Jak zrobić grzanki na patelni?
Grzanki z patelni
Metod przyrządzania grzanek jest wiele, choć ich wykonanie to nic trudnego ani kosztownego. Ich główny składnik – w zależności od preferencji – chleb, bułka albo bagietka czy inne pieczywo, znajdziemy w domowym chlebaku lub w półce, w której przechowujemy tego rodzaju produkty. Można przygotować je na patelni, w piekarniku albo w tosterze. Niezależnie od sposobu, który wybierzemy na poddanie obróbce cieplnej tego przysmaku, metoda przygotowania pieczywa do smażenia czy pieczenia specjalnie nie różni się w żadnym ze wskazanych przypadków. W pierwszym kroku wystarczy na desce kuchennej za pomocą noża pokroić chleb w podobnej wielkości kawałki. Rozmiar w dużej mierze jest zależny od naszych indywidualnych preferencji.
Następnie wyciągamy patelnię i wlewamy na nią olej. Nie tylko tosty na patelni z jajkiem smakują wyśmienicie. Z wykorzystaniem tego naczynia można przyrządzić również grzanki.
Do zrobienia grzanek świetnie nadaje się czerstwe pieczywo. Czerstwienie to główny argument przemawiający za tym, dlaczego trzymać chleb w chlebaku, choć nawet chlebak nie jest w stanie zatrzymać świeżości pieczywa dłużej niż kilka dni. Usmażenie chleba na patelni jest sposobem na to, by wykorzystać resztki, które są już zbyt suche, by jeść je w formie klasycznej kanapki. To jedna z metod na to, jak odświeżyć pieczywo, by go nie marnować. Grzanki zrobione z takiego chleba można przechowywać w lodówce nawet przez kilka kolejnych dni. Jeżeli Twoje pieczywo psuje się zbyt szybko, przeczytaj artykuł Jak przechowywać chleb? Zwróć uwagę, z jakiego tworzywa wykonany jest Twój chlebak.
Sprawdź: Chlebak stalowy na pieczywo – wady i zalety.
Jeżeli zastanawiasz się, czy grzanki z chleba są zdrowe, sprawdź przede wszystkim skład pieczywa. Będzie to dobrą wskazówką do ustalenia, jaki Twoje grzanki wpływają na organizm.
Grzanki z chleba mają 288 kcal w 100 gramach. Są więc średniokaloryczne.
Jak zrobić grzanki na patelni?
Jeśli wiesz, jak zrobić tosty na patelni, z pewnością z łatwością nauczysz się robienia grzanek z patelni. Jeżeli decydujemy się na smażenie grzanek właśnie na patelni, należy na niej rozgrzać olej. Następnie wrzucamy na niego grzanki i smażymy, aż pieczywo pokryje się całkowicie tłuszczem i go wchłonie. Grzanki powinny smażyć się do czasu nabrania złotawo-brązowego koloru.
Teraz możemy dodać ulubione przyprawy. Pozwólmy naszym grzankom przestygnąć i wysuszyć się na papierze. To sekret sukcesu, jak zrobić chrupiące grzanki na patelni. Chrupkość zależy właśnie od tego, czy odsączymy i wysuszymy nasze grzanki.
Z czym grzanki?
Kiedy nachodzi nas na nie ochota lub po prostu szukamy ciekawej przekąski na piknik, zadajemy sobie pytanie o grzanki – z czym będą smakować najlepiej? Wielu z nas stawia na klasyczną formę bez żadnych smakowych dodatków. W końcu smak chrupiących kawałków z pieczywa obroni się sam.
Przygotowane grzanki na patelni bez tłuszczu z powodzeniem możemy dosypać do zup typu krem. Grzanki nadadzą takim daniom, jak np. krem z dyni czy zupa cebulowa, dodatkowych walorów smakowych i sprawią, że potrawa będzie bardziej treściwa. Smacznym rozwiązaniem, do którego sprawdzą się grzanki, jest zupa kremowa. Tu znajdziesz przepis na serową zupę krem.
Grzanki świetnie smakują zarówno ze specjalnie stworzonymi dodatkami, takimi jak masło czosnkowe do grzanek czy masło ziołowe do grzanek, jak i ze zwykłym masłem, które znajdziemy w swojej maselniczce.
Zobacz, jak przyrządzić domowe grzanki czosnkowe z prawdziwego zdarzenia.
Z czego zrobić grzanki?
Wiele osób zastanawia się, z jakiego chleba grzanki będą smakować najlepiej – czy sprawdzi się tu świeże pieczywo prosto z piekarni, czy lepiej sięgnąć po nieco „starszy” chleb lub bułki. Tak naprawdę wybór należy do nas, choć w zasadzie grzanki są taką przekąską, do której bez obaw możemy użyć kilkudniowego pieczywa.
Oczywiście, należy sprawdzić, czy nie jest ono spleśniałe. Tego rodzaju chleba nie jemy. Natomiast czerstwy chleb jak najbardziej nadaje się do stworzenia grzanek. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jak wykorzystać czerstwe pieczywo, to jedna z interesujących opcji.
Grzanki z chleba na patelni
W sklepach możemy kupić różne rodzaje chleba – począwszy od pszennego, poprzez pszenno-żytni, a na ciemnym skończywszy. Co więcej, w ofercie rynkowej dostaniemy chleby krojone, niekrojone czy tosty. Grzanki chlebowe w zależności od tego, jakie pieczywo zastosujemy, mogą smakować inaczej. Jeżeli zwykle uwielbiasz robić tosty z chleba na patelni, ale tym razem, gdy np. tego typu pieczywo Ci sczerstwiało, wykorzystaj je, by zrobić grzanki z chleba tostowego na patelni. Przekonasz się, że smakują nieco inaczej niż grzanki z chleba razowego na patelni.
We wcześniejszej części artykułu opisaliśmy, jak zrobić grzanki z chleba na patelni. Opis ten dotyczy także przygotowania grzanek z chleba tostowego na patelni.
Grzanki z bułki
Równie smaczne, jak te zrobione z chleba, wychodzą grzanki z bułki na patelni. Oczywiście, grzanki można przyrządzić w piekarniku, ale trzeba będzie na to poświęcić nieco więcej czasu. Grzanki z piekarnika mogą mieć nieco bardziej grillowy smak niczym ziemniaki jak z ogniska w piekarniku.
Tu podpowiadamy, jak zrobić grzanki z bułki na patelni, by były chrupkie i dodawały smaku ulubionym potrawom.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić grzanki z bułki postępuj dokładnie tak, jakbyś przygotowywał je z innego pieczywa, np. chleba. Podobnie jak w przypadku czerstwego chleba, grzanki możesz także zrobić z suchej bułki. Grzanki z bułki możesz dodać do zupy lub do innych dań.
Smaczne grzanki – niezależnie, czy będą to te zrobione z chleba czy np. grzanki z bułki paryskiej – można podawać do zup, sałatek, a także w formie przekąski na grilla samodzielnie lub z dodatkiem ulubionych warzyw i sosów. Zadowolenie gości gwarantowane.
Warto przeczytać
Smażenie kurczaka - 6 sposobów, by uzyskać pyszne mięso
Smażenie kurczaka to sztuka, która daje nieskończone możliwości! Od klasycznych filetów w panierce, po soczyste udka na patelni grillowej czy chrupiące skrzydełka na głębokim oleju — każdy sposób przyrządzania kurczaka ma swój niepowtarzalny urok. W zależności od wybranej techniki, możesz uzyskać delikatne, soczyste mięso lub chrupiącą, aromatyczną skórkę. Oto przegląd najlepszych sposobów na smażenie kurczaka!
czytaj więcejNa czym smażyć? Pomagamy wybrać odpowiedni tłuszcz
Wybór odpowiedniego tłuszczu do smażenia ma kluczowe znaczenie dla smaku i zdrowotności przygotowywanych potraw. Do smażenia w wysokich temperaturach idealnie sprawdzają się tłuszcze o wysokim punkcie dymienia. Jak wybrać takie tłuszcze? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule!
czytaj więcejSmażony camembert - szybki obiad i nie tylko!
Smażony camembert to pyszna i elegancka przekąska, która świetnie sprawdzi się zarówno na przyjęciach, jak i jako szybki posiłek. Kremowy, delikatny ser o intensywnym smaku, który rozpływa się w ustach, doskonale nadaje się do smażenia. Podany z dodatkiem żurawiny, miodu czy owoców smakuje jeszcze bardziej wyjątkowo. Odkryj wszystkie triki na to, jak przyrządzić smażony camembert.
czytaj więcejSmażone banany - jak robi się ten deser?
Smażone banany to wyjątkowo prosty, a jednocześnie przepyszny deser, który zaskakuje swoją słodyczą i chrupiącą skórką. Jeśli szukasz prostego deseru, który zachwyci domowników, koniecznie sprawdź nasze propozycje!
czytaj więcejSmażenie tofu - 4 sposoby, dające najlepsze rezultaty!
Smażenie tofu to doskonały sposób na wydobycie z niego pełni smaku i uzyskanie chrupiącej konsystencji. Tofu, będące wszechstronnym i zdrowym źródłem białka, świetnie sprawdza się w wielu kuchniach świata, a różnorodne techniki jego smażenia pozwalają na przygotowanie wielu pysznych dań. W artykule przedstawimy Ci kilka sprawdzonych metod na smażenie tofu.
czytaj więcejBoczniaki smażone z cebulą — jak je zrobić?
Boczniaki smażone z cebulą to prosty, a zarazem wyjątkowo smaczny sposób na przygotowanie tych popularnych grzybów. Ich delikatny smak świetnie komponuje się z karmelizowaną cebulą, tworząc danie, które może być zarówno dodatkiem, jak i głównym punktem posiłku. Odkryj nasz sposób na idealnie wysmażone boczniaki z cebulą!
czytaj więcejJak smażyć kanie?
Kanie, zwane także sowami, to jedne z najbardziej cenionych grzybów z polskich lasów. Ich delikatny smak oraz mięsista konsystencja sprawiają, że idealnie nadają się do smażenia. Tradycyjnie panierowane i smażone jak kotlety schabowe, stanowią popularne danie w sezonie grzybobrania. Aby w pełni wydobyć ich smak, warto znać kilka sprawdzonych technik kulinarnych, które podkreślą ich wyjątkowe walory. Poznaj je już teraz!
czytaj więcejJak smażyć rydze?
Smażone rydze to prawdziwy rarytas w kuchni. Ich delikatny, lekko orzechowy smak sprawia, że są idealnym dodatkiem do wielu dań, jak i samodzielną przekąską. Aby jednak wydobyć z nich pełnię smaku, warto znać kilka sprawdzonych trików na perfekcyjne smażenie. Sprawdź, jak poprawnie usmażyć te pyszne grzyby!
czytaj więcejSos musztardowo-miodowy - jak go zrobić i do czego podawać?
Sos musztardowo-miodowy to doskonałe połączenie ostrego smaku musztardy z delikatną słodyczą miodu, które nadaje wyjątkowego charakteru wielu potrawom. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, pieczonych mięs czy warzyw, podkreślając ich smak i tworząc harmonijną całość. Jego przygotowanie jest szybkie i proste, a efekt zachwyca zarówno w codziennych, jak i bardziej wykwintnych daniach. Ożyw swój posiłek i przygotuj ten sos wraz z nami!
czytaj więcej