Jak zrobić dżem z malin?

Jak zrobić dżem z malin?
Maliny to nie tylko smaczny owoc kojarzący się z beztroskim czasem wakacji, ale też skarbnica substancji odżywczych. Witamina C, witamina E, witaminy z grupy B, a także potas, wapń, żelazo, kwas foliowy i magnez to tylko niektóre składniki zawarte w tych niezwykłych owocach.
Chcąc mieć tak wartościowe źródło witamin i minerałów w domu również poza sezonem, warto zdecydować się na dżem z malin.
Jak zrobić dobry dżem z malin? Jego wykonanie jest niezwykle proste. Zadbaj jednak o to, by owoce były świeże – najlepiej bezpośrednio zebrane z krzaczka – oraz zdrowe. Przygotuj też odpowiednie akcesoria kuchenne. Możesz wybrać słoiki szklane z wekiem lub zakręcane metalową nakrętką.
Przydadzą Ci się też przynajmniej 2 garnki. W jednym przyrządzisz dżem, a w drugim zapasteryzujesz słoiki. Do wekowania słojów użyj specjalnie zaprojektowanego garnka, tzw. powidlaka. Doskonale sprawdzi się tu garnek emaliowany powidlak Tadar 15 l/30 cm, który dzięki temu, że posiada wkładane dno, zapobiega pękaniu słoików. Solidne uchwyty to gwarancja łatwiejszego przenoszenia naczynia nawet wówczas, gdy wewnątrz znajdują się przetwory.
Nie zapomnij również o łyżce drewnianej do mieszania dżemu. Przejdźmy teraz do tego, jak zrobić dżem malinowy.
Czytaj także:
Dżem z malin – przepis
Przygotuj:
- 2 kg malin,
- ok. 800 g cukru (ostateczną ilość dostosuj do własnych preferencji smakowych),
- 2 cytryny.
Dżem z malin – jak zrobić?
Owoce dokładnie umyj, zadbaj o to, by w garnku na dżem znalazły się tylko zdrowe okazy. Poukładaj maliny warstwami i przesyp każdą z nich odrobiną cukru. Jeżeli chcesz dokładniej podzielić wskazaną w przepisie ilość cukru, skorzystaj z miarki kuchennej. Ułatwi Ci ona porcjowanie. Garnek z malinami nakryj ściereczką i pozostaw w temperaturze pokojowej na całą noc.
Rano wyciśnij sok z 2 cytryn i dodaj do malin. Umieść garnek na kuchence i podgrzewaj na małym ogniu. Doprowadź masę do wrzenia. Mieszaj całość, aż cukier się rozpuści. Zwiększ moc palnika i gotuj do momentu, gdy maliny osiągną temperaturę krzepnięcia. Rozpoznasz to po tym, że masa z łyżki będzie odchodzić płatkami, a nie kropelkami.
Czytaj także:
Jak zrobić dżem z malin bez pestek?
Jeżeli marzy Ci się dżem z malin bez pestek, musisz włożyć nieco więcej pracy w przygotowania. Przyrządzenie dżemu bez pestek zajmie 4 dni. Jak zrobić dżem malinowy bez pestek? W pierwszy dzień postępuj tak jak w powyższym opisie.
Drugiego i trzeciego dnia każdorazowo podgrzewaj garnek na kuchence przez 1 godzinę od zagrzania masy. Mieszaj, by maliny się nie przypaliły. Czwartego dnia użyj sitka o bardzo małych dziurkach i dokładnie przetrzyj ugotowane maliny. Przetarte owoce ponownie zagotuj. Dżem gotowy.
Czytaj także:
Jak zrobić dżem z malin na zimę?
Chcesz przyrządzić dżem z malin na zimę? Musisz go zapasteryzować! Gotowy dżem przełóż do uprzednio wyparzonych słoików. Słoiki bardzo dokładnie zakręć, umieść w garnku z wrzątkiem i gotuj przez 20-30 minut.
Wykorzystaj tu zestaw 6 akcesoriów do robienia przetworów Tadar, który ułatwi Ci wkładanie i wyjmowanie słoików, a także zabezpieczy przed poparzeniem rąk.
Czytaj także: Jak pasteryzować dżem?
Jak zrobić dżem malinowy bez cukru?
Masz ochotę na dżem z malin bez cukru? Możesz całkowicie zrezygnować z tego składnika lub zastąpić go np. ksylitolem. Klasyczny przepis na dżem z malin bez cukru zakłada użycie 100 g tej substancji na 1 kg malin.
Poniżej podpowiadamy również jak zrobić domowy dżem z malin bez użycia żelfixu.
Czytaj także: Jak zrobić dżem bez cukru?
Jak zrobić dżem z malin bez żelfixu?
Zdrowym i ekologicznym sposobem przyrządzenia dżemu jest rezygnacja z żelfixu. Dżem z malin bez żelfixu trzeba jednak robić znacznie dłużej. Rozwiązaniem jest zastąpienie żelfixu wegańską substancją żelującą, agar-agar. Wystarczy 7 g tego składnika rozpuścić w 1/3 szklanki wody i dolać do malin. Następnie taki dżem należy gotować przez 10 minut.
Innym pomysłem jest dżem z malin z pektyną. Przepis na dżem z malin z pektyną zakłada, że najpierw zagotujesz maliny, a następnie po 15 minutach dodasz odrobinę pektyny wymieszanej z wodą. Konkretną ilość znajdziesz w instrukcji producenta. Całość energicznie wymieszaj i gotuj przez 1 minutę.
Czytaj także: Jak zrobić dżem z czarnej porzeczki?
Dżem malinowy z żelfixem
Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz bardzo szybko wykonać dżem z malin z żelfixem. Przygotowanie takiego przysmaku zajmie Ci kilkanaście minut. Po zagotowaniu malin, wsyp żelfix według wskazówek na opakowaniu i gotuj przez kolejne 2 minuty. Zdejmij z palnika i mieszaj, aż piana zniknie.
Dżem z malin z cukrem żelującym możesz już przełożyć do słoiczków.
Czytaj także:
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej