Tradycyjny chłodnik litewski

Porady 19.04.2023

Chłodnik litewski – idealny na letnie dni

Choć początki chłodnika litewskiego sięgają XIV wieku i czasów Jagiellonów, to jednak pierwsze wzmianki dotyczące tej zupy pojawiają się dopiero w „Panu Tadeuszu”.

Taka informacja widnieje na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chłodnik po litewsku – określany też jako chołodziec litewski – został wpisany na listę tradycyjnych potraw województwa podlaskiego.

Czytaj także: Szparagi zielone – przepisy na 5 sposobów

Tradycyjny chłodnik litewski to połączenie botwinki, ogórków, śmietany i kawałków mięsa, np. kurczaka. Jednak coraz częściej przyrządza się to danie w wersji bezmięsnej.

Czytaj także: Czy liście selera są jadalne? Co z nich zrobić?

Tradycyjny chłodnik litewski – składniki i przepis krok po kroku

Jak zrobić chłodnik litewski? Na początek zgromadź niezbędne produkty. 

Chłodnik litewski – składniki:

  • 1 botwinka,
  • 3 ogórki,
  • 1 pęczek szczypiorku,
  • 1 ząbek czosnku,
  • 1 l jogurtu, maślanki albo kefiru,
  • 2 łyżki soku świeżo wyciskanego z cytryny,
  • sól.

Czytaj także: Jak obierać i kroić cebulę? 18 rad

Botwinkę pokrój w ćwiartki, natomiast jej liście na kawałki. Zalej wszystko szklanką wody. Dodaj sok z cytryny i gotuj w garnku przez około 10 minut.

Pamiętaj, by sok z cytryny dolać już na początku gotowania, ponieważ odpowiada on za walory smakowe, jak i estetyczne dania. Wpływa na kolor całej potrawy.

Czytaj także:

Odstaw garnek do wystygnięcia. Obierz i pokrój ogórki w ćwiartki, posiekaj zieleninę, przeciśnij czosnek przez praskę i wymieszaj te składniki z jogurtem, maślanką albo kefirem. Połącz je z wystygłą zupą. Przelej zawartość do wazy do zupy, umieść całość w lodówce i pozwól potrawie się przegryźć.

Czytaj także:

Chłodnik litewski – z czym podawać?

Zanim chłodnik przelejesz chochlą w miseczki do zupy, zatroszcz się o to, z czym podać ten przysmak. Jakie dodatki do chłodnika sprawdzą się najlepiej?

Czytaj także:

Możesz zaserwować go z ćwiartkami jajka albo z kilkoma łyżkami śmietany na wierzchu oraz koperkiem. Chłodnik litewski świetnie smakuje również z ziemniakami oraz pieczywem. Nie ma znaczenia, na które dodatki się zdecydujesz. Chłodnik na pewno Ci zasmakuje!

Czytaj także: Chłodnik pomidorowy. Aromatyczny i arcysmaczny!