych ziaren.
Podczas przyrządzania kukurydzy należy pilnować wyznaczonego czasu — jeśli kolby będą gotować się dłużej, staną się nieprzyjemnie twarde i stracą soczyście żółty kolor. W przypilnowaniu tego, ile powinno gotować się kolbę kukurydzy, mogą pomóc Ci minutniki kuchenne lub alarmy w telefonie. Poza tradycyjnym gotowaniem kukurydzy można ją także przyrządzić w mikrofalówce, piekarniku, na grillu lub na parze, ale jest to temat na kolejny artykuł. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zmiękczyć kukurydzę, przeczytaj następny akapit.
Ile się gotuje kukurydzę, żeby była miękka?
Jak gotować kukurydzę, żeby była miękka? Na miękkość ziaren poza trzymaniem się wyznaczonego czasu gotowania, ma wpływ także odpowiednie przygotowanie wody. Kukurydzę należy gotować z dodatkiem cukru oraz mleka.
W zależności od tego, jak bardzo delikatna i kremowa ma się stać, można gotować ją z kilkoma łyżkami mleka albo zwiększyć jego ilość do połowy garnka. Jeśli masz zamiar przygotowywać na bazie kukurydzy purée, możesz ugotować ją w samym mleku, co jakiś czas sprawdzając stan jej miękkości przy pomocy widelca.
Jakie są najlepsze sposoby na gotowanie kukurydzy?
Zastanawiasz się nad tym, jak zrobić najlepszą kukurydzę gotowaną? Czy jest jakiś sprawdzony sposób na gotowanie kukurydzy? Zdradziliśmy Ci kilka trików na to, jak gotować kukurydzę by była miękka i delikatna. Z chęcią podzielimy się jeszcze kilkoma trikami, które sprawią, że jej smak będzie jeszcze lepszy.
Żeby kukurydza gotowana była miękka w środku i chrupiąca z zewnątrz, polecamy po wyciągnięciu jej łyżką cedzakową z garnka, przełożyć kolby na patelnię z roztopionym masłem. Podsmaż kukurydzę z każdej strony i serwuj z dodatkiem grubo mielonej soli. Gwarantujemy, że jej smak będzie jeszcze lepszy!
Czytaj także:
Jakie warzywa na grilla sprawdzą się najlepiej?
Ile gotować buraki w szybkowarze?
Gotowanie na parze – kompletny poradnik od Tadar.pl
Szybkowar – jak gotować w tym garnku?
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej