Domowa galaretka z owocami – przepis

Są takie desery, które nigdy nie wychodzą z mody, bo niezależnie od wieku uwielbiają je wszyscy! Jednym z nich zdecydowanie jest galaretka – zarówno serwowana solo, jak i jako dodatek do ciast czy ciasteczek. Chcesz, aby była nie tylko pyszna, ale też bardzo zdrowa? W takim razie przygotuj ją samodzielnie – ze świeżymi lub mrożonymi owocami!
Przepis na galaretkę z owocami
Jak zrobić galaretkę z owocami? Na początek dobra informacja: nie potrzebujesz szczególnego kulinarnego talentu! Galaretka z owocami to deser, który udaje się zawsze i każdemu. Przed jego przygotowaniem upewnij się jednak, że masz w kuchni kilka podstawowych składników i akcesoriów.
Domowa galaretka oczywiście nie powstanie bez owoców – najlepiej przygotować winogrona oraz pomarańcze lub mandarynki. Jeśli jednak wolisz, możesz wybrać truskawki, maliny, brzoskwinie, jagody czy poziomki – wszystkie równie dobrze sprawdzą się jako składniki Twojej galaretki.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby połączyć różne owoce! Przepis na galaretkę warto więc wykorzystać np. wówczas, gdy zrobiłeś spore zakupy i wiesz, że nie zdążysz zjeść wszystkich znajdujących się w domu świeżych owoców.
A co z kuchennymi akcesoriami? Na pewno warto mieć pod ręką komplety noży do krojenia owoców oraz komplety garnków lub rondle do ugotowania galaretki. Przydadzą Ci się też salaterki, do których przełożysz gotowy deser.
Domowa galaretka – przepis
Jak zrobić galaretkę owocową? Do jej przygotowania możesz wykorzystać owoce i żelatynę albo jeden z jej zamienników, np. roślinny agar. Dzięki temu deserem będziesz mógł poczęstować każdego – nawet osoby na diecie wegańskiej.
Jak zrobić galaretkę w takiej formie? Przygotuj:
- 0,5 kg winogron (albo innych ulubionych owoców, np. truskawek, borówek);
- 3-4 mandarynki lub 2 pomarańcze;
- 700 ml wody;
- 3 łyżeczki agaru.
Dokładnie umyj i obierz owoce. Jeśli używasz większych, np. pomarańczy, brzoskwiń, pokrój je na mniejsze kawałki – dzięki temu galaretka szybciej się ugotuje.
Owoce przełóż do garnka i zalej wodą tak, by sięgała 3-4 cm nad ich poziom. Gotuj 15 minut na małej mocy palnika. Tak przygotowaną galaretkę przetrzyj przez drobne sito (jeśli nie masz czasu, możesz owoce zblendować, ale wówczas galaretka nie będzie przeźroczysta). Przełóż wszystko z powrotem do garnka i jeszcze raz zagotuj. Dodaj agar i dokładnie wymieszaj.
Teraz sięgnij po wybrane wcześniej miski, półmiski, salaterki – naczynia, w których chcesz podać gotową galaretkę i przelej owocową masę. Zaczekaj, aż ostygnie, włóż do lodówki i pozostaw do stężenia.
Kiedy wiesz już jak zrobić domową galaretkę, zastanów się jeszcze, z czym ją podać. Możesz pozostawić deser po prostu w salaterkach i udekorować bitą śmietaną oraz owocami. Równie dobrze sprawdzi się też inna wersja: pokrojona w kryształki galaretka podana jako ozdoba ciast i ciasteczek.
Jak zrobić domową galaretkę z żelatyny?
Jak się robi galaretkę w domowej, tradycyjnej wersji? Do wyboru masz nie tylko przepis z agarem. Równie pyszny deser przyrządzisz z dodatkiem żelatyny.
Jak zrobić galaretkę z żelatyny i owoców? Potrzebne będą:
- ulubione owoce;
- dowolny słodzik (cukier, erytrytol itp., przydaje się, zwłaszcza jeśli używasz kwaśnych owoców);
- woda;
- żelatyna.
Owoce obierz i, jeśli trzeba, pokrój na mniejsze kawałki. Włóż do rondelka, zalej wodą i zagotuj. Dodaj wybrany słodzik, a potem gotuj przez ok. 10 minut. Przecedź przez sito.
Żelatynę rozpuść w zimnej wodzie i dodaj do owoców. Dokładnie wymieszaj. Gorącą galaretkę z żelatyny przełóż w wybrane miski i misy kuchenne i zaczekaj, aż przestygnie. Włóż do lodówki, pozostaw do stężenia. W międzyczasie przygotuj łyżki i łyżeczki, którymi potem będziesz zajadał galaretkę!
Ile żelatyny do galaretki owocowej?
Zastanawiasz się ile żelatyny do galaretki owocowej dodawać, aby miała ona odpowiednią konsystencję i szybko stężała? Ogólna zasada mówi o tym, by używać ok. 3 łyżeczek żelatyny na każde 0,5 litra płynów.
Jeśli jednak zależy Ci na wyjątkowo stałej konsystencji galaretki (bo np. będziesz serwował ją w upalny dzień), ilość tę możesz zwiększyć. Ile żelatyny do galaretki użyć w takim przypadku? Możesz wykorzystać nawet 4 łyżeczki żelatyny na 0,5 litra soku owocowego.
Galaretka z mrożonych owoców
Czy można przygotować galaretkę z mrożonych owoców? Oczywiście! Zazwyczaj powstaje ona nawet szybciej niż wersja ze świeżymi owocami. Jak przygotować ten pyszny deser?
Do galaretki z mrożonymi owocami potrzebujesz:
- dowolnych mrożonych owoców;
- odrobiny słodzika;
- wody;
- żelatyny.
Przydatne okazują się także miarki kuchenne, dzięki którym o wiele łatwiej dobrać odpowiednią ilość składników.
Na początek zmiksuj mrożone owoce do galaretki na gładki mus (nie musisz ich wcześniej rozmrażać!). Następnie przełóż połowę owoców do rondelka lub garnuszka i zagotuj. Dodaj cukier lub inny słodzik i wymieszaj. Zdejmij garnek z palnika. Dodaj resztę owocowego musu oraz żelatynę rozrobioną w wodzie. Dokładnie zamieszaj i przełóż do pucharków lub salaterek, a potem umieść je w lodówce. Galaretka z owocami mrożonymi będzie gotowa, kiedy dobrze stężeje.
Jakich owoców nie dodawać do galaretki?
Czy wiesz, że niektóre owoce nie nadają się do przyrządzania galaretek? To te, w których znajdują się enzymy sprawiające, że galaretka nie tężeje. Nie używaj więc ich ani do przyrządzania domowej galaretki, ani jako dodatku do galaretek ze sklepu – pyszny deser w tym przypadku okaże się katastrofą!
Jakich owoców nie dodawać do galaretki? Na szczęście nie ma ich zbyt wielu. Do tej grupy należą jedynie: kiwi, papaja, ananas i mango. Jeśli masz już jednak je w domu i planowałeś wykorzystać je do przygotowania galaretki, możesz ewentualnie spróbować dodać je po wcześniejszym dokładnym sparzeniu wrzątkiem. Wciąż jednak Twoja galaretka będzie tężała dłużej niż w przypadku wykorzystania innego rodzaju owoców.
Domowa galaretka to pyszny deser, który zasmakuje każdemu z Twoich domowników i gości. Śmiało więc przyrządzaj ją nie tylko na dziecięce uroczystości, ale także do popołudniowej kawy! Na pewno szybko zniknie z pucharków i salaterek.
Czytaj także:
- Sernik na zimno bez pieczenia – poznaj nasz przepis
- Co zrobić, gdy dżem jest zbyt rzadki?
- Jak zrobić krem do tortu? Różne sprawdzone przepisy na masy do tortów!
- Jak zrobić dżem z gruszek?
- Przepis na ciasto czekoladowe z truskawkami
- Przekąski na Halloween – 10 przepisów
- Jak zrobić pyszny sernik z malinami? 3 przepisy
- Niesamowicie apetyczny sernik z mango. Ten przepis podbije Twoje serce!
- Jak zrobić dżem z dyni?
- Maliny w diecie – dlaczego warto i co z nich zrobić?
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej