Jak usmażyć idealny stek?

Jak zrobić steka? Smażenie steków wbrew pozorom nie jest takie trudne, o ile posiada się dobry przepis i zna się podstawy ich przygotowywania. Sam proces przygotowywania idealnego steka zaczyna się już w sklepie, podczas wybierania mięsa, a kończy wtedy, kiedy zdejmujemy go z patelni. Jak zrobić to po mistrzowsku i nie pomylić się na żadnym z etapów? W tym artykule zdradzimy Ci wszystkie wskazówki!
Jakie mięso na steka sprawdzi się najlepiej?
Najlepsze partie mięsa do przyrządzenia idealnego smażonego steka to te bogate w mięśnie porośnięte tłuszczem, które nie są nadmiernie przepracowane. Do tego celu wykorzystać można między innymi antrykot, z którego to uzyskuje się steki o nazwie rib-eye. Ich cechą charakterystyczną jest obecność „oka” z tłuszczu. Dobrym pomysłem może okazać się także stek smażony z rostbefu (np. w wersji z kością, nazywany stekiem T-bone). Na bazie rostbefu przyrządzić można również stek New York, który swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu stan Nowy Jork.
Doskonałe na steki są również inne części wołowiny, takie jak polędwica (stąd pobierany jest chociażby filet mignon) czy łata wołowa (z niej powstaje stek bavette. Najlepiej zdecydować się na partie mięsa, które zostały wysezonowane. Smażenie steka sezonowanego daje efekt w postaci kruchego i soczystego mięsa. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? To, na co warto zwracać uwagę podczas wybierania steków sezonowanych, to jego marmurkowatość, czyli stopień przerośnięcia tłuszczem, który zabezpiecza mięso przed utratą wilgoci. Tłuszcz to także nośnik smaku - jego powolne wytapianie się podczas smażenia czyni mięso bardziej wyraziste i zwyczajnie smaczniejsze.
Jak przygotować stek o różnym stopniu wysmażenia?
Każdą partię mięsa można wysmażyć na kilka różnych sposobów, które wyróżniają się innym poziomem soczystości, kruchości, a także mniej lub bardziej wyrazistym smakiem. Stopień wysmażenia to kwestia bardzo indywidualna, jednakże im stek jest bardziej szlachetny (np. długo sezonowany), tym krócej powinien być smażony.
Wyróżnić można 4 podstawowe stopnie wysmażenia steku z polędwicy. Są nimi:
- Rare — mianem tym określa się krwisty stek o chrupkiej skórce i niemalże surowym mięsie w środku.
- Medium Rare — to średnio krwisty stek, którego mięso ma mocno czerwoną barwę.
- Medium — określenie to odnosi się do średnio wysmażonego steku, którego mięso jest jędrne.
- Well done — to stek, którego mięso jest całkowicie wysmażone.
Warto także wspomnieć o samej temperaturze smażenia, która odgrywa kluczową rolę w uzyskaniu odpowiedniego stopnia przypieczenia mięsa oraz zachowania jego soczystości. Idealna temperatura smażenia steków zależy od preferowanego stopnia wysmażenia mięsa oraz jego grubości.
Dla steków krwistych zaleca się używanie wyższej temperatury, około 200-230°C. Natomiast dla steków, które mają być średnio wysmażone, czyli z różowym wnętrzem, lepszym rozwiązaniem jest smażenie ich w niższej temperaturze, około 160-180°C.
Warto również pamiętać, że odpowiednie przygotowanie i wstępne ogrzanie patelni lub grilla przed dodaniem steków może pomóc w uzyskaniu równomiernego wysmażenia z każdej strony. Dlatego też kontrolowanie temperatury smażenia steków to kluczowy element procesu gotowania, który pozwoli nam cieszyć się idealnie przyrządzonymi, soczystymi i aromatycznymi stekami.
Jak usmażyć steka? Smażenie steków w kilku prostych krokach
Jak zrobić stek wołowy? Przepis na to, jak usmażyć steka wołowego jest bardzo prosty. Do jego wykonania, poza mięsem, potrzebna będzie sól i pieprz oraz tłuszcz. Najlepiej wybrać tłuszcz o wysokim punkcie dymienia - olej rzepakowy lub słonecznikowy, klarowane masło czy oliwę z wytłoczyn.
Składniki:
300 g mięsa wołowego (np. antrykotu to jedna porcja sezonowanego steka grubości ok. 3 cm)
2 łyżki oliwy
kilka szczypt soli
kilka szczypt pieprzu
Ponadto:
szczypce do przewracania mięsa
Przygotowanie:
Jak przygotować, a potem zrobić stek? Mięso dokładnie myjemy, oczyszczamy z błon i osuszamy przy pomocy ręcznika papierowego. Solimy je, zaczynając od strony, na której najpierw będziemy smażyć stek oraz nacieramy je tłuszczem.
Potem czekamy, aż patelnia się nagrzeje. Mięso kładziemy na patelni, a po upływie wyznaczonego czasu potrzebnego do konkretnego poziomu wysmażenia, przewracamy je na drugą stronę przy pomocy łopatki lub szczypiec. Do tego celu nigdy nie należy używać widelca — dźgany widelcem stek mógłby stracić wówczas swój naturalny smak i aromat. Mięso smażymy do stopnia wysmażenia, jaki chcemy uzyskać.
Jaka patelnia do steków sprawdzi się najlepiej?
Jak przyrządzić stek? Do tego celu, poza mięsem na stek, niezbędna będzie również odpowiednio dopasowana patelnia. Do wyboru jest między innymi patelnia żeliwna. To naczynie ciężkie i masywne, które długo się rozgrzewa. Smażąc steka na niej należy pamiętać o odpowiednim natłuszczeniu mięsa — skutecznie zapobiegnie to przed jego przywieraniem w czasie smażenia. Dobrze sprawdzi się ona jako patelnia do piekarnika.
Krwistego steka przyrządzić możemy również na stalowej patelni. Do jej zalet zaliczyć można krótki czas nagrzewania oraz fakt, iż równomiernie rozprowadza ona ciepło. Idealna patelnia tego typu wykonana powinna być z solidnej stali i posiadać nieco grubsze dno. Do usmażenia idealnego steka wykorzystać można także patelnię ceramiczną. Materiał ten jest odporny na zarysowania i przywieranie mięsa do jego powierzchni.
Stek krwisty usmażony zostać może również na patelni tytanowej. Naczynia tego typu posiadają nieprzywierającą powłokę i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Chcąc przygotować steka z grilla, zaopatrzyć należy się w patelnię grillową. Przyrządzając mięso na takiej patelni, nie ma konieczności stosowania dużej ilości tłuszczu. Co więcej, w ten sposób uzyskać można efektowną kratkę na powierzchni steka wołowego, która będzie łudząco przypominać tę, która powstaje podczas grillowania na ruszcie.
Z naszego bloga dowiedzie się również, jak wybrać patelnię na indukcję i jak smażyć na patelni żeliwnej. Nasze wskazówki to gwarancja codziennych sukcesów w przyrządzaniu steka wieprzowego czy wołowego. Idealnie wysmażony stek — gwarantowany! A czy wy macie swój sprawdzony przepis na stek wołowy?
Czytaj także:
7 przepisów na bakłażan z grilla
Co na grilla? Pomysłowe przepisy, które warto choć raz spróbować
Pieczarki z grilla
Stek z grilla - jak perfekcyjnie go upiec?
Kiełbasa z grilla - przepis na grillowy klasyk!
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej