Jaka herbata pomaga najlepiej na ból brzucha?

Porady 17.02.2023


Bolący żołądek, zgaga, mdłości i gazy – te przykre dolegliwości od czasu do czasu doskwierają każdemu. W przypadku ostrego bólu brzucha niezbędna będzie wizytą u lekarza.

Z innymi dolegliwościami (umiarkowanym bólem brzucha) można poradzić sobie także domowymi sposobami. Do najstarszych sposobów leczenia chorób układu pokarmowego należą ziołowe herbaty i napary.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaką herbatę pić, gdy męczą cię bóle brzucha, niestrawność, zaparcia lub wymioty, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Co pić jak boli żołądek?

Jaką herbatę pić na ból brzucha? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ dolegliwości bólowe mogą mieć różne źródła. Przy ostrych bólach brzucha, którym towarzyszą wymioty i gorączka, należy udać się do lekarza. Ziołowa herbata może być w takim wypadku niewystarczająca. Gdy dolegliwości bólowe są lekko odczuwalne, warto sięgnąć po ziołowy napar.

Ziołowe napary są w stanie zmniejszyć ból towarzyszący niestrawności i dyskomfort związany z innymi problemami trawiennymi, takimi jak zgaga, zaparcia, nudności i gazy.

Zioła stosowane przy problemach trawiennych wykazują właściwości przeciwskurczowe i przeciwzapalne, dzięki czemu są w stanie poprawić perystaltykę jelit, zmniejszyć wydzielanie soku żołądkowego, a nawet złagodzić objawy wrzodów żołądka. Jaka herbata jest dobra na ból brzucha? Odpowiedzi szukaj w kolejnym akapicie.

Jaka herbata pomaga na ból brzucha?

Jaka herbata pomaga na ból żołądka? Do najpopularniejszych ziół stosowanych na problemy trawienne należą mięta i rumianek.

Herbata miętowa na bóle brzucha zapewne kojarzy ci się z dzieciństwem i babcinymi sposobami na leczenie różnych przypadłości. Musimy przyznać, że babcie miały trochę racji. Mięta znana jest z właściwości poprawiających pracę żołądka i wątroby. Pijąc miętowe herbatki, wspomagasz wątrobę w wydzielaniu żółci i pobudzasz mięśnie gładkie jelit, polepszając ich perystaltykę. 

Rumianek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu świetnie sprawdza się w walce ze skurczami żołądka, biegunką czy zaparciami. Wypicie kubka rumianku pozwoli Ci cieszyć się zdrowym brzuchem, bez niestrawności i nudności. Nie tylko herbata rumiankowa pomaga na ból żołądka, równie skuteczne są herbatki na bazie czystka, kopru włoskiego, senesu czy mniszka lekarskiego. Jakie zioła na ból żołądka są najskuteczniejsze?

Ziołowe herbaty na ból brzucha – jakie są skuteczne

Zastanawiasz się, jaka herbata na ból brzucha będzie najlepsza? Przygotowaliśmy dla ciebie krótką charakterystykę każdego z ziół (poza wspomnianą wyżej miętą i rumiankiem), które może przydać się w walce ze stanami skurczowymi żołądka i innymi problemami z trawieniem. Warto polecić następujące substancje:

  • dziurawiec: ziele mające zastosowanie przy niestrawnościach i nudnościach, dodatkowo herbatka z dziurawca zawiera hiperycynę, która znana jest z właściwości przeciwdepresyjnych;

  • siemię lniane: łagodzi stany zapalne żołądka, jest szczególnie polecane w chorobie wrzodowej i nerwicy żołądka;

  • kminek: działa wiatropędnie, a zawarte w owocach olejki eteryczne pozwalają zwalczać wzdęcia, wzmacniając układ trawienny;

  • koper włoski: wykazuje działanie przeciwbólowe i rozkurczowe, poprawia perystaltykę jelit i zwiększa wydzielanie żółci;

  • krwawnik pospolity: pobudza ruchy w obrębie przewodu pokarmowego, dzięki czemu przyspiesza proces trawienia i defekacji;

  • szałwia lekarska: działa przeciwzapalnie.
     

Wszystkie te zioła z łatwością kupisz w sklepach zielarskich i aptekach.

Jeśli zależy ci, by zdrowotna herbatka zachowała swoje właściwości, koniecznie przesyp ją do słoika lub pojemnika do przechowywania. Szczelnie zamknięte zioła, które nie będą narażone na promienie słoneczne i zwietrzenie, zachowają swoje lecznicze właściwości na długi czas.

Zioła na ból brzucha i żołądka – przeciwwskazania i dawkowanie

Regularne stosowanie ziół powinno być skonsultowane z lekarzem, gdyż niektóre z nich mogą niekorzystnie wpływać na działanie leków.

Należy zwrócić uwagę na takie zioła jak dziurawiec, który może osłabić działanie leków przeciwdepresyjnych.

Osoby z alergią powinny szczególnie uważać na rumianek, gdyż może on wywołać niepożądaną reakcję alergiczną.

Nie zaleca się długotrwałego stosowania mięty i kurkumy u małych dzieci. Herbata na bóle brzucha u dzieci powinna być podawana w małych ilościach, a w przypadku ostrego bólu u malucha, lepiej jest zastosować inne leki.

Jak dawkować herbatki ziołowe, by działały dobrze na żołądek? Zioła takie jak mięta czy rumianek dobrze jest parzyć zaraz po posiłku. Do zaparzacza lub wyposażonego w sitkoimbryka należy wsypać 2-3 łyżeczki ziela i zalać wrzątkiem. Zioła zaparza się przez ok. 10 minut.

Nasiona lnu, kminek i koper włoski dobrze jest włączyć do swojej diety i dodawać je w małych ilościach do posiłków.

Czy zielona herbata jest dobra na ból brzucha?

Zielona herbata na ból żołądka? Nie jest to do końca dobry pomysł, jeżeli bólowi brzucha towarzyszą mocne skurcze i nudności. Herbata zielona zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, dlatego polecamy picie jej tylko na pełen żołądek.

Jeśli jednak ból żołądka spowodowany jest przejedzeniem, herbata zielona może pomóc przyspieszyć procesy trawienne.

Czy czarna herbata jest dobra na ból brzucha?

Gorzka, czarna herbata na ból brzucha sprawdzi się znakomicie. Czarna herbata pozytywnie wpływa na błonę śluzową żołądka i jelit. Picie takiej herbaty może pomóc przy wzdęciach i zaparciach. Odpowiednio zaparzona herbatka zadziała łagodząco i pozwoli ci uniknąć dalszych problemów trawiennych.

czytaj także:

Napar z liści laurowych — właściwości i efekty

Mięta — właściwości, rodzaje, przeciwwskazania

Zioła w kuchni – jak je hodować i do czego wykorzystywać?

Koperek — właściwości, uprawa, odmiany

Majeranek — właściwości, uprawa, przeciwwskazania

Natka pietruszki — właściwości, przepisy, przeciwwskazania

Szałwia – na co ją stosować? Właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni

Bazylia – właściwości, odmiany i zastosowanie w kuchni

Napar z goździków — właściwości zdrowotne i kiedy go stosować

Napar z pokrzywy — kiedy po niego sięgać?

Rodzaje herbat i ich właściwości