Jak zrobić omlet – przepisy na słodko, fit a nawet z warzywami!

Porady 4.05.2021


Patelnia do omletu – którą wybrać?

Wszystko zaczyna się od wyboru składników, dodatków oraz patelni. Do omletu bardzo rzadko stosuje się takie do naleśników, zwłaszcza jeśli chcesz, aby był puszysty. Warzywa lub owoce dodawane wprost na patelnię także łatwiej wmieszać i skomponować z omletem jeśli ma ona wysoki brzeg. Patelnia do omletu nie może być jednak zbyt głęboka! Jaką zatem wybrać? Wbrew pozorom modeli, które będą nadawały się do smażenia omletów na słodko lub wytrawnych jest całkiem sporo. Szczególnie polecamy:
 
  • Patelnie z powłoką zapobiegającą przywieraniu (omlet się nie przypali i łatwo przełożysz go wprost na talerz)
  • Klasyczne, okrągłe patelnie o średnicy 20 cm i większej (mierz rozmiar na swój apetyt)
  • Patelnie z pokrywką (niezastąpione przy tworzeniu naprawdę puszystych omletów i sprawiające, że posiłek będzie równomiernie ścięty i dobrze nawilżony)
 


Jak się robi szybki omlet?

Najprostszy przepis, jaki możesz wykorzystać, robiąc omlet, to ten z kilkoma składnikami wymieszanymi w kilka chwil. Jak zapewne wiesz, jajka ścinają się bardzo szybko, a więc wystarczy ci kilka minut, aby zrobić omlet na śniadanie lub kolację. Nikt nie będzie zbyt długo czekać na coś pysznego i domowego. Omlety to także prosty sposób na wykorzystanie resztek składników z innych potraw, jak np. warzywa lub świeże owoce. Chcąc zrobić szybki omlet, musisz jedynie:
 
  • Wbić przynajmniej 2 jajka do miseczki, lekko je posolić, dodać szczyptę zmielonego pieprzu i rozbełtać rózgą kuchenną dodając w trakcie łyżkę zimnego mleka
  • Rozgrzać na patelni odrobinę masła
  • Wlać rozbełtane jajka na patelnię i smażyć na średniej mocy palnika pod przykryciem
  • Podawać z wybranymi dodatkami, gdy brzegi szybkiego omletu z patelni będą lekko zarumienione (można pod koniec smażenia odwrócić na chwilę na drugą stronę)
 


Puszysty omlet – sprawdzony przepis

Zrobienie naprawdę puszystego omletu na patelni wymaga nieco więcej wysiłku, ale efekt jest naprawdę apetyczny. Znowu będą potrzebne jajka. Tym razem obędzie się jednak bez dodatku mleka. Sposób jest właściwie równie prosty, zwłaszcza gdy masz patelnię non-stick z pokrywką. Przepis na puszyste omlety będzie wymagał od ciebie również użycia miksera lub rózgi kuchennej. Dlaczego? Jak zrobić puszysty omlet, który zachwyci bliskich i podniebienie? Najprostszy sposób, by to osiągnąć krok po kroku, wymaga:
 
  • Przygotowania sobie dwóch misek i rozpoczęcia od oddzielenia żółtek od białek (najlepiej 4 jajka, rozmiar M)
  • Żółtka rozbełtaj dokładnie z dodatkiem soli i pieprzu
  • Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli (jeśli masz zamiar robić omlet bez mleka na słodko, to gdy białka będą sztywne, wmiksuj w nie jeszcze łyżeczkę cukru)
  • Rozbełtane żółtka z przyprawami wylej na rozgrzaną i lekko natłuszczoną patelnię, a następnie smaż aż całość się zetnie
  • Na ścięty i cienki omlet z żółtek wyłóż i równo rozprowadź sztywną pianę z białek, a potem nakryj pokrywką
  • Zostaw omlet pod przykryciem na ok. 5 minut (na średniej mocy palnika), aby zgromadzona wewnątrz para wodna równomiernie ścięła białkową kołderkę
  • Ścięty, wysoki i puszysty omlet przełóż na talerz, odwracając nad nim patelnię lub nakrywając ją talerzem i obracając całość o 180 stopni (bez trudu można zauważyć podział warstw omletu – jeśli jest duży przekrój go na pół i złóż w naprawdę puszysty omlet)
  • Podawaj np. polany syropem klonowym i z dżemem malinowym
 


Omlety na słodko – jak się robi?

Jeśli chcesz zrobić go na śniadanie i masz przynajmniej 2 jajka, to wszystko powinno się udać w zaledwie parę chwili. Do stworzenia pysznego omletu na słodko potrzeba poza jajkami: 4 łyżki mleka, 3 łyżki mąki pszennej, 1 łyżkę cukru, łyżeczkę cukru wanilinowego i łyżkę masła. Wybór dodatków pozostawiamy tobie. My proponujemy wykorzystanie serka śmietankowego i powideł. Co dalej? Omlety na słodko z podanych proporcji składników zrobisz w następujący sposób:
 
  • Oddziel żółtka od białek
  • Utrzyj żółtka z cukrem oraz cukrem wanilinowym
  • Wymieszaj żółtka z cukrem z mlekiem i mąką
  • Z białek ubij mikserem sztywną pianę
  • Z pomocą łyżki lub rózgi połącz białka z żółtkami (białka dodawaj do żółtek)
  • Ustaw pod patelnią mały płomień i rozgrzej na niej przygotowane masło
  • Wlej masę jajeczną i smaż przez ok. 3-4 minuty, a następnie odwróć słodki omlet na drugą stronę i smaż 2 minuty
 



Omlet z bananem na kolację

Banan bardzo dobrze pasuje do omletu. Im dojrzalszy, tym lepszy. Wykorzystanie go jest bardzo proste. Możesz po prostu zmiksować owoc. Możesz stworzyć z niego pyszny krem bananowy z dodatkiem serka mascarpone (taki jak do tortu). Najprościej będzie jednak pokroić banana na cienkie krążki. Gdy już wlejesz mieszankę jajeczną na rozgrzaną patelnię, zatop w niej po prostu kawałki owocu. Taki omlet z bananem na kolację (lub śniadanie) zrobisz w kilka minut!
 



Omlet z jabłkiem

Kawałki jabłka można zatopić w klasycznym omlecie, ale my wolimy nieco inny przepis. Wystarczy pokroić w kostkę i obrać dwa jabłka, a następnie dusić przez jakiś czas w rondelku do momentu aż zmiękną. Potem dodajesz łyżkę cukru i czekasz aż się skarmelizuje, a na koniec pół łyżeczki cynamonu. Tak właśnie najprościej zrobić jesienny omlet z jabłkiem, a właściwie z cynamonowym musem jabłkowym).
 



Omlet z owocami lub z dżemem

Jak zrobić omlet z dżemem? Przepis na takie danie jest prostszy, niż myślisz. Konfiturę nie musisz dodawać do masy na omlet. Podobnie jak owoce, użyj jej po prostu do ozdobienia posiłku, np. rozsmarowując powidła śliwkowe na całej powierzchni omletu. Takie omlety z owocami lub z dżemem dobrze komponują się również z dodatkiem serka śmietankowego. Wystarczy cienko posmarować i złożyć na pół!
 



Omlet czekoladowy na śniadanie

Do jego zrobienia wykorzystaj małą patelnię nieprzywierającą oraz nasz przepis na omlet na słodko. Dzięki temu będzie nie tylko czekoladowy, ale i puszysty. Jedyne co musisz zrobić to uzupełnić przepis o ½ łyżeczki kakao oraz 2-3 kostki ulubionej czekolady – po prostu dobrze ją schłodź, pokrój na małe kawałki i dodaj razem z kakao podczas mieszania sztywnej piany z białek ze słodkimi żółtkami.
 



Omlet z truskawkami

Słodki omlet czekoladowy wyśmienicie smakuje… z truskawkami. Dzięki kontrastowi kolorów wygląda również bardzo apetycznie. Owoce możesz użyć w całości lub zrobić z nich sos. Warto również uzupełnić podawany omlet z truskawkami o domową i lekko słodką bitą śmietanę, czy też śmietankowy krem z mascarpone.
 



Omlety biszkoptowe

Najlepszy omlet biszkoptowy jest jednocześnie bardzo prosty do zrobienia. Należy zacząć od ubicia na sztywno 2 białek z 2 łyżeczkami cukru (dosładzamy, gdy piana jest już bardzo gęsta). Następnie musisz dodać 2 rozbełtane żółtka oraz 2 łyżeczki mąki pszennej i BARDZO delikatnie wymieszać. Smaż na maśle pod przykryciem i na średniej mocy palnika – z obu stron, po 4 minuty na każdą!
 



Omlet wytrawny nie tylko z warzywami

Zwykle omlet składa się na pół, ale w przypadku naszej ulubionej wersji wytrawnej podaje się go w formie okrągłego placka. To taka włoska wersja tego dania, która w ogólnej świadomości kulinarnej znana jest szerzej pod nazwą frittata. Jak zrobić taki omlet? Czym różni się frittata od klasycznego omletu z warzywami, jaki możesz przygotować, wykorzystując nasz szybki przepis na omlet? Zapisz sobie recepturę, a wszystko będzie jasne. W ten sposób zrobisz omlet-frittatę z warzywami i nie tylko. Grunt, że na słodko, na patelni non-stick i krok po kroku według tych kilku wskazówek!
 
  1. Zacznij od pokrojenia i podsmażenia składników, które mają znaleźć się w wytrawnym omlecie (np. cebula i boczek pokrojony w kostkę)
  2. Podsmażone dodatki zdejmij z patelni i zostaw do ostygnięcia
  3. W misce zbełtaj lekko jajka (przynajmniej 6 sztuk) razem z solą i pieprzem
  4. Podsmażone dodatki dodaj do zmieszanych jajek i wylej na gorącą patelnię natłuszczoną lekko masłem (najlepiej na taką, która ma 28 lub 30 cm średnicy)
  5. Smaż na małym ogniu przez 15 minut
  6. Następnie posyp z wierzchu tartym parmezanem, użyj pokrywki i poczekaj jeszcze chwilę, aż ser rozpuści się dzięki skumulowaniu gorącej pary wodnej.
 



Omlet ze szpinakiem

Możesz zrobić go w formie frittaty lub bardziej klasycznie, czyli wytrawny omlet z kilku jajek złożony na pół. W każdym przypadku zacznij od posiekania świeżych liści szpinaku i podsmażenia ich na patelni z dodatkiem masła, czosnku, soli, pieprzu, 2 łyżek mleka i zagęść łyżeczką mąki pszennej. Potem wystarczy usmażyć szybki omlet, wyłożyć na niego szpinakowy farsz i podawać na śniadanie, kolację lub lekki posiłek.
 



Omlet z pieczarkami

To jeden z naszych ulubionych omletów i świetny pomysł na kolację we dwoje. Farsz może być z samych pieczarek podsmażonych na maśle i doprawionych w ulubiony sposób. Możesz też pokusić się o pokrojenie ich tak jak na pizzę – przekrój od kapelusza po nóżkę – i zatopienie kilku kawałków w pierwszej fazie smażenia jajecznego omletu. Polecamy jednak wcześniej tak czy tak zarumienić pieczarki – najlepiej z cebulką!
 



Omlet z pomidorami

Ta wersja jest jedną z częściej przygotowywanych. Pomidory na omlet mogą być świeże lub suszone. Możesz zrobić z nich gęsty sos, którym posmarujesz omlet przed złożeniem na pół. Niektórzy smażą go po prostu ze wmieszanymi w jajko kawałkami pomidora. Nawet frittata z tartym parmezanem wychodzi pyszna z tym dodatkiem. Nie zapomnij tylko o przyprawach – omlet z pomidorami lubi wyrazisty smak i włoski aromat.
 



Omlet ze szparagami lub cukinią

Kolejny warzywny omlet, choć tym razem niezwykle sezonowy. Zwłaszcza korzystając z przepisu, w którym dodatkiem są świeże szparagi. Na szczęście nie ma w tym nic trudnego. Cukinię pokrój w kostkę lub przygotuj z niej talarki jak na chipsy. Jeśli zaś chodzi o szparagi, najpierw zgrilluj je, a następnie pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do włoskiej frittaty lub klasycznego omletu z warzywami robionego na klasycznej patelni!
 



Omlet hiszpański

Przepis na tortilla de patatas nie jest skomplikowany. Do zrobienia omletu hiszpańskiego potrzebujesz: małe i młode ziemniaki (300 g), cebulę (1 sztuka), jajka (4 sztuki, rozmiar L), mleko (500 ml), oliwę (200 ml), sól oraz pieprz do smaku. Cebulę kroisz w kostkę, ziemniaki w cienkie plasterki. Wrzucasz to na patelnię z rozgrzanym olejem i smażysz na głębokim tłuszczu przez minimum 15 minut. Po tym odcedzasz je i studzisz, a w misce ubijasz mleko z jajkami oraz solą i pieprzem. Chłodną cebulę i ziemniaki łączysz z rozbełtanymi jajkami i wlewasz na patelnie. Ustawiasz mały płomień, przykrywasz naczynie pokrywką i smażysz przez minimum kwadrans. Po tym czasie odwracasz i smażysz jeszcze 5 minut. Omlet hiszpański podaje się pokrojony w kliny, jak tartę np. posypany delikatnie świeżym szczypiorkiem.
 



Omlet z serem i szynką

Na śniadanie idealny. Smakuje w zasadzie jak jajecznica, ale jest bardziej puszysty. Wystarczy podsmażyć najpierw szynkę, potem dodać ją do rozbełtanego jajka, a na koniec posypać wierzch tartym serem i smażyć pod przykryciem, dopóki się nie rozpuści. Czyż to nie idealny omlet wytrawny na szybkie i pożywne śniadanie?
 



Omlet z kurkami

Jeśli nie wiesz, co zrobić, aby smażone kurki nie były gorzkie, koniecznie zagłęb się w nasze blogowe porady. Gdy już opanujesz całą instrukcję, podsmaż je na maśle w odpowiedni sposób. Kurki (pieprznik jadalny) sprawią, że grzybowy omlet będzie miał nie tylko piękny aromat, ale również smak. Taka frittata włoska cudownie smakuje z dodatkiem aromatu… koperku!
 



Omlet dietetyczny, czyli keto omlet fit!

Dieta ketogeniczna to taka, która rezygnuje z węglowodanów. Możesz zapytać więc w jaki sposób zrobić omlet na słodko (czyli najpopularniejszy!) i nie złamać zasad tego stylu żywienia. Dobre wieści są takie, że się da. Taki omlet zawiera mąkę, choć nie pszenną. Jego słodycz bazuje natomiast na odpowiednim doborze owoców. Dietetyczny omlet keto robi się z: jajek (2 sztuki), mąki migdałowej (1 i ½ łyżki), wanilii (wystarczy odrobina), śmietany kremówki 36%, stewii (2 krople) i soli (szczypta będzie w sam raz). Jak połączyć te składniki? Oto przepis na bazę dla keto omletu fit, a jednak na słodko!
 
  1. Śmietanę ubij i dosłodź stewią (możesz ją również pominąć).
  2. Najpierw ubij białka ze szczyptą soli, a potem połącz je z żółtkami.
  3. W kolejnym kroku wmieszaj wanilię i mąkę migdałową.
  4. Smaż na maśle, na wolnym ogniu – najpierw 4-5 minut, a po odwróceniu 2 minuty.
  5. Użyj bitej śmietany do wzbogacenia dietetycznego omletu keto po złożeniu go na pół na talerzu. Dodaj też owoce. Najlepsze będą maliny.
 


Jak się robi japoński omlet ryżowy?

Ten przepis jest w Polsce mało popularny, jednak w Japonii to jedno z ulubionych śniadań dzieci oraz wielu dorosłych. Są w nim jajka, sól, pieprz i smaży się go klasycznie na maśle. Można powiedzieć, że to taki omlet z pieczarkami, ale bez mąki. Zamiast niej jest… ryż! Dodaje się do niego także kurczaka, za to w ogóle nie ma w jego składzie mleka. Jak zrobić taki ryżowy i japoński omlet bez mleka i mąki? Przygotuj sobie: 2 duże jajka, 90 g białego, sypkiego ryżu, 50 g piersi z drobiowej, 3 pieczarki, ketchup, sól, pieprz i masło.
 



JAPOŃSKI OMLET RYŻOWY – PRZEPIS:

  1. Ryż ugotuj na miękko, odsącz i odstaw, aby przestygnął.
  2. Na maśle podsmaż pokrojone drobno mięso z kurczaka.
  3. Następnie dodaj na patelnię pokrojone w plasterki pieczarki i 2 łyżki ketchupu.
  4. Wszystko połącz ze sobą, a na koniec wymieszaj również z przestudzonym ryżem.
  5. Smaż, aż ryż się zarumieni.
  6. Teraz zbełtaj osobno białka i żółtka z jaj, a potem je połącz, doprawiając solą i pieprzem.
  7. Usmaż z jajek omlet.
  8. Przełóż dobrze ścięty omlet na talerz, wyłóż na niego farsz i zawiń całość.
  9. Udekoruj ketchupem i smacznego.
 



Omlet bez jajek z patelni

Dieta wegańska nie toleruje w posiłkach nie tylko mięsa, ale i wszystkich składników, które nie są pochodzenia roślinnego. Z tego względu osoby, które decydują się na ten system żywienia, nie jadają również jajek. Czy można zrobić dobry omlet bez jajek? Okazuje się, że tak! Użyjesz do tego tej samej patelni na indukcję lub gaz, co zwykle – okrągłej i klasycznie głębokiej (najlepiej z powłoką non-stick). Jakich składników potrzebujesz? Jak je połączyć? W jaki sposób zrobić wegański omlet bez jajek? Najłatwiejszy przepis to chyba ten, który udało się nam ostatnio wypróbować:
 
  • Przerób 2 banany na papkę (blenderem lub rozgnieć po prostu widelcem).
  • Następnie dodaj szklankę mąki pszennej, 2 łyżeczki brązowego cukru i 2 łyżki wody.
  • Składniki wymieszaj, a gdy uzyskasz gładką masę przełóż ją na rozgrzaną i lekko natłuszczoną patelnię.
  • Smaż kilka minut na średnim ogniu.
  • Odwróć omlet, gdy spód się zarumieni.
  • Podawaj posmarowany nugatem i obsypany cukrem pudrem.