Jak obliczyć, ile litrów ma garnek?

Porady 5.01.2022

Jak obliczyć, ile litrów ma garnek?

Niekiedy kupując zestaw garnków, pozbywasz się opakowania producenta z opisami pojemności produktów. Czasem trudno sobie przypomnieć, jaką objętość mają nasze naczynia. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak obliczyć, ile litrów ma garnek.

Metodą chałupniczą, wymagającą większej aktywności, będzie wykorzystanie innego naczynia lub pojemnika, którego wymiary są Ci znane. Może to być butelka po wodzie mineralnej o pojemności np. 0,5 litra. Wówczas napełniasz butelkę wodą i tak długo wlewasz wodę do garnka, aż go zapełnisz. Przy okazji liczysz, ile takich butelek wlałeś do naczynia. Na koniec mnożysz liczbę wlanych butelek przez objętość jednej. Jeżeli wlałeś 4 półlitrowe butelki np. do garnka do płyty ceramicznej, ma on pojemność 2 litrów.

Czytaj także: Jaki garnek do gotowania mleka wybrać? 7 podpowiedzi

Zamiast butelki możesz wykorzystać także inny garnek, np. garnek na indukcję, o ile wiesz, jaką ma pojemność. Działanie jest tu analogiczne do przedstawionego wyżej.

Jak jeszcze obliczyć, ile litrów ma garnek? W tym celu możesz zastosować akcesoria i przybory kuchenne, np. zestaw 4 miarek kuchennych Plastic Forte 60 ml 80 ml 125 ml 250 ml mix kolorów i z ich wykorzystaniem odmierzyć pojemność garnka.

Czytaj także:

Jak obliczyć pojemność garnka?

Warto wiedzieć, jaką pojemność ma naczynie, w którym chcesz gotować smaczne potrawy, chociażby dlatego, że dzięki temu łatwiej zaplanujesz, ile porcji jesteś w stanie przygotować w konkretnym garnku pojedynczym. Jednakże wlewanie wody czy innego produktu może być kłopotliwe, a nawet prowadzić do marnotrawstwa.

Jak obliczyć objętość garnka w szybki sposób? Zwykle tego typu akcesoria kuchenne mają okrągłe dno. Wówczas przydatny okaże się wzór znany z lekcji matematyki: V = πr²h.

Teraz należy dokonać pomiarów konkretnych części garnka. Zmierz średnicę i podziel ten odcinek na 2. W tym celu odwróć garnek do góry dnem i zmierz długość podstawy garnka – odcinek przechodzący przez jego środek. Połowa tej wartości będzie „r”, czyli promieniem we wskazanym wzorze. Pozostaje określić teraz wysokość garnka, a więc „h”. Możesz to zrobić, mierząc miarką odcinek od dna garnka do miejsca, do którego zwykle wlewasz wodę.

Czytaj także: Jak sprawdzić, czy garnek jest na indukcję?

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile litrów dania w praktyce możesz ugotować w garnku, musisz pamiętać o tych kilku centymetrach luzu, których nie należy wliczać. Nigdy przecież nie zalewasz np. garnka ze stali nierdzewnej po brzegi, ponieważ jest to dość niepraktyczne. Gotowana substancja może łatwo się wylać. Pamiętaj, by pod π podstawić liczbę 3,14. Teraz należy umieścić uzyskane wartości we wzorze.

Przykładowo:

Średnica wynosi 20 cm. Wartość „r” wynosi więc 10 cm, a wartość „h” 15 cm. Całe działanie będzie wyglądać następująco:

V = 3,14 x (10 cm)2 x 15 cm

V = 3,14 x 100 cm2 x 15 cm

V = 4 710 cm3

 

Jak obliczyć pojemność garnka w litrach? Otrzymany wynik należy zamienić na litry. Można zrobić to w dość prosty sposób. Najpierw cm3 zamień na decymetry, a z kolei te na litry. Poniżej przelicznik konkretnych jednostek:

1 cm3 = 0,001 dm3

1 dm3 = 1000 cm3

1 dm3 = 1 litr

Jak obliczyć litraż garnka? Przekształćmy jednostki z cm3 na litry, dzieląc uzyskaną wartość w cm3 przez 1000 lub mnożąc przez 0,001. W efekcie:

4 710 cm3 = 4,71 dm3 = 4,71 l

W garnku o wskazanych wymiarach zmieści się właśnie tyle litrów.

Czytaj także:

Garnek 24 cm – ile to litrów?

Czy da się określić pojemności garnka, znając tylko jego średnicę, np. 24 cm i wskazać, ile to litrów? Niestety, do obliczenia pojemności potrzebna będzie nam również wysokość, czyli „h” ze wzoru matematycznego. Pomimo takiej samej średnicy garnka zupełnie inną pojemnością wyróżniają się garnki wysokie, a inną garnki niskie. Chcąc więc dowiedzieć się, ile litrów ma garnek o średnicy 24 cm, najpierw podziel średnicę na dwa, a potem zmierz dodatkowo jego wysokość. Następnie podstaw do wzoru wskazanego powyżej.

Czytaj także:

Garnek 20 cm – ile to litrów?

Podobnie jak w przypadku naczynia o średnicy 24 cm, sytuacja wygląda w określaniu pojemności garnka o średnicy 20 cm. Jeżeli chcesz wiedzieć, ile to litrów, podziel średnicę na 2 (ustalisz w ten sposób długość promienia), a potem po prostu zmierz wysokość naczynia. Przykładowo, garnki do gotowania na parze mogą mieć wskazaną średnicę i wysokość 10 cm, wówczas ich pojemność wyniesie dla większego garnka 4,52 litra, a dla mniejszego 3,14 litra. Z kolei gdy naczynia mają tę samą średnicę – co wcześniej wskazane, a ich wysokość wynosi np. 20 cm, wówczas ich pojemność przy promieniu 10 cm wyniesie około 6,2 l, a przy promieniu 12 cm – około 9 litrów.

Czytaj także: