Jak zrobić dżem z malin?
Jak zrobić dżem z malin?
Maliny to nie tylko smaczny owoc kojarzący się z beztroskim czasem wakacji, ale też skarbnica substancji odżywczych. Witamina C, witamina E, witaminy z grupy B, a także potas, wapń, żelazo, kwas foliowy i magnez to tylko niektóre składniki zawarte w tych niezwykłych owocach.
Chcąc mieć tak wartościowe źródło witamin i minerałów w domu również poza sezonem, warto zdecydować się na dżem z malin.
Jak zrobić dobry dżem z malin? Jego wykonanie jest niezwykle proste. Zadbaj jednak o to, by owoce były świeże – najlepiej bezpośrednio zebrane z krzaczka – oraz zdrowe. Przygotuj też odpowiednie akcesoria kuchenne. Możesz wybrać słoiki szklane z wekiem lub zakręcane metalową nakrętką.
Przydadzą Ci się też przynajmniej 2 garnki. W jednym przyrządzisz dżem, a w drugim zapasteryzujesz słoiki. Do wekowania słojów użyj specjalnie zaprojektowanego garnka, tzw. powidlaka. Doskonale sprawdzi się tu garnek emaliowany powidlak Tadar 15 l/30 cm, który dzięki temu, że posiada wkładane dno, zapobiega pękaniu słoików. Solidne uchwyty to gwarancja łatwiejszego przenoszenia naczynia nawet wówczas, gdy wewnątrz znajdują się przetwory.
Nie zapomnij również o łyżce drewnianej do mieszania dżemu. Przejdźmy teraz do tego, jak zrobić dżem malinowy.
Czytaj także:
Dżem z malin – przepis
Przygotuj:
- 2 kg malin,
- ok. 800 g cukru (ostateczną ilość dostosuj do własnych preferencji smakowych),
- 2 cytryny.
Dżem z malin – jak zrobić?
Owoce dokładnie umyj, zadbaj o to, by w garnku na dżem znalazły się tylko zdrowe okazy. Poukładaj maliny warstwami i przesyp każdą z nich odrobiną cukru. Jeżeli chcesz dokładniej podzielić wskazaną w przepisie ilość cukru, skorzystaj z miarki kuchennej. Ułatwi Ci ona porcjowanie. Garnek z malinami nakryj ściereczką i pozostaw w temperaturze pokojowej na całą noc.
Rano wyciśnij sok z 2 cytryn i dodaj do malin. Umieść garnek na kuchence i podgrzewaj na małym ogniu. Doprowadź masę do wrzenia. Mieszaj całość, aż cukier się rozpuści. Zwiększ moc palnika i gotuj do momentu, gdy maliny osiągną temperaturę krzepnięcia. Rozpoznasz to po tym, że masa z łyżki będzie odchodzić płatkami, a nie kropelkami.
Czytaj także:
Jak zrobić dżem z malin bez pestek?
Jeżeli marzy Ci się dżem z malin bez pestek, musisz włożyć nieco więcej pracy w przygotowania. Przyrządzenie dżemu bez pestek zajmie 4 dni. Jak zrobić dżem malinowy bez pestek? W pierwszy dzień postępuj tak jak w powyższym opisie.
Drugiego i trzeciego dnia każdorazowo podgrzewaj garnek na kuchence przez 1 godzinę od zagrzania masy. Mieszaj, by maliny się nie przypaliły. Czwartego dnia użyj sitka o bardzo małych dziurkach i dokładnie przetrzyj ugotowane maliny. Przetarte owoce ponownie zagotuj. Dżem gotowy.
Czytaj także:
Jak zrobić dżem z malin na zimę?
Chcesz przyrządzić dżem z malin na zimę? Musisz go zapasteryzować! Gotowy dżem przełóż do uprzednio wyparzonych słoików. Słoiki bardzo dokładnie zakręć, umieść w garnku z wrzątkiem i gotuj przez 20-30 minut.
Wykorzystaj tu zestaw 6 akcesoriów do robienia przetworów Tadar, który ułatwi Ci wkładanie i wyjmowanie słoików, a także zabezpieczy przed poparzeniem rąk.
Czytaj także: Jak pasteryzować dżem?
Jak zrobić dżem malinowy bez cukru?
Masz ochotę na dżem z malin bez cukru? Możesz całkowicie zrezygnować z tego składnika lub zastąpić go np. ksylitolem. Klasyczny przepis na dżem z malin bez cukru zakłada użycie 100 g tej substancji na 1 kg malin.
Poniżej podpowiadamy również jak zrobić domowy dżem z malin bez użycia żelfixu.
Czytaj także: Jak zrobić dżem bez cukru?
Jak zrobić dżem z malin bez żelfixu?
Zdrowym i ekologicznym sposobem przyrządzenia dżemu jest rezygnacja z żelfixu. Dżem z malin bez żelfixu trzeba jednak robić znacznie dłużej. Rozwiązaniem jest zastąpienie żelfixu wegańską substancją żelującą, agar-agar. Wystarczy 7 g tego składnika rozpuścić w 1/3 szklanki wody i dolać do malin. Następnie taki dżem należy gotować przez 10 minut.
Innym pomysłem jest dżem z malin z pektyną. Przepis na dżem z malin z pektyną zakłada, że najpierw zagotujesz maliny, a następnie po 15 minutach dodasz odrobinę pektyny wymieszanej z wodą. Konkretną ilość znajdziesz w instrukcji producenta. Całość energicznie wymieszaj i gotuj przez 1 minutę.
Czytaj także: Jak zrobić dżem z czarnej porzeczki?
Dżem malinowy z żelfixem
Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz bardzo szybko wykonać dżem z malin z żelfixem. Przygotowanie takiego przysmaku zajmie Ci kilkanaście minut. Po zagotowaniu malin, wsyp żelfix według wskazówek na opakowaniu i gotuj przez kolejne 2 minuty. Zdejmij z palnika i mieszaj, aż piana zniknie.
Dżem z malin z cukrem żelującym możesz już przełożyć do słoiczków.
Czytaj także:
Warto przeczytać
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcejKuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcejKrewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcejRolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcejIle gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcejJak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcejBiszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcejSpód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcejJak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej