Karp smażony – jak przygotować go idealnie?

Porady 8.01.2022

Karp smażony – co musisz zrobić, by był idealny?

Karp smażony to tradycyjne danie kuchni polskiej. Znajdziemy go na wielu wigilijnych stołach, choć często nie jest on zajadany z przyjemnością. Smażony karp może być jednak pyszny, gdy przyrządzisz go dobrze. Tradycyjny karp smażony podawany jest w dzwonkach, które zawierają duże ości. Ich niestety nie da się pozbyć, jednak wcale nie muszą być problemem. 

Wybierając świeżego karpia królewskiego o dużej wadze, masz pewność, że wszystkie ości zostaną znalezione podczas jedzenia. Z kolei mniejsze karpie są dość trudne do obróbki i jedzenia, gdyż w nich ości są malutkie i ostre. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przerośnięte karpie prawdopodobnie będą smakować mułem, dlatego wybieraj tuszki do maksymalnie 1800 gramów. Ryba nie może też mieć plam czy ranek. Przed zakupem powąchaj ją i sprawdź, czy nie wyczuwasz zapachu pojawiającego się, gdy mięso się psuje. Samo smażenie karpia jest banalnie proste – sztuką jest wybranie odpowiedniej ryby. Jak powinien wyglądać idealny karp smażony? Jak przygotować tę specyficzną rybę?

Czytaj także:

Jak smażyć karpia? Lista produktów

Jak smażyć karpia? Tak samo jak większość ryb. Najpierw jednak musisz odpowiednio ją przygotować. Oto składniki:

  • Tusza karpia
  • Sól
  • Bułka tarta
  • Mąka pszenna
  • Sok z cytryny
  • Olej lub masło klarowane

Jeśli będziesz smażyć karpia, pamiętaj także o odpowiednim sprzęcie kuchennym. Dobra patelnia to podstawa. Może przydać ci się patelnia głęboka, która umożliwi usmażenie karpia na głębokim tłuszczu. Nieważne, czy jest to patelnia na gaz, czy też patelnia na indukcję - najważniejsze, by dobrze rozgrzać olej. Wtedy panierka nie nasiąknie tłuszczem. Idealnie sprawdzi się do tego zadania patelnia granitowa. Chociaż jest to patelnia beztłuszczowa, nie rezygnuj z oleju. Do tego oczywiście konieczna będzie szpatułka i talerz z ręcznikiem papierowym.

Czytaj także:

Karp smażony – przepis na smaczną rybę

Idealny karp smażony? Przepis na taką rybę nie jest skomplikowany. Wiele zależy jednak od samego karpia i przygotowania ryby. Zacznij od umycia karpia pod bieżącą wodą i rozcięcia brzucha, by wyciągnąć z niego wnętrzności. Usuń śluz, a następnie osusz rybę ręcznikiem papierowym. Odetnij głowę, ogon i płetwy, a następnie pokrój całość na dzwonki o szerokości około 2,5-3 centymetrów. Użyj do tego ostrego noża. Rozłóż dzwonki i zacznij nacierać je solą – wystarczy odrobina do smaku. Przełóż rybę do głębszej miski i polej ją sokiem z cytryny. To istotne, by pozbyć się „mulistego” posmaku. Odstaw rybę na pół godziny.

Czytaj także:

Karp smażony w panierce

Karp smażony w panierce jest smaczny i trochę bardziej chrupiący, niż ten smażony w samej mące (przepis podamy niżej). Wystarczy obtoczyć go w mące, strzepnąć jej nadmiar, a następnie zamoczyć z dwóch stron w jajku, a później w bułce tartej. Tak przygotowaną rybę umieść na patelni z dużą ilością dobrze rozgrzanego oleju. Smaż do momentu, aż ryba będzie zarumieniona z obu stron.

Karp smażony w mące – przepis prosty i szybki

Idealnie smakuje także karp smażony w mące. Przepis jest prostszy, bo nie wymaga robienia panierki. Wystarczy dobrze obtoczyć rybę w mące i smażyć ją na oleju. Jeśli masz w domuzestaw patelni, wybierz taką, która nie przywiera.

Karp smażony na Wigilię

Karp smażony na Wigilię to danie obecne w wielu domach. Smażenie karpia na Wigilię jest tradycją, która niestety powoli zanika. Jeśli jednak wybierzesz zdrową tuszkę, nieprzerośniętą i bez ranek, smażony karp na Wigilię będzie smakować fantastycznie. Pamiętaj jednak, że smażony karp wigilijny wymaga krótkiej kąpieli w cytrynie, by jego smak był mniej intensywny. Jeśli boisz się, że pół godziny leżenia w cytrynach nie wystarczy, zostaw karpia w takiej kąpieli na noc w lodówce.

Karp smażony w zalewie octowej

Karp smażony w zalewie octowej to dobry sposób na to, by trochę inaczej podać tradycyjną rybę świąteczną. Karp smażony w occie może także zostać zamknięty w słoiki. Wystarczy, że usmażonego w mące karpia zalejesz gorącą zalewą składającą się z 4 szklanek wody, szklanki octu i pokrojonej w plastry cebuli. Do smaku dodaj także liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego. Rybę zawsze zalewaj gorącą zaprawą. Podawaj ją po 24 godzinach od przygotowania.

Karp nie jest uznawany za najsmaczniejszą rybę. A szkoda! Dobrze przyrządzony może zachwycić nawet rybnych niejadków.