Sok z mięty – 5 propozycji na orzeźwiający syrop

Porady 1.07.2024

Sok z mięty to idealny sposób na letnie orzeźwienie, ale i zimowy chłód. Przedstawiamy pięć wyjątkowych propozycji na miętowy syrop, który nie tylko zachwyci swoim smakiem, ale również przyniesie ulgę w upalne dni. Od klasycznego przepisu, po kreatywne połączenia z cytrusami, te receptury z pewnością odświeżą Twoje podniebienie i dodadzą energii. Poznaj różnorodne sposoby na wykorzystanie mięty w kuchni i ciesz się naturalnym, zdrowym napojem przez cały rok.
 

Sok z mięty – pyszna alternatywa dla sklepowych soków

Wielu z nas ma w domu doniczkę, w której rośnie pachnąca świeżością mięta – jedno z najbardziej popularnych ziół w kuchni. Jeżeli jej w domu sporo, a pomysłów raczej niewiele, sok z mięty będzie idealnym sposobem na wykorzystanie nadmiaru aromatycznych liści. Łatwa w uprawie, idealnie łącząca się z wieloma składnikami. Można ją więc podać na wiele sposobów, tak, żeby każdemu smakowało. Żeby przyrządzić sok z mięty, trzeba najpierw zacząć od syropu, który potem rozcieńcza się w wodzie. Można oczywiście dodać miętę do wody, by wzbogacić jej smak, ale zobaczysz, że syrop wygra z tym tradycyjnym sposobem w przedbiegach!

Czytaj także:

 

Przepis na sok z mięty – nic prostszego!

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, przepis na sok z mięty rozpoczyna się od zrobienia syropu, więc właśnie od tego zaczniemy. Żeby przygotować syrop, będzie Ci potrzebny duży garnek i sporo czasu, ale dzięki temu zawsze możesz przygotować sobie domowy sok z mięty. Przepis, który przygotowaliśmy, jest prosty i nie wymaga wielu składników. 

Składniki:

  • 20 gałązek świeżej mięty (około 50 gramów)
  • 1 litry wody
  • 1 kg cukru
  • sok z cytryny (około 100 ml)

Jeśli chcesz dodać mniej cukru, nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak pamiętaj, że syrop rozpuszcza się w dużej ilości wody, więc wówczas jego intensywna słodycz się równoważy. Najpierw umyj dokładnie gałązki mięty – różne zanieczyszczenia mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Możesz użyć mięty z ogrodu, doniczki lub sklepu. Następnie osusz je i potnij na mniejsze kawałki, co ułatwi ich umieszczenie w garnku. W dużym garnku zagotuj litr wody, po czym zdejmij garnek z ognia i dodaj cukier, mieszając, aż całkowicie się rozpuści. Dodaj sok z cytryny i dokładnie wymieszaj. Umieść gałązki mięty w syropie cukrowym, przykryj garnek i odstaw na 24 godziny w chłodne miejsce, jednak nie w lodówce. 

Po upływie 24 godzin zagotuj syrop razem z miętą, a następnie zmniejsz ogień i gotuj przez 20-30 minut. Po tym czasie ostudź syrop, wyjmij gałązki mięty i dokładnie je odciśnij, aby wydobyć jak najwięcej smaku. Jeśli syrop nie jest klarowny, przecedź płyn przez sitko.

Ponownie zagotuj syrop i przelej go do wyparzonej, gorącej butelki lub słoika, zostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni na górze. Mocno zakręć każdą butelkę lub duży słój. Aby spowolnić ich stygnięcie, słoiki można dodatkowo okryć ręcznikami. Po przestudzeniu wszystkie zakrętki powinny się zassać, co oznacza, że syrop jest gotowy do długotrwałego przechowywania.

Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć syrop, możesz przeprowadzić pasteryzację, gotując słoiki przez 5-10 minut. Syrop przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu zachowa swoje właściwości przynajmniej przez jeden sezon.

Miętę możesz wykorzystać także jako dodatek do innych owoców, aby zrobić sok miętowo-owocowy. Świetnym przykładem jest sok jabłkowo-miętowy, który z łatwością zrobisz w sokowniku.

Czytaj także:

 

Jak zrobić sok z mięty?

Skoro przedstawiliśmy już, jak zrobić syrop, to możemy przejść do tego, jak zrobić sok z mięty. Sam sok osiągniemy po rozcieńczeniu syropu w dowolnej ilości wody. Najlepiej połączyć litr wody z około 50 mililitrami syropu miętowego. Ale taki sam syrop może się z czasem znudzić. Na szczęście mięta łączy się doskonale z chyba każdym owocem, więc jest wiele sposobów na to, żeby urozmaicić sok z mięty. Jak zrobić najlepsze wariacje tego napoju, dowiesz się za chwilę. Syrop świetnie łączy się z owocami, ale nie tylko. Dodatek syropu miętowego do herbaty sprawi, że będzie ona smakować nietypowo, inaczej niż zwykle. To nie to samo co herbata miętowa, z którą lepiej nie łączyć syropu, bo smak może być zbyt orzeźwiający. Do wszystkich innych herbat syrop powinien pasować, czy to owocowa, czy zwykła czarna.

Teraz, gdy już wiesz, jak się robi sok z mięty, opiszemy trochę dokładniej sposoby podawania tego napoju. Jest ich wiele, ale ograniczymy się do składników, które raczej każdy powinien znaleźć u siebie w lodówce, a na pewno w pobliskim supermarkecie.
 

Czytaj także:



 

Sok z mięty i cytryny

Nie ma to jak ciepły sok z mięty i cytryny na zimę, ogrzewa i sprawia, że ból gardła będzie Ci niestraszny. Sok z mięty i cytryny jest jednak dobry nie tylko zimą. Witaminy, które znajdziemy w cytrynie, pozwolą Ci zachować dobrą odporność 365 dni w roku. Podczas upalnych dni jednak lepiej nie podgrzewać soku i wypić go w wersji schłodzonej, najlepiej z dodatkiem lodu. Dzięki temu, że cytryna nie będzie podgrzewana, zachowa większość swoich właściwości, więc może nawet lepiej pić sok z miętą i cytryną w takiej wersji. 

Jednak jeżeli w Twojej kuchni zabrakło cytryn, sklepy są już zamknięte, a w szufladzie leży i kusi kwasek cytrynowy, bez obaw. Kwasek cytrynowy też się sprawdzi, może nie będzie to ten sam smak, ale mamy dla Ciebie przepis na sok z mięty z kwaskiem cytrynowym, który powinien Ci zasmakować. Płaska łyżeczka powinna być wystarczająca na pół litra soku. Nie przesadzaj z kwaskiem, by nie przytłoczyć smaku mięty.

Kwasek, tak samo jak przy soku, sprawdzi się również przy robieniu syropu. Na 20 gałązek mięty wystarczy 20 g kwasku cytrynowego. Jednak pamiętaj, że nie będzie to ten sam naturalny smak, co z cytryną.
 

Sok z mięty na zimę

Sok z mięty na zimę nie musi być koniecznie z cytryną. Chociaż cytryna ma dużo witaminy C i świetnie łączy się z miętą, inne owoce też zdadzą egzamin. Szczególnie inne cytrusy, jak pomarańcza czy limonka, świetnie łączą się z miętą. Truskawki i borówki również są pyszne w połączeniu z sokiem, najlepiej, jeżeli będą lekko kwaśne. Możesz wykorzystać do tego mrożone owoce, przypominając sobie w ten sposób smaki lata w momencie, gdy za oknem pada śnieg.

Jeżeli jednak chcesz zachować swoje wyroby na dłużej i przelać sok z mięty do słoików, nie musisz się niczym martwić. Weź słoiki na przetwory i przelej przygotowany wcześniej syrop. Zapasteryzuj go, jeśli boisz się, że straci on swoją świeżość i z biegiem miesięcy coś może się z nim stać. Cukier doskonale konserwuje i świetnie radzi sobie także z miętą. Syrop pozwoli Ci na przygotowanie soku z mięty niezależnie od tego, czy za oknem pada śnieg, czy też jest gorąco. Gotowe słoiki przechowuj w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, co zapewnia długą trwałość przetworów. To cały przepis na sok z mięty do słoików.
 

Sok z mięty do wody

Sok z mięty jest świetnym dodatkiem nie tylko do herbat i różnych owocowych mieszanek, ale także sprawdza się świetnie z samą wodą. Sok z mięty do wody to doskonałe urozmaicenie – dla dorosłych i dzieci. Zwłaszcza najmłodsi ucieszą się z miętowej wody, najlepiej w towarzystwie pysznych owoców. W takim przypadku zachęcamy żeby dodać trochę barwnika spożywczego żeby pobudzić wyobraźnię najmłodszych.
 

Sok z mięty i melisy

Sok z mięty i melisy to świetna kombinacja smakowa, ale też idealna dla osób, które chcą trochę się odstresować. Melisa nie tylko uspokaja, ale dobrze wpływa na układ trawienny, więc jeżeli ktoś ma problemy z brzuchem, sok z melisy i mięty może okazać się świetnym lekarstwem. A do tego pysznym!
 

Sok z mięty właściwości

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to cudowne zioło, którym jest mięta, ma wiele zalet, dlatego warto regularnie pić sok z mięty. Właściwości tego orzeźwiającego napoju są liczne, wcale nie kończą się na ładnym zapachu. Dzięki zawartości mentolu sok wspomaga trawienie, łagodzi bóle brzucha i objawy zespołu jelita drażliwego. Działa również przeciwbólowo, przynosząc ulgę w bólach głowy, mięśni i stawów. Pomaga w walce z przeziębieniem, ułatwiając oddychanie i łagodząc kaszel. Mięta ma działanie uspokajające, redukuje stres i poprawia jakość snu. Jej właściwości antybakteryjne są wykorzystywane w higienie jamy ustnej, a antyoksydanty w niej zawarte chronią komórki przed starzeniem się.

Jeśli więc masz w domu miętę i kochasz jej smak, a nie do końca wiesz, jak ją wykorzystać – teraz masz już gotowy pomysł!