Jakie są rodzaje ziaren kawy?

Porady 18.09.2020

Kwaśna czy niekwaśna: co warto wiedzieć o kawie Arabica i Robusta

Liczebność plantacji kawy na świecie jest ogromna. Każda została założona w trochę innym rejonie świata. Dzięki specyficznym i różnorodnym warunkom dojrzewania kawowców współcześnie możemy kupić mnóstwo odmian kawy.

Jedne mają w sobie przyjemną słodycz i nuty owocowe, inne dają pobudzającą goryczkę i intensywny smak. Są też kawy z odrobiną nut orzechowych, kwiatowych, a nawet takie, które po odpowiednim zaparzeniu generują przyjemną dla podniebienia piankę.

Rodzaje kaw ziarnistych są jednak tak naprawdę tylko dwa: arabica i robusta. To klimat miejsca i specyfika uprawy oraz palenia tworzy z nich tak różnorodne odmiany.

Najlepsze do wydobycia ich głębi są natomiast odpowiednie akcesoria kuchenne – zaparzacze tłokowe lub dobrze wykonane, włoskie kawiarki ciśnieniowe.

Ziarna kawy arabica – co warto wiedzieć?

Mówiąc o rodzajach ziaren kawy, wypada zacząć od ich najpopularniejszego rodzaju, czyli arabiki. Preferuje ją większość kawoszy. W porównaniu do robusty jest trudniejsza w uprawie, ale jej smak rekompensuje cały wysiłek i wyższą cenę ziaren.

Poza tym ziarna kawy arabica:

  • mają łagodniejszy smak (przyjemnie deserowy),

  • charakteryzują się niską zawartość kofeiny,

  • mają bogaty aromat,

  • nadają się w szczególności do kaw parzonych tradycyjnymi metodami (np. w imbryku).

Kawa – ziarna robusty

Zarówno arabika, jak i robusta świetnie nadają się do mielenia z pomocą domowego młynka do kawy. Uzyskany wówczas zapach będzie jednak zupełnie inny. Podczas gdy ta pierwsza stanie się obietnicą pysznego deseru, druga głęboko wniknie w ciało i da ci zastrzyk energii. Będzie to mocna dawka, lecz o gorzkim smaku i ostrym aromacie.

Co więcej ziarna kawy robusta: 

  • są bardzo mocno nasycone kofeiną,

  • mają bardziej okrągły kształt niż arabica i są ciemniejsze,

  • są łatwe w uprawie i dzięki temu tanie (czasem tworzy się z ich pomocą mieszanki z ziarnami kawy arabica, by uatrakcyjnić smak),

  • mają zwykle postać mocno paloną (wówczas kosztem części kofeiny zwiększa się ich charakterystyczna goryczka).

Postępując zgodnie z zasadami mielenia kawy, będziesz w stanie wydobyć ich pełen potencjał i np. przygotować espresso.

Która kawa jest kwaśna – arabica czy robusta?

Zastanawiasz się nad tym, która kawa jest kwaśna: arabica czy robusta? Na to pytanie nie jest łatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Kwaśna kawa to produkt zepsuty podczas procesu parzenia kawy. Niezależnie od rodzaju dobra kawa nie powinna być kwaśna. Lepszym określeniem na smak kawy jest kwasowość.

Jaką kwasowość ma arabica i robusta? Żeby zobrazować lepiej, co oznacza kwasowość kawy, a co znaczy kwaśny smak kawy, posłużmy się porównaniem skisłego mleka do maślanki. Oba produkty mają kwaśny odczyn, ale maślanki nie odbiera się jako coś zepsutego.

Kawę można zepsuć i zakwasić również poprzez złe przechowywanie. Jeśli mielisz ziarna, zaopatrz się w szczelny pojemnik na kawę, do którego nie dochodzi powietrze. Wietrzenie może zepsuć nawet najlepszą kawę.

Która kawa ziarnista nie jest kwaśna w odbiorze, a konkretniej która z kaw odznacza się niską kwasowością?

Czym różni się kawa arabica od robusty?

Odpowiedź na te pytania mogłaby zająć wiele stron. Te rodzaje kawy różnią się profilem smakowym i kwasowością. 

Arabica to rodzaj ziarna, które odznacza się większą kwasowością z uwagi na bardziej owocowy profil smakowy.

Robusta z kolei uważana jest za kawę o niskiej kwasowości, ponieważ ziarna zawierają więcej goryczki.

Zatem która kawa nie jest kwaśna? Dobra, poprawnie zaparzona kawa nie będzie kwaśna, chociażby aromat jasno wskazywał na cytrusowe nuty.

Jeśli szukasz niskiej kwasowości w kawie, wybierz kawy palone ciemno, np. robustę. Gdy poszukujesz kawy z dużą zawartością kofeiny, mającej średni poziom kwasowości, spróbuj mieszanki robusty z arabiką. Kubek kawy z takiej mieszanki wydobędzie słono-kwaśny posmak ziaren o przyjemnej kwasowości.

Masz ochotę na filiżankę kawy o owocowym profilu smakowym, z nutą czerwonych owoców? Wypróbuj mieszanki arabiki z robustą lub inne kawy pochodzące z Peru. Ważne, by były poddawane obróbce na mokro. Pozbywając się resztek miąższu i brudu z ziaren, można nieco obniżyć wyczuwalny w smaku kawy poziom kwasowości.'

czytaj także:

10 rodzajów kaw i jak je podawać

Kawa mrożona – przepis na 3 sposoby

Jak przechowywać kawę, by była długo świeża i aromatyczna?

Pięć pomysłów na smaczną, domową kawę

Jak działa i jak używać zaparzacza do kawy?

Prezent dla kawosza – kilkanaście pomysłów

Jakie są rodzaje ziaren kawy?

Cynamon w kuchni – co z nim zrobić?