Jakie są rodzaje ziaren kawy?
Kwaśna czy niekwaśna: co warto wiedzieć o kawie Arabica i Robusta
Liczebność plantacji kawy na świecie jest ogromna. Każda została założona w trochę innym rejonie świata. Dzięki specyficznym i różnorodnym warunkom dojrzewania kawowców współcześnie możemy kupić mnóstwo odmian kawy.
Jedne mają w sobie przyjemną słodycz i nuty owocowe, inne dają pobudzającą goryczkę i intensywny smak. Są też kawy z odrobiną nut orzechowych, kwiatowych, a nawet takie, które po odpowiednim zaparzeniu generują przyjemną dla podniebienia piankę.
Rodzaje kaw ziarnistych są jednak tak naprawdę tylko dwa: arabica i robusta. To klimat miejsca i specyfika uprawy oraz palenia tworzy z nich tak różnorodne odmiany.
Najlepsze do wydobycia ich głębi są natomiast odpowiednie akcesoria kuchenne – zaparzacze tłokowe lub dobrze wykonane, włoskie kawiarki ciśnieniowe.
Ziarna kawy arabica – co warto wiedzieć?
Mówiąc o rodzajach ziaren kawy, wypada zacząć od ich najpopularniejszego rodzaju, czyli arabiki. Preferuje ją większość kawoszy. W porównaniu do robusty jest trudniejsza w uprawie, ale jej smak rekompensuje cały wysiłek i wyższą cenę ziaren.
Poza tym ziarna kawy arabica:
-
mają łagodniejszy smak (przyjemnie deserowy),
-
charakteryzują się niską zawartość kofeiny,
-
mają bogaty aromat,
-
nadają się w szczególności do kaw parzonych tradycyjnymi metodami (np. w imbryku).
Kawa – ziarna robusty
Zarówno arabika, jak i robusta świetnie nadają się do mielenia z pomocą domowego młynka do kawy. Uzyskany wówczas zapach będzie jednak zupełnie inny. Podczas gdy ta pierwsza stanie się obietnicą pysznego deseru, druga głęboko wniknie w ciało i da ci zastrzyk energii. Będzie to mocna dawka, lecz o gorzkim smaku i ostrym aromacie.
Co więcej ziarna kawy robusta:
-
są bardzo mocno nasycone kofeiną,
-
mają bardziej okrągły kształt niż arabica i są ciemniejsze,
-
są łatwe w uprawie i dzięki temu tanie (czasem tworzy się z ich pomocą mieszanki z ziarnami kawy arabica, by uatrakcyjnić smak),
-
mają zwykle postać mocno paloną (wówczas kosztem części kofeiny zwiększa się ich charakterystyczna goryczka).
Postępując zgodnie z zasadami mielenia kawy, będziesz w stanie wydobyć ich pełen potencjał i np. przygotować espresso.
Która kawa jest kwaśna – arabica czy robusta?
Zastanawiasz się nad tym, która kawa jest kwaśna: arabica czy robusta? Na to pytanie nie jest łatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Kwaśna kawa to produkt zepsuty podczas procesu parzenia kawy. Niezależnie od rodzaju dobra kawa nie powinna być kwaśna. Lepszym określeniem na smak kawy jest kwasowość.
Jaką kwasowość ma arabica i robusta? Żeby zobrazować lepiej, co oznacza kwasowość kawy, a co znaczy kwaśny smak kawy, posłużmy się porównaniem skisłego mleka do maślanki. Oba produkty mają kwaśny odczyn, ale maślanki nie odbiera się jako coś zepsutego.
Kawę można zepsuć i zakwasić również poprzez złe przechowywanie. Jeśli mielisz ziarna, zaopatrz się w szczelny pojemnik na kawę, do którego nie dochodzi powietrze. Wietrzenie może zepsuć nawet najlepszą kawę.
Która kawa ziarnista nie jest kwaśna w odbiorze, a konkretniej która z kaw odznacza się niską kwasowością?
Czym różni się kawa arabica od robusty?
Odpowiedź na te pytania mogłaby zająć wiele stron. Te rodzaje kawy różnią się profilem smakowym i kwasowością.
Arabica to rodzaj ziarna, które odznacza się większą kwasowością z uwagi na bardziej owocowy profil smakowy.
Robusta z kolei uważana jest za kawę o niskiej kwasowości, ponieważ ziarna zawierają więcej goryczki.
Zatem która kawa nie jest kwaśna? Dobra, poprawnie zaparzona kawa nie będzie kwaśna, chociażby aromat jasno wskazywał na cytrusowe nuty.
Jeśli szukasz niskiej kwasowości w kawie, wybierz kawy palone ciemno, np. robustę. Gdy poszukujesz kawy z dużą zawartością kofeiny, mającej średni poziom kwasowości, spróbuj mieszanki robusty z arabiką. Kubek kawy z takiej mieszanki wydobędzie słono-kwaśny posmak ziaren o przyjemnej kwasowości.
Masz ochotę na filiżankę kawy o owocowym profilu smakowym, z nutą czerwonych owoców? Wypróbuj mieszanki arabiki z robustą lub inne kawy pochodzące z Peru. Ważne, by były poddawane obróbce na mokro. Pozbywając się resztek miąższu i brudu z ziaren, można nieco obniżyć wyczuwalny w smaku kawy poziom kwasowości.'
czytaj także:
10 rodzajów kaw i jak je podawać
Kawa mrożona – przepis na 3 sposoby
Jak przechowywać kawę, by była długo świeża i aromatyczna?
Pięć pomysłów na smaczną, domową kawę
Jak działa i jak używać zaparzacza do kawy?
Warto przeczytać
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcejKuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcejKrewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcejRolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcejIle gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcejJak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcejBiszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcejSpód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcejJak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej