Smażenie ryby krok po kroku. Kompletny przewodnik

Porady 10.01.2022

Smażenie ryby – od czego zacząć?

Smażenie ryb to jeden z najpopularniejszych i najszybszych sposobów na przyrządzenie pysznego dania. Wystarczy do tego odpowiednia patelnia (na przykład patelnia na gaz lub patelnia na indukcję), odrobina tłuszczu i oczywiście dobra ryba. Smażenie ryby to sposób uniwersalny, który nie wymaga czasu i dużego zaangażowania. Nie musi to także oznaczać, że ryba będzie ociekać tłuszczem. Jak zatem smażyć ryby, by były soczyste i smaczne?

Czytaj także:

Jak smażymy ryby?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak smażymy rybę, zastanówmy się najpierw, jaką rybę kupić? Nie każda nadaje się do smażenia w panierce, nie każda powinna być przygotowywana bez tłuszczu. Dodatkowo idealna ryba musi być świeża i zdrowa – jeśli pojawią się na niej plamy lub ranki, to wyraźny znak, że nie nadaje się do zjedzenia. Jak prawidłowo smażyć rybę? To zależy od gatunku, który wybraliśmy. Łosoś – jako ryba tłusta – może być przygotowany właściwie na niewielkiej ilości tłuszczu, tu przyda się zatem patelnia beztłuszczowa (doskonałym przykładem takiego produktu jest patelnia granitowa, która szybko się nagrzewa i nie przywiera). Z kolei dorsz czy mintaj powinny być smażone na oleju lub maśle klarowanym. Filety, zwłaszcza jeśli są panierowane, zawsze najlepiej smażyć na tłuszczu.

Czytaj także:

Na jakim tłuszczu smażyć rybę?

Na jakim tłuszczu smażyć rybę? Wbrew pozorom ta kwestia jest naprawdę ważna dla naszego zdrowia. Dietetycy stanowczo odradzają smażenie ryb na oleju słonecznikowym. Wszystko ze względu na niekorzystne proporcje kwasów omega-3 i omega-6, które mogą wpłynąć niekorzystnie na zdrowe tłuszcze zawarte w rybie. 

Zatem na jakim oleju smażyć rybę? Do tego zadania najlepiej wybrać olej rzepakowy lub też oliwę – zwłaszcza jeśli chcesz nadać rybie intensywny smak. Niektórzy wybierają również masło klarowane, które wytrzymuje podgrzewanie do wysokich temperatur. To dobre rozwiązanie w sytuacji, w której musisz usmażyć bardzo duże ilości panierowanej ryby, a patelnia jest przez długi czas rozgrzana do czerwoności. Z kolei smażenie ryby na głębokim oleju jest dobrym pomysłem, gdy chcemy przyrządzić rybę w panierce lub w cieście. Wtedy mamy pewność, że panierka bądź ciasto pięknie się zarumienią i nie przywrą do patelni. Podczas smażenia na głębokim oleju przyda ci się patelnia głęboka

A inne tłuszcze – czy one mogą być odpowiednie do smażenia? Jak jest ze smalcem? Smażenie ryby na smalcu nie jest zalecane, pomimo że sama temperatura spalania tego tłuszczu jest odpowiednia. Niestety smalec jest bardzo wyczuwalny, co może źle komponować się z rybą i zakłócić smak całego dania.

Czytaj także:

Smażenie ryby bez tłuszczu

Smażenie ryby bez tłuszczu, a właściwie na bardzo niewielkiej ilości tłuszczu, jest możliwe, choć nie zawsze się to zaleca. Idealną rybą do przyrządzenia w ten sposób jest łosoś. Jest na tyle tłusty, by nie przywierał do patelni i pięknie się przyrumienił. Trzeba jednak dobrze go pilnować i przewracać z boku na bok. Jeśli zależy ci na całkowitym braku tłuszczu, najlepiej upiec rybę lub przygotować ją na parze. Taka będzie najzdrowsza.

Smażenie ryby mrożonej

Smażenie ryb mrożonych jest tak samo proste, jak przygotowywanie ryb świeżych. Konieczna jest jednak odpowiednia obróbka. Zacznij od rozmrożenia ryb – zrób to na sitku, by ryby nie leżały w wodzie, gdyż wtedy łatwo nią nasiąkną. Rozmrażaj je dzień przed smażeniem. Czasem ten proces może potrwać długie godziny, zwłaszcza jeśli warstwa glazury jest gruba. Gdy ryby będą już rozmrożone, połóż je na ręczniku papierowym i postaraj się pozbyć jak najwięcej wody. Smażenie ryby mrożonej, która nie została dobrze osuszona, może skończyć się chlapaniem tłuszczu na wszystkie strony. Po osuszeniu ryby przygotuj panierkę lub obtocz ją w mące i smaż na patelni.

Smażenie ryby ze skórą

Smażenie ryby ze skórą odbywa się tak samo jak smażenie filetów. Konieczne jest jednak, by skórka była jak najbardziej chrupiąca. Dlatego podczas smażenia to strona ze skórką powinna być podsmażana najdłużej. Zawsze rozpoczynaj smażenie od położenia ryby na patelnię skórą do dołu. To pozwoli ci osiągnąć efekt chrupiącej skóry bez wysuszenia ryby.

Smażenie ryby bez panierki

Na naszych stołach króluje ryba w panierce przygotowanej z mąki, jajka i bułki tartej. Jest chrupiąca i soczysta – po prostu przepyszna. Oczywiście smażenie ryby bez panierki jest możliwe i równie łatwe, a efekt także może cię zachwycić. Pamiętaj, że smażenie ryb bez panierki musi odbywać się z uczestnictwem tłuszczu – najlepiej oliwy. Ten tłuszcz wsiąknie w rybę i będzie obecny w twoim daniu, dlatego powinien być zdrowy. Ryba nie będzie przywierać, jeśli posiadasz odpowiednią patelnię. Jej powierzchnia musi być pozbawiona zadrapań i przypaleń. Zapewne masz w domu zestaw patelni, które spełniają te oczekiwania.

Smażenie ryb w frytkownicy

Smażenie ryb w frytkownicy to sposób na przygotowanie idealnego fish and chips. Wystarczy, że filety rybne obtoczysz w panierce lub cieście naleśnikowym, a następnie wrzucisz je do frytkownicy rozgrzanej do około 180 stopni. Po 5 minutach ryba powinna być już gotowa. Pamiętaj jednak, że większe kawałki wymagają więcej czasu. Nie trzymaj jednak ryby dłużej niż 8 minut, gdyż po tym czasie będzie ona sucha.

Smażenie ryby na patelni

Smażenie ryby na patelni to podstawowy i najłatwiejszy sposób na poradzenie sobie z rybim mięsem. Ryby możesz smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, jeśli masz dobrą patelnię beztłuszczową. Wtedy wystarczy zaledwie odrobina oleju, masła czy oliwy. Na patelni smaż rybę w panierce z jajka i bułki tartej, w mące lub bez niczego. Możesz też zanurzyć ją w cieście naleśnikowym, jednak wtedy pamiętaj o smażeniu na głębokim oleju.

Smażenie ryby w piekarniku

Jeśli posiadasz patelnię, którą można wstawić do piekarnika, możliwe jest również smażenie ryby w piekarniku. Użyj odrobiny oleju, przypraw rybę solą i pieprzem bądź ulubionymi ziołami i wstaw ja w naczyniu do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Jeśli smażysz tak filety, wystarczy około 15 minut w piekarniku. Jeśli jednak przygotowujesz rybę w całości, musisz obliczyć czas pieczenia. To 8-10 minut na każde 100 gramów ryby. Półkilogramowa ryba będzie zatem piec się na patelni przez około 50 minut.

Smażenie ryby to prosta sprawa – wystarczy dobra ryba, odpowiednie akcesoria i pusty żołądek, który pomieści to pyszne danie.