Jak przepalić nową patelnię?
![](images/_news_shot/jak-przepalic-nowa-patelnie.jpeg)
Jak przepalić nową patelnię?
Niegdyś nasze babcie, które kupowały patelnię musiały ją przepalić. Przepalanie patelni wiązało się z pozbyciem niebezpiecznych substancji znajdujących się na jej powierzchni. Zazwyczaj dotyczyło to tzw. patelni cygańskich. Dziś wiele patelni nie wymaga aż tak radykalnych kroków, jednakże wciąż warto poddać je obróbce termicznej. Jak przepalić patelnię? Oto garść podpowiedzi.
Jak przepalić nową patelnię? W tym celu zagotuj wodę. Wrzątek wlej na patelnię i pozostaw na pół godziny. Następnie wylej wodę i ponownie wlej do naczynia wrzątek. Odczekaj kolejne 30 minut. Po wystygnięciu wymyj ją dokładnie detergentem. Na suchą patelnię wsyp cienką warstwę soli i smaż do czasu jej zbrązowienia. Wówczas pozbądź się soli i wytrzyj patelnię.
Następnie na patelnię wlej olej i ponownie rozgrzej całość. Możesz wrzucić do naczynia obierki ziemniaczane i po podsmażeniu wyjąć je. Powtórz trzykrotnie tę czynność. Wrzucanego jedzenia nie zjadaj. Pozbądź się oleju. Dokładnie wytrzyj papierowym ręcznikiem patelnię i zostaw na 24 godziny. Patelnia będzie gotowa do użytku.
Czytaj także:
Patelnia cygańska – wypalanie
Stalowe, kute patelnie określane są mianem patelni cygańskich. Ze względu na to, że są zwykle pokryte fabrycznym, niezdrowym smarem, niezbędne jest ich wypalanie. Patelnie cygańskie, choć niemal niezniszczalne, nadające się do mycia druciakiem czy odporne na zarysowania metalowymi akcesoriami i przyborami kuchennymi, wysmarowane są substancją konserwującą, niebezpieczną dla zdrowia. Dlatego wypalanie nowej patelni pozwala zlikwidować szkodliwy smar z ich powierzchni. Proces ich przepalania jest dokładnie taki, jak ten wskazany na początku artykułu.
Czytaj także:
Przepalanie patelni stalowej
W przeciwieństwie do patelni cygańskich wypalanie patelni ze stali nierdzewnej nie jest zabiegiem niezbędnym. Przepalanie patelni stalowej może jednak ułatwić smażenie i zmniejszyć możliwość przywierania jedzenia do dna. Proces przepalania dotyczy patelni całostalowych, a więc pozbawionych powłoki non-stick.
Jak przepalić patelnię stalową? Sposób hartowania tego typu patelni jest niemal taki sam, jak ten opisany powyżej. Nie stosuj jedynie detergentów podczas mycia. Po takim zabiegu dno patelni może zmienić kolor. Nie należy się jednak martwić, bo to zjawisko normalne.
Czytaj także:
- Patelnia stalowa - jak jej używać?
- Jak wyczyścić patelnię granitową?
Przepalanie patelni żeliwnej
Aby wydłużyć żywotność i trwałość naczynia, przed pierwszym użyciem zaleca się wykonanie kilku czynności. Najpierw dokładnie umyj patelnię w wodzie z płynem do mycia naczyń. Następnie wytrzyj ją ręcznikiem papierowym. Teraz czas na posmarowanie patelni olejem z zewnętrznej i wewnętrznej strony oraz zadbanie o jej wysuszenie.
Przepalanie patelni żeliwnej możesz przeprowadzić w piekarniku w temperaturze maksymalnej 200 st. Celsjusza, chyba że producent wskazuje na inną wartość, której nie należy przekraczać. Naczynie połóż do góry dnem na blasze do pieczenia. Możesz wyłożyć ją specjalną folią do pieczenia. Patelnia powinna znajdować się w piekarniku przez około godzinę, do czasu gdy dym całkowicie zniknie. Dzięki tym czynnościom patelnia nie tylko zyska błyszczącą powłokę, ale również podczas gotowania i pieczenia będzie nagrzewać się równomiernie.
Czytaj także: Pierwsze użycie patelni – poradnik
Przepalanie patelni teflonowej
Proces przepalania patelni teflonowej rozpoczyna się od dokładnego wymycia naczynia gąbką i płynem do naczyń. Następnie trzeba dokładnie osuszyć patelnię. Teraz można przejść do jej hartowania.
Jak przepalić nową patelnię teflonową? Umieść patelnię na indukcji lub innej kuchence na 30 sekund. W naczyniu powinna znajdować się niewielka ilość tłuszczu, by naczynie się nie przypaliło. Tego typu patelnie nie należą zwykle do kategorii patelni beztłuszczowych, jak np. patelnie granitowe. To oznacza, że smażenie bez dodatku tłuszczowego może grozić ich zniszczeniem. Po zdjęciu patelni z kuchenki wysmaruj więc wewnętrzną część tłuszczem.
Bez względu na to, czy kupujesz pojedynczą patelnię czy też zestaw patelni, niezbędne jest ich odpowiednie przygotowanie do użytkowania. Przepalenie to jedna z czynności, która może ułatwić korzystanie z takich naczyń.
Czytaj także:
Warto przeczytać
![](images/_news_shot/11obiadmakaron.jpg)
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcej![](images/_news_shot/10azja.jpg)
Kuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcej![](images/_news_shot/9krewetki.jpg)
Krewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcej![](images/_news_shot/8roladawolowa.jpg)
Rolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcej![](images/_news_shot/7gotowaneziemniaki.jpg)
Ile gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcej![](images/_news_shot/6bitasmietana.jpg)
Jak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcej![](images/_news_shot/5biszkopt.jpg)
Biszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcej![](images/_news_shot/4sernikspod.jpg)
Spód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcej![](images/_news_shot/3kaszajaglana.jpg)
Jak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej