Jak zrobić makaron udon? Przepis na makaron i dania z nim

Porady 10.10.2022

Jak zrobić makaron udon?

Mimo że dziś kojarzony jest z Japonią, to makaron o chińskim rodowodzie. Według przekazów do Kraju Kwitnącej Wiśni trafił za sprawą buddyjskiego mnicha Kukai. Współcześnie pszenne paseczki, bo właśnie taką formę ma ten przysmak, stanowią – obok ryżu czy sushi – fundament kuchni japońskiej. To podstawa wielu azjatyckich potraw, dodaje się go do m.in. kurczaka, bulionu, tofu czy różnego rodzaju sosów. Zobacz, jak zrobić makaron udon własnoręcznie.

Czytaj także: Jak ugotować ryż do sushi?

Na początek przygotuj odpowiednie składniki. Jeżeli chcesz przyrządzić 5 porcji makaronu, potrzebne Ci będzie:

  • 0,5 kg mąki pszennej,
  • szklanka wody o temperaturze ok. 50 st. Celsjusza,
  • 20 g soli.

Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zrobić udon na bazie wskazanych produktów.

Czytaj także: Makaron — jak gotować? 5 potrzebnych przyborów!

Makaron udon – przepis

Przystępujemy do realizacji przepisu na udon. Najpierw przygotuj dużą miskę. Wlej do niej wodę i dodaj sól. Dokładnie wymieszaj. Teraz możesz dosypać wskazaną w przepisie porcję mąki. Wyrabiaj ciasto do momentu aż stanie się jednolite. Wówczas przełóż je do foliowego woreczka i ugniataj. Po uformowaniu ciasta na placek o grubości około 1,5 cm, możesz wyjąć całość z worka.

Kolejnym krokiem jest złożenie ciasta na pół, niczym kartki papieru. Ponownie włóż placek do woreczka i na nowo ugniataj. Czynności związane z ugniataniem i składaniem ciasta na makaron udon z przepisu powtórz jeszcze 4 razy. Uzyskany placek pozostaw w torebce i odstaw na około 3 godziny w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu ponownie ugnieć i złóż ciasto. Powtórz tę procedurę kilka razy.

Czytaj także: Jak zrobić domowe sushi – co kupić i 3 przepisy

Ciasto podziel nożem na 4 równe części. Każdą z nich rozwałkuj na placuszki o grubości 2 mm, a potem pokrój w paski o szerokości około 4 mm. Na koniec posyp przygotowany udon mąką. Gotuj przez kilka minut w garnku do uzyskania pożądanej miękkości. W ofercie sklepu Tadar znajdziesz naczynia z uchwytami, które umożliwiają ich wygodne przenoszenie bez obaw o poparzenie rąk.

Jeżeli chcesz zjeść wyjątkowe danie z tym przysmakiem, poniżej znajdziesz 2 przepisy z makaronem udon. Masz do wyboru wersję mięsną jak i bezmięsną.

Czytaj także: Stir-fry – co to i co smażyć w ten sposób?

Makaron udon – przepis wegetariański

Jeżeli masz ochotę na danie bezmięsne z makaronem udon, wypróbuj ten przepis wegetariański. Wykorzystaj wędzone tofu, warzywa i sos teryiaki. Do miski włóż kawałki tofu z dodatkiem startego imbiru, 1 plasterka papryki chilli, a także kilku łyżek sosu sojowego.

Na patelni, np. wybranej z kolekcji Nowe Starke Pro, podsmaż 3 pokrojone w plasterki ząbki czosnku i 2 posiekane w kostkę cebule. Dodaj zawartość miseczki z tofu. Dosyp słupki z ½ papryki czerwonej i plasterki z 1 dużego pak choi (inaczej kapusty chińskiej) lub kapusty pekińskiej.

Dolej odrobinę sosu teryiaki. Całość podduś, a na koniec gotowania dopraw sokiem z limonki. Dodaj makaron i wymieszaj wszystko dokładnie.

Czytaj także: Jak zrobić bibimbap? 3 przepisy

Udon z kurczakiem – przepis

Mamy również propozycję dla miłośników dań mięsnych. Będzie to przepis na udon z kurczakiem. Przygotowanie takiej potrawy nie zajmie Ci więcej niż 30 minut. Chcąc przyrządzić taki przysmak, przygotuj poniższe składniki:

  • pierś z kurczaka,
  • 15 g pokrojonych w paski grzybów shiitake,
  • 15 g pokrojonej w ukośne paski cebuli dymki,
  • 50 g pokrojonej w słupki marchewki,
  • 1 łyżeczka drobno posiekanego imbiru,
  • 1 łyżeczka posiekanego czosnku,
  • 2 łyżeczki sosu teriyaki,
  • 2 łyżeczki jasnego sosu sojowego.

Na początek namocz grzyby w misce, a potem pokrój je na desce do krojenia w paski. Nalej wody do garnka, posól ją i ugotuj w niej kurczaka. Po ugotowaniu podziel mięso na małe kawałki. Rozgrzej patelnię i wsyp na jej powierzchnię czosnek, imbir oraz grzyby. Wybierz naczynie z kolekcji Ewa Wachowicz poleca. Znajdziesz tam patelnie z nieprzywierającym dnem i nienagrzewającym się uchwytem. Dzięki temu smażenie będzie zdrowsze i bezpieczne. W międzyczasie ugotuj makaron udon.

Czytaj także: 3 proste przepisy na makaron z kurczakiem

Gdy zauważysz, że czosnek przybrał brązową barwę, możesz dodać udon oraz wskazane w przepisie sosy: teriyaki oraz jasny sojowy. Smaż całość około 2 minuty. Na koniec wrzuć na patelnię kawałki kurczaka oraz cebuli. Podsmażaj wszystko przez kolejne kilka minut.

Pamiętaj, że oprócz dania z przepisu na udon z kurczakiem, warto również przyrządzić bulion z dodatkiem tego makaronu. Udon możesz zaserwować jako dodatek do tradycyjnego, polskiego rosołu.

Czytaj także:Jak zrobić ramen? 3 przepisy na japońską zupę