Jak zrobić ziemniaki z ogniska?

Porady 14.07.2021

Ziemniaczki z ogniska

 
Ziemniak z ogniska ma niezwykły smak, który łączy w sobie wszystkie najprzyjemniejsze wspomnienia związane z latem. Jeśli wyjeżdżaliście na biwaki lub wspólnie z najbliższymi robiliście ogniska na wsi, wiecie doskonale, o czym mówimy. Kartofle z ogniska to przysmak, choć są niezwykle proste do przygotowania. Do ich przygotowania musicie mieć odpowiednie ziemniaki na ognisko. To ziemniaki typu A, które charakteryzują się twardą, zwięzłą strukturą i dużą wilgotnością, choć niewielką zawartością skrobi. Najczęściej znajdziecie je w sklepie jako ziemniaki sałatkowe. To odmiany Denar, Vineta i Dita. Oczywiście by zrobić idealne ziemniaki z ogniska, warto przygotować także akcesoria do grilla oraz nóż. Maszynka do krojenia ziemniaków lub szatkownice mogą także się przydać, jednak najczęściej ziemniaki z ogniska pieczone są w całości. Dlatego przydatna będzie folia aluminiowa, w którą zawiniecie kartofelki. Nie jest jednak konieczna – ziemniaki wkłada się także bezpośrednio do ogniska, by lepiej poczuć ich smak.
 

Jak upiec ziemniaki w ognisku?

 
Jak piec ziemniaki w ognisku? Najprościej jest oczywiście zakopać je w żarze ogniska i odczekać około 40 minut, by zrobiły się miękkie w środku. Pieczenie ziemniaków w ognisku jest bajecznie proste, choć wymaga cierpliwości. A tej czasami nam brakuje, gdy jesteśmy wyjątkowo głodni. Dlatego z pomocą mogą przyjść kociołki myśliwskie, w których zrobicie inne dania. Jeśli nie wiecie, jak się z nim obchodzić, koniecznie sprawdźcie nasz artykuł Kociołek myśliwski – jak przygotować go do użycia i w nim gotować? . Zobaczcie także, jak zrobić kociołek na ognisku – ta wiedza z pewnością Wam się przyda. W Waszych akcesoriach powinny znaleźć się także patelnia i deska kuchenna, które pomogą Wam w przygotowaniu prawdziwej ogniskowej uczty. Oczywiście mowa o patelni grillowej. Nie wiecie, jak z niej korzystać? Sprawdźcie nasz tekst Jak smażyć na patelni grillowej?. Wiecie już, jak zrobić ziemniaki w ognisku. Teraz musicie dowiedzieć się, jak je przyprawić.
 

Jak przyprawić ziemniaki z ogniska?

 
Czy ziemniaki z ogniska w ogóle potrzebują jakichkolwiek przypraw? Niekoniecznie. Wychodzimy z założenia, że ziemniak sam w sobie ma tak niesamowity smak, że najchętniej zajadalibyśmy go bez dodatków. Jednak wiemy, że niektórzy lubią trochę poeksperymentować. Przygotujcie swoje przyprawniki, oto kilka pomysłów na ziemniaki z ogniska. Może Wam się przydać przyprawa do ziemniaków z grilla, którą nakłada się bezpośrednio na zrobione już kartofelki. Jednak możecie obtoczyć ziemniaczki w przyprawie jeszcze przed pieczeniem. Wtedy warto zrobić je w folii – najpierw lekko nawilżyć oliwą, a później wetrzeć zioła prowansalskie lub koperek. Będzie pysznie! A jeśli zastanawiacie się, „Co można upiec na ognisku?”, zajrzyjcie do naszego tekstu na blogu.
 

Ziemniaki z ogniska w folii

 
No dobrze, ale jak przygotować ziemniaki na ognisko z użyciem folii aluminiowej? Tak przecież robi się ziemniaki z grilla! Owszem, jednak w ten sposób również możecie przygotować kartofelki w ognisku. Musicie je umyć, wyszorować, a następnie także zakopać w żarze. Różnica w smaku jest niewielka. Macie jednak pewność, że ziemniak jest czysty. Ziemniaki z ogniska bez folii są zanurzone bezpośrednio w żarze, a nie wszystkim to odpowiada.
 

Ile piec ziemniaki w ognisku?

 
Jak długo piec ziemniaki w ognisku? Tak długo, aż będą miękkie. Zwykle to około 40 minut, jednak wiele zależy od wielkości kartofelków. A co w sytuacji, w której ziemniaki z ogniska nie zostaną od razu spałaszowane? Poznajcie zasady przechowywania warzyw i owoców.
 
Kochamy ziemniaki z ogniska. Ile czasu ich nie jedliście? My latem najchętniej codziennie urządzalibyśmy paleniska i grille. Na szczęście nie tylko ziemniaczki w takich warunkach smakują najlepiej. Zobaczcie, jakie warzywa na grilla sprawdzą się najlepiej. A jeśli ziemniaki wolicie w innym wydaniu, poznajcie dania jednogarnkowe z ziemniaków, które przygotujecie błyskawicznie! Jeśli chodzi o temat ziemniaków, mamy dla Was także inne poradniki z nim związane: