Jak zrobić dżem z malin?

Porady 4.06.2022

Jak zrobić dżem z malin?

Maliny to nie tylko smaczny owoc kojarzący się z beztroskim czasem wakacji, ale też skarbnica substancji odżywczych. Witamina C, witamina E, witaminy z grupy B, a także potas, wapń, żelazo, kwas foliowy i magnez to tylko niektóre składniki zawarte w tych niezwykłych owocach.

Chcąc mieć tak wartościowe źródło witamin i minerałów w domu również poza sezonem, warto zdecydować się na dżem z malin.

Jak zrobić dobry dżem z malin? Jego wykonanie jest niezwykle proste. Zadbaj jednak o to, by owoce były świeże – najlepiej bezpośrednio zebrane z krzaczka – oraz zdrowe. Przygotuj też odpowiednie akcesoria kuchenne. Możesz wybrać słoiki szklane z wekiem lub zakręcane metalową nakrętką. 

Przydadzą Ci się też przynajmniej 2 garnki. W jednym przyrządzisz dżem, a w drugim zapasteryzujesz słoiki. Do wekowania słojów użyj specjalnie zaprojektowanego garnka, tzw. powidlaka. Doskonale sprawdzi się tu garnek emaliowany powidlak Tadar 15 l/30 cm, który dzięki temu, że posiada wkładane dno, zapobiega pękaniu słoików. Solidne uchwyty to gwarancja łatwiejszego przenoszenia naczynia nawet wówczas, gdy wewnątrz znajdują się przetwory.

Nie zapomnij również o łyżce drewnianej do mieszania dżemu. Przejdźmy teraz do tego, jak zrobić dżem malinowy.

Czytaj także:

Dżem z malin – przepis

Przygotuj:

  • 2 kg malin,
  • ok. 800 g cukru (ostateczną ilość dostosuj do własnych preferencji smakowych),
  • 2 cytryny.

Dżem z malin – jak zrobić? 

Owoce dokładnie umyj, zadbaj o to, by w garnku na dżem znalazły się tylko zdrowe okazy. Poukładaj maliny warstwami i przesyp każdą z nich odrobiną cukru. Jeżeli chcesz dokładniej podzielić wskazaną w przepisie ilość cukru, skorzystaj z miarki kuchennej. Ułatwi Ci ona porcjowanie. Garnek z malinami nakryj ściereczką i pozostaw w temperaturze pokojowej na całą noc. 

Rano wyciśnij sok z 2 cytryn i dodaj do malin. Umieść garnek na kuchence i podgrzewaj na małym ogniu. Doprowadź masę do wrzenia. Mieszaj całość, aż cukier się rozpuści. Zwiększ moc palnika i gotuj do momentu, gdy maliny osiągną temperaturę krzepnięcia. Rozpoznasz to po tym, że masa z łyżki będzie odchodzić płatkami, a nie kropelkami.

Czytaj także:

Jak zrobić dżem z malin bez pestek?

Jeżeli marzy Ci się dżem z malin bez pestek, musisz włożyć nieco więcej pracy w przygotowania. Przyrządzenie dżemu bez pestek zajmie 4 dni. Jak zrobić dżem malinowy bez pestek? W pierwszy dzień postępuj tak jak w powyższym opisie.

Drugiego i trzeciego dnia każdorazowo podgrzewaj garnek na kuchence przez 1 godzinę od zagrzania masy. Mieszaj, by maliny się nie przypaliły. Czwartego dnia użyj sitka o bardzo małych dziurkach i dokładnie przetrzyj ugotowane maliny. Przetarte owoce ponownie zagotuj. Dżem gotowy.

Czytaj także:

Jak zrobić dżem z malin na zimę?

Chcesz przyrządzić dżem z malin na zimę? Musisz go zapasteryzować! Gotowy dżem przełóż do uprzednio wyparzonych słoików. Słoiki bardzo dokładnie zakręć, umieść w garnku z wrzątkiem i gotuj przez 20-30 minut.

Wykorzystaj tu zestaw 6 akcesoriów do robienia przetworów Tadar, który ułatwi Ci wkładanie i wyjmowanie słoików, a także zabezpieczy przed poparzeniem rąk.

Czytaj także: Jak pasteryzować dżem?

Jak zrobić dżem malinowy bez cukru?

Masz ochotę na dżem z malin bez cukru? Możesz całkowicie zrezygnować z tego składnika lub zastąpić go np. ksylitolem. Klasyczny przepis na dżem z malin bez cukru zakłada użycie 100 g tej substancji na 1 kg malin.

Poniżej podpowiadamy również jak zrobić domowy dżem z malin bez użycia żelfixu.

Czytaj także: Jak zrobić dżem bez cukru?

Jak zrobić dżem z malin bez żelfixu?

Zdrowym i ekologicznym sposobem przyrządzenia dżemu jest rezygnacja z żelfixu. Dżem z malin bez żelfixu trzeba jednak robić znacznie dłużej. Rozwiązaniem jest zastąpienie żelfixu wegańską substancją żelującą, agar-agar. Wystarczy 7 g tego składnika rozpuścić w 1/3 szklanki wody i dolać do malin. Następnie taki dżem należy gotować przez 10 minut.

Innym pomysłem jest dżem z malin z pektyną. Przepis na dżem z malin z pektyną zakłada, że najpierw zagotujesz maliny, a następnie po 15 minutach dodasz odrobinę pektyny wymieszanej z wodą. Konkretną ilość znajdziesz w instrukcji producenta. Całość energicznie wymieszaj i gotuj przez 1 minutę.

Czytaj także: Jak zrobić dżem z czarnej porzeczki?

Dżem malinowy z żelfixem

Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz bardzo szybko wykonać dżem z malin z żelfixem. Przygotowanie takiego przysmaku zajmie Ci kilkanaście minut. Po zagotowaniu malin, wsyp żelfix według wskazówek na opakowaniu i gotuj przez kolejne 2 minuty. Zdejmij z palnika i mieszaj, aż piana zniknie.

Dżem z malin z cukrem żelującym możesz już przełożyć do słoiczków.

Czytaj także: