Jak przygotować boczek na grilla, aby był pyszny i soczysty?

Porady 14.03.2021


Jaki boczek na grilla wybrać?

Ten rodzaj wieprzowiny możesz kupić w wersji surowej lub wędzonej. Każda z nich nadaje się na grilla, jednak warto pamiętać, że w nieco inny sposób. Do tego jak grillować mięso takiego typu zaraz dojdziemy. Najważniejsze, żeby rozgraniczyć dwa typu jego zastosowania. Po pierwsze, boczek wędzony najlepiej sprawdza się w połączeniu z innymi składnikami zapiekanymi na ruszcie. Użyj go więc między innymi, aby wykonać szaszłyki z grilla, szparagi z boczkiem na grilla, boczkowe świderki lub boczek rolowany. W wersji wędzonej możesz stworzyć z niego również bekon, który dodasz do sałatki do grilla. Jeśli natomiast zastanawiasz się nad wariantem surowym, wybierz raczej chude mięso, które jest grubsze niż dłuższe. Możesz pokroić je w plastry lub zgrillować boczek w całości. Jest świetną bazą do marynat, a więc dokładnie możesz zbudować jego smak i aromat, tak aby stanowił konkurencję dla soczystej karkówki z grilla lub alternatywę dla gości, którzy zwykle jedzą kaszankę z grilla.


Czym przyprawić boczek na grilla?

Zamiast kupować gotowy, już przyprawiony boczek, zrób to samodzielnie i tak, jak lubisz najbardziej. Pomogą ci w tym sprytne akcesoria do mięsa oraz duża i głęboka miska. Boczek marynuje się bardzo podobnie jak żeberka z grilla. Najważniejsze jest dokładne posmarowanie przegotowanego mięsa oliwą z przyprawami lub inną mieszanką np. na bazie miodu, musztardy, majonezu, czy też ketchupu. Tak naprawdę każde świeże mięso marynuje się w ten sposób. Różnice stanowią jedynie dodatki. Skrzydełka na grilla preferują lżejsze przyprawy i często bardziej ziołowe marynaty. Boczek na grilla wymaga zdecydowanego podkreślenia – szczypty pikanterii, nieco aromatu wędzarniczego, odrobiny świeżości soku z limonki. Grunt to, aby zamarynowany boczek zostawić w lodówce na przynajmniej 12 godzin w naczyniu zabezpieczonym folia spożywczą. Czym go przyprawić? Tak jak w przypadku piersi z kurczaka na grilla możesz wybrać: cząber, chili, słodką i wędzoną paprykę, pieprz, czosnek, musztardę, pikantny ketchup, miód, jasne lub ciemne piwo, oregano oraz majeranek.


Przepis na boczek z grilla

Nie ważne czy wybór padł na wędzony, czy surowy. Bez znaczenia jest jakie przyprawy znalazły się w stworzonej przez ciebie marynacie. Boczek z grilla będzie pyszny i soczysty nawet jeśli twoje akcesoria do grilla odsłużyły już kilka sezonów. Najważniejsze przy jego grillowaniu na ruszcie są bowiem szczypce kuchenne, czas i odpowiednia temperatura. Musi być gorąco, wówczas pory wieprzowiny dobrze zamkną wewnątrz jej naturalne soki wzbogacone o magię marynaty. Jeśli masz pod ręką aluminiową tackę ustaw ruszt grilla na średnim poziomie i rozłóż na niej kawałki boczku. Jeśli nie dysponujesz takim wsparciem, a plastry mięsa są cienkie, ułóż je wyżej nad rozżarzonymi węglami. Czas pieczenia to od 10 minut do nawet 25 minut. Wszystko zależy od tego, czy pieczesz boczek w całości, czy w mniejszych kawałkach. Regularnie sprawdzaj, czy nie rumieni się zbytnio z jednej strony i odwracaj wieprzowinę na ruszcie. Jeśli natomiast szukasz innych inspiracji, zapoznaj się z naszym wpisem pt. „Co na grilla – pomysłowe przepisy, które warto choć raz spróbować”. Polecamy ci również przygotować przekąski na grilla, które uśmierzą mały głód!