Kotlet pożarski - podstawowy przepis

Porady 12.02.2024

Kotlety pożarskie to klasyczne danie, które zachwyca smakiem i prostotą przygotowania. Ich nazwa wzięła się od dawnego zwyczaju spożywania ich przez żołnierzy w czasie kampanii napoleońskich, ale dziś stanowią one nieodłączny element kuchni wielu krajów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tradycyjnemu przysmakowi, zgłębiając tajniki jego przygotowania i odkrywając różnorodne sposoby serwowania. Gotowi na kulinarne odkrycia? Zapraszam do lektury!

Co to jest kotlet pożarski?

Kotlet pożarski — co to? Odpowiedź na pytanie, co to jest kotlet pożarski jest prosta— to potrawa mięsna, której korzenie sięgają kuchni rosyjskiej. Kotlet pożarski przypomina klasycznego mielonego, chociaż powstaje z siekanego lub mielonego mięsa drobiowego — wraz z bułką tartą i innymi składnikami.

Kotlet pożarski został wymyślony w XIX wieku, a za jego autora uważa się rosyjskiego karczmarza o nazwisku Pożarski. Według jednego z podań to właśnie on przygotował kotleta siekanego z drobiu i panierki dla cara Mikołaja I, który tak zachwycił się tym daniem, że wprowadził je na swój dwór. 

Inne źródła mówią, że kotlet pożarski wymyślił już kucharz dworski Aleksandra I, a w jego skład wchodziło mięso cielęce i drób. Kotlet pożarski szybko zrobił karierę w państwach ościennych, także w Polsce. Jeszcze w XIX wieku spotkać go można było w wieku restauracjach oraz książkach kucharskich, dziś cieszy się znacznie mniejszą popularnością. 

Jak się robi kotlet pożarski? 

Jak zrobić kotlet pożarski? Przygotowanie tego pysznego dania nie jest trudne. Tłuczkiem do mięsa rozbija się filet z kurczaka, a potem sieka się go drobno tasakiem (odpowiedni do tego model znajdziesz w kategorii noże pojedyncze), a potem miesza z dodatkiem namoczonej bułki, jajka i bułki tartej oraz podstawowymi przyprawami z przyprawnika, solniczki i pieprzniczki. O wiele popularniejszym (bo prostszym i szybszym) rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie mielonej piersi kurczaka. Filet wystarczy rozdrobnić w blenderze, co zajmuje znacznie mniej czasu niż ręczne siekanie.

Dziś kotlet formuje się w podłużny, spłaszczony kształt, niegdyś formowano go na kształt udka kurczaka, do którego czasem wkładano nawet kość. Tak przygotowany kotlet panieruje się, a potem smaży się na dobrej jakości patelni (np. patelni stalowej, patelni grillowej lub patelni ceramicznej do smażenia z mniejszą ilością tłuszczu) na złocisty kolor i podaje w towarzystwie sosu, najczęściej pieczarkowego. 

Bardzo ważnym elementem całego procesu jest samo smażenie kotleta, a w zasadzie używany do tego tłuszcz — warto użyć miękkiego masła wyciągniętego prosto z maselniczki (maselniczki i maselnice znajdziesz u nas w najlepszych cenach) wymieszanego z oliwą, aby nie spalić nadmiernie panierki kotleta.

Kotlet pożarski —składniki

Jak przygotować pyszny kotlet pożarski drobiowy? Kluczem do uzyskania idealnego smaku drobiowego kotleta pożarskiego są świeże składniki! Podstawowym składnikiem jest oczywiście mięso drobiowe (np. kurze lub indycze). Jeśli decydujemy się na ręczne siekanie, mięso to powinno być odpowiednio ponakłuwane lub rozbite (przydatny może okazać się nakłuwacz do mięs), a dopiero potem posiekane. W ten sposób rozbite zostaną wszystkie ścięgna i żyłki. 

Kolejnym istotnym składnikiem jest czerstwa bułka, którą należy namoczyć w mleku. Namoczone w mleku pieczywo spulchni mięsną masę, nadając jej lekkości. Do kotletów należy dodać także jajko oraz panierkę zrobioną z bułki tartej i grzanek o nieco większych rozmiarach. Wybór odpowiedniej panierki ma duże znaczenie dla smaku i wyglądu potrawy — może być to wysuszona i rozdrobniona bagietka lub japońska panierka panko.

Co jeszcze dodać do kotletów? Nie można zapomnieć o dodaniu do nich przypraw i ziół. Świeżo zmielony pieprz i inne przyprawy z młynka i moździerza, granulowany czosnek, czy zioła takie jak lubczyk czyż majeranek nadadzą kotletom wyjątkowego smaku i aromatu. Staraj się odmierzać przyprawy precyzyjnie przy pomocy miarki kuchennej lub wagi — zbyt duża ilość przypraw może zdominować smak delikatnego mięsa.

Kotlety pożarski — przepis krok po kroku

Chcesz poznać oryginalny przepis na kotlet pożarski? To doskonale trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na prawdziwy kotlet pożarski, którego nie powstydziłby się żaden szef kuchni. Chwytajcie patelnie, noże, łopatki i łyżki kuchenne w dłoń i do dzieła! 

Składniki:

500 g fileta z kurczaka

1 jajko

1 czerstwa bułka namoczona w mleku

60 g panierki panko

40 g bułki tartej

40 g masła

30 ml oliwy 

Sól

Świeżo mielony pieprz

Patelnia z nieprzywierającą powłoką (znajdziesz ją wśród naszych zestawów patelni)

Miska lub misa kuchenna o większej pojemności

Deska do krojenia

Tłuczek do mięsa

Tasak

Nóż

Ścierka lub ściereczka kuchenna

Folia spożywcza

Sposób przygotowania:

Mięso starannie oczyść i ułóż na desce. Tłuczek owiń cieniutką ścierką, a potem folią spożywczą i zacznij rozbijanie mięsa. Tak przygotowane, spulchnione mięso posiekaj i wrzuć do miski. Następnie przypraw solą i pieprzem, dodaj jajko i bułkę wymoczoną w mleku, a potem dokładnie wszystko wymieszaj. Z masy uformuj kotlety, a następnie obtocz je w klasycznej bułce tartej wymieszanej z panko. Na patelni rozgrzej olej wraz z masłem, a następnie usmaż na niej kotlety z obu stron na złoty kolor. Gotowe kotlety pożarskie podaj z domowym sosem pieczarkowym w towarzystwie świeżej surówki. Życzymy smacznego!

Czytaj także:

Kotlety mielone - jak je idealnie usmażyć?

Kotlety z kalafiora - wege alternatywa dla mielonego

Kotlety ziemniaczane - przepis

Kotlety jajeczne - przepis na pyszne kotlety z jajek

Kotlety siekane - jak je zrobić?

Jak zrobić schabowe? Najlepszy przepis!

Jak zrobić kotlety sojowe? 5 pomysłów na ten zapomniany produkt!

Jak rozmrozić mięso? 6 złotych rad od Tadar.pl

Co zrobić, żeby mięso było kruche i soczyste?

Jakie‌ ‌tłuszcze‌ ‌są‌ ‌zdrowe?‌