Jak zrobić ser smażony?

Jak zrobić ser smażony?
Ser jest składnikiem, bez którego wielu nie wyobraża sobie gotowania i pieczenia. Jedną z bardziej nieoczywistych potraw jest ser smażony. Ogromną popularnością cieszy się w kuchni śląskiej, galicyjskiej, wielkopolskiej oraz niemieckiej. Ser smażony wyróżnia się ostrym zapachem, żółtawą barwą oraz charakterystycznym smakiem.
Co ciekawe, w ostatnich latach ser smażony znalazł się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wymienione są tam takie wersje tej potrawy, jak: wielkopolski ser smażony z województwa wielkopolskiego, ser topiony na parze z kminkiem z województwa pomorskiego, ser smażony z kminkiem prosto z kujawsko-pomorskiego, ser domowy zależok ze śląskiego czy ser domowy smażony z kminkiem, z czosnkiem, bez przypraw z województwa opolskiego. Jak widać, praktycznie w każdej części Polski ten przysmak jest znany i od lat chętnie się nim zajadamy.
To danie z powodzeniem można przyrządzić w warunkach domowych. Doskonale smakuje zarówno bez dodatków, jak i z zastosowaniem przypraw. Jak zrobić ser smażony? Możesz wykonać go z kupnego twarogu, ale również nada się do tego domowy biały ser półtłusty. W przypadku sera smażonego w panierce wykorzystaj do jego przygotowania ser żółty. Poniżej prezentujemy przepisy, jak zrobić ser smażony.
Z czego konkretnie zrobić smażony ser? Oprócz głównego składnika – twarogu – niezbędne okażą się żółtka jajek, masło, sól oraz soda oczyszczona. W przypadku gdy chcesz przyrządzić czeskie danie o nazwie smažený sýr, do jego zrobienia będziesz potrzebować sera żółtego. Zwykle wykorzystuje się do niego ser edam, munster albo hermelín. Następnie ser jest krojony na plastry i panierowany. Do całości warto dodać szczypiorek, oregano czy bazylię.
Czytaj także:
Jak zrobić smażony ser w panierce?
Ciekawą propozycją kulinarną, od której rozpoczniemy, jest smażony ser w panierce, znany między innymi w kuchni czeskiej czy słowackiej. Podstawą tego dania nie będzie twaróg, a ser żółty.
Składniki:
- 40 dag sera żółtego w kostce,
- 10 dag bułki tartej,
- 2 jajka,
- 20 dag mąki pszennej,
- olej do smażenia.
Jak zrobić smażony ser w panierce? Za pomocą wybranych akcesoriów kuchennych, deski i noża, pokrój ser na plastry o grubości 1,5 cm. Następnie przygotuj produkty do panierowania: jajko, bułkę tartą i mąkę pszenną. Każdy kawałek powinieneś obtoczyć kolejno w mące, jajku oraz bułce. Następnie ponownie zamocz ser w jajku i bułce, by jego panierka była gruba.
Teraz czas na smażenie. Na patelnię wlej dużą ilość oleju i smaż na złoty kolor. Odwróć ser na drugą stronę, wykorzystując do tego odpowiednie narzędzia z kompletu przyborów kuchennych.
Ser w panierce smażony gotowy. Aby urozmaicić danie, podaj je z dodatkiem sosu tatarskiego, majonezu, surówki oraz frytek.
Czytaj także:
Jak zrobić ser smażony z jajkiem?
Interesującą wersją tego dania jest przyrządzenie go ze składnikami dodanymi bezpośrednio na patelnię. Jak zrobić ser smażony z jajkiem? Gdy ser smażony będzie gotowy, nie zdejmuj go z patelni, tylko wbij na niego jajko i energicznie wymieszaj. Przypraw ulubionymi dodatkami, np. posiekanym szczypiorkiem, solą oraz pieprzem. Całość smaż przez kilka minut, do czasu ścięcia się jajka.
Taka wersja sera smażonego z pewnością pozytywnie zaskoczy Twoich bliskich.
Jak zrobić ser smażony z kminkiem?
Zastanawiasz się, jak zrobić ser smażony z kminkiem? To receptura zakładająca połączenie sera półtłustego z sodą oczyszczoną, masłem, żółtkami jajka oraz solą. Taką propozycję znajdziesz poniżej. Wystarczy, że pod koniec gotowania dodasz 2 łyżeczki kminku z przyprawnika do swojego dania.
Pamiętaj, że kminek to niejedyna przyprawa, z którą można połączyć ser. Warto np. zdecydować się na przyrządzenie sera smażonego z dodatkiem słodkiej papryki, oregano czy też bazylii. Niektórzy urozmaicają sobie tę potrawę szynką, cebulą czy suszonymi pomidorami. Tak naprawdę ser smażony należy do dań, które trudno zepsuć, dlatego – jeżeli masz taką ochotę – eksperymentuj ze smakami i dodawaj ulubione składniki. Kto wie, być może znajdziesz swój ulubiony smak, który pokochasz.
Czytaj także:
Jak zrobić smażony ser z twarogu?
Masz w domu nieco białego sera i chcesz przyrządzić smaczny obiad? Zobacz, jak zrobić ser smażony z twarogu. Do jego przygotowania niezbędne będą następujące składniki:
- 1 kostka sera półtłustego,
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
- 2 łyżki masła,
- 1 żółtko jajka,
- 1 łyżeczka soli.
Jak zrobić smażony ser biały? Ser przeznaczony na potrawę rozgnieć widelcem w misce kuchennej lub zmiel w maszynce do mięsa. Następnie całość posyp sodą oczyszczoną i odstaw na około 10 minut. Zagotuj wodę w garnku pojedynczym. Na garnek możesz teraz wyłożyć miseczkę z twarogiem. Jeżeli wolisz, możesz do przyrządzenia sera z twarogu wykorzystać garnek do gotowania na parze.
Posól i za pomocą sztućców, np. łyżki, mieszaj do czasu, aż znikną wszystkie grudki. Do jednolitej masy dodaj żółtko oraz masło z maselniczki. W dalszym ciągu mieszaj (to dobry moment, by dodać 2 łyżeczki kminku, o którym już wspominaliśmy), po czym pozostaw do wystygnięcia. Danie świetnie smakuje z dodatkiem bułki czy chleba.
Ser smażony to smaczna potrawa, którą można przygotowywać na różne sposoby. Za naszymi granicami przyrządza się ją zwykle z żółtego sera. Natomiast w Polsce to popularne w wielu regionach danie przygotowywane jest z twarogu.
Taki przysmak doskonale sprawdzi się nie tylko jako przekąska, ale można go podać również na obiad z ulubionymi dodatkami, np. z ziemniakami gotowanymi, frytkami, surówkami czy sosami. Klasyczny ser smażony jest zwykle serwowany z sosem tatarskim czy majonezem. Chcesz zaskoczyć rodzinę i przyjaciół? Prawdziwy kulinarny sukces odniesiesz, zapraszając ich na pyszny ser smażony.
Czytaj także:
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej