Jak obliczyć, ile litrów ma garnek?

Jak obliczyć, ile litrów ma garnek?
Niekiedy kupując zestaw garnków, pozbywasz się opakowania producenta z opisami pojemności produktów. Czasem trudno sobie przypomnieć, jaką objętość mają nasze naczynia. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak obliczyć, ile litrów ma garnek.
Metodą chałupniczą, wymagającą większej aktywności, będzie wykorzystanie innego naczynia lub pojemnika, którego wymiary są Ci znane. Może to być butelka po wodzie mineralnej o pojemności np. 0,5 litra. Wówczas napełniasz butelkę wodą i tak długo wlewasz wodę do garnka, aż go zapełnisz. Przy okazji liczysz, ile takich butelek wlałeś do naczynia. Na koniec mnożysz liczbę wlanych butelek przez objętość jednej. Jeżeli wlałeś 4 półlitrowe butelki np. do garnka do płyty ceramicznej, ma on pojemność 2 litrów.
Czytaj także: Jaki garnek do gotowania mleka wybrać? 7 podpowiedzi
Zamiast butelki możesz wykorzystać także inny garnek, np. garnek na indukcję, o ile wiesz, jaką ma pojemność. Działanie jest tu analogiczne do przedstawionego wyżej.
Jak jeszcze obliczyć, ile litrów ma garnek? W tym celu możesz zastosować akcesoria i przybory kuchenne, np. zestaw 4 miarek kuchennych Plastic Forte 60 ml 80 ml 125 ml 250 ml mix kolorów i z ich wykorzystaniem odmierzyć pojemność garnka.
Czytaj także:
- Garnek do gotowania na parze – dlaczego warto go mieć? 5 powodów
- Jak wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej? 4 porady i fakty
Jak obliczyć pojemność garnka?
Warto wiedzieć, jaką pojemność ma naczynie, w którym chcesz gotować smaczne potrawy, chociażby dlatego, że dzięki temu łatwiej zaplanujesz, ile porcji jesteś w stanie przygotować w konkretnym garnku pojedynczym. Jednakże wlewanie wody czy innego produktu może być kłopotliwe, a nawet prowadzić do marnotrawstwa.
Jak obliczyć objętość garnka w szybki sposób? Zwykle tego typu akcesoria kuchenne mają okrągłe dno. Wówczas przydatny okaże się wzór znany z lekcji matematyki: V = πr²h.
Teraz należy dokonać pomiarów konkretnych części garnka. Zmierz średnicę i podziel ten odcinek na 2. W tym celu odwróć garnek do góry dnem i zmierz długość podstawy garnka – odcinek przechodzący przez jego środek. Połowa tej wartości będzie „r”, czyli promieniem we wskazanym wzorze. Pozostaje określić teraz wysokość garnka, a więc „h”. Możesz to zrobić, mierząc miarką odcinek od dna garnka do miejsca, do którego zwykle wlewasz wodę.
Czytaj także: Jak sprawdzić, czy garnek jest na indukcję?
Jeżeli chcesz wiedzieć, ile litrów dania w praktyce możesz ugotować w garnku, musisz pamiętać o tych kilku centymetrach luzu, których nie należy wliczać. Nigdy przecież nie zalewasz np. garnka ze stali nierdzewnej po brzegi, ponieważ jest to dość niepraktyczne. Gotowana substancja może łatwo się wylać. Pamiętaj, by pod π podstawić liczbę 3,14. Teraz należy umieścić uzyskane wartości we wzorze.
Przykładowo:
Średnica wynosi 20 cm. Wartość „r” wynosi więc 10 cm, a wartość „h” 15 cm. Całe działanie będzie wyglądać następująco:
V = 3,14 x (10 cm)2 x 15 cm
V = 3,14 x 100 cm2 x 15 cm
V = 4 710 cm3
Jak obliczyć pojemność garnka w litrach? Otrzymany wynik należy zamienić na litry. Można zrobić to w dość prosty sposób. Najpierw cm3 zamień na decymetry, a z kolei te na litry. Poniżej przelicznik konkretnych jednostek:
1 cm3 = 0,001 dm3
1 dm3 = 1000 cm3
1 dm3 = 1 litr
Jak obliczyć litraż garnka? Przekształćmy jednostki z cm3 na litry, dzieląc uzyskaną wartość w cm3 przez 1000 lub mnożąc przez 0,001. W efekcie:
4 710 cm3 = 4,71 dm3 = 4,71 l
W garnku o wskazanych wymiarach zmieści się właśnie tyle litrów.
Czytaj także:
Garnek 24 cm – ile to litrów?
Czy da się określić pojemności garnka, znając tylko jego średnicę, np. 24 cm i wskazać, ile to litrów? Niestety, do obliczenia pojemności potrzebna będzie nam również wysokość, czyli „h” ze wzoru matematycznego. Pomimo takiej samej średnicy garnka zupełnie inną pojemnością wyróżniają się garnki wysokie, a inną garnki niskie. Chcąc więc dowiedzieć się, ile litrów ma garnek o średnicy 24 cm, najpierw podziel średnicę na dwa, a potem zmierz dodatkowo jego wysokość. Następnie podstaw do wzoru wskazanego powyżej.
Czytaj także:
Garnek 20 cm – ile to litrów?
Podobnie jak w przypadku naczynia o średnicy 24 cm, sytuacja wygląda w określaniu pojemności garnka o średnicy 20 cm. Jeżeli chcesz wiedzieć, ile to litrów, podziel średnicę na 2 (ustalisz w ten sposób długość promienia), a potem po prostu zmierz wysokość naczynia. Przykładowo, garnki do gotowania na parze mogą mieć wskazaną średnicę i wysokość 10 cm, wówczas ich pojemność wyniesie dla większego garnka 4,52 litra, a dla mniejszego 3,14 litra. Z kolei gdy naczynia mają tę samą średnicę – co wcześniej wskazane, a ich wysokość wynosi np. 20 cm, wówczas ich pojemność przy promieniu 10 cm wyniesie około 6,2 l, a przy promieniu 12 cm – około 9 litrów.
Czytaj także:
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej