Jak przepalić nową patelnię?

Porady 3.01.2022

Jak przepalić nową patelnię?

Niegdyś nasze babcie, które kupowały patelnię musiały ją przepalić. Przepalanie patelni wiązało się z pozbyciem niebezpiecznych substancji znajdujących się na jej powierzchni. Zazwyczaj dotyczyło to tzw. patelni cygańskich. Dziś wiele patelni nie wymaga aż tak radykalnych kroków, jednakże wciąż warto poddać je obróbce termicznej. Jak przepalić patelnię? Oto garść podpowiedzi.

Jak przepalić nową patelnię? W tym celu zagotuj wodę. Wrzątek wlej na patelnię i pozostaw na pół godziny. Następnie wylej wodę i ponownie wlej do naczynia wrzątek. Odczekaj kolejne 30 minut. Po wystygnięciu wymyj ją dokładnie detergentem. Na suchą patelnię wsyp cienką warstwę soli i smaż do czasu jej zbrązowienia. Wówczas pozbądź się soli i wytrzyj patelnię.

Następnie na patelnię wlej olej i ponownie rozgrzej całość. Możesz wrzucić do naczynia obierki ziemniaczane i po podsmażeniu wyjąć je. Powtórz trzykrotnie tę czynność. Wrzucanego jedzenia nie zjadaj. Pozbądź się oleju. Dokładnie wytrzyj papierowym ręcznikiem patelnię i zostaw na 24 godziny. Patelnia będzie gotowa do użytku.

Czytaj także:

Patelnia cygańska – wypalanie

Stalowe, kute patelnie określane są mianem patelni cygańskich. Ze względu na to, że są zwykle pokryte fabrycznym, niezdrowym smarem, niezbędne jest ich wypalanie. Patelnie cygańskie, choć niemal niezniszczalne, nadające się do mycia druciakiem czy odporne na zarysowania metalowymi akcesoriami i przyborami kuchennymi, wysmarowane są substancją konserwującą, niebezpieczną dla zdrowia. Dlatego wypalanie nowej patelni pozwala zlikwidować szkodliwy smar z ich powierzchni. Proces ich przepalania jest dokładnie taki, jak ten wskazany na początku artykułu.

Czytaj także:

Przepalanie patelni stalowej

W przeciwieństwie do patelni cygańskich wypalanie patelni ze stali nierdzewnej nie jest zabiegiem niezbędnym. Przepalanie patelni stalowej może jednak ułatwić smażenie i zmniejszyć możliwość przywierania jedzenia do dna. Proces przepalania dotyczy patelni całostalowych, a więc pozbawionych powłoki non-stick.

Jak przepalić patelnię stalową? Sposób hartowania tego typu patelni jest niemal taki sam, jak ten opisany powyżej. Nie stosuj jedynie detergentów podczas mycia. Po takim zabiegu dno patelni może zmienić kolor. Nie należy się jednak martwić, bo to zjawisko normalne.

Czytaj także:

Przepalanie patelni żeliwnej

Aby wydłużyć żywotność i trwałość naczynia, przed pierwszym użyciem zaleca się wykonanie kilku czynności. Najpierw dokładnie umyj patelnię w wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie wytrzyj ją ręcznikiem papierowym. Teraz czas na posmarowanie patelni olejem z zewnętrznej i wewnętrznej strony oraz zadbanie o jej wysuszenie.

Przepalanie patelni żeliwnej możesz przeprowadzić w piekarniku w temperaturze maksymalnej 200 st. Celsjusza, chyba że producent wskazuje na inną wartość, której nie należy przekraczać. Naczynie połóż do góry dnem na blasze do pieczenia. Możesz wyłożyć ją specjalną folią do pieczenia. Patelnia powinna znajdować się w piekarniku przez około godzinę, do czasu gdy dym całkowicie zniknie. Dzięki tym czynnościom patelnia nie tylko zyska błyszczącą powłokę, ale również podczas gotowania i pieczenia będzie nagrzewać się równomiernie.

Czytaj także: Pierwsze użycie patelni – poradnik

Przepalanie patelni teflonowej

Proces przepalania patelni teflonowej rozpoczyna się od dokładnego wymycia naczynia gąbką i płynem do naczyń. Następnie trzeba dokładnie osuszyć patelnię. Teraz można przejść do jej hartowania.

Jak przepalić nową patelnię teflonową? Umieść patelnię na indukcji lub innej kuchence na 30 sekund. W naczyniu powinna znajdować się niewielka ilość tłuszczu, by naczynie się nie przypaliło. Tego typu patelnie nie należą zwykle do kategorii patelni beztłuszczowych, jak np. patelnie granitowe. To oznacza, że smażenie bez dodatku tłuszczowego może grozić ich zniszczeniem. Po zdjęciu patelni z kuchenki wysmaruj więc wewnętrzną część tłuszczem. 

Bez względu na to, czy kupujesz pojedynczą patelnię czy też zestaw patelni, niezbędne jest ich odpowiednie przygotowanie do użytkowania. Przepalenie to jedna z czynności, która może ułatwić korzystanie z takich naczyń. 

Czytaj także:

Patelnia granitowa – 8 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Jaka patelnia na indukcję? 5 modeli, które warto rozważyć