Przepis na tradycyjne guacamole

Porady 21.04.2023

Jak zrobić idealne guacamole w domu – tradycyjny przepis krok po kroku

Początki guacamole sięgają czasów azteckich. Ten przysmak określany był wówczas jako „ahuaca-mulli”, czyli sos z awokado. Nazwa jest tu nieprzypadkowa, bo guacamole to po prostu pasta na bazie tego owocu.
 

Czytaj także: 7 najpopularniejszych ziół z ogrodu – co warto mieć w kuchni?
 

Według oryginalnego przepisu guacamole powstaje w wyniku połączenia w kamiennym moździerzu awokado z sokiem z dojrzałych pomidorów i soli. Niektórzy tradycyjną recepturę uzupełniają również o dodatek z wyciśniętej limonki.
 

Czytaj także: Jak przygotować pastę z awokado?
 

Jak widać, przepis na guacamole jest bardzo prosty i intuicyjny w wykonaniu. Do dziś do jego przyrządzenia wykorzystuje się moździerz. Jeżeli go nie posiadasz, nic straconego. Składniki możesz rozetrzeć przy pomocy widelca.
 

Czytaj także: Sycąca i zdrowa sałatka z awokado
 

Prosty przepis na guacamole. Składniki i instrukcje

Jak zrobić guacamole? Na początek zgromadź niezbędne składniki. Na 1 porcję będą potrzebne:

  • 1 dojrzałe awokado,
  • 1 ząbek czosnku,
  • sok z limonki (możesz zastąpić ją cytryną) – 1 łyżka,
  • szczypta soli.

Czytaj także: Jedzenie na wycieczkę — przepisy na łatwe i szybkie przekąski

Wiesz już, z czego robi się guacamole, teraz przystąp do działania. Na desce do krojenia przekrój awokado, wyjmij pestkę i wydrąż miąższ. Przełóż go do salaterki. Przeciśnij czosnek przez wyciskacz do czosnku i wymieszaj dokładnie wszystko z łyżką soku z limonki oraz dopraw solą do smaku.
 

Czytaj także: Jak obierać awokado?
 

Dodatkowe składniki guacamole, które możesz dodać opcjonalnie to: świeża kolendra, pomidor, cebula i łyżeczka chili. Posiekaj nożem wybrane składniki i dokładnie wymieszaj z pastą - skorzystaj z widelca. Smacznym rozwiązaniem jest pozostawienie drobnych kawałków w paście, bez całkowitego miażdżenia.
 

Czytaj także: Pasta z awokado i jajka. Przepis na pyszny śniadaniowy dodatek
 

Jak wyjąć pestkę z awokado?

Jeżeli pierwszy raz trzymasz w swoich dłoniach awokado, możesz mieć problem z wyjęciem pestki z tego owocu. Poznaj sposób, który pozwoli Ci szybko uporać się z tym zadaniem. Od czego zacząć? Po prostu przekrój awokado na pół. W kolejnym kroku przekręć połówki. Ten zabieg sprawi, że pestka pozostanie w jednej części owocu.

Wyjęcie jej nie sprawi Ci problemu, jeżeli skorzystasz z kolejnej wskazówki. Weź ostry nóż i wbij go w pestkę. Poruszaj nim w różnych kierunkach. Następnie usuń pestkę, unosząc nóż nad owocem. Zrób to zdecydowanym ruchem, ale ostrożnie. Pestka powinna z łatwością "wyjść" z awokado razem z nożem.
 

Jakie awokado jest najlepsze do guacamole?

Jeszcze chwilę pozostańmy przy temacie awokado. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego ważnego składnika guacamole? Ważne jest, aby do pasty użyć miękkie, dojrzałe awokado, które jest bardziej plastyczne i łatwiej poddaje się gnieceniu.

Jak rozpoznać, czy owoc jest dojrzały? Jeżeli ma szypułkę, sugeruj się nią przy wyborze. Łatwo odchodząca oznacza, że awokado jest idealne na dip guacamole. Jeżeli uda Ci się dostrzec w miejscu usunięcia szypułki kolor owocu i będzie on wpadał w przygaszony żółty, koniecznie wrzuć go do sklepowego koszyka. Właśnie to awokado sprawi, że przyrządzisz najpyszniejsze guacamole. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niedojrzały owoc ma jasnozielone wnętrze, natomiast przejrzały - kolor wpadający w brąz.

Nie tylko miąższ awokado świadczy o stopniu dojrzałości. Wybór uzależnij również od barwy skórki owocu. Przede wszystkim zwróć uwagę na odmianę, ponieważ to od niej zależy kolor. W przypadku Fuerte dojrzały owoc jest intensywnie zielony. Odmiana Hass charakteryzuje się ciemnofioletową barwą.
 

Jaki jest smak awokado?

Ciekawi Cię smak dojrzałego awokado? Zastanawiasz się, czy będzie Ci odpowiadał? Gdy owoc jest dojrzały, przebiera lekko orzechowo-maślaną nutę. Konsystencja awokado jest wówczas dość tłusta. Od Ciebie zależy, jaki ostateczny smak mu nadasz - a właściwie od przyprawy i dodatków, które użyjesz podczas przyrządzania potrawy z awokado. Możesz pokusić się nawet o dołożenie do sosu z awokado papryczki chili. Pod warunkiem, że lubisz ostre smaki.
 

Z czym się je guacamole? Od meksykańskiej tradycji do współczesnych inspiracji

Do czego wykorzystać sos guacamole? Według meksykańskiej tradycji ten przysmak podaje się wraz z chipsami z kukurydzianej tortilli. Taki dip zaserwuj również niczym pastę do grzanek czy pieczywa.
 

Czytaj także:

 

Sos Guacamole podawaj nie tylko z chipsami kukurydzianymi, czy też z innymi słonymi przekąskami. Koniecznie wyłóż go na kanapce, a następnie wzbogać ją plasterkiem pomidora, cebulą czerwoną oraz skrop dodatkiem oliwy. Zakochasz się w tym smaku! Tego rodzaju sos sprawdzi się też jako dodatek do makaronów albo farsz do naleśników i tortilli.

Z czym jeszcze możemy jeść guacamole? Z grillowanym mięsem! Meksykańska pasta guacamole fantastycznie komponuje się ze stekami oraz hamburgerami prosto z grilla. Warto wykorzystać ją jako dodatek do potrawy rybnej.

Szukasz pomysłu na proste dania, które urozmaicą Twoje menu na domową imprezę? Koniecznie zaserwuj gościom jajka faszerowane guacamole. Takie połączenie zachwyci nawet wybredne podniebienia. Jajka z guacamole prezentują się bardzo efektownie (nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaserwować je np. na wielkanocnym stole).

Ten zielony dip można z powodzeniem łączyć z surowymi warzywami. To oznacza, że pasta z awokado może być wykorzystana do przyrządzenia kolorowej sałatki np. z pomidorków koktajlowych, papryki, ogórków i cebuli.

Przyrządzenie guacamole (znanej też jako meksykańska salsa) to jeden z najsmaczniejszych sposobów na wykorzystanie dobrodziejstw kryjących się w awokado. Sprawdź koniecznie, jak smakuje z różnymi dodatkami. Jesteśmy ciekawi, który z przedstawionych sposobów na wykorzystanie meksykańskiej salsy najbardziej przypadł Ci do gustu. Na naszym blogu znajdziesz wiele innych przepisów na ten owoc. Wypróbuj je wszystkie!
 

Czytaj także: