PFOA Free – co oznacza?

PFOA a teflon
Do niedawna teflon uważany był za jeden z najlepszych materiałów do produkcji powłok dla naczyń – takich, jak garnki, patelnie czy brytfanny. Powłoki teflonowe robiły furorę wśród konsumentów, gdyż gwarantowały, że produkty nie będą przywierać, a co za tym idzie – samo gotowanie i mycie będzie dużo prostsze. Wiele osób kupowało zatem patelnie teflonowe, ciesząc się, że będą one wytrzymałym produktem. Wszystko jednak zmieniło się w momencie, w którym teflon, a właściwie kwas perfluorooktanowy, został uznany za kancerogen.
Oznaczenia patelni muszą zatem informować o tym, że w naczyniu znajduje się choćby niewielka ilość PFOA. Non-stick nie jest z tym tożsame. To oznaczenie mówi tylko o nieprzywieralności powłoki, nie zaś o tym, że znajduje się w niej teflon. Istnieją bowiem inne substancje, które umożliwiają nieprzywieranie jedzenia do patelni czy garnków, nie tylko powłoka PFOA. Czym w ogóle jest kwas perfluorooktanowy (PFOA)? Jakie ma właściwości i dlaczego należy go unikać?
Czytaj także:
- Teflon w kuchni – zastosowanie i właściwości
- Powłoka GREBLON
- Bakelit – właściwości i dlaczego warto mieć go w swojej kuchni?
- Jak wybrać patelnię?
- Jak smażyć bez tłuszczu?
PFOA – co to takiego?
PFOA – co to jest? PFOA jest nierozłącznie związane z teflonem, który swego czasu znajdował się chyba w każdym polskim domu. PFOA to kwas należący do związków perfluorowanych, tak zwanych PFC. Są to substancje nieprzywierające, dzięki którym patelnia może mieć właśnie takie właściwości. PFOA wchodzi w skład teflonu, który jest materiałem trwałym na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych – ogień, chemikalia czy światło słoneczne. Jest również bardzo śliski. Teflon trafił nawet do Księgi Rekordów Guinnesa i stanowi najbardziej śliski materiał na świecie. Fakt, iż jest tak trudny do zniszczenia, jest nie tylko zaletą, ale także problemem. Może przetrwać wiele lat, co sprawia, że przyszłe pokolenia także będą musiały się z nim mierzyć.
PFOA okazało się również ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców Parkersburga, w którym działała firma DuPont – teflon jest właśnie ich zastrzeżonym znakiem towarowym. Dla miasteczka produkcja teflonu okazała się najpierw błogosławieństwem, później zaś przekleństwem. PFOA spowodował bowiem ogromną ilość problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie Amerykańska Agencja Środowiska EPA uważa PFOA za potencjalny czynnik kancerogenny. Z kolei Unia Europejska ustaliła, iż od lipca 2020 roku PFOA nie może być wprowadzane do obrotu.
Czytaj także:
- Jaka patelnia nieprzywierająca?
- Powłoka non-stick – co to jest?
- Powłoka Aerolite – czym jest i jak działa?
- Powłoka Multistone – co warto o niej wiedzieć?
- Starke PRO – trwałe i nowoczesne naczynia kuchenne w służbie Twojego posiłku
Zdrowe smażenie – czy jest możliwe?
Zdrowe smażenie na patelni wydaje się czymś niemożliwym. Smażenie kojarzy się bowiem z procesem, który wymaga użycia dużej ilości tłuszczu. Dlatego właśnie tak wiele osób ucieszyło się, gdy na rynek wprowadzono teflonowe patelnie. Zdrowe smażenie wydawało się być rzeczywistością. Umożliwiało bowiem obróbkę termiczną bez tłuszczu. Niestety, teflon okazał się produktem niebezpiecznym. Zdrowe smażenie nadal pozostaje jednak możliwe, choć konieczne jest do tego korzystanie z produktów bezpiecznych dla organizmu. Są nimi między innymi patelnie granitowe, takie jak patelnia granitowa głęboka Starke PRO Piccante, która doskonale przewodzi ciepło i posiada nietoksyczną powłokę non-stick. Zresztą w ofercie Tadar Starke PRO znajdziesz wiele produktów umożliwiających zdrowe smażenie:
- Patelnia granitowa Starke PRO Piccante
- Patelnia non-stick Starke PRO Glossy Copper
- Patelnia na indukcję Starke PRO Black Copper
- Zestaw 3 patelni non-stick Starke PRO Glossy Copper
- Zestaw 3 patelni na indukcję Starke PRO Black Copper
- Zestaw 3 patelni granitowych Starke PRO Piccante
Starke PRO to jedna z tych marek, które śmiało korzystają z wysokiej jakości komponentów, by zapewnić jak najbezpieczniejsze doświadczenia w kuchni. Dlatego właśnie w ich ofercie znajduje się nie tylko grafit, ale także Greblon c3 o ogromnej wytrzymałości na ścieranie.
PFOA free – oznaczenie
PFOA free logo nie jest ujednolicone dla wszystkich producentów, tak jak na przykład oznaczenia dotyczące używania naczyń na kuchni indukcyjnej. Jeśli jednak szukasz produktów bez PFOA, znajdziesz na opakowaniu bądź też w opisie oznaczenie PFOA Free – najprawdopodobniej na zielonym tle. Szukaj tam także oznaczeń dotyczących PTFE – PFOA stanowi jego część. To syntetyczna substancja, którą znasz właśnie pod nazwą teflon.
PFOA free – co to znaczy?
Co oznacza etykieta PFOA free? Non-stick na patelni czy garnku, który ma takie oznaczenie, nie zawiera tej toksycznej substancji. Możesz mieć zatem pewność, że jest to w pełni bezpieczny produkt, który nie będzie zagrażać twojemu zdrowiu. Szukaj oznaczeń PFOA free na opakowaniach oraz w opisach producenta.
Jak zdrowo smażyć?
Jak smażyć zdrowo i smacznie? Nie jest to wcale takie trudne. Potrzebujesz do tego jednak odpowiedniej patelni. Patelnie bez PTFE i PFOA również są w stanie zapewnić ci efekt non-stick, dzięki któremu nie musisz używać tłuszczu podczas obróbki termicznej. Doskonałym przykładem będzie smażenie bez tłuszczu na patelni grillowej, które zapewnia efekt jak z grilla. Możesz przygotować w ten sposób mięso, ryby, a nawet warzywa. W przypadku produktów, które nie wydzielają naturalnego tłuszczu, nie musisz obawiać się, że przywrą do powłoki. Wystarczy regularnie je przekładać, by nabrały rumieńców z każdej strony. Patelnie non-stick do beztłuszczowego smażenia polecane są przede wszystkim osobom na diecie, a także tym, którym bardzo zależy na ograniczeniu tłustego jedzenia – na przykład osobom z nadciśnieniem tętniczym.
Wiesz już, jak smażyć, żeby było zdrowo. Teraz najwyższy czas, by te zasady wprowadzić w życie. Przede wszystkim wybierz do swojego domu patelnie, które nie zawierają PFOA. Z łatwością znajdziesz je w naszym sklepie.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej