Przepis na gołąbki, które zawsze wyjdą

Przepis na gołąbki – skąd się wziął?
Według historyków pierwsze gołąbki przyrządzano w XIX wieku na terenie Ukrainy. Tradycja nazywania potraw obrzędowych nazwami zwierzęcymi sprawiła, że danie złożone z kapusty i farszu zyskało nazwę hołubci, ta znowuż została przetłumaczona na język polski i tak narodziły się dobrze nam znane gołąbki. Jak to się stało, że potrawa stała się popularna w naszym kraju? Wpływ na to miała przede wszystkim dostępność kapusty, która uprawiana była masowo na terenach słowiańskich.
Nasz współczesny przepis na gołąbki różni się od tych starszych głównie farszem – postny zmienił się na mięsny, a kaszę gryczaną zastąpiono ryżem. Wariacji na temat gołąbków jest tyle, że nie sposób ich zliczyć. Do ich przygotowania wystarczy ci garnek pojedynczy oraz podstawowe akcesoria i przybory kuchenne. Ugotuj tradycyjne albo współczesne gołąbki – przepisu szukaj w dalszej części tekstu.
Przepis na gołąbki domowe
Jeśli masz ochotę na domowe gołąbki, które smakować będą jak u mamy, to dobrze trafiłeś. Do przygotowania gołąbków domowych z naszego przepisu potrzebujesz:
- 1 główkę średniej kapusty
- 1 woreczek ryżu
- 500 g mięsa mielonego
- 1 cebulę
- 1 jajko
- 2 ząbki czosnku
- Majeranek
- Suszoną paprykę
- Tymianek
- Liść laurowy
- Ziele angielskie
- 200 ml domowego bulionu
- Sól
- Pieprz
- 400 ml przecieru pomidorowego
- 40 ml gęstej śmietany
- 20 g mąki
- 10 g cukru
- Koperek
Ugotuj ryż na półtwardo w osolonej wodzie, a następnie wytnij twardy głąb z kapusty. Włóż kapustę do garnka z gorącą wodą i gotuj przez 10 minut. Następnie ostudź i powoli odrywaj liść po liściu. Do przygotowania mięsa potrzebna będzie miska. Pokrój drobno cebulę, używając ostrego noża pojedynczego i włóż ją do miski. Dodaj poszatkowany czosnek, mięso oraz ugotowany ryż.
Następnie wbij jajko i mieszaj, by uzyskać jednolitą masę. Dopraw solą, pieprzem i ziołami. Gdy farsz będzie gotowy, nakładaj go na każdy liść kapusty i zawijaj, tak aby utworzyć kształt krokieta. Najlepiej zwiąż je nitką (po ugotowaniu należy ją zdjąć). Do dużego garnka na indukcję albo na gaz wsadź pozostałe liście kapusty i ułóż na nich gołąbki. Później zalej wodą z gotowania kapusty oraz bulionem i dodaj sól, zioła oraz pieprz.
Gołąbki należy dusić przez niecałą godzinę, aż zmiękną. Do zrobienia sosu do gołąbków potrzebujesz przecieru pomidorowego, mąki, śmietany oraz przypraw. Weź mały garnek i wlej do niego przecier pomidorowy, wywar pozostały z gotowania gołąbków i gotuj na małym ogniu, mieszając. Następnie rozrób mąkę z zimną wodą i dodaj nieco śmietany oraz 3 łyżki gorącego wywaru. Dolej to do sosu, zamieszaj i gotuj przez 10-15 minut. Gdy gołąbki i sos będą gotowe, podawaj jej na talerzu w towarzystwie ziemniaków i posyp wszystko koperkiem. Ten przepis na gołąbki domowe skradnie wasze serca!
Przepis na gołąbki bez zawijania
Chcesz oszczędzić trochę czasu i nie masz ochoty na zawijanie gołąbków? Mamy dla ciebie prosty przepis na gołąbki bez zawijania. Oto potrzebne składniki:
- 500 g mięsa mielonego
- 500 g białej kapusty
- 100 g ryżu
- 2 jajka
- 1 cebula
- Sól
- Pieprz
- Papryka wędzona
- 500 ml przecieru pomidorowego
- Kostka rosołowa
- 20 ml śmietanki 30%
Ten przepis na gołąbki bez zawijania pozwoli na stworzenie pysznego dania w niezwykle krótkim czasie. Do przygotowania będzie potrzebny ci zestaw garnków zawierający co najmniej 2 naczynia. Najpierw ugotuj ryż, aż będzie aldente i odcedź go. Pokrój cebulę i podsmaż ją na oleju. Poszatkuj liście kapusty i wrzuć do garnka. W drugim garnku wymieszaj ze sobą mięso mielone, ryż i cebulę. Dodaj jajko i przypraw solidnie. Wymieszaj ponownie, a następnie delikatnie podduś przez 10 minut, dodając ok. 100 ml wody. Farsz odcedź i wrzuć do garnka z kapustą. Wymieszaj i uformuj krokiety z farszu, a następnie podsmaż je z obu stron. Wsadź kotleciki do naczynia żaroodpornego i rozpocznij robienie sosu. Wlej do miski pasatę i śmietankę. Rozpuść pół kostki rosołowej we wrzącej wodzie i dolej do sosu. Następnie gotowym sosem polej kotleciki. Całość duś przez godzinę.
Przepis na gołąbki domowe z piekarnika
Szukasz przepisu na gołąbki domowe z piekarnika? Nie musisz daleko szukać! Wszystkie pomysły i inspiracje, które znajdziesz w tym artykule z powodzeniem możesz wykorzystać jako przepis na gołąbki z piekarnika, zmieniając garnek na naczynie żaroodporne albo brytfankę. Z kaszą, ryżem, bez zawijania – jakie tylko chcesz!
Przepis na gołąbki w sosie pomidorowym
Chcesz przygotować genialne danie? Wypróbuj pomysły na gołąbki z naszego artykułu. Znajdziesz tu przepis na gołąbki tradycyjne w sosie pomidorowym oraz prosty przepis na gołąbki w sosie pomidorowym bez zawijania. Ich przygotowanie nie wymaga olbrzymich umiejętności kulinarnych, wystarczy włożyć w gotowanie trochę serca. To jak – który przepis na gołąbki w sosie pomidorowym wybierasz? Z ryżem i mięsem czy bez?
Przepis na gołąbki z kaszy gryczanej i pieczarek
Jeśli znudziły ci się już przepisy na domowe gołąbki, wypróbuj przepis na gołąbki z kaszy gryczanej i pieczarek! Na pewno się nie zawiedziesz. Do przygotowania tego pysznego dania potrzebujesz:
- 1 kapustę
- 250 g kaszy gryczanej niepalonej
- 500 g pieczarek
- Bulion warzywny
- 3 cebule
- 300 ml wody
- Olej
- Tymianek
- Cząber
- Suszony czosnek
- Sos sojowy
Kapustę opraw i wytnij z niej głąb. Oddziel liście i gotuj przez 10 minut. Wyciągnij je z wody i poczekaj, aż ostygną. W garnuszku rozgrzej tłuszcz i wrzuć na niego kaszę gryczaną i wlej wodę i dodaj sos sojowy oraz resztę przypraw. Następnie pokrój cebulę oraz pieczarki i podsmaż. Wymieszaj dokładnie i przełóż farsz na liście, zawijając szczelnie. Na koniec wyłóż dno garnka pozostałymi liśćmi kapusty i przełóż tam gołąbki. Dolej do nich bulion i duś pod przykryciem przez 45 minut.
Przepis na gołąbki z kapusty pekińskiej
Nie przepadasz za słodką kapustą? Wypróbuj nasz przepis na gołąbki z kapusty pekińskiej. To szybkie i sycące danie przyrządzisz dla całej rodziny w niecałą godzinę. Do przygotowania dania z przepisu na gołąbki w kapuście pekińskiej (zwanym też przepisem na oszukane gołąbki) potrzebujesz:
- 200 g ryżu
- 1 kapustę pekińską
- 800 g mięsa mielonego
- 1 cebulę
- 1 kartonik koncentratu pomidorowego
- 200 ml śmietany (najlepiej 18%)
- 500 ml wody
- Sól
- Pieprz
- Majeranek
Dokładnie umyj kapustę i oddziel liście, a następnie wrzuć je do gotującej się wody i pozostaw w niej na 2 minuty. Miękkie liście odcedź i daj im wystygnąć. Obierz cebulę i pokrój w kostkę, a potem podsmaż. Ugotuj ryż tak, aby był średnio twardy i zostaw do wystudzenia. Następnie wsadź go do miski i dodaj mięso mielone, cebulę oraz 2 łyżki koncentratu pomidorowego. Dopraw i wymieszaj na gładką masę. Wyłóż farsz na liście kapusty i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Następnie przejdź do przygotowania sosu pomidorowego – wlej do miski śmietanę, wodę oraz resztę koncentratu i wymieszaj. Gotowy sos wylej na gołąbki. Wstaw naczynie z daniem do piekarnika nagrzanego na ok. 200 stopni i piecz przez 50 minut.
Przepis na gołąbki z kaszą
Gdy masz ochotę na trochę zabawy i zmianę w tradycyjnych, polskich przepisach na gołąbki, postaw na gołąbki z kaszą! Przepis na gołąbki z kaszą jest niezwykle prosty – wystarczy, że podmienisz ryż na kaszę i voilà! Pyszne gołąbki domowe z kaszą z własnego przepisu gotowe.
Czytaj także:
Zasady przechowywania warzyw i owoców
Prostota w obiadowym wydaniu – czyli ryż z warzywami
Smaczny i szybki obiad – jak go przygotować?
Co na obiad latem? 4 przepisy z sezonowymi produktami
Czym wyczyścić piekarnik? 10 sprawdzony sposobów
Ziemniaki jak z ogniska w piekarniku – zdradzamy przepis
Szybkowar – jak gotować w tym garnku?
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej