Jak zrobić dżem z moreli?

Jak zrobić dżem z moreli? Przepis
Dżem z moreli można przygotować bez większych trudności.
Jak zrobić dżem z moreli – przepis, który poniżej prezentujemy pozwoli Ci uzyskać smaczny i aromatyczny dodatek do kanapek, ale też naleśników, tostów albo owsianki. Dżem można wykorzystać również jako nadzienie do bułek.
Składniki na dżem:
- 2 kg świeżych moreli,
- 500 g cukru (lub mniej, jeśli chcesz uzyskać mniej słodki smak),
- sok z 2 cytryn.
Taka ilość zastosowanych produktów pozwoli Ci uzyskać 3 słoiki dżemu morelowego o pojemności 300 ml.
Wykonanie:
Jak zrobić dobry dżem z moreli? Na początek przygotuj owoce. Każda morela powinna być świeża i zdrowa. Większe sztuki bez obaw możesz przemieszać z mniejszymi. Na dżem nadają się zarówno morele dojrzalsze, jak i te twardsze. Po wymyciu owoców, przekrój je na pół i wyjmij z nich pestkę.
Obecność soku z cytryny nie jest obowiązkowa, ale warto go wykorzystać, ponieważ wyostrza smak owoców. Sprawia, że dżem zyskuje słodko-kwaśne walory smakowe i wyróżnia się intensywnie pomarańczowym kolorem. Do wykonania dżemu wystarczy użycie zwykłego, drobnego cukru.
Przygotuj garnek i umieść w nim kawałki owoców. Następnie wlej wyciśnięty sok z cytryny i zasyp wszystko cukrem. Ilość cukru i soku z cytryny możesz odmierzyć korzystając z miarki kuchennej. W tym celu sięgnij po miarki kuchenne z lejkiem zestaw Konighoffer 7 sztuk, które znakomicie nadają się do sypkich, jak i płynnych składników.
Umieść garnek na palniku o średniej mocy. Podgrzewaj i obserwuj jak owoce puszczają sok. Gdy całość dżemu się zagotuje, możesz zmniejszyć moc palnika. Mieszaj od czasu do czasu drewnianą łyżką. Podgrzewaj dżem przez następne 2 godziny. Po tym czasie, zgromadzoną na powierzchni piankę zbierz łyżką. Uważaj, by nie pozostały pęcherzyki powietrza.
Chcesz sprawdzić konsystencję dżemu? Przygotuj mocno schłodzony talerz i umieść na nim gorący dżem. Pozostaw do wystygnięcia. Oceń gęstość przestudzonego dżemu. Jeżeli chcesz, by ten przysmak był znacznie gęstszy, wystarczy, że będziesz podgrzewać go dłużej. Jeżeli nie lubisz cząstek owoców, możesz zblendować swój przysmak.
Gdy dżem będzie gotowy, przełóż go do wyparzonych słoików szklanych, pozostawiając kilka centymetrów odstępu pomiędzy krawędzią słoju i dżemem.
Do produkcji dżemów niekiedy używa się gotowych cukrów żelujących. Jeżeli natomiast wolisz zdrowsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie zrób dżem morelowy z pektyną. Odrobina tego składnika nada dżemowi bardziej galaretowatej konsystencji. Wystarczy, że podczas gotowania dodasz pektynę tak jak wskazuje producent w instrukcji.
Jak zrobić dżem z suszonych moreli? Kieruj się tymi samymi zasadami, co w przypadku świeżych owoców. Pamiętaj jedynie o tym, by suszone morele przygotować wcześniej, zalać wodą i pozostawić na 24 godziny.
Czytaj także:
- Jak zrobić dżem bez cukru?
- Jak zrobić dżem z czerwonej porzeczki?
- Jak zrobić dżem z czarnej porzeczki?
- Jak zrobić dżem z aronii?
- Jak zrobić dżem z jabłek?
Przepis na dżem z moreli z żelfixem
Dżem morelowy z żelfixem można przyrządzić znacznie szybciej niż klasyczny dżem bez tego dodatku. Przepis na dżem z moreli z żelfixem zakłada użycie 1 kg moreli bez pestek na 1 opakowanie żelfixu 3:1, 350 g cukru oraz 1 szczypty kwasku cytrynowego.
Dżem z moreli z cukrem żelującym powstaje w kilkanaście minut. Część moreli pokrój w grubą kostkę, a część zmiksuj. Całość przełóż do garnka i wsyp żelfix, cukier oraz kwasek cytrynowy. Następnie zagotuj i od tego momentu trzymaj na palniku przez 3-4 minuty. Gotowy dżem z moreli z żelfixem przełóż do wyparzonych słoików.
Czytaj także:
Przepis na dżem z moreli bez cukru
Jak zrobić dżem z moreli bez cukru? Proces przygotowania konfitury jest niezwykle prosty. W przepisie na dżem z moreli bez cukru znajdują się:
- 3 kg moreli
- sok z 2 cytryn.
Wszystkie składniki na dżem z moreli bez cukru należy dusić na dużym ogniu. Po zagotowaniu trzeba zmniejszyć moc palnika i gotować około 40 minut do uzyskania pożądanej konsystencji.
Uzyskany dżem morelowy bez cukru można dodatkowo zblendować i następnie przełożyć do słoików.
Aby dżem przetrwał kilka miesięcy, dobrze będzie go zapasteryzować. W tym celu sięgnij po garnek przystosowany do gotowania słoików, tzw. powidlak. Sprawdzi się tu np. garnek emaliowany powidlak Tadar 15 l/30 cm. Garnek posiada wkład, który separuje słoiki od nagrzanego dna. Gar można stosować na różnych typach kuchenek: na gazowej, elektrycznej, ceramicznej oraz indukcyjnej.
W całym procesie wekowania i przygotowywania dżemu przydatny będzie zestaw 6 akcesoriów do robienia przetworów Tadar, dzięki któremu usprawnisz napełnianie słoików, a także wygodnie i bez obaw o poparzenie dłoni wyjmiesz wyparzone pokrywki lub gorące przetwory z powidlaka.
Czytaj także:
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej