Rodzaje kaw – 10 najpopularniejszych kaw

Porady 18.06.2022

Rodzaje kawy – z czego wynikają różnice?

Rodzaje kawy to temat rzeka – bariści znają ten temat od podszewki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak parzyć dobrą kawę i z jakich rodzajów ziarna powinno się ją przygotowywać, to dobrze trafiłeś. Zacznijmy może od najważniejszej kwestii, czyli ziarna. 

Różnice pomiędzy kawami wynikają przede wszystkim z samego gatunku ziaren. Mają przez to odmienny kształt, balans goryczki, słodyczy i kwaskowatości, a także ilość kofeiny. Jedne są bardziej deserowe, drugie mają zapewnić szybki zastrzyk energii o poranku. Wiele zależy oczywiście od sposobu ich parzenia, gdyż to właśnie w tym procesie wydobywa się pełen potencjał ziaren. 

Jakie rodzaje kawy ziarnistej nadają się do parzenia w ekspresie, a jakie najlepiej parzyć w kawiarce? Już spieszymy z odpowiedzią!

  • ziarna arabiki parzyć przy użyciu zaparzacza tłokowego, kawiarki, metody przelewowej, ekspresu ciśnieniowego,
  • zmielone w młynku do kawy ziarna robusty parzyć z pomocą ekspresu ciśnieniowego, kawiarki, a także french pressu (w ostatnim przypadku dobrze skorzystać z mieszanki arabiki i robusty).

Skoro wiesz już, w jakiś sposób przygotowywać kawę z konkretnych ziaren, warto żebyś dowiedział się, jak dzielimy rodzaje kawy ze względu na ich skład i sposób przygotowania. 

Rodzaje kawy z ekspresu to w zasadzie wszystkie ci znane typy kawy czarnej: espresso, risretto, americano, a także rodzaje kawy z mlekiem takie jak: cappuccino, latte, kawa biała, flat white, mocha, a także latte machiatto oraz frappe. 

Przytoczone przez nas rodzaje kaw różnią się od siebie zwartością kawy, mleka oraz wody, a także sposobem serowania. W jaki sposób serwować kawę cappuccino, a jak podawać espresso?

Czytaj także:

Jeśli pijasz kawę w domu, to zapewne z ulubionego kubka. Gdy przyjdą goście, czeka na nich oczywiście twoja zastawa deserowa z pięknie zdobionymi filiżankami. Czasem warto jednak zastanowić się, jak rodzaje kaw determinują sposób ich podania. Dzięki temu chwile spędzone na takim relaksie staną się jeszcze przyjemniejsze oraz nabiorą subtelnej elegancji. Kawę można zaserwować w dwóch rodzajach szkła:

  • w filiżance (espresso, cappuccino, latte, mocha, americano),
  • w szklance (late macchiato, latte, kawy mrożone, caffe affogato, mokka).

Czytaj także:

Wiesz już, na jakie rodzaje dzieli się ziarna, jakie wyróżnia się podstawowe typy kaw, a także w czym je serwować. Pozostaje ci tylko dowiedzieć się, z czym serwować kawę, by uczynić serwis przyjemnym, eleganckim i profesjonalnym. 

Wiele zależy od tego, jak bardzo oficjalną okazję ma uświetnić taki napój. Podawanie kawy może być pełne niuansów lub ograniczyć się do wyboru ulubionej filiżanki i imbryczka, czy też dzbanka. Wychodzimy z założenia, że najważniejsza jest przyjemność z jej wyjątkowego smaku. Właśnie takie codzienne sukcesy lubimy i chcemy wprowadzić do twojego domu. Czy zatem o poranku, po pracy, czy podczas wizyty bliskich, pamiętaj, że ulubione rodzaje kawy warto serwować:

  • z lekkim deserem (np. ciastem), który wzbogaci, ale równocześnie nie stłumi wyjątkowego smaku arabiki lub robusty,
  • na spodeczku (zarówno jeśli podajesz ją w filiżance, jak i kubku lub szklance),
  • w podgrzanych filiżankach do kawy, aby zwiększyć przyjemność z kosztowania,
  • z pomocą zestawu kawowego (o walory kawy zadba najlepiej komplet porcelanowy).

Espresso

Espresso – jaka to kawa i jak ją zrobić? Ten rodzaj kawy to w zasadzie najbardziej znany rodzaj kawy z ekspresu. 

Przygotowuje się je z ziaren drobno zmielonych w młynku do kawy (najczęściej z miksu ziaren arabiki i robusty). Sama nazwa wywodzi się z języka włoskiego (włosi pijają espresso o każdej porze dnia i nocy) i odnosi się do słowa espressivo oznaczającego coś wyrazistego. 

Ile ml ma espresso? Typowe espresso ma ok. 30 ml, dlatego podaje się je w małej filiżance dostosowanej wielkością do zawartości kawy. Dobrze zaparzone espresso jest aromatyczne, a na jego powierzchni unosi się pianka zwana cremą. 

Jak pić espresso? Espresso pijamy w zasadzie o każdej porze dnia, a jeśli potrzebujesz zastrzyku energetycznego nocą, również możesz je sobie zaparzyć. Do tego rodzaju kawy serwuje się również szklankę z wodą. Nie pełni ona rodzaju popitki, a służy oczyszczeniu kubek smakowych i gardła przed spróbowaniem kawy. Oczyszczenie to pomoże ci cieszyć się pełnią smaku i aromatu twojego espresso. Ten rodzaj kawy stanowi również kluczowy składnik innych kaw, takich jak cappuccino, americano czy latte.

Czytaj także: Espresso – jaką kawę można z niego zrobić i jak?

Cappucino

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić dobre cappuccino, to trafiłeś w dobre miejsce! Przygotowaliśmy dla ciebie kilka wskazówek, które pozwolą ci przygotować pyszny kawowy napój. 

Cappucino – jaka to kawa? Cappucino to espresso z dodatkiem spienionego mleka o objętości 150 ml. Występuje ono również w wersji nieco delikatniejszej, nazywanej chiaro, oraz scuro. Cała magia tego napoju tkwi w proporcjach – na 50 ml espresso, mleko powinno wynosić 100 ml, czyli w proporcji 2:1.

W czym podawać cappuccino? Zwyczajowo podaje je się w filiżankach, chociaż bariści i osoby zajmujące się kawą speciality (premium) serwują je również w przeznaczonych do cappuccino kubkach do kawy. Kawa podana w ozdobnym, eleganckim kubku z pewnością będzie smakować jeszcze lepiej! W końcu człowiek „je” (a w tym przypadku pije) również oczami. 

Jeśli masz ochotę rozkoszować się swoim cappuccino dłużej niż kilka minut, polecamy serwowanie go w kubkach termicznych. W naszym asortymencie znajdziesz odpowiednie do tego naczynia, np. filiżanki i kubki termiczne do kawy i herbaty Tadar Sublime 280 ml 2 szt lub szklanki termiczne do kawy Tadar Sublime Jumbo 380 ml 2 szt.

Kawa americano

Jak zrobić kawę americano? Ta kawa kojarzyć się może z naszą polską czarną, chociaż sposób jej serwowania i przygotowania jest nieco inny. Najważniejsza w jej przygotowaniu jest kolejność wlewania składników. Aby zrobić americano, należy najpierw wlać do szklanki gorącą wodę, a następnie wlać espresso. Ile ml powinna mieć kawa americano? 

Standardowo przyjmuje się, że kawa ta na pojedynczym espresso powinna mieć 150 ml, ale jeśli przygotowujesz ją w domu, możesz dostosować proporcje do własnych potrzeb. Najważniejsza jest tu kolejność przygotowywania – jeśli najpierw wlejemy espresso, a potem wodę, na kawie nie powstanie crema (czyli pianka)

Kawę americano serwujemy w szklankach o grubych ściankach albo kubkach, a gdy podajemy ją bardziej oficjalnie, należy serwować ją w filiżance. Nikt nie lubi pijać czarnej kawy zimnej, ponieważ staje się nieprzyjemnie kwaśna. Żeby zachować odpowiednią temperaturę swojego americano, polecamy przygotowywać je w szklankach termicznych, np. szklanach termicznych do kawy Tadar Sublime Barista 80 ml 200 ml 350 ml 6 szt.

Kawa latte

Co to kawa latte? To połączenie espresso z dużą dawką mleka. Proporcje na idealne caffe latte 3:1 – co znaczy, że mleka powinno być tu znacznie więcej aniżeli espresso. W latte liczy się delikatność i kremowa pianka. Wbrew powszechnemu przekonaniu, caffe latte wcale nie jest warstwowe. Jaka kawa powinna posiadać warstwy mleka i espresso? Odpowiedź znajdziesz w następnym akapicie.

Latte – jak zrobić tę przepyszną kawę z mleczną pianką? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić kawę latte, powinieneś najpierw dowiedzieć się, w czym ją podawać. Rodzaj szkła ma tu wielkie znaczenie, ponieważ kawa ta powinna być robiona w kolejności – najpierw mleko, potem espresso

Cafe latte w domu możemy podać w dowolnym kubku, natomiast serwując ją gościom, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne szklanki o grubym dnie, a najlepiej kubek lub szklankę termiczną Tadar Caffe Latte 250ml. Taki rodzaj naczynia pozwoli Ci dłużej cieszyć się swoją latte o odpowiedniej temperaturze.

Latte macchiato

Jak zrobić latte macchiato w domu i co to za kawa? Ten rodzaj napoju kawowego składa się z mlecznej pianki oraz espresso. Przygotowuje się je prawie tak samo, jak zwykłe caffe latte. Czym różni się latte od latte macchiato? 

Przy macchiato mleko i espresso powinno utworzyć warstwy. Czy wobec tego latte macchiato powinno się mieszać? Odpowiedź brzmi nie! Ten rodzaj kawy powinien pozostać niezmieszany. Najważniejsza jest tutaj pianka – musi być sztywna, jak bita śmietana, aby utworzyć warstwy. Jeśli przygotowujesz ją w domu, przyda ci się do tego spieniacz do mleka (w naszym asortymencie znajdziesz spieniacz do mleka ręczny Tadar Kulka 0,4 l i spieniacz do mleka elektryczny Tadar 19,5 x 3 cm, które idealnie sprawdzą się do przygotowywania latte macchiato).

Zwyczajowo serwuje się je w specjalnej szklance do latte macchiato, ale w domowym zaciszu możesz pić je, z czego chcesz. Jeśli szukasz gustownych szklanek latte macchiato, sprawdź koniecznie nasz asortyment!

Kawa mocha

Jak zrobić kawę mocha? Kawa mocha, nazywana również kawą mokka, jest napojem, w którego skład wchodzi espresso, mleko oraz mleczna czekolada. 

Robi się ją w bardzo prosty sposób – podgrzewa się i rozpuszcza czekoladę, a następnie wlewa do kubka, później pieni się mleko i miesza z czekoladą, a na sam koniec dodaje espresso (wlewa się delikatnie), by utworzyły się warstwy

Można wykorzystać do jej przygotowania czekoladę w tabliczce lub w formie sproszkowanej. Jeśli zamierzasz używać wersji w proszku, pamiętaj o tym, żeby ją szczelnie przechowywać by nie straciła smaku. Do tego przydadzą ci się pojemniki, np. komplet 3 pojemników Starke Pro Grava Kawa Herbata Cukier czarny.

Irish coffee

Jeśli szukasz przepisu na kawę po irlandzku, to dobrze trafiłeś! Krótko i zwięźle powiemy Ci, jak zrobić irish coffee. Co to jest irish coffe? To napój na bazie kawy z dodatkiem likieru, wody i śmietanki. Do przygotowania kawy po irlandzku potrzebujesz kilku składników: dobrego likieru irish cream (ewentualnie irlandzkiej whisky), espresso, wodę, ubitą śmietankę oraz szklankę do irish coffee. 

Najpierw należy wlać espresso do szklanki i ostrożnie wymieszać z alkoholem, a następnie powoli dodawać piankę, nie dopuszczając do zmieszania. I gotowe! Taką kawę serwujemy w szklankach o grubym dnie z uszkiem, rewelacyjnie sprawdzi się tu, chociażby szklanka Tadar Irish Coffee 240 ml, dzięki której twoja kawa dłużej pozostanie ciepła i aromatyczna.

Flat white

Flat white – co to za kawa i jak ją zrobić? Flat white to napój kawowy o podwójnej mocy, który składa się z espresso dopio i małej porcji spienionego mleka (bez pianki). Jak sama nazwa wskazuje, kawa powinna być „płaska”. Zastanawiasz się, czym różni się flat white od cappuccino? To właśnie rodzaj spienionego mleka wlewanego do kawy tworzy tę różnicę – do cappuccino zlewamy jego górną część z pianką, natomiast flat white powinno zawierać podgrzane, niespienione mleko.

Jak zrobić flat white w domu? Wystarczy, że przyszykujesz szklankę o pojemności 200 ml do flat white, ewentualnie filiżankę lub kubek flat white i wlejesz do niej dwa szoty espresso, a następnie delikatnie wlejesz mleko bez pianki. Kawa flat white jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych napojów kawowych w barach i restauracjach – jest jednocześnie mocna, kawowa i zachowuje swój mleczny charakter.

Kawa frappe

Przepisy na kawę frappé to w zasadzie chwila roboty – wystarczy, że do espresso dodasz wodę i odrobinę lodu i już kawa jest gotowa. Jak zrobić kawę frappé i co to właściwie jest? Frappé to tak naprawdę kawa mrożona, którą podaje się w wersji z mlekiem lub bez, wywodząca się z kultury greckiej. 

Frappé zazwyczaj serwuje się w szklankach, ale od kilku lat triumfy święcą tak zwane „jary”, czyli słoiki z uchem. Jak zrobić kawę frappé w domu? Wystarczy, że zaparzysz dobrą czarną i dodasz do niej lód oraz odrobinę mleka. Prawda, że to proste?

Ristretto

Zapewne nie spotkałeś się jeszcze z nazwą ristretto – już wyjaśniamy, co to za kawa o pięknie brzmiącej nazwie. Kawa ristretto to najmniejszy możliwy napój kawowy, który swoją objętością stanowi dosłownie połowę espresso. Ristretto to kawa, jaką da się wypić dosłownie na dwa łyki! Brzmi ciekawie? Włosi pijają ristretto do śniadania, jako dodatkowy zastrzyk energii w małej filiżance. Zachęcamy do jej przygotowania – może i Ciebie postawi na nogi.